Gönderen Konu: Corolla Marşpiyel Göçüğü  (Okunma sayısı 9020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
Corolla Marşpiyel Göçüğü
« : Ocak 17, 2018, 20:19:46 »
Merhaba sevgili forumdaşlar. 3 ay sonra beklenen oldu ve peder bey marşpiyeli tekrar vurdu. Geçen sefer sağ idi bu sefer solu vurmuş sağolsun.  Marşpiyel değilde çamurluğun ucu hasar almış aslında. Ne yapalım buna öneriniz nedir? Yerine oturtulsa boyanmadan düzelir mi? Hafiften geriye kaymış marşpiyele değmiş aradaki boşluk gitmiş. Boyasız düzelir mi acaba :D

Toyota Club Türkiye

Corolla Marşpiyel Göçüğü
« : Ocak 17, 2018, 20:19:46 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 9999
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla Marşpiyel Göçüğü
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2018, 10:05:38 »
Ben de 18 yıldır çizik dahi atmamışken dün gidip otopark çıkışındaki yüksek taşa sürttüm marşpiyeli. Marşpiyelde 40-50 cm kadar uzunlukta çizik ve içe göçük var, boyası kavlamış ve kapının alt sacında eğilme olmuş. Servise gittim 2500-3000 tl diyorlar. Ne yapacağım konusunda fikir verebilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

Kasko ile ödenebilir ancak ben o kadar fiyat neden çıkıyor merak ediyorum. Bana çok abartı geldi. Marşpiyeli kesip punto ile yeni saç yapıştırarak yapabiliriz dediler. İnternette baktığımda ise çekme ile düzeltilebiliyor acaba marşpiyelin bütünlüğünün bozulması mekanik olarak bu bölümü nasıl etkiler? Örneğin bir kaza anında dayanımını nasıl etkiler merak ediyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yazabilirler mi? Teknik olarak anlatırsanız ve fikir verirseniz daha iyi anlayabilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • yemyeşil inciler...
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 23, 2018, 10:36:13 »
benzer durum benim de oldu, servis aynı şeyi bana da söyledi, kafama yatmadığı için göçük düzelten bir firmaya gittim, göçük düzeltilip çizikleri de rötuş yapmışlar gayet güzel olmuş, hiç belli bile olmuyor nerdeyse..
iyi ki varsın toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 23, 2018, 10:43:10 »
Talip Bey, ne kadara yaptırdınız acaba?

benzer durum benim de oldu, servis aynı şeyi bana da söyledi, kafama yatmadığı için göçük düzelten bir firmaya gittim, göçük düzeltilip çizikleri de rötuş yapmışlar gayet güzel olmuş, hiç belli bile olmuyor nerdeyse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • yemyeşil inciler...
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 23, 2018, 10:52:09 »
tanıdık yere götürmüştüm, yaklaşık 2 yıl önceydi hatırladığım kadarıyla 150-200 TL. civarı bir ücrete halletmiştik..
iyi ki varsın toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 23, 2018, 10:54:31 »
Peki, saç punto ile çekilince yanar kolay paslanır demişler bir yazıda. Siz böyle birşey gözlemlediniz mi acaba? Aracın marşpiyelinde. 2 katlı saç olduğundan içten olabiliyormuş.

Dikkat ettiniz mi buna?

tanıdık yere götürmüştüm, yaklaşık 2 yıl önceydi hatırladığım kadarıyla 150-200 TL. civarı bir ücrete halletmiştik..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • yemyeşil inciler...
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 23, 2018, 11:03:12 »
o kadar detaylı incelemedim ama sonrasında paslanma yada görsel bir deformasyon oluşsaydı mutlaka fark ederdim, belki de yapan ustanın mahareti yada hasarın büyüklüğü ile ilgili farklı sonuçlar oluşabilir. ancak her durumda bana göre servis de kesilip işlem görmesinden iyidir diye düşünüyorum..karar sizin..hayırlısı..
iyi ki varsın toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • İskender ERSÖZ
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '12
  • 49 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 23, 2018, 11:05:42 »
Dilek hanım siz servislere bakmayın, sanayide iyi bir kaporta ustası onu çok cüzzi bir miktara halleder. O nedir ki.Allah kimseyi servislere muhtaç etmesin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 23, 2018, 11:05:53 »
Teşekkür ederim.

