Gönderen Konu: P1047 ve U011B valfmatik hatası hakkında  (Okunma sayısı 8755 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 124000
  • Model Yılı: '10
  • 1 kere teşekkür edildi
P1047 ve U011B valfmatik hatası hakkında
« : Ocak 31, 2018, 13:52:29 »
Merhaba;

2010 model makyajlı kasa 1.6 132 bg 6 ileri manuel aurisim var.

Son zamanlarda aracım CHECK ENGINE hatası veriyor ve hatalarda bazen P1047 bazende U011B yazmaktadır.
15 20 saniye sonra Hata kendi kendine siliniyor.
Bazende motoru korumaya alıyor 2000 deviri geçemiyorum. stop edip çalıştırınca tekrar düzeliyor.
daha önce bu hata ile karşılaşan oldu mu acaba.

P1047-Bank 1 Camshaft Adjustment Valve 1 Electrical Malfunction
U011B-Lost Communication With Rocker Arm Control Module A

Toyota Club Türkiye

P1047 ve U011B valfmatik hatası hakkında
« : Ocak 31, 2018, 13:52:29 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 105000
  • Model Yılı: '11
Merhaba; Avensis 1.8 otomatik vites 2011 model aracım 2 hafta önce yolda seyir halindeyken motor arıza, vsc arıza ve el freni arıza lambaları yandı. Aracımın lambalar yanması haricinde hiç bir sorunu olmadı. Arıza verince aracımı servise götürdüm. Aracımın arıza kodlarının p264a ve p1047 olduğunu bu kodlarında valvematic arızası anlamına geldiğini belirttiler. Arızaları sildiler ve test edildi fakat arıza tekrar yanmadı. Aracımı aldım ve 3-4 gün herhangi bir arıza vermeden bindim ve 4 gün sonra tekrar arıza lambası yandı. Pazar günü olduğundan aracımı servise götüremedim ve aracımı park ettikten yarım saat sonra çalıştırdığımda arızalar kendi kendine silindi. Bir gün sonra tekrar aynı arıza lambaları yandı ve servise tekrar gittim. Aracımın arıza kodlarının yine aynı olduğunu belirttiler ve silerek test ettiklerini herhangi bir arıza vermediğini söylediler. Aracımı aldım bir kaç gün sonra yine aynı arıza lambaları yandı kontrol ettirdiğimde bu sefer arızaların p0123, p0118, p1490, p1193, p0125, p0118, p1590 ve p1191 olduğu görüldü. Aracımı arızaları sildirmeden kullandım ve 1 saat sonra arızalar kendi kendine silindi. 1gün sonra tekrar yandı ve servise tekrar gittim arızanın yine p264a ve p1047 arıza kodları olduğu söylendi. Valvematic arızasının sürekli ışık yakan bir arıza olduğunu ve silinse bile araç hareket eder etmez yanması gerektiğini beyan ediyorlar serviste.Arıza hala tespit edilemedi ve Valvematic arızası belirtilerine uymayan bu durumun valvematic değişimi ile çözüleceğini düşünmüyorum.

Bu tarz arıza yaşayan arkadaşlardan bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
Ynt: P1047 ve U011B valfmatik hatası hakkında
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2018, 00:19:18 »
P1047,
Kabus kod,
Valfmatik degisecek baska sansi yok.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2018, 01:01:12 »
P1047,
Kabus kod,
Valfmatik degisecek baska sansi yok.
Valfmatikler neden bu kadar yoğun hata veriyor sorun yaratıyor ahmet abi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2018, 04:33:08 »
Valfmatikler neden bu kadar yoğun hata veriyor sorun yaratıyor ahmet abi ?

Modeller bak hep 2011 oncesi,
Yetkili servisin valfmatiklere 10/40 kullandigi yillar.
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 16, 2018, 10:05:30 »
Modeller bak hep 2011 oncesi,
Yetkili servisin valfmatiklere 10/40 kullandigi yillar.
Ahmet bey aynı durum 5w40 yağ için de geçerli mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2018, 11:42:25 »
Ahmet bey bu valfmatik sistemi yağ ile çalışmıyor valfmatiğin içine yağ girişi olmuyor ki nasıl yağ ile ilişkisi oluyor babamda valfmatik Corolla var sıfır alındı bende merak etmeye başladım meret ucuzda değilki alınıp değiştirilsin valfmatik tamamen elektronik bir sistem subab zamanlamasını ayarlıyor sistem hareketini tamamen bir elektrik motorunun çalışma hareketinden alıyor siboblar eskisi gibi yağ basıncıyla ayarlanmıyor herşeyi valfmatik ayarlıyor bu durumda motor ana gövdesinde hareketli parçalarda sıkıntı olsa yağ ile alakası var diyebileceğim ama bu sistem tamamen elektronik çalışıyor ECU denetliyor eski sistemdeki gibi gaz kelebeği pedal komutuyla çalışmıyor kelebek her zaman tam açık konumda pedal valfmatiğe komut veriyor

