Gönderen Konu: Hava Yastığı  (Okunma sayısı 4948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 5800
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
Hava Yastığı
« : Şubat 06, 2018, 15:23:56 »
Merhaba arkadaşlar. 27 Martta aldığım 0 aurisimle foruma katılmıştım.1 aralık günü yandan yine auris marka aracın çarpması sonucu aranızdan ayrılmak zorunda kaldım. Çünkü araç pert oldu.
Deneyimim araç sürüş güzeldi. Memnundum da. Üstüne de bir sürü masraf yaptım.10 sene kaza bela olmazsa binerim diyordum. Garanti uzattım ve kışlık lastik taktıktan 2 gün sonra sabah işe giderken bu kaza cereyan etti maalesef.
Eşimin kaburgalar kırıldı. Araçta kendimi unutup bir ara sağ elimi eşimin kafasını çarpmasın tekrar diye arabanın açmayan perde hava yastığı yerine koydum. 3 kere de kafasını elime çarptı. Elimde kapı tarafından bir parça kanamalı olacak şekilde kesik oluştu. Ve çok övünerek başka araçta yok diye satarken söylenen malum 7. hava yastığı olan diz hava yastığı da dahil hiçbir hava yastığı da açmadı. 2 aydan fazla oldu hala azda olsa bir eziklik hissiyatı var dizimde. Zayıf kemik olsa kemiklerim dizi kucağıma alırdım diyorum kendi kendime. Çarpan araç 2010 model auris. Kafadan bize 70 km hızla vurmuştur frensiz onun da 1 tane hava yastığı dahi açmadı.
Kazada hava yastığı açmış aurise denk geldiniz mi yoksa hava yastıklarını evde bir yere koysak da aracı öyle kullansak da olur mu? Boşuna hava yastığına güvenmemiş oluruz hani o yüzden diyorum. Bu yüzden toyotayı hayatımdan çıkardım. Kimseye de tavsiye etmiyorum. Ya da sağlam kemik varsa kemiğinize güveniyorsanız binin derim.
Kazasız sürüşler herkese. 

Kaza fotolarını ekledim.

Toyota Club Türkiye

Hava Yastığı
« : Şubat 06, 2018, 15:23:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
Ynt: Hava Yastığı
« Yanıtla #1 : Şubat 06, 2018, 15:35:21 »
çok geçmiş olsun üzüldüm gerçekten.ancak hava yastığı olayı inanın premium serisi araçlarda dahi çarpışmanın açısı ve hızına bağlı olarak sensörleri tetiklemeyeck yerden olursa açılmıyor.
kaza resimleri varsa paylaşırsanız belki daha iyi anlaşılabilir durum.
umarım siz ve eşiniz bir an önce toparlarsınız.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
  • 28 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 06, 2018, 15:37:17 »
Toyota aracı perte ayırırken hava yastıklarının açılmaması konusunda herhangi bir teknik inceleme yaptı mı?
Eşiniz kazada yaralandığına göre Mahkemeden aracın hatalı üretim olduğu konusunda tereddüdünüz   varsa araç üzerinde teknik inceleme yapılmasını talep ediniz. Otomotiv konusunda uzman bilirkişi raporuna göre üretici hakkında tazminat davası açabilirsiniz. 2009 Corollada hava yastıklarında sıkıntı olduğu için hava yastığı fişekleri değişti. Yanılmıyorsam hava yastığı üreticisi firmanın hatası yüzünden Toyota hava yastığı değişimi de yaptı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 06, 2018, 15:49:50 »
Teşekkür ederim arkadaşlar.
Araç için toyota merkez vs. görüştüm. Bana teknik olarak açıklamaya çalışıyorlar. Ben sonuca bakıyorum açıkçası. Bu seviyede kırık oluşabilecek bir kazada ki tekerleği bile kopardı vuran araç hava yastığı açmaması sonuçta satılan malın vadedileni yerine getirememesi sonucu koruyuculuğunu sağlayamamasına bakıyorum.  Bana sensör vs diyorlar. Araçta ona göre dış kısma çarpan araçların hava yastığını faaliyete geçirmesini sağlamak için bir yer işaretlenmeli ve bunu satış yapılan araç sürücüsüne de satıcı anlatmalı ki  kaza anında aracı o yönde çarpsın ve hava yastığı işini yapsın. Ben öyle söyledim açıkcası bana anlatmaya çalışan teknik personele.  Bana göre aracın ya sensörü yoktur, ya hatalıdır, ya da kriterler yanlıştır vs. Sonuçta 50.000 TL ye dacia almadım güvenli olsun vs diye üstüne 30.000 TL daha verip 4 hava yastığı yerine 7 hava yastıklı araç aldım. Öyle sattılar bana . :)

