Gönderen Konu: Verso hem lpg ve benzinde tekleme  (Okunma sayısı 6919 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
Verso hem lpg ve benzinde tekleme
« : Ağustos 19, 2017, 00:22:53 »
Merhabalar;
Son günlerde bazı sıkıntılar yaşamaktayım. Toyota verso 2011 model aracım var. Sıfır olarak aldım. Keyif alarak kullandığım aracım beni üzmeye başladı.
Aracı çok üzmeden sakin kullanmayı seven biriyim. Ama son günlerde sollamaya çıktığımda ani devir yükseltmek istediğimde gaza yüklendiğimde araba bir kez silkelenip açılıyor. Eğer vites yükseltmeye devam edersem her geçişte biz kez silkeleyip devam ediyor. aynı viteste ayağımı gazdan çekip yine gaza yüklenirsem yine bir kez silkeleniyor. Aracımda hem lpg var. Bu şikayetler hem lpg'de hemde benzinde oluyor.
Ateşleme sorunu düşünülerek buji ve ateşleme bobini denendi. Sorun çözülmedi. Sürüş testi bilgisayarla yapıldı ve silkelenme aşamasında bir hata kodu vermedi. Ayrıca değerlerde en ufak bir sapma gözlenmedi.
Servis en son çare lpg sistemini söktür dedi öyle bakalım dedi.
Başka bir usta senin kullanım şekline göre fazla sıkıntı olmaz şikayetler daha artar hata kodu çıkarır pozisyona gelirse o zaman daha kolay çözülür dedi.
Kararsız kaldım.
Tecrübeleriniz veya önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Verso hem lpg ve benzinde tekleme
« : Ağustos 19, 2017, 00:22:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
Ynt: Verso hem lpg ve benzinde tekleme
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2017, 08:51:46 »
Canlı değerlere bakmadan yorum yapmak imkansız,
Kişisel bilgileriniz güncel olmadıgından, yakınımızda iseniz yönlendirmede yaoamıyoruz.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 21, 2017, 14:41:49 »
İzmir'deyim.
Servis sürüş esnasındaki verilerin normal olduğunu söyledi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 21, 2017, 19:24:47 »
silindirlerin kompresyonunu ölçtür siboplarda sıkıntı varsa ortaya çıkar.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2017, 21:58:45 »
Lpg kaynaklı bir ayar bozulması mı öğrenmek için öncelikle aküyü sıfırlayın. Aküyü kutbundan çıkartın, freni pompalayın 5-10 dakika sonra kutbu geri takıp aracı 5-10 dakika benzinde rölantide çalıştırın. Ardından lpg ye alıp sürüşe çıkın. Eğer sorun geçtiyse sıkıntı lpg ayarının bozuk olmasındandır.

Eğer sorun geçmediyse Atilla amcanın dediği gibi ilk olarak subaplarda sıkıntı var mı diye kompresyon testi yaptırın.

