Gönderen Konu: Linux Kurulu Hdd ye dosya atmak.  (Okunma sayısı 2783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 408 kere teşekkür edildi
Linux Kurulu Hdd ye dosya atmak.
« : Kasım 22, 2017, 11:56:08 »
Merhabalar,
Linux işletim  sistemi kurulu bir harddisk var. Bu harddiski, windows kurulu bir bilgisayara ikinci hdd olarak sata arayüzü ile yada hdd kutusu ile eksternal hdd olarak usb arayüzüyle taksam, iki hdd arasında dosya transferi yapabilirmiyim ?
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Toyota Club Türkiye

Linux Kurulu Hdd ye dosya atmak.
« : Kasım 22, 2017, 11:56:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: Linux Kurulu Hdd ye dosya atmak.
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2017, 12:05:29 »
Abi ben Pardus kullanıyorum önceleri Windows ile beraber şimdilerde tek kullanıyorum Windows ile kullanirken yüklediğim fotolar, filmler, müzikler bunları pardusta da kullanıyordum senin dediğin olay da mümkündür bence bir arayüz uygulamasıile de hallolabilir gibime geliyor. Ben senin soruyu Pardus foruma sorayım abi gelen cevabı sana yazarım.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 1500
  • Model Yılı: '20
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2017, 12:29:46 »
Ekstra program indirmen lazım. Bir süre sonra sizi bezdirir. İçindeki önemli dosyalarınızı alıp ntfs biçiminde formatlayınız.

Eğer her iki sistemi de kullanacaksanız. Dosyalarınızı(belgelerinizi) windows kurulu diskte tutun ya da farklı bir disk bölümü oluşturun.

Yıllardır linux kullandığım için sizi iyi anlıyorum. En sonunda ben tek sistem olarak  linux kullanmaya devam ettim.

EKLEME: haricihdd kuru denilmiş. Ntfs biçiminde formatlayıp windowsta da linuxta da harici hdd olarak kullanabilirsiniz.
Formatlamadan önce dosyalarınızı mutlaka yedekleyiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2017, 13:48:35 »
Ekstra program indirmen lazım. Bir süre sonra sizi bezdirir. İçindeki önemli dosyalarınızı alıp ntfs biçiminde formatlayınız.

Eğer her iki sistemi de kullanacaksanız. Dosyalarınızı(belgelerinizi) windows kurulu diskte tutun ya da farklı bir disk bölümü oluşturun.

Yıllardır linux kullandığım için sizi iyi anlıyorum. En sonunda ben tek sistem olarak  linux kullanmaya devam ettim.

EKLEME: haricihdd kuru denilmiş. Ntfs biçiminde formatlayıp windowsta da linuxta da harici hdd olarak kullanabilirsiniz.
Formatlamadan önce dosyalarınızı mutlaka yedekleyiniz.

Herhalde detaya girmem gerekecek:

Servisimizin birinde windows olan bilgisayarlar linuxlu yeni bilgisayarlar ile değiştiriliyor.  Linuxlar merkezde kurulmuş hazır olarak geliyorlar. Aynı  eski bilgisayarlar gibi katı güvenlik önlemleri var. Donanım ekleme ve çıkarma gibi yetkilerimiz yok. Yani cd, usb bellek gibi harici hafıza ürünleri kullanılamıyor. 

Memur arkadaşların  eski windows bilgisayarlarda yıllarca biriktirdiği, oluşturduğu, kullandığı matbu yazışma evrakları ve belgeleri var. Amacım bu belgeleri bir şekilde yeni linuxlu bilgisayarlara aktarmak.

Bu işlemi;
1- Eski bilgisayarın hdd sini özel bir bilgisayara  sata yada harici bağlantıyla bağlarım, içindeki belgeleri özel bilgisayarıma alırım.
2- Linuxlu bilgisayarın hdd sini yine aynı özel bilgisayara 2. hdd olarak  bağlarım ve özel bilgisayarımdaki belgeleri ona aktarırım.

İşte esas soru 2. numaralı işlemin olup olmayacağı?                      Windows olsa altından girer üstünden çıkarım da, hiç linux ve linux kurulu hddnin biçimi hakkında bilgim olmadığından bir danışayım dedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2017, 15:16:02 »
Linuxlu bilgisayarın diski büyük ihtimalle ext4 tür. Windows Linuxlu diski görmez, Linux ise Windowslu diski görür. Tersini yapman lazım yani.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2017, 15:21:21 »
Linuxlu bilgisayarın diski büyük ihtimalle ext4 tür. Windows Linuxlu diski görmez, Linux ise Windowslu diski görür. Tersini yapman lazım yani.

İşte o zor, çünkü linuxlu bilgisayarda yönetici yetkilerimiz olmadığından bu işlem zor gibi görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 1500
  • Model Yılı: '20
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2017, 17:18:29 »
Linuxta root olmadan çok zor. Windowstan daha sıkıdır.

Yetkili kişilere durumu söyleyerek dökümanların yeni PC’ye  aktarılmasını isteyebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '10
  • 5 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 23, 2017, 01:18:16 »
iki bilgisayarda da internet bağlantısı var ise, problemi teamviewer ile çözebilirsin.
dosyaları bir bilgisayardan diğer bilgisayara internet uzerinden teamviewer ile gönderebilirsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 23, 2017, 13:46:26 »
iki bilgisayarda da internet bağlantısı var ise, problemi teamviewer ile çözebilirsin.
dosyaları bir bilgisayardan diğer bilgisayara internet uzerinden teamviewer ile gönderebilirsin.

Her iki bilgisayarda da internet olmasına karşın intranet ortamında yani bir alan adında çalıştığımızdan o tür programlar bilgisayarımızda kurulu değil, ve program kurmak için yönetici ayrıcalığımız yok.  Bakalım  yarın pc kurulacak, kuracak servis elemanlarına ricada bulunacağız. olmazsa da  bir yolunu buluruz elbet.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '10
  • 5 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 24, 2017, 11:14:16 »
Google drive vb. yerler de iş görebilir.