Gönderen Konu: Corolla dizel d4d çekiş sorunu - nasıl çözdüm  (Okunma sayısı 17927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '09
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar

Ağustos ayında 2009 model Corolla dizel d4d aldım, araç 121,500 km'de idi ve sol taraftan geçirdiği bir kazadan dolayı ağır hasar kaydı vardı. Araç temiz şekilde yapılmış, ekspertiz yapıp ustaya gösterdiğimde motor hasarı olmadığını öğrendim ve 34,000 TL'ye satın aldım.  Al satçı değilim uygun fiyata kullanacağım bir araç arıyordum ve makul göründü.

5 aydır kullandığım aracımla ilgili genel bir sorun yaşamadım, uzun bir tatil yaptım ve şimdi arabam 129,600 km de. Araç aldığımdan beri çekişi zayıftı, ben de bunu 1,4 motora bağlıyordum. Yokuş yukarı bazen boğuluyor, vites düşürünce devirle çıkıyordu. Yaklaşık 1 ay önce arıza lambası yandı, tanıdık bir servise götürdüm baktı ve hava akış valfi arızalanmış - dedi. Kirlenince düzelir temizlerim - dedi, üstte bir parçayı çıkarıp sildi ve arıza ikazı kesildi.  Aynı şekilde birkaç hafta sonra yine arıza verdi yine temizlettim yine kesildi, geçen hafta yine arıza verince -bunun değişmesi lazım dedi ama yenisi 450tl imiş ve stokta yokmuş.

Ben de internette araştırdım ve Kağıthane'de çıkmasını satan bir yer buldum, şirketten bir arkadaşla aracı yolladım ve 230 TL'ye çıkmasını taktırdım. Değiştiren usta eskiden toyota filo bakımlarını yapmış ve bu araçlardan baya anlıyormuş, valfi değiştirdikten sonra manifoltları da temizlemiş ve hava filtresini de değiştirmiş.

Araçta bu değişiklikten sonra çekiş çok net bir şekilde arttı ve önceden zorlandığı yokuşları çok rahat çıkmaya başladı. Yine 1,4 motor ama performansı oldukça iyi bir duruma geldi. bana bu bakım 300 - 350 TL gibi bir rakama maloldu ama araba sanki yepyeni bir araç oldu. Bu sitede 1.4 d4d dizelle ilgili çok yorum olumsuz okudum, belki bu şekilde çekiş sorunları olan arkadaşlara yardımcı olur diye yazdım. Fikirlenizi paylaşırsanız memnun olurum, sizce aracın fiyatı nasıl, benzer çekiş sorunu sizler de yaşadınız mı ve nasıl çözdünüz.  Teşekkürler.   

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla dizel d4d çekiş sorunu - nasıl çözdüm
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2018, 10:08:14 »
teşekkür ederiz , neyseki turbo arızası vermemiş..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 22, 2018, 23:01:10 »
turbo arızası nasıl tespit ediliyor, yine arıza ikazı ve test ile mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2018, 10:35:17 »
Turbo arızasının en büyük belirtisi aracta kara duman ve yüzde elliye varan cekiş düşüklüğü.Benim aynı sorun focus arabamda basıma gelmişti turbıo dediler revize eettirdim olmadı sonra küçük dükkanı olan bir usta aracın hava akış metresini değiştirdi citroenden cıkma bir parcayla bunların motoru aynı dedi 20 tl ye birkac sene önce araba roket gibi olmuştu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 25, 2018, 23:12:47 »
Turbo arızasının en büyük belirtisi aracta kara duman ve yüzde elliye varan cekiş düşüklüğü.Benim aynı sorun focus arabamda basıma gelmişti turbıo dediler revize eettirdim olmadı sonra küçük dükkanı olan bir usta aracın hava akış metresini değiştirdi citroenden cıkma bir parcayla bunların motoru aynı dedi 20 tl ye birkac sene önce araba roket gibi olmuştu

Anladım, teşekkürler, böyle bir durum bende olmadı, zaten Ağustos'ta arabayı alırken ekspertiz yaptırmıştım ve turbo sorunu yok demişlerdi. Şu an motor gayet iyi durumda gibi.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 70000
  • Model Yılı: '11
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2018, 14:34:00 »
beyler bende son zamanlarda aracımda bir gariplik hisseder gibi oldum. aracım 2011. 1.4d corolla. sürekli opetten mazot alırdım son 3-4 alımda tp uzerine bp ve en 2 keredir shell alıyorum. shell ile devam edicem. opette iken 2. vitese aldıgımda aracta yıgılma olmaz gazı verdikçe turbo devreye girer koltuga yapıstırırdı , şuan 2. vitese geçince arabada atikliğin azaldığını hissediyorum. ayrıca son zamanalr sanki gaza bastıkça pedalın ayağımın altına titrediğini düşünüyorum. herşey acaba normalmidir yoksa biyerlerde bi sıkıntılarmı başlıyor. araç 75 binde ve 71binde bakım yaptırmıştım. mobile esp one yağ koydurup filtreleri değiştirmiştim ama .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 17, 2018, 21:43:26 »
beyler bende son zamanlarda aracımda bir gariplik hisseder gibi oldum. aracım 2011. 1.4d corolla. sürekli opetten mazot alırdım son 3-4 alımda tp uzerine bp ve en 2 keredir shell alıyorum. shell ile devam edicem. opette iken 2. vitese aldıgımda aracta yıgılma olmaz gazı verdikçe turbo devreye girer koltuga yapıstırırdı , şuan 2. vitese geçince arabada atikliğin azaldığını hissediyorum. ayrıca son zamanalr sanki gaza bastıkça pedalın ayağımın altına titrediğini düşünüyorum. herşey acaba normalmidir yoksa biyerlerde bi sıkıntılarmı başlıyor. araç 75 binde ve 71binde bakım yaptırmıştım. mobile esp one yağ koydurup filtreleri değiştirmiştim ama .

