Gönderen Konu: Akıllı telefonların kırılmaz camları ne kadar başarılı?  (Okunma sayısı 2296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
Merhabalar hepimizin yeni bi telefon satın aldığında yaşadığı bir muhabbettir bu telefon sıfırdır ve parlıyodur arkadaşlarımız yorum yapar çok geçmeden kırılmaz cam ve kılıf al bişey olmasın.Ve genelde böyle olur yeni alınan telefona hemen bi kılıf ve kırılmaz cam diye nitelendirilen fiyatları 5ila 100 lira arasında değişen fiyatlarla kırılmaz cam alırız.Sonrasında telefonumuzu koruduğunu düşünürüz.Dün geceye kadar bende böyle düşünüyodum değiştirdiğim 3.kırılmaz camdı telefonumu düşürdüğüm zaman kırılmaz cam kırılır bende o olmasa ekranımın kırılcağını düşünür gider kırılmaz camı yenilerdim fakat dün gece telefonumu yer düşürdüm ve kırılmaz cam yine kırıldı alıştığım bi durum olduğu için önemsemedim fakat telefonumla oynarken ekran beyaz bi alandayken kırılan kısımlarda hafif sarılıklar farkettim ve hemen kırılmaz cam dediğimiz camı kaldırdım.Kırılmaz diye taktığımız cam hiç bi işe yaramamış ve telefonumun ekranı hatrı sayılır bir biçimde kırılmış.Şimdi sizlere soruyorum kırılmaz cam diye taktığımız bu camlar ne kadar koruma sağlıyor.Bu arada taktığım cam gayet kalındı ince olanlardan değil.Bu kırılmaz camların aslında yeterli koruma sağlamadığını telefonunun ekranının kırılmasını sağlıycak bir darbede hiçbi işe yaramadıklarını sadece ekranın çizilmemesini sağladıkları kanısına vardım eskiden ince jelatin takılırdı çizilmesin diye onlardan farkı yok bana göre artık.Sizlerin bu konu hakkında düşünceleri nedir veya fizik kuralları çerçevesinde bu camların darbeyi emebilceğini açıklayabilcek bilgi sahibi varmıdır buralarda :)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
Ynt: Akıllı telefonların kırılmaz camları ne kadar başarılı?
« Yanıtla #1 : Mart 24, 2018, 15:24:26 »
Bildiğiniz üzere Samsung ve diğer telefon firmaları gorillaglass 5 adında kırılmaz diye tabi edilen cam kullanıyor. Bu camlar esnemelerde veya geniş yüzeylerine aldıkları darbelerde belirli bir dereceye kadar dayanım sağlarlar. Ancak kırılmaz tabiri biraz abartıdır. Sonunda çelik bir yapı değil ki çelikten sert düşmelerde ezilme ve çizilme gösterir.

Kırılmaz cam neden kırılır. Geniş yüzeyden kolay kolay düşmede kırılmaz. Kırıldıysa cama zarar verecek sivri bir yüzeyle sert biçimde temas etmiş ve o bölgede çatlama meydana gelmiştir.  Ancak genelde telefon camları yan ve köşe yüzeyleri sert biçimde bir yerle temas ederse bu bölgeleri zayıf olduğundan çabuk çatlarlar. Youtube gibi video sitelerinde bulunan telefon kırılma testlerine bakarsanız genelde çatlama ve kırılmalar köşelerden gelen darbe kaynaklıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 24, 2018, 18:55:27 »
tüm telefon camları ne sınıf olursa olsun kırılır , 10tl  de olsa 100tl de olsa alacağınız tüm koruma camlarının köşe üstü düşmeye yada kabartılı bir cismin telefon camına direk çarpmasına karşı koruma oranı "0" dır. paranızı boşa harcamayın , köşe korumalı bir kılıf alın öne de sadece cizik koruma amaçlı bir film yeter , çünkü her şekilde ekran kırılır
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 25, 2018, 00:15:34 »
Kıymetli arkadaşlar, elbette kırılmaz cam diye bir şey yoktur. Ancak cam ve kasa korumaları vardır. Önemli olan "kırılmaz cam" tabir edilen ve ekranınızı koruma amacı güden cam filminin markası ve cinsi önemlidir. Arkadaşlarımın da belirttiği gibi 10 liralık da cam var 100 liralık da cam var. Tavsiye edeceğim cam "Nano Cam" olarak bilinen camdır. Bu cam da yaklaşık 40 Tl'den başlar ve 140 Tl'ye kadar çıkar. Ben Nano cam kaplattım. Telefon cam üzerine düştü ve kaplattığım cam kırıldı ancak telefonun ekranına bir şey olmadı. Diğer bir koruma yöntemi de "Bumper" denilen ve telefonlarınızın ekranının direk zemine temasını önleyen kılıflardır. Bu bahsettiğim "Nano cam" ve "Bumper" kılıfı taktığınızda büyük ihtimalle koruma sağlarsınız. Ancak tek istisna var; telefonun düştüğü yerde bir yüke-selti var ve cama direk temas ediyorsa telefonun ekranının kırılmaması mümkün değildir.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 25, 2018, 16:28:43 »
köşe çarpmalarında hangi cam koruyucu olursa olsun bir şey olmuyor ama ana ekran camı içten kılcal olarak çatlıyor  ve bir süre sonra ekran morlaşıp görüntü kaybı yaşanıyor
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.