Gönderen Konu: Direksiyondan gelen kütürtü sesi & direksiyon mafsalı  (Okunma sayısı 5040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
 Yaklaşık üç yıldır ikinci el olarak aldığım 2013 model verso sahibiyim. Yaklaşık üç aydır araba hareket halinde giderken sağa ve sola dönüşlerde(direksiyonu çevirdiğimde) arabanın ön kısmından hafif kütürtü şeklinde ses geliyor. Birkaç ustaya gösterdim net bir şey söyleyemediler. Bugün 60 bin bakımını serviste yaptırdım. Sorunu servis elamanına belirtim araba bakım işleminden sonra direksiyondaki ses için "aracın direksiyon mafsalı değişmesi gerektiğini, değişim yapıldıktan sonra tekrar kontrol edileceğini söylediler. Benzer problem yaşamış olan arkadaşlar var mı? Bu sesin kaynağı hakkında bilgisi ve çözümü olanların yardımlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
verso elegant

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
Ynt: Direksiyondan gelen kütürtü sesi & direksiyon mafsalı
« Yanıtla #1 : Ocak 27, 2018, 06:06:31 »
Sizin yerinizde olsam bir ön takımı rot-balans işlerinden anlayan iyi bir ustaya gösteririm. Bu dediğiniz ses mafsaldan olabileceği gibi, körüklerden birinin eskiyip yırtılması, bir yere temas ediyor olması veya takozlardan sadece birinin bozulması nedeniyle de gerçekleşebilir. 60000 km'de bir araçta, dediğiniz mafsal arızası bana çok erken geldi. Hiç derin bir çukura düşündünüz mü arabanızı?
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2018, 09:51:18 »
servisin söylediği çok saçma geldi bana;hadi değiştirdin bir sürü masraf çıktı,olmadı,o zaman ne olacak,böyle iş olur mu?bora akın beyin söylediklerine katılıyorum.bir de sanayide toyotacı usta bulun araç lifte kaldırılsın içinde birisi otursun sağa sola çevirsin ,siz de,ustada bakın,ses nereden geliyor?mafsal vidaları vs gevşeyen bir şey var mı?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2018, 11:11:29 »
Bunlara benzer sesler ise bir kontrol edin derim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 60000
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2018, 12:23:06 »
Bunlara benzer sesler ise bir kontrol edin derim

Ses bu ses değil. araba hareket ediyorken sağa sola dönüşlerde ön tekerlerin oradan geliyor. İlk başlarda çok belirgin kütürtü şeklindeydi şimdilerde daha hafif ve her zamanda gelmiyor.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 27, 2018, 12:28:23

Şuanda Antalya'dayım Isparta da gösterdiğim bir ustanın tavsiye ettiği Antalya'daki direksiyon servisine gidip göstereceğim. Sonucu sizlerle paylaşırım.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 27, 2018, 22:40:33

Gösterdiğim direksiyon servisi %80 direksiyon mafsalından kaynaklandığını söyledi. % 20 direksiyon kutusu olabilirmiş. Çok elzem bir şey değilmiş. Ara ara yapıyor bir müddet daha böyle bineceğim durumuna göre daha sonra yaptırtırım diye düşünüyorum.
verso elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 95000
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 02, 2018, 00:53:10 »
Benzer bir sorunu bende yaşamış olduğum için en azından teşhis için öneride bulunabilirim. Şöyle ki;
Aracı rot Balans yapan bir yere götürüp kanal üzerinde bir kişi direksiyonu sağa sola oynatırken elinizle helezon kısmını tutun, bu şekilde dönüşlerde titreme olup olmadığını hissedebilirsiniz. Titreme var ise sorunun takoz/körük kaynaklı olduğu ihtimali öne çıkabilir.
Acemice bir tarifti bağışlayın😎🙏
Sana gelmediğim gün, sanaiye gittiğim gündür gülüm