Toyota aracı perte ayırırken hava yastıklarının açılmaması konusunda herhangi bir teknik inceleme yaptı mı?
Eşiniz kazada yaralandığına göre Mahkemeden aracın hatalı üretim olduğu konusunda tereddüdünüz   varsa araç üzerinde teknik inceleme yapılmasını talep ediniz. Otomotiv konusunda uzman bilirkişi raporuna göre üretici hakkında tazminat davası açabilirsiniz. 2009 Corollada hava yastıklarında sıkıntı olduğu için hava yastığı fişekleri değişti. Yanılmıyorsam hava yastığı üreticisi firmanın hatası yüzünden Toyota hava yastığı değişimi de yaptı.

Teknik personele sordum bu durumu. Bana 5-10 sene sonra 2016 model aurislerin hava yastığı arızası nedeniyle geri çağrılmayacağının garantisini veriyor musunuz diye. Hatta bakın yeni haber : http://aa.com.tr/tr/dunya/toyota-181-bin-aracini-geri-cagirdi/1053849

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 06, 2018, 16:25:43 »
Geçmiş olsun, aşağıdaki linkte bugün olan toyota kazası ve açılan hava yastıkları görüntülenmiş...
https://www.facebook.com/ankaracevirme/posts/161810427801691

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 06, 2018, 16:29:52 »
öncelikle büyük geçmiş olsun,eşinizi korumak için yapmış olduğunuz harekette şayan-ı takdir.geçen yılda izmir de hava alanı yolunda bir corolla ya arkadan otobüs çarptı,araç 3-4 aracın arasında kaldı,gövde hariç dağıldı,bu forumda resimleri ve yorumları var,yine aynı konular gündeme geldi,sensörler vs..o yorumları da okuyun,sonuç toyota nın hava yastıkları çalışmıyor..güvenmeyelim.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 06, 2018, 16:46:34 »
Çok geçmiş olsun. Araç kapıdan vurduğu için sanırım yan hava yastıkları açılmadı. Yan hava yastıklarının sensörünün orta direkte olduğunu sanıyorum.
Kaza anında yüksek adrenalin sebebiyle zaman duygusu yavaşlar. O nedenle 70 km hız ile vurduğunu sanmış olabilirsiniz. Fakat gerçekte bu hız çok daha düşük gözüküyor. Öyle bir ara yolda 70 km gidenin de zaten ehliyetini elinden almalılar. Ncap testlerindeki direk çarpışma testine bakarsanız orada aracın aldığı hasardan bunu anlarsınız.
Ayrıca tam yandan değil çaprazlama hafif vurarak yönünüzü değiştirip duvara da vurmanızı sağlamış. Önden çarpışma hafif olması nedeniyle, yandan çarpma da hem hafif (nispeten), hem de kapıdan olması nedeniyle hava yastığı açmamış.

2005 corollası olan arkadaşım 50 km gibi bir hızda kaldırıma çıktı ve ön sürücü yolcu hava yastığını hiç açmaması gerekirken açtı. Bunun da sebebi  sensöre anlık darbenin büyük olmasından ötürü.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 06, 2018, 18:57:37 »
öncelikle geçmiş olsun. Allah korumuş. kaza anında emniyet kemerleriniz takılı mıydı? bildiğim kadarıyla emniyet kemeri takılı olmayınca hava yastıkları açılmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 07, 2018, 08:54:14 »
öncelikle geçmiş olsun. Allah korumuş. kaza anında emniyet kemerleriniz takılı mıydı? bildiğim kadarıyla emniyet kemeri takılı olmayınca hava yastıkları açılmıyor.
Evet kemerlerimiz takılı idi. 10 metre bile gidecek olsam arabaya yolcu veya şoför olarak bile binsem ilk emniyet kemerimi takarım. İyi bir alışkanlık bu. Umarım herkes alışır emniyet kemerine. Kemer takmamış olsak daha büyük hasara uğrayabilirdik kanımca..