Erdal Bey yakıtın arabanın reflekslerini etkilediğini bende tecrübe ederek anladım.Sürekli Ankara da BP istasyonundan alıyordum.Bazı zamanlar araç vites geçişlerinde saçmalama vs oluyor sizin dediğiniz gibi çekişte düşme oluyor.Yakıtı değiştirdim Ankara da Totalden alıyorum ciddi anlamda bir iyileşme var.Y.Arabam saçmalamayı bıraktı sürekli aynı yolu gidip geliyorum rampa yokuş yukarı   tepkileri iyileşti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 18, 2018, 11:30:56 »
Araç siyah duman atıyor ve çekişten düşmüş ise turbodan önce intercooler hortumuna bakın. Yırtık olunca turboyu yeterince besleyemiyor. Turbo yada enjektörlerden biri gitti diyorsunuz. Bir bakıyorsunuz hortum yarılmış. 70-80 TL ye değişip mutlu oluyorsunuz. İnsan arızaya sevinir mi? Böyle olunca seviniyor işte  ;) Başıma gelmişti.
Ben tüccar değil, eğitimciyim (Mahmut Hoca).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 70000
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 19, 2018, 22:17:39 »
Sezer beyin dediği gibi sanırım. Yakıt sonrası sıkıntılar oluyor,  siyah duman atma sorunu yok aracında ama yinede dediğiniz gibi hortuma bi baktırayım ne olur ne olmaz. Bende hergün aynı km yi yapar aynı yoldan giderim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • Kilometre: 51000
  • 31 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 26, 2018, 21:25:41 »
Valf dediğiniz hangi valf anlamadım

Mesaj Birleştirildi: Şubat 26, 2018, 21:33:36
Bu arada bizim araçlara opet le aytemizin mazot ları yaramıyor en iyi BP geliyor bana göre opet te motorun sesi bile artıyor total ı denemedim onuda bi denicem yakıt artı iyice çekiş düştü esp mobil 5w30kullanıyorum bakımlarını yeni yaptım maf sensörü nü temizledim 9.2 gösteriyor iyice sogdum arabadan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 187000
  • 13 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 01, 2018, 13:33:13 »
Dizel ile 9.2 l/100km

İlginç bir durum. Fazla performanslı mı kullanıyorsunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mart 01, 2018, 13:40:32 »
Valla anlamadım sıfırlıyorum şehir içi kullanımda 100km dolduğunda bakıyorum 9, 2 akrasifde kullanmıyorum nadiren 3000devirleri gösteriyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '14
  • 65 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 01, 2018, 14:31:32 »
Valla anlamadım sıfırlıyorum şehir içi kullanımda 100km dolduğunda bakıyorum 9, 2 akrasifde kullanmıyorum nadiren 3000devirleri gösteriyorum
çok yüksek dostum normal değil
2013 - 2018 AURİS
2018 - ??? VW PASSAT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mart 01, 2018, 14:52:08 »
çok yüksek dostum normal değil
şu yazılım işinden menunmusun kaca yaptırdın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 187000
  • 13 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 06, 2018, 11:22:35 »

Yani ben dizel ile 7.3'ün üstünü görmedim. Kesin sorun var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '13
  • 102 kere teşekkür etti
  • 63 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 06, 2018, 15:55:12 »
rakamsal olarak verdiğiniz tüketim değerlerini depo hesabı yaparak da kontrol ettiniz mi?
Yani sadece aracın yol bilgisayarında mı takip ediyorsunuz.
2006 Corolla HB Sol
2013 Civic FB7 Premium

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mart 06, 2018, 16:07:21 »
rakamsal olarak verdiğiniz tüketim değerlerini depo hesabı yaparak da kontrol ettiniz mi?
Yani sadece aracın yol bilgisayarında mı takip ediyorsunuz.
evet sadece yol bilgisayarına göre yani 50liraya şu km yaptım diyemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '13
  • 102 kere teşekkür etti
  • 63 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mart 06, 2018, 16:47:20 »
evet sadece yol bilgisayarına göre yani 50liraya şu km yaptım diyemem
Zafer Bey, bence imkanınız var ise, birde deponuzu fulleyip, ortalama 30-40km yol gittikten sonra depoyu tekrar fulleyip, 30-40 km de ne kadar yakıt aldığını hesaplayarak denemenizi öneririm. Bu size aracınızın reel yakıt tüketimini en net şekilde gösterecektir.
2006 Corolla HB Sol
2013 Civic FB7 Premium

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mart 06, 2018, 16:53:41 »
Uygun bi zamanda denicem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mart 09, 2018, 08:17:29 »

Zafer Bey siz en iyisi yetkili servise gidin bende benzer sorunu yaşamıştım  yakıt tüketimi 9 litreleri görmüştü.Servise gittim de kronik turbo arızası olduğunu şaşeden çağıracaklarını söylemişlerdi.2 yaprak dolusu parça değiştirdiler ücret ödemedim hepsinin karşısına kampanya yazmışlardı.

Evde servis evrakları duruyor bakar teker teker yazarım.