Gönderen Konu: sovtaj bedeli hakkında  (Okunma sayısı 3207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
sovtaj bedeli hakkında
« : Mart 19, 2018, 19:44:05 »
arkadaşlar 1 ay önce doğan slx marka aracımla   perte çıkacak  şekilde kaza yaptık. Jandarma bana (bölünmüş yolda ) kavsağa yaklaşınca hız kesmemek ( 50 km) den tali kusur karşı tarafa kontrolsuz ve tehlikeli şekilde dönüş yapmaktan ağır kusur verdi. en sağdan sola dönmek istedi ve önüme atladı. 8 de 2 bana 8 de 6 karşı tarafta kusur var. karşı taraf kapalı kasa kamyonet iken içinden 6 tane yolcu çıktı. 2 tanesi 1 hafta hastanede kaldılar ve çıktılar. benden herhangi bir tazminat talebinde bulunabilirler mi? hiç kimse birbirinden şikayetçi olmadı.

araç perte ayrılacak ama bana ekte olan evrak gönderildi. exper bana aracı  şirket alacak sen alamazsın diyor ama ben bir şey anlamadım. araç ben de mi kalacak?
 Araç ben de kalacak ise çekme belgeli ruhsatla aracı tamir ettirip trafiğe çıkabilir miyim veya aracı başkasına satabilir miyim?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Toyota Club Türkiye

sovtaj bedeli hakkında
« : Mart 19, 2018, 19:44:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
Ynt: sovtaj bedeli hakkında
« Yanıtla #1 : Mart 19, 2018, 22:07:31 »
farzedin ki araç sizde kaldı,zaten çekme belgeli yani trafikten düşmüş,hem tamir ettireceksiniz hem trafiğe çıkarmak için uğraşacaksınız.kaça tamir olur,bu araba plakası çıkınca kaça satılır onların hesabını yapın.diğer taraftan sautage dan sonra şirketin öngördüğü kişi alırsa size kalan rakam nedir,onları karşılaştırın ona göre karar verin.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2018, 06:49:18 »
bazi abuk subuk yerlerde reklam veriyorlar gecmise donuk yaralanmali veya olum ile sonuclanan kazalara yonelik tazminat isleriyle ugrasan yamyam avukatlar var.
egerki arac perte ayriliyorsa kasko veya sigorta sirketi araci sizden aliyor ve ihale ile satiliga cikartiyor. bildigim kadari ile ilk satin alma hakki arac sahibinin olmasi lazimdi.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mart 20, 2018, 10:22:50 »
Bana ustteki yazi geldi. Bu yaziya istinaden galina araci bana birakiyor. Experde sizin gibi soyledi ama yazi ile uyusmuyor.

Mesaj Birleştirildi: Mart 20, 2018, 10:23:55
bazi abuk subuk yerlerde reklam veriyorlar gecmise donuk yaralanmali veya olum ile sonuclanan kazalara yonelik tazminat isleriyle ugrasan yamyam avukatlar var.
egerki arac perte ayriliyorsa kasko veya sigorta sirketi araci sizden aliyor ve ihale ile satiliga cikartiyor. bildigim kadari ile ilk satin alma hakki arac sahibinin olmasi lazimdi.
Bana ustteki yazi geldi. Bu yaziya istinaden galiba araci bana birakiyor. Experde sizin gibi soyledi ama yazi ile uyusmuyor.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2018, 11:46:10 »
Bence eksper doğru söylüyor. Eğer aracı sigorta şirketi alacaksa size rayiç bedelini ödüyor. Şirket aracı sizden alıyor. O aşamadan sonra şirket aracı satıyor mu, hurdaya mı ayırıyor şirkete kalan birşey. Hangisi onlar için daha karlı ise onu yapıyorlar.
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 51 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2018, 11:53:04 »
Mehaba Sayın BERE,

Öncelikle geçmiş olsun,
2017 kasımında benim park halindeki aracımı perte çıkarmışlardı.

Burada önemli olan aracınızın degeri, sigorta ve sovtaj bedeli aracınızın piyasa değerini karşılıyormu?
1000-2000 gibi bir fark oluyorsa bunu sıkıntı yapmayın sanayi ile uğraşmayın derim.

Size sigortanız bir bedel bildirecktir, ilk tekliflerini kabul etmeyin size tekrar dönüş yapılacaktır. Pazarlığınızı sıkı tutun derim.

Tekrar geçmiş olsun.
Saygı ve sevgilerimle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 195 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2018, 12:00:05 »
şirket bu işte her zaman kar eder,aracı bu vaziyette hurda teşviğinden istifade için alır,aldırır, örneğin renault açıkladı,getir hurdayı 10.000 tl sayarım,sana yeni araba satayım diyor,şirketlerde nasılsa araç kullanıyor,indirimden istifade eder.vatandaşın daha az mağdur olacağı durumu kimse önemsemiyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2018, 14:36:08 »
Sigorta arac bedelini 11000 tl olarak acikladi. Arac 15000 civari. İtiraz ettim 13000 oldu. Bir daha itiraz edecegim bakalim yarari olur mu?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 195 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mart 20, 2018, 17:16:38 »
ha gayret,neredeyse istediğinizi almışsınız,alamasanız bile alın parayı bir yığın sorunla uğraşmayın.yorulduğunuza değmez.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mart 20, 2018, 18:05:46 »
Bir de dusundum en fazla 14000 e cikarlar. Bana 750 tl etki eder. Ugrasmaya degmez. Parayi alayim(7000 tl) araca da 3000 tl veriyorlar. Hic ugrasmadan 10000 tl alip cekileyim dedim.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 21, 2018, 07:18:23 »
Bana ustteki yazi geldi. Bu yaziya istinaden galina araci bana birakiyor. Experde sizin gibi soyledi ama yazi ile uyusmuyor.

Mesaj Birleştirildi: Mart 20, 2018, 10:23:55
Bana ustteki yazi geldi. Bu yaziya istinaden galiba araci bana birakiyor. Experde sizin gibi soyledi ama yazi ile uyusmuyor.

sigorta firmasi sana gonderdigi yazida diyor ki araciniz hasar bedeli tespit edilmis hasarli arac sizde kalmak kaydiyla paranizi almak icin cekme belgesi ruhsat belge fotokobilerini gonderin hasar ucretini verelim.
kendileri ihale yapmislar araca musteri bulmuslar hasarli haline isterseniz bu firmanin bilgilerini sizinle paylasip sovtaj bedelini de yani araci hasarli sekilde o firmaya satip o firmadan paranizi alabilirsiniz.
isin ozu benim size dedigim gibi arac sizin firma size hasar bedelini oduyor isterseniz alip araci siz yatirirsiniz yada  hasar bedelini alirsiniz sigorta firmasinin size buldugu 3. bir firmaya aracinizi hasarli bi sekilde satip solvej denilen ucrati alirsiniz.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu