Gönderen Konu: 60.000 km sonra weatherproof durumu  (Okunma sayısı 2730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 45000
  • Model Yılı: '13
  • 103 kere teşekkür etti
  • 157 kere teşekkür edildi
60.000 km sonra weatherproof durumu
« : Mart 14, 2018, 09:20:34 »
Merhaba arkadaşlar. Bi kaç yıl önce weatherproof ları taktığım zaman bir konu açmıştım.
Lastikler artık ben bittim demeye başladı. 2015 aralıkta 50.000 km civarı takmıştım. Şu an araç 116.000 lerde. Geçen yaz önleri arkaya takmıştım çünkü kızaklama çok başlamıştı. Lastikler artık beni değiştir demeye başladı... Hafif ıslak ve meğilli yerlerde abs siz inmiyorum...

Meraklısına fotoları da koyuyorum :)

Fena gitmediler... Bu sene kış olmadı gerçi bu halde çok da kış performansı alamazdık heralde.... Ne dersiniz?

"bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz."

Toyota Club Türkiye

60.000 km sonra weatherproof durumu
« : Mart 14, 2018, 09:20:34 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
Ynt: 60.000 km sonra weatherproof durumu
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2018, 09:35:56 »
Bende weatherproof taktırdım bu sene. Kış çetin geçmedi gerçi ama 4-5 kere karda denedim iyiydi, yazlık performansını göreceğiz bakalım.

60000 km kullanmışsınız, yine aynısını mı alacaksınız? Memnuniyet durumunuz nedir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 45000
  • Model Yılı: '13
  • 103 kere teşekkür etti
  • 157 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 14, 2018, 09:43:05 »
Bende weatherproof taktırdım bu sene. Kış çetin geçmedi gerçi ama 4-5 kere karda denedim iyiydi, yazlık performansını göreceğiz bakalım.

60000 km kullanmışsınız, yine aynısını mı alacaksınız? Memnuniyet durumunuz nedir?

Kış şartlarında gayet memnun kaldım. Yazları 100 km hızdan sonra uğultu yapıyor biraz. Kış lastiği özelliğinden olsa gerek... Kuru zemin performansı ehh diyebilirim. Üzmedi hiç ama bir yazlık lastik değil hissediyorsunuz. Islak zemin performansı iyiydi...
Açıkcası şimdi aynısını mı alacağım kararsızım. Şu uğultu nedeniyle bi ihtimal yaz-kış a dönebilirim...
"bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2018, 11:01:38 »
Ben denemelik 2 adet alıp öne takmıştım hiç memnun kalmadım. Wr d4 kışlıkla rahatça sürdüğüm karlı buzlu zeminde weatherproof ile abs yapa yapa sürdüğüm an kafamda sildim. Yazlık performansı da bitik bir yazlıktan çok iyi, ama yeni yazlık kadar iyi değil. Daha bitmediği için arkalara takacağım weatherproof ları önlere de 2 yazlık aldım. Kışlıklarım zaten vardı. Tak çıkar derdinden kurtulur muyum diye düşünmüştüm ama maalesef. Böyle devam edeceğim.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2018, 21:32:22 »
60.000 km sonunda bu haldeyse yine çok iyi dayanmış. Benimkiler 25.000 km. ve 1.5 yıl oldu yaklaşık, önlerin kenardaki dişlerden çok miktarda kopma mevcut. Arkalar çok daha iyi durumdaydı. O yüzden kış başında yön değiştirmeden ön arka yaptırdım. Kışı rahat atlattım, karda uzmedi. Seneye de kullanma ihtimalim olsun diye kış da hemen hemen bittiği için geçen gün tekrar ön arka yaptırdım ve önleri sağ sol yaptırdım. Seneye kışa kadar dişlerde çok sıkıntı olmazsa 1 kış daha geçirmeyi deneyeceğim. Ama bundan sonra ben de yazın yazlık kışın kışlığa dönerim heralde.

Az km. yapan ve sakin kullananlar için yine ideal olabilir. Ama km ve agresif kullanım fazla ise pek dayanmıyor gibi. Pek agresif kullanan biri değilimdir aslında ama virajlara sert girmek kenar dişleri bitiriyor sanırım başka açıklama bulamadım dişlerin bu kadar çabuk yıpranması için. Fırsat bulursam fotosunu koyarım lastiklerin.
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
4000 Km Kullanım Sonucu Nokian Weatherproof Lastik Değerlendirmesi
« Yanıtla #5 : Mart 18, 2018, 19:53:07 »
Merhaba değerli arkadaşlar. Başlıkta da belirttiğim yaklaşık 4000 km dir Nokian Weatherproof 205*55*16 91 H  4 mevsim lastikleri kullanıyorum. Kullanımım sonucu edindiğim tecrübeleri sizlerle de paylaşmak istedim.

Bu sene kışı tam anlamıyla yaşayamadığımız için karlı zemin üzerinde deneme fırsatı bulamadım. Islak zemindeki performansı gayet tatmin edici. 20 santigrat derecede kuru zemindeki performansı da tatmin edici. Yol tutuşu çok iyi. Yazın sıcaklarda nasıl performans sergileyecek deneyip göreceğiz.

4000 km kullanımım boyunca lastiklerin diş derinliği henüz 1 mm bile azalmamış. Lastiklerin üzerinde 8-6 ve 4 mm diş derinliklerini gösterir işaretler var. Aşağıdaki fotoğrafta da görebilirsiniz. Henüz 8 mm yazı silinmemiş durumda.

4000 km kullanım sonucunda ön lastiklerin kenarlarındaki aşınmalarıda aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Kopmalar mevcut. Bu durum biraz endişe verici !!!

Arka lastiklerin kenarlarında henüz fazla bir aşınma yok.

Bu lastiklerden önce Continental cpc5 kullanıyordum o lastiklerden bunlara geçince bu lastikler biraz gürültülü geldi. Ses seviyelerini ölçtüm değerler aşağıdaki gibi çıktı. Ölçüm yaptığım yolun fotoğrafını da ekliyorum. Pürüzsüz asfalt...

Ölçüm yaptığım program Bosch İNVH. Ölçümleri telefonu dikiz aynası seviyesinde yaklaşık 2 dakika boyunca tutarak yaptım.
Hava sıcaklığı 18 santigrat dereceydi.

80 km/sa hızdaki ses seviyesi 65.3 dB (A)

90 km/sa hızdaki ses seviyesi 65.9 dB (A)

100 km/sa hızdaki ses seviyesi 67.5 dB (A)

110 km/sa hızdaki ses seviyesi 69.4 dB (A)

120 km/sa hızdaki ses seviyesi 71.1 dB (A)

Yakıt tüketimim:

32 lt lpg ile 410-430 km şehir dışı
32 lt lpg ile 270-300 km arası şehiriçi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
Bu lastiklerin sıkıntısı sıcak havalarda boy gösteriyor zaten, Michelin CC kullanıyorum, daha da 4 mevsim lastiğe yanaşmam.
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
Bakalım yazın durum ne olacak. Yaz- kış lastik değişmekten bıkkınlık gelmişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
küçükte olsa parça atması ilginç,bir kaç yerde var,iyi bir tespit yapmış ve fotoğraf çekmişsiniz.başka kullanıcılarda durum nedir acaba?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 18, 2018, 23:25:03 »
Benim lastiklerde durum çok daha fena, foto cekecek fırsat olmadı, arabaya inip binerken aklıma gelmedi doğrusu. Hüseyin Bey'in lastikler benimkinin yanında sıfır lastik gibi kalır. Bir de tabi ki benimkiler neredeyse 25bin km. yaptı, onun da farkı var.

Mesaj Birleştirildi: Mart 19, 2018, 09:52:17
Lastiklerin durumu

Mesaj Birleştirildi: Mart 19, 2018, 09:53:27
Lastiklerin durumu
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
Bu lastiklerin sıkıntısı sıcak havalarda boy gösteriyor zaten, Michelin CC kullanıyorum, daha da 4 mevsim lastiğe yanaşmam.

Burak Bey haklı çıktınız daha yaz gelmeden sıkıntı çıkarmaya başladı lastikler. Hava soğukken yere çivi gibi çakılan lastikler havaların ısınmasıyla birlikte yol tutmaz oldu. ABS sürekli devrede. Lastikler yüzünden kaza yapmam an meselesi. 4 mevsim hevesimiz kursağımızda kaldı. Sök çıkardan kar edeceğiz derken külliyen zarar ettik :) Bu arada Nokian Türkiye lastiklerin arkasında durmuyor, bizim bazı doktarlarımız nasıl ki siz odaya girer girmez muayene etmeden ilaç yazıp gönderiyorlarsa Nokianda lastikleri incelemeden suçu aracınıza buluyor.  ABS nin sürekli devreye girmesinin sebebi tabi ki araç. Nokian düşünen arkadaşların dikkatine. Bu saatten sonra Nokian tüm modelleriyle birlikte benim için çöp olmuştur...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2018, 22:46:22 »
Ben 10.000 km'den beri kullanıyorum her hangi bir  yıpranma yok biraz uğultu dışında memnunum
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2018, 08:41:32 »
Arkadaşıma bir takım aldırdım geçen sene, 15-20 bin yapmıştır, direksiyon yavaş hızda sallamaya başlamış, muhtemelen tel kırdı, sert kullanır arabayı ve bu lastik Tr yollarına dayanamıyor anlaşılan.