Gönderen Konu: Hararet Sorunu yardım lütfen... yaris 1.3 sol otomatik vites  (Okunma sayısı 5854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür edildi
merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce 2005 model otomatik vites 1.3 sol yaris aldım yaklaşık 100 km lik bir yola gidecektim 20. km de kırmızı   hararet ışığı yandı kenara çektim çalışır vaziyette bekledim hararet ışığı söndü allahtan 2 km ötede tamirci vardı tamirciye çektim  tamirci hiç su kalmamış dedi. ancak evden çıkmadan önce radyatörden suyu doldurdum bunu tamirciye söyledim tamirci suyu yavaş yavaş tekrar doldurdu hararet ışığı ve motor arıza ışığı söndü  borularda radyatörde kaçak aradı ama bulamadı. termostatın açıp açmadığını kontrol etti termostat fan felanda problemsiz açılınca problemsiz yoluma devam ettim.

aklım takıldı bu su 20 km de nasıl bitti ? su doldurma işlemi esnasında her zamankinden farklı olarak yanımda bulunan arkadaşım radyatör su doldurma bölümünden ağzıyla kuvvetle üfledi suyun yedek depodan fışkırmasını sağlamıştı ( sözde havasını almış ) oysa bildiğim kadarıyla bu araçlar kendi havasını kendisi boşaltıyor
acaba diyorum bu işlemi yaparken hava doldurduk rölantide çalıştırmadan havasını atamadan hemen kapakları kapatıp devam ettik soğuk motorla 90 120 km hız yapıp içerde kalan hava nedeniyle hararet yaptırdık basınçla  suyu kapaklardan atarak mı bitirdik ? (birinci sorum bu )

bu arada ustanın biri radyatörün çok kirli tıkalı ise ondan dolayı hararet yapmış olabilir dedi gittim bir radyatör temizleme sıvısı aldım suyla beraber radyatör girişinden ekledim kullanım talimatı gereği 30 dk aracı çalışır vaziyette beklettim sonra radyatörün altındaki tıpadan ilaçlı suyu tahliye ettim radyatörün maaşallahı var doğru düzgün kir bile çıkmadı. ancak bu işlem başıma ikinci bir dert açtı.
defalarca yeni su ile işlemi tekrarlamama rağmen radyatör temizleyiciden arındıramadım su ısınınca köpürüyor bekle . bekle köpüğü alıyorum suyu boşaltıp tekrar dolduruyorum ama nafile köpük bi türlü gitmiyor.
radyatör temizleme sıvısı ile işlem yaparken kaloriferi de açmıştım oralarda temizlensin diye yeni su ile durularken de aynı işlemi yapıyorum ama nafile...
sanırım termostad açmadan suyu motora almadığı için henüz motorun içine giden su tesisatını da durulayamadım.

araç çalışırken radyatör alt tıpasını açsam alttan su boşalırken tazyikli temiz suyu yukarıdan doldursam bu arada gaz verip termostadı açarak her tarafa su gitmesini sağlayarak bu köpük olayından kurtulabilir miyim ? ( bu da ikinci sorumdu)

3. sorunum da arabayı sabah çalıştırırken hararet ışığınız yeşil mi yanıyor kırmızı mı benimki kırmızı yanıyor birkaç saniye içinde sönüyor ama yanılmıyorsam benimki eskiden yeşil yanardı sizde durum nedir.
şimdiden teşekkür ederim
Yaris

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
Ynt: Hararet Sorunu yardım lütfen... yaris 1.3 sol otomatik vites
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2017, 21:33:12 »
anlattıklarınıza göre tamircinin yaptığı su doldurma işlemi doğru olanı,sıcak motora yavaş yavaş su ilave edilir,dolunca rölantide biraz çalışır,hafif gaz verilir,devir yaptıktan sonra hala su istiyorsa eklenir,biraz beklenir eğer,seviyede düşme yoksa kapak kapatılır,sizin ilk işlemde sistemde kalan eksik su da motor ısınınca yetersiz soğutma nedeniyle ışığı yaktırmış,ikinci sorunuzda herhalde sizin alttan açıp motor çalışırken üstten doldurmanızla köpük giderilecek ya da tüm sistemi sökeceksiniz,zor işler.yanınızda bir arkadaş olmalı bu işleri yaparken.acaba bu köpük yapan temizleyiciyi çok mu yoğun döktünüz?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 21, 2017, 00:51:23 »
İlginize teşekkürler temizleme sıvısını kullanma talimatlarına uyarak döktüm ama bıkkınlık geldi artık suyunu yenilemekten hala ha bire köpürüyor.
Sanırım termostat açmadan motor içine temiz su alamadığından tam anlamıyla temizleyemiyorum
Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 21, 2017, 01:14:23 »
Belirli bir süre kullanın su seviyesini kontrol ederek, 2-3 hafta sonra değişirsiniz. O zamana kadar bu temizlik sıvısının kalan kısmını da alır hem.
Bu arada inşallah sadece su kullanmıyorsunuzdur, antifrizli su kullanıyorsunuzdur. Yoksa paslanmaya neden olur, daha da büyük iş açarsınız başınıza.
Hararet ise havanın tam alınamadığından bence de. Her ihtimale karşı dikkatle takip edin.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2017, 01:55:55 »
İlginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 21, 2017, 18:01:11 »
Öncelikle geçmiş olsun

