Gönderen Konu: Motordan gelen hırıltı sesi  (Okunma sayısı 2642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '12
  • 11 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Motordan gelen hırıltı sesi
« : Ekim 28, 2017, 18:28:01 »
Değerli forumdaşlar, öncelikle hepinize hayırlı akşamlar. Size danışmak istediğim bir mesele var. 12 model Auris elegant tam otomatik LPG li bir aracım var. Özellikle soğuk aylarda sabah saatlerinde ilk çalıştırmamda tam olarak 1500-2000 devir arasında bir hırıltı sesi gelmektedir. Bu ses araç ısınır ısınmaz kesilmektedir. Ses ön yolcu koltuğu tarafindan ön kaput içinden gelmektedir. Geçen kış sonunda ortaya çıkmıştı havaların ısınmasıyla ortadan kalkınca çok önemsemedim ancak havaların soğumasıyla tekrar ortaya çıktı. Sizce bu durum neyden kaynaklı olabilir, yardım edebilecek olan varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Citroen C3 1.2 2014 yarı otomatik (2014-2016)
Toyota Auris 1.6 2012 elegant tam otomatik (2016-

Toyota Club Türkiye

Motordan gelen hırıltı sesi
« : Ekim 28, 2017, 18:28:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
Ynt: Motordan gelen hırıltı sesi
« Yanıtla #1 : Aralık 03, 2017, 22:28:25 »
Değerli forumdaşlar, öncelikle hepinize hayırlı akşamlar. Size danışmak istediğim bir mesele var. 12 model Auris elegant tam otomatik LPG li bir aracım var. Özellikle soğuk aylarda sabah saatlerinde ilk çalıştırmamda tam olarak 1500-2000 devir arasında bir hırıltı sesi gelmektedir. Bu ses araç ısınır ısınmaz kesilmektedir. Ses ön yolcu koltuğu tarafindan ön kaput içinden gelmektedir. Geçen kış sonunda ortaya çıkmıştı havaların ısınmasıyla ortadan kalkınca çok önemsemedim ancak havaların soğumasıyla tekrar ortaya çıktı. Sizce bu durum neyden kaynaklı olabilir, yardım edebilecek olan varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Değerli toyota severler, yukarıda bahsettiğim sorunu daha net olarak ortaya çıkarabildim. Motor soğukken aracın göğüs hizasının hemen altından bir homurtu şeklinde ses gelmekte ve ilginç bir şekilde bunu benzinde iken yapmakta tüpe geçtiği zaman ise ses kaybolmakta. Bu ses araç özellikle yokuş çıkarken (hareket halinde)  gaz verince 1900-2100 devir aralığında yapmakta. Daha alt veya üst devirlerde bu ses yok. Ustaya bu durumdan bahsedince büyük olasılıkla kalorifer suyunun hava yaptığından ve bunun su sesi olabileceğinden bahsetti. Aracı yerinde görecek en kısa zamanda. Ustanın tespitinin en azından kalorifer sistemi veya devir daim suyu ile ilgili olduğu noktasında haklı olduğunu düşünüyorum. Siz değerli forumdaşlar için belki yardımcı olabilecek bir durumdur diye de paylaşmak istedim. Durum çözüme kavuştuğunda net bilgi vereceğim muhakkak. Son olarak bu durum geçen kış ayından sonra yaşanmaya başladı yani 1 yıla yakındır var ve herhangi bir sorun oluşturmadı bugüne kadar. Geçen kış da LPG taktırmıştım, acaba bu montaj sırasında oluşan bir durum mudur diye de düşünmüyor değilim. Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 03, 2017, 23:03:02 »
Sıkıntınız muhtemelen regülatörün gövdeye sabitlendiği yerde, montaj yaptırdığınız yere durumu anlatırsanız hallederler. Halledilemediği durumda regülatörü akünün altına aldıran arkadaşlar olmuştu forumda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 04, 2017, 10:07:17 »
Sıkıntınız muhtemelen regülatörün gövdeye sabitlendiği yerde, montaj yaptırdığınız yere durumu anlatırsanız hallederler. Halledilemediği durumda regülatörü akünün altına aldıran arkadaşlar olmuştu forumda.

Regülütör benim de aklıma gelmedi değil ancak bu sesi LPG de yapmayıp sadece benzinde yapması bana çok ilginç geliyor.