Bilgi için: Bu şekilde yapılıyor kesmeden.

o kadar detaylı incelemedim ama sonrasında paslanma yada görsel bir deformasyon oluşsaydı mutlaka fark ederdim, belki de yapan ustanın mahareti yada hasarın büyüklüğü ile ilgili farklı sonuçlar oluşabilir. ancak her durumda bana göre servis de kesilip işlem görmesinden iyidir diye düşünüyorum..karar sizin..hayırlısı..

Mesaj Birleştirildi: Mart 23, 2018, 11:06:51
İskender Bey,

Bildiğiniz var mı acaba?

Dilek hanın siz servislere bakmayın, sanayide iyi bir kaporta ustası onu çok cüzzi bir miktara halleder. O nedir ki.Allah kimseyi servislere muhtaç etmesin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • İskender ERSÖZ
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2018, 12:52:24 »
Ankarada iseniz veya yakınsanız şaşmazda şimşek oto var göçük düzeltme üzerine Türkiye de sayılı isimlerden biri diyebilirim.Adımı verseniz bile yeterli olur.Usta değil sanatkardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2018, 12:59:51 »
Ustamız bu mu?

Ankarada iseniz veya yakınsanız şaşmazda şimşek oto var göçük düzeltme üzerine Türkiye de sayılı isimlerden biri diyebilirim.Adımı verseniz bile yeterli olur.Usta değil sanatkardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2018, 13:34:44 »
servisin söylediği mantık dışı,göçük düzeltmede boya çatlağı yoksa araba nereden pas tutacak?,ustalık önemli,boyayı çatlatmamak önemli,göçük düzeltilebildiği kadar düzeltir,olmuyorsa öyle kalır,orijinal araç olur,hasar kaydı olmaz..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • İskender ERSÖZ
« Yanıtla #12 : Mart 23, 2018, 13:37:49 »
Evet Kemal bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 23, 2018, 13:54:15 »
Servis eğilen bölümü kesip yeni parça eklemeyi öneriyor. Ben de yekpare parçayı neden bozdurayım ki diye düşünüyorum. Yani aklıma yatmadı.
Paslanma konusunu başka bir yerde okudum. Punto yapılan yerler yandığından saç o noktalarda arka taraftan paslanmaya başlayabiliyormuş çünkü erişilemeyen bir bölgeymiş diye okudum. Bu beni endişelendirdi.

Onun dışında ise

Highpower tuning- Şaşmaz
Şimşek Oto- Şaşmaz
Dört Nal Oto- Şaşmaz şu ana kadar önerilen yerler. Görüşüp aklıma yatanı yapacağım. Daha başka bilgisi olanlarda yazarsa sevinirim.

servisin söylediği mantık dışı,göçük düzeltmede boya çatlağı yoksa araba nereden pas tutacak?,ustalık önemli,boyayı çatlatmamak önemli,göçük düzeltilebildiği kadar düzeltir,olmuyorsa öyle kalır,orijinal araç olur,hasar kaydı olmaz..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 10, 2018, 20:04:19 »
Arabamın marşpiyelinde bulunan göçük düzeltildi. Punto atmadan, kaynak yapmadan saça zarar vermeden yapılmış. Çok güzel görünüyor. Tavsiye üzerine gittiğim High Power Tuning Garaj'da yaptırdım Şaşmaz'da. Araba Mika kırmızısı ve renk birebir tutmuş, boya kalınlığı orijinale yakın atılmış. İyice inceledik gerçekten güzel bir iş yapmışlar.

Bu nedenle herkese tavsiyemdir:
http://www.highpowergaraj.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 11, 2018, 17:18:45 »
hayırlı olsun,artık bu işler ayrı bir uzmanlık dalı oldu,servislerin keser atar yenisini takar boyarız diyeceklerine ya bu konularda bahsedilen onarım firmalarına yönlendirmesi ya da bu tür uzman kişileri kadrosunda istihdam etmesi şart oldu.
Tokay Ceritoğlu