öncelikle büyük geçmiş olsun,eşinizi korumak için yapmış olduğunuz harekette şayan-ı takdir.geçen yılda izmir de hava alanı yolunda bir corolla ya arkadan otobüs çarptı,araç 3-4 aracın arasında kaldı,gövde hariç dağıldı,bu forumda resimleri ve yorumları var,yine aynı konular gündeme geldi,sensörler vs..o yorumları da okuyun,sonuç toyota nın hava yastıkları çalışmıyor..güvenmeyelim.
Teşekkür ederim. Araç içinde gerçekten kaza anı baya uzun geldi bana. Eşimin kafasını çarptığını görünce hava yastığı da açmayınca ki kollarım da uzun maşallah sol elim ile direksiyonu tutup sağ elimi de ters bir hareket olmasın, başka türlü zorlamayayım diye havada tuttum eşimin kafası ve yan taraf arasında. Ani refleks oldu ama iyi oldu. 3 kere kafasını daha kapıya vurmasını engellemiş oldum.

Çok geçmiş olsun. Araç kapıdan vurduğu için sanırım yan hava yastıkları açılmadı. Yan hava yastıklarının sensörünün orta direkte olduğunu sanıyorum.
Kaza anında yüksek adrenalin sebebiyle zaman duygusu yavaşlar. O nedenle 70 km hız ile vurduğunu sanmış olabilirsiniz. Fakat gerçekte bu hız çok daha düşük gözüküyor. Öyle bir ara yolda 70 km gidenin de zaten ehliyetini elinden almalılar. Ncap testlerindeki direk çarpışma testine bakarsanız orada aracın aldığı hasardan bunu anlarsınız.
Ayrıca tam yandan değil çaprazlama hafif vurarak yönünüzü değiştirip duvara da vurmanızı sağlamış. Önden çarpışma hafif olması nedeniyle, yandan çarpma da hem hafif (nispeten), hem de kapıdan olması nedeniyle hava yastığı açmamış.

2005 corollası olan arkadaşım 50 km gibi bir hızda kaldırıma çıktı ve ön sürücü yolcu hava yastığını hiç açmaması gerekirken açtı. Bunun da sebebi  sensöre anlık darbenin büyük olmasından ötürü.
Araç okul yolunda geldi. Normalde 30 km ile gelmesi lazım. Ben sağıma baka baka gidiyordum. En son aracı gördüğümde 15 metre kadar kavşaktan gerideydi. Fakat araçta soförün yüzü görünmüyordu. Elinde telefona bakıyordu kafasını eğmiş. Hafif de çapraz gibi geliyordu. O mesafeyi ben gaza bakıp hafif sola kırmama ve kurtarmaya çalışmama rağmen 1 saniyeden kısa sürede geldi. Fren basmadı yola bakmadığı için. Gazla beraber yürürken vurdu. Arabanın vurduğu lastik koptu artık hızı siz düşünün. Sağ ön teker kopuk.  Foto olsa serviste liftte asılı dururken kopmayı çekmiştim. Şimdi bulamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 07, 2018, 12:34:03 »
Çok geçmiş olsun. Önemli bir kaza atlatmışsınız. Refleksiniz de yararlı olmuş.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Şubat 12, 2018, 16:09:17 »
Çok geçmiş olsun. Önemli bir kaza atlatmışsınız. Refleksiniz de yararlı olmuş.

Teşekkür ederim. Allah kimseye yaşatmasın en ufak bile kaza.

Sonuçta verdiğim paranın karşılığını ve vaad edilenlerin kaza olana kadar ki durumda işlevsel olduğunu ve hava yastığına hiç güvenilmemesi gerektiğini acı şekilde öğrenmiş oldum. Evimi satarak deve yükü parayla ihtiyaçtan dolayı araç aldım. Paramla kandırıldım. Sonuçta mahkeme için evraklarımı toparlayıp  avukata dava açması için vereceğim. Bu hem durumdan muzdarip olmamdan hem de firmanın olayı ciddiye alıp bu model ve diğer modeller için de gerekli araştırmayı yapması ve belki de daha vahim sonuçlar doğmadan, başkasının açmayan hava yastığından dolayı daha ciddi yaralanma/ölme olayının yaşanmadan önlenmesi için iyi olacaktır.
Bana vuran araç da auris marka. Benim açmadı sensör vs. Bana vuran araç da kafadan 0 fren ile tekerleği koparacak kadar hızlı şekilde çarpmasına rağmen onun da hava yastığı açmadı.