Mesaj Birleştirildi: Eylül 16, 2018, 12:14:47
Ben bunu LPG ye bağlıyorum çünkü lpg de yanma zamanı benzine göre daha uzun ve bu süre uzantısı sibobların açılıp kapanma sürelerini ayarlayan valfmatiğin düzensiz çalışmasına sebeb oluyor aşırı düzensiz çalışan her sistem gibi valfmatik te uzun vadede sıkıntılar çıkarabiliyor benzer durum eski nesil araçlarda LPG kaynaklı motor ömürlerinin kısalması gibi Mutlu TEKİR'in bu LPG yanma ısısıyla alakalı bir çalışması vardı orda bir turdaki açığa çıkan ısı miktarı benzinin bir turundaki den yüksekti bu seri çalışan motorda dahada yükseliyor ve sibob çalışma ısısının üstünde oluyor bu durumda motor içinde daha düzensiz bir durum oluşuyor aynı durum valfmatik motorda da yaşanıyor ve valfmatiğin düzensiz çalışmasına sebep oluyor ve her mekanik veya elektronik sistemde uzun süre devam eden düzensizlik uzun vadede yüksek masraflara arızalara yol açmaktadır benim kendi düşüncem bu yönde saygılarımla iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #7 : Eylül 16, 2018, 12:32:59 »
Valfmatikte dişli ve vida sisyemi var,
Onlar motor yagi ile yaglaniyor
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2018, 14:53:17 »
Benim aracım bu arızaları kendi kendine yakıyor ve 1 saat sonra söndürüyor bazen, valvematic arızlarında servisinde söylediği arızayı silseniz bile iki adım gidemezsiniz tekrar yanar deniyor. Lpg iken araç daha erken yanıyo lambalar ama benzindeyken 4-5 gün yanmıyor. Bir kullanıcının aracının aynı arıza lambalarını yaktığı ve lpg enjektörlerini değiştikten sonra düzeldiğini yazdığını okumuştum acaba lpg denmi kaynaklı durum gerçekten.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2018, 23:24:00 »
Benim aracım bu arızaları kendi kendine yakıyor ve 1 saat sonra söndürüyor bazen, valvematic arızlarında servisinde söylediği arızayı silseniz bile iki adım gidemezsiniz tekrar yanar deniyor. Lpg iken araç daha erken yanıyo lambalar ama benzindeyken 4-5 gün yanmıyor. Bir kullanıcının aracının aynı arıza lambalarını yaktığı ve lpg enjektörlerini değiştikten sonra düzeldiğini yazdığını okumuştum acaba lpg denmi kaynaklı durum gerçekten.
Murat bey işin özü LPG aracın doğasına aykırı malesef ama kullanmak mecburiyetinde bırakıyorlar bizleri malum benzin fiyatları uç seviyelerde araçtaki LPG kiti hangi marka ve ne zaman takılmış ve araç kaç km de şuanda
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2018, 08:50:43 »
LPG yi ben taktırdım 95000 deyken aracıma. BRC taktırdım ve şuan aracım 106000 de 6 ay filan oldu taktıralı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #11 : Eylül 17, 2018, 08:52:51 »
Valfmatik arizasinin lpg ile uzak yakin alakasi yok.
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Eylül 17, 2018, 09:12:16 »
LPG yi ben taktırdım 95000 deyken aracıma. BRC taktırdım ve şuan aracım 106000 de 6 ay filan oldu taktıralı.
Murat bey ilk önce LPG ayarlarınızı bir kontrol ettirin BRC nin menüsünde valfmatik lere özel bir menü olması gerekiyordu aktif edilmesi gerekiyor diyordu videoda ayriyeten BRC taktıranların bazıları sistemde orijinal brc enjektörlerinin kullanılmadığı yan sanayi uyumlu enjektör kullanıldığını sizkiyle benzer ve değişik sorunlar yaşadıklarını yazmışlar sizde kontrol ettiremenizde fayda vardır bu video belki size biraz fikir verebilir 
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 17, 2018, 09:37:23 »
Brc taktıran arkadaşlar malesef çoğu brc bayisi yol testi yapmıyor. Bu sebeple ayarlar genellikle düzgün yapılmamış oluyor. Ya yolda ayar yaptırın yada afr ayarı yaptırın. Lpg ye bağlı çoğu sorunun geçtiğini göreceksiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #14 : Eylül 17, 2018, 09:49:57 »
Benzine aldım aracımı brc kontrol düğmesinden kapatarak ama gene yapıyor. Acaba tüpü başka bi yerden sigortadan filan mı kapatmak gerekiyor?