İlk yaptığınız işlemde aslında arkadaşınızı yaptığı da yanlış değil fakat orada yaptığınız hata  aracı çalıştırıp fan açana kadar bekleyip ne kadar su eksildiyse tamamlamak olacakta siz anladığım kadarı ile kapağı kapatıp yola çıkmışsınız . Motor ısınıp havasını atınca su seviyesi düşmüş araç hararet uyarısı vermiş .Usta da suyu tamamlamış.

Radyatör yıkama işlemi ne kadar faydalı bilmiyorum . Fakat bahsi geçen durum için aracı  2-3 gün kullanıp sistemde devir daim yapmasını sağlayın akabinde motor soğuk iken suyunu boşaltın .Kullandığınız madde nedir bilmiyorum ama  iyice temizlemenizi tavsiye ederim
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 21, 2017, 18:46:29 »
Yücel bey en azından yedek depoyu  tam doldurmuştum sanırım hava içerde kalınca basınçla tüm suyu dışarı attı

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 21, 2017, 19:05:41
Bu arada köpürme problemini hallettim ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyanlar olabilir diye ayrıntıları yazayım.
Bu platformdan bir arkadaşın tavsiyesi ile bir çorba kaşığı toz bulaşık makinesi deterjanını su doluyken radyatörden boşalttım kaloriferide açarak 20 dk kadar rölantide çalıştırdık bu arada termostat felan açtı sonra araç çalışır vaziyetteyken radyatör alt tıpasını çıkardık hemen akabinde üsten hortumla temiz su bastık yani bir yandan alttan boşalırken bir yandan üstten doldurduk.
Bu şekilde 15 dk kadar aracı çalıştırdık sonra kontağı kapatıp su tamamen boşalınca tıpasını kapatıp antifiriz ve saf suyunu doldurduk havasını aldık.
Köpük felan kalmadı artık bilemiyorum suyla temizleyebildik mi yoksa bulaşık mak. Toz deterjanı mı köpüğü kesti yoksa antifiriz mi kesti bilemiyorum. Şu anda problem kalmadı.
Şimdi merak ettiğim tek birşey kaldı toyota yariste kontağı çevirince birkaç saniye yanıp sonra sönen hararet simgesi hala kırmızı renkte eskiden yeşildi sanki..
Ilgilenen tüm dostlara teşekkürler
Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '06
« Yanıtla #7 : Eylül 09, 2017, 12:48:24 »
Merhaba,

Yaris 2006 eski kasam var. Konu biraz geçmiş ama belki başkasına lazım olur. Bende ilk açınca Yeşil yanıyor. Motor ısındıktan sonra sönüyor.  Pek anlamam ama kırmızı motor sıcakken yanıyor. Yeşil soğukken.
Ayrıca belirteyim bir süre yol yaptıktan sonra kenara çekip kontağı kapatıp bir iki dakika sonra açtığımda bende de kırmızı yanıyor. Motor sıcak olduğu için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 09, 2017, 14:05:55 »
Hararet ibresi olmayan Yarislerde;

İlk çalıştırmada motor suyu 4.C ve altında ise Mavi ışık yakarak kaloriferin geç ısı üreteceğini, ve Mavi ışık sönene kadar motora yüklenilmemesi gerektiği anlamına gelir.

Kırmızı ışık yandığında ise, antifrizli motor suyunda, radyatörde, devirdaim pompasında, radyatör fanında, termostadta veya hararet büşürlerinde problem olduğu anlamına gelmektedir.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 09, 2017, 23:42:46 »
2010 ve 2011 model yarislerde hararet göstergesi yoktur. Soğukken çalıştığında yeşil gösterge ışığı yanar, altında 'cold' yazar. Motor normal ısınınca söner. Altında 'hot' yazan kırmızı ışığın yandığını henüz görmedim. Allah ta göstermesin... :( :olmamış: :-\