Gönderen Konu: 2010 Prius HYBRİD 1.8  (Okunma sayısı 3719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Ertugrul Yalcin
  • Araç: Prius
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 143500
  • Model Yılı: '10
  • 5 kere teşekkür edildi
2010 Prius HYBRİD 1.8
« : Ocak 29, 2018, 15:54:17 »
Değerli üyeler merhaba,

Yaklaşık bir senedir Toyotanın hibrit modeli olan Prius kullanıyorum ve oldukça memnunum. Bazı bilgilerimi paylaşmak istedim. Sorunuz olursa da cevaplamaya çalışırım.

Hibrit araçlar öncelikle sessiz ve keyifli arabalardır. TR deki modellerde şarj derdi yoktur, kendi kendini şarj eder. Plug in modellerinin çok kısa süre satışı yapıldı.

TOYOTA yeni hibritleri C-HR ve Auris modellerinde olan 1.8 motorun aynısı 2010 ve sonrası Prius modellerde de vardır. 2009 Prius ve öncesinde bugünkü Yaris Hibrit motoru vardır.

EV, ECO ve POWER(Yarisde yok)  sürüş modları vardır. C-HRda bildiğim kadarı ile direksiyondan menüye girerek mod değiştirilir, Priusda direk konsol üzerindeki tuşlarından sürüş modunu değiştirebilirsiniz.

4-4,5L ortalama yakıt tüketimi vardır. 1 depo ile 1000km gitmek mümkün olabilir.

99hp sadece benzinli motorunun gücüdür, elektrik motoru ile çok daha güçlü hale gelmektedir, seri kullanıma da çok uygundur. Olan benzin motoru yakıt tasarufuna yöneliktir. 

En çok sorulan soru olarak büyük aküsü biterse ne olur? Ne kadar? 250-300bin kmden önce pillerinin ömrünün bitmesinin örneği çok azdır. ABD ve Avrupa da taksi olarak da kullanılmaktadır. Uçuk rakamlar çıkmamaktadır, hibrit sayısı arttıkça fiyatı düşmektedir.

CHRde Priusda EURO NCAP güvenlik standartı 5 yıldızdır.

Toyota Club Türkiye

2010 Prius HYBRİD 1.8
« : Ocak 29, 2018, 15:54:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 98
  • Model Yılı: '13
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: 2010 Prius HYBRİD 1.8
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2018, 14:09:34 »
Avantajlarını çok güzel aktarmışsınız. Elinize sağlık hocam. Almayı düşünüyorum birikim yapınca  :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 18, 2018, 07:25:13 »
Güzel bir paylaşım olmuş. Üye araç galerisine güzel fotoğraflarınızı bekliyoruz :)
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 18, 2018, 14:23:32 »
Pulse and glide tekniği var prius da uygulanan ,sizde denediniz mi ? Evet ise kaç km gitti 1 depoda.internette yapıp da 100km de 1.9 ile 2.8 arası tüketim değerlerine ulaşıyorlar oradan merak ettim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 135000
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 10, 2019, 06:28:42 »
Selam  arkadaşlar yakıt tüketimde ekonomi yapmasina rağmen  yetkili  servislerde henüz bu araclar için kalifiye personel yok cok basit arizalar için aku değişimi  diyorlar ve çok  yüksel (13000tl) rakamlar istiyorlar. Bunları da göz önünde bulundurursak aslında ekonomok olmaktan cikiyorlar. Bende yaris hybrid var 130 binde ama 2 sene sonra benzin lpg alacam kafam rahat olsun diye. Yanı hibrid aldığıma çoktan pişman oldum bile

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 10, 2019, 08:37:01 »
Selam  arkadaşlar yakıt tüketimde ekonomi yapmasina rağmen  yetkili  servislerde henüz bu araclar için kalifiye personel yok cok basit arizalar için aku değişimi  diyorlar ve çok  yüksel (13000tl) rakamlar istiyorlar. Bunları da göz önünde bulundurursak aslında ekonomok olmaktan cikiyorlar. Bende yaris hybrid var 130 binde ama 2 sene sonra benzin lpg alacam kafam rahat olsun diye. Yanı hibrid aldığıma çoktan pişman oldum bile
Yetkili serviste hybrit için kalifiye personel olsada sizin bahsettiğiniz ufak arızalar için yine uğraşmazlarki,servis çalışma mantığında tamir yoktur parça değiştirme vardır,sanayi ile bsğdaştırmayın varsın onlarda kalifiye eleman olmasın bizim form'da Ahmet güve bey ve ufuk sönmez bey var ikisi komple servislere yeter.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 15, 2019, 23:47:55 »
Yetkili serviste hybrit için kalifiye personel olsada sizin bahsettiğiniz ufak arızalar için yine uğraşmazlarki,servis çalışma mantığında tamir yoktur parça değiştirme vardır,sanayi ile bsğdaştırmayın varsın onlarda kalifiye eleman olmasın bizim form'da Ahmet güve bey ve ufuk sönmez bey var ikisi komple servislere yeter.
Araç bataryası konusunda yardımcı olacak birileri varsa iletişim kurabilirsen sevinirim (m.ali_demir@hotmail.com)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 16, 2019, 08:40:27 »
Araç bataryası konusunda yardımcı olacak birileri varsa iletişim kurabilirsen sevinirim (m.ali_demir@hotmail.com)
Bu konu beni aşar ama size bilgi birikimi ile fikir verebilecek (tamir konusunda nedir durum bilmiyorum) form üyelerimiz @Ahmet Güve (8047) ve @Ümit Otansev (7007) beyler konuyu görürlerse yardımcı olabilirler.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 16, 2019, 11:23:41 »
Bu konuda bildiğim araç bataryasının ni-mh olduğu ancak detaylı bilgi için Ahmet Güve yardımcı olacaktır sanıyorum.
Tamir olmaz ,olsa da çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum.Ancak yerine daha uygun fiyatlarda başka batarya herhalde uydurulabilir.
Geçmiş olsun kolay gelsin.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3394 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 16, 2019, 14:39:17 »
Bu arac gecenlerde ilani vardi sanirim o,
Pil ile alakali fark voltaj arizasi veriyordu.

Sahibi ile biraz yazismistik.
Yapilamaz, imkansiz degil, ama ciddi emek lazim.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new