Ayrıca lpg filtre değişimini, ve periyodik bakımları zamanında yaptırdınız mı?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2017, 09:17:51 »
10000 km bir lpg filtrelerini değiştiriyorum.
2 hafta önce zamanı geldiği için onuda değiştirdim. Fakat değişiklik yok. (filtre değişimi sonrası ayar yapıldı.) Ayar bozukluğu olarak bu ayardan mı bahsediyorsunuz. kutup başlarını söküp dediğiniz işlemleri yapayım mı?
Ayrıca sübaplar için yapılacak kompresyon testi masraflı bir işlem midir? Bu işlem için lpg sistemi çıkartılmalı mı?
Sübap arızalarının tamiri masraflı bir işlem midir?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 15, 2017, 10:25:05 »
Aracın maf sensörü temizliği ve kelebek boğazı temizliği yapıldı mı . Yapılmadı ise ilk önce bence bunları yaptın kelebek boğazı sökülerek iç dış şeklinde işi bilen biri tarafından temizlenmeli. Ayrıca maf sensörü hava filtresi girişindeki sensör temizlenmeli . Akabinde akü kutup başı sökülerek aracın anlık yakıt verisi sıfırlanmalı . bu işlemden sonra aracın lpg sistemine ait sigorta sökülüp lpg sistemi pasif hale getirilmeli. benzinde 1 depo kullanıp aracın durumu gözlenmeli .Araç normale döndü ise son hali ile lpg servisine gidilip araca yol ayarı yapılmalı . Düzelmedi ise benzinli şekli ile yetkili servise gidip aracın değerlerine bakılmalı . Benzinli kullanırken biraz devirli kullanmakta fayda var hem oluşan kurum temizlenir hem de yanma odası benzinde kullanılınca birazda olsa yağlanmış olur 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '03
« Yanıtla #7 : Ekim 23, 2017, 08:32:42 »
Bende 2003 Corolla Verso var vvti motor. Bende de gaza yüklendiğinde motorun tekleme sıkıntısı vardı. Usta baktı subapların yanmış dedi. Motorun açtık gerçekten subapların yanmis. Taşlama, zincir ,devirdaim, bobinler derken 3200 TL masraf yaptım. Gazdan elde ettiğim kârın yarısı gitti. Arabayı ilk lpgyi ben takmıştım. 40000 km sonra bu olay meydana geldi. LPG seti markasından mi yoksa ustalık hatası mı bilmiyorum. Ama araştırmaya başladım AKL marka lpgnin vvti motorla uyumunu. Çünkü birkaç kişiden daha duydum Kütahya'da 40000 km sonra subapların yaktığını. Diğerleri de aynı marka LPG kiti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '06
« Yanıtla #8 : Kasım 11, 2017, 00:19:24 »
Merhaba bende 2006 Verso var iki haftadır aynı sorun bende de var kırmızı ışıkta rölanti de stop ediyordu, sanayide gösterdim kelebek boğazını temizleyelim, dediler temizlettim, Gazcılar gaz ayarı yaptı, biraz benzinde kullan dedi 300 km uzun yol yaptım, değişiklik olmadı benzin de aynı sıkıntıları yapmaya devam ediyor, yetkili servisten ayrılma bir  Toyota ustasına götürdüm, marşa  bastı egzoz a baktı motor testi falan yapmadan subaplar değişecek, 2500 TL masraf çıkardı, biraz benzinde kullan belki kurtulur, kurtulmazsa subaplar değişecek dedi, motor testi kompresyon yapmadan anlaşılır mı  Acil yardım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Ne mutlu Türküm diyene.
  • Kilometre: 138000
  • Model Yılı: '09
  • 30 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 14, 2017, 23:42:29 »
Arkadaşlar öncelikle Boğaz kelebeği,maf sensörü temizlenmeli lpg ve benzin filtreleri değişmeli daha sonra sübab ölçümü ve kompresyon testi yapılabilir.Lpg kullanımında kaçınılmaz son sübab yanması fakir karışım ve yüksek motor devri süreci hızlandırıyor.Ben 60000 km lpg kullanımından sonra sübab taşlatmıştım,ustam taşlamak için bi hakkım daha olduğunu söyledi daha sonra değişim olacakmış.Şuan sorunsuz kullanıyorum.
2009 corolla verso comfort extra.  2011 1.0 yaris terra sporty

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 15, 2017, 00:25:18 »
Engin bey'in şikayetlerinin aynısını bende yaşıyorum. Hatta konu bile açtım.  Bu konu malesef can sıkıcı ne öldürüyor ne güldürüyor.  Conta yansa subap gitse gider yaptırırsın mecbur ancak bu arizada araba normalde sorunsuz. Birden gaza yuklenmede oluyor ne oluyorsa. Ben artik gaza yavaş basmayı öğrendim en azından 3000 devire kadar yavaş basıp sonra devirlendiriyorum.  Malesef ne lpg denen sistem masum ne de toyota kusursuz. Servislerde bu sıkıntılarda sanayi esnafı gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 15, 2017, 00:49:49 »
Bu sensörlerede bi baktırın,
Basınç selenoid valfi ve pbc valfi