Amhet hocam valvematic arızası belirtilerine uyuyormu bu durum? Yani kendi kendine arızayı siliyo aracın çekisi yakıtı filan değişmiyo ona ikna olamadım. Yani valvematic aracın beygirini yükseltmek için ama arızaya geçtiğinde araçta herhangi bir çeki kaybı vs. olmuyor. Valvematic i değiştirticem ama 5-6 bin lira ve sorunum çözülmezse 5-6 binliralık bir parçam olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Eylül 17, 2018, 10:05:46 »
Valfmatik arizasinin lpg ile uzak yakin alakasi yok.
Ahmet bey siz bilgi ve tecrübe olarak bizlerden çok çok iyisiniz peki bu valfmatik sistemi sibobları değişik zamanlarda açıp kapatmak için tasarlanmış bir sistem silindir içinde düzensiz bir yanma olması sistemin anormal çalışmasına sibob zamanlarına etki etmesine sebeb olmazmı ve buda valfmatik arızasına yol açmazmı en azından arıza algısı oluşturup ecuya arıza komutu atmasına sebebiyet vermez mi sonuçta düzensiz yakıt yanması sibobların zorlanmasına akabinde valfmatikğin çalışma prensibi ni zorlanmasına sebeb olmazmı sonuçta valfmatik te ECU tarafından yönetilmekte boğaz kelebeği tam açık konumda duruyor gaz pedalı valfmatik üzerinden komut veriyor motora ona göre yakıt gönderiliyor düzensiz giden yakıtta sistemin düzensiz çalışmasına arıza kodu atmasına sebeb olmazmı affınıza sığınarak sizin tecrübenize ve bilginize güvendiğim için biraz fazla soruyorum yanlış anlamayın niyetim sorgulamak değil kesinlikle,iyi forumlar
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #16 : Eylül 17, 2018, 10:09:11 »
Ahmet bey siz bilgi ve tecrübe olarak bizlerden çok çok iyisiniz peki bu valfmatik sistemi sibobları değişik zamanlarda açıp kapatmak için tasarlanmış bir sistem silindir içinde düzensiz bir yanma olması sistemin anormal çalışmasına sibob zamanlarına etki etmesine sebeb olmazmı ve buda valfmatik arızasına yol açmazmı en azından arıza algısı oluşturup ecuya arıza komutu atmasına sebebiyet vermez mi sonuçta düzensiz yakıt yanması sibobların zorlanmasına akabinde valfmatikğin çalışma prensibi ni zorlanmasına sebeb olmazmı sonuçta valfmatik te ECU tarafından yönetilmekte boğaz kelebeği tam açık konumda duruyor gaz pedalı valfmatik üzerinden komut veriyor motora ona göre yakıt gönderiliyor düzensiz giden yakıtta sistemin düzensiz çalışmasına arıza kodu atmasına sebeb olmazmı affınıza sığınarak sizin tecrübenize ve bilginize güvendiğim için biraz fazla soruyorum yanlış anlamayın niyetim sorgulamak değil kesinlikle,iyi forumlar

Sizin kadar uzun yazamicam kusura bakmayin,
Ama olmaz.
Valfmatik direkt subaplara kumanda etmiyor, arada aci degistiren bir mil e kumanda ediyor.
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #17 : Eylül 17, 2018, 10:11:56 »
Sizin kadar uzun yazamicam kusura bakmayin,
Ama olmaz.
Valfmatik direkt subaplara kumanda etmiyor, arada aci degistiren bir mil e kumanda ediyor.

Amhet hocam valvematic arızası belirtilerine uyuyormu bu durum? Yani kendi kendine arızayı siliyo aracın çekisi yakıtı filan değişmiyo ona ikna olamadım. Yani valvematic aracın beygirini yükseltmek için ama arızaya geçtiğinde araçta herhangi bir çeki kaybı vs. olmuyor. Valvematic i değiştirticem ama 5-6 bin lira ve sorunum çözülmezse 5-6 binliralık bir parçam olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #18 : Eylül 17, 2018, 10:20:01 »

P1047 arizasinin baska nedeni yok.
Sizin yerinizede olsam, yagi eneos 0/20 ile degistirir kirtulma sansini denerdim.
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #19 : Eylül 17, 2018, 10:26:09 »
P1047 arizasinin baska nedeni yok.
Sizin yerinizede olsam, yagi eneos 0/20 ile degistirir kirtulma sansini denerdim.

Yağı yeni değiştirttim castrol edge tam sentetik 5/30 du galiba yinede değiştiriyimmi?