Gönderen Konu: 2017 yaris / araç içi ısıtma sorunu  (Okunma sayısı 3505 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
2017 yaris / araç içi ısıtma sorunu
« : Kasım 13, 2017, 15:59:17 »
Merhaba, bir sorum var. 2017 otomatik vites yaris kullanıyorum. Malum kış geldi, bebek var, aracı önceden ısıtıp sonra bebeği getirmek istiyoruz ancak aracı olduğu yerde çalıştırıp 10 dakika kadar beklediğim halde klima soğuk üflüyor, ancak harekete geçtikten bi 5 dakika sonra sıcak üflemeye başlıyor. otomatik vites araçlarda durduğumuz yerde aracın içini ısıtamıyor muyuz? Eşim hafif hafif gaz vereceksin diyor da anlamadığım şey araç zaten gitmeye meyilli ayağımı frenden çektiğim anda yürüyor, dururken nasıl gaz vereceğim?! :wacko: :) ps- İlk aracım, bu da sorulur mu demeyin lütfen :-\

Toyota Club Türkiye

2017 yaris / araç içi ısıtma sorunu
« : Kasım 13, 2017, 15:59:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
Ynt: 2017 yaris / araç içi ısıtma sorunu
« Yanıtla #1 : Kasım 13, 2017, 16:07:53 »
Merhaba, aracınızı boşa ( N ) konumuna getirip gaz verirseniz araç hareket etmez.

Araç giderken daha çabuk ısınır, durduğu yerde biraz daha fazla zaman alabilir.. Bu arada klima derken, kaloriferden mi bahsediyorsunuz? Yanlış bilmiyorsam klima daha çabuk sıcaklık sağlar ama yine de aracın belli bir sıcaklığa gelmesi gerek diye biliyorum..Teknik bilgisi yüksek arkadaşlar daha detaylı bilgi verecektir.
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 13, 2017, 16:12:36 »
P veya N konumunda, yani vites boştayken gaz vermeniz lazım.

Fehmi beyin de dediği gibi hareket halinde daha fazla yüke bindiği için motor daha çabuk ısınır.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 13, 2017, 16:18:42 »
yanıtlar için teşekkürler, ilk defa otomatik kullanıyorum, aracı alırken çok sıkı tembihlemişti satış görevlisi aman ayağınızı frenden çektiğinizde araç gider dikkat edin vs, bu araçlar gazla değil frenle kullanılır diye o yüzden sormadan denemek istemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 13, 2017, 16:33:39 »
Bebek olunca herşeyi iki defa düşünmek gerekiyor zaten :) Allah bağışlasın çocuklarımızı. Yanlış biliyorsam affola klimalar sıcak hava olayı yok sıcak hava motor sıcaklığından alıyor. Bu yüzden motorun belli seviye ısınması gerekiyor kış soğukları arttıkça bu ısınma süresi artacağı için araç çalıştırmaya daha erken başlamanız gerekecek. Başka ne secenekler araçlarda kullanılan ısıtmalı minderler var 12 volt ile çalışan ne kadar ısınma sağlar? Bebekle nasıl kullanılabilir? Zararlı mı? Bunları araştırmak gerekli. Benim ikizler olduğu için insan farklı çözümler aramak zorunda kalıyor maalesef.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 60 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 13, 2017, 17:48:48 »
Aracı belli bir zaman önceden çalıştırmalısınız çünkü motor soğutma suyunun ısınması gerekiyor. Motor soğutma suyu aynı zamanda kalorifer (kabinin ısıtılması) için kullanılır.

Otomatik klima varsa AUTO tuşuna (1) basın ve hemen sol üstteki dönen düğmeyi (3) saat yönüne çevirerek sıcaklık derecesini arttırın. Sıcaklık ayaklara doğru üflenir, eğer gerekiyorsa ayarı ön tarafa doğru (5) getirebilirsiniz. A/C ve Front tuşlarında (2) ışığın yanmaması gerekli. Eğer yanıyorsa 'buğu çözme modu' devrede demektir ve o zaman içerisi bir miktar serin gibi olur. Buğu ve yan aynalarda su damlaları yoksa A/C ve Front tuşlarına (2) basarak düğmelerdeki ışığı söndürün yani devre dışı bırakın onları.

Tabi ki 'iç sirkülasyon' tuşundaki (4) ışığın yanık olduğundan emin olunuz çünkü dışarıdan hava alınırsa kabin içi hemen ısınmaz.

Herşey tamamsa kalorifer suyu ısındıkça fan yavaş yavaş hızlanmayı başlar ve kabin içi istenilen dereceye kadar ısıtılır. Hava ne kadar soğuksa bu süre o kadar uzun olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 13, 2017, 20:37:04 »
eskiden arabayı çalıştırır,olduğu yerde 10-15 dakikamızı harcar.motor kendini toplayınca yürürdük,yeni araçlarda daha kısa sürede optimal sıcaklığa gelmek için yola çıkılması gerekiyor, malum p park,n natural(boş) oluyor,yinede her ihtimale karşı sol ayak frende olur alışıncaya kadar,havalar soğudu,izmir de 2  dakika da ortaya gelen sıcaklık,bugün ankara da 10 dakikayı geçti.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 39650
  • Model Yılı: '12
  • 96 kere teşekkür etti
  • 70 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 14, 2017, 08:21:49 »
Harici ısıtıcılar mevcut aslında. bende dizel auriste aynı sorunu yaşıyorum. şehir içinde ısınmak bilmiyor. bir webasto buldum aldım. şuan elden geçiyorlar. işallah sağlıklı çalışırsa motor suyu ısıtıcısı olarak kullanacağım. kendi uzaktan kumandası da var bu şekilde motor çalışmadan da motor suyu ısınacak inşallah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 14, 2017, 09:15:10 »
Durdugu yerde dahil olsa 2 dk de ılık üflemeli,
Araçta LPG var mı?
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 14, 2017, 10:18:03 »
Tüm yorumlar için teşekkür ederim,  önerileri deneyeceğim tek tek. Araç  benzinli ama dedigim gibi ben yola çıkıp bi 5 dakikada olsa gitmeden ısıtmayi başaramadım henüz. Bakalım buradaki tavsiyelerden illa biri tutar heralde:) bu arada ikiz babası allah kolaylik versin, bizim felegimiz biriyle sasti:)