Gönderen Konu: Problem Üst Kapak Contası mı ? Yardım..! ( 2005 1.3 otomatik yaris)  (Okunma sayısı 3077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür edildi
Merhaba dostlar 2005 otomatik vites 1.3 yaris radyatör kapağı açıkken araç rölantide   çalışır vaziyetteyken su ısınınca hava yapıyor radyatör kapağını kapatıp aracı kullanınca yüksek basınç oluyor hava ve su kendini dışarı atacak yer arıyor.

Tamirci üst kapak contası olabilir dedi acak yağa su karışma,suya yağ karışma, egzozdan beyaz duman, çekişte düşüş v.s bunların hiçbiri yok bu anlamda herşey yolunda.
Öğrenmek istediğim, bu hava yapma olayının conta yanması dışında başka bir sebebi olabilir mi ?

Geçen hafta yine bu platformda aynı araca radyatör temizleme sıvısı koyulmasıyla oluşan köpükten kurtulmanın yollarını aramıştım köpüğü kestim sonunda.
Acaba diyorum radyatör temizleme sıvısını tam temizleyemedim mi? Yeni problem bundan kaynalanıyor olabilir mi ?

Aslında geçen hafta 25 km lik bir yolun sonunda hararet ışığı yanmıştı hararet  yapınca hararet ışığını görür görmez kenara çekip çalışır vaziyette ışık sönünce 1 km uzaktaki tamirciye gitmiştim herhangibir su kaçağı bulunamamıştı su kaçağı bulunamayınca  su doldurup yoluma devam etmiştim sebebi bulunamayınca radyatör temizleme sıvısı koyulmuş sonrasında da köpükle boğuşüp  radyatör temizleme ilacının köpüğünden kurtulmanın yollarını aramıştım

Öğrenmek istediğim, bu hava yapma olayının conta yanması dışında başka bir sebebi olabilir mi ?
Yaris

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
bu araç kaç km de? daha önce motor yapılmış mı? conta yanması  yolunda gitmeyen bir şeyin sonucudur.yıllar önce R.12 kullanıyordum.şirket aracı,motor hatalı yapılmış,düz yolda sakin kullanırken sorun olmuyordu,ancak bolu dağını tırmanırken aşırı hararetten kapalı sistem su hazne şisesi patlıyordu,kış kıyamette bile,gemlikte conta yaktı,üst kapak traşlandı ,yeni conta vs vs derken aynı olay devam etti,biraz sıkıştırınca..uzun lafın kısası sonuçta motor yeniden açıldı ve motor içi su dolaşımının tıkalı olduğu görüldü,nasıl başarıldıysa,tıkalı delikler açılınca sorun kalmadı.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
Efe kardeş bu radyatördeki tazyik temizleme ilacını koyduktan sonra olduysa ilaç silindir kapak contasını veya motordaki bir yeri eritmiştir.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
Tokay bey araç 125.000 km de daha önce motor yapılmamış
Bugün 2 yere daha gösterdim onlarda üst kapak contası dedi
Yağa su, suya yağ karıştırma olayı yok. Ama ustalar kesin birşey söylemiyorlar kapalı kutu birşey diyemeyiz, biz açarız sadece contaysa en fazla taşlardır  yapar geçeriz ama içeride birşey olabilir kapak çürük olabilir çatlak olabilir v.s 12 yaşındaki aracın kapak nasıl çürük olacak anlamadım.
Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Araçta lpg var mı acaba? Bir arkadaşın efsane kasa toyotası  lpg den radyatöre gaz basıncı oluyor yedekten suyu atıyordu acaba buda böyle bir şey olabilir mi? O sorunu nasıl halletti bilemiyorum :(
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
Osman bey arabada lpg yok. benzinli ... sanırım conta yapılacak  maliyetler konusunda bilgisi olan var mı ?
Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Efe bey forumda ufuk sönmez beyi bularak gerek parça tedariki gerek usta yönünden yardımcı olacaktır.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
Ufuk beyden parça almıştım sanırım o farklı şehirde ben izmirdeyim
Yaris