Gönderen Konu: yaris çözemediğim ses  (Okunma sayısı 3797 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 45000
  • Model Yılı: '13
  • 103 kere teşekkür etti
  • 157 kere teşekkür edildi
yaris çözemediğim ses
« : Temmuz 18, 2017, 21:20:14 »
bu problem bir kaç aydır var. ses özellikle biraz eğimli bir yerde 2000 ve biraz daha üstü devirlerde tırmanış yaptığım sırada geliyor bazen de o yokuşlardan sonra aracımı parkederken belirli bir şekilde geliyor ama sonra kesiliyor. normal seyir halinde gelmiyor.

bu sabah ilk defa sesi kaydetmeyi başardım. usta arkadaşlardan bu sesin ne olabileceği konusunda yardımlarını bekliyrum. araç şu an 99.800 km de

videoda ses geri viteste geliyor D ye alınca ses kesiliyor tekrar geri geri gelirken azalıp gidiyor... ama çoğu zaman D konumunda iken oluyor...

https://youtu.be/I4l7tY-46Cg
"bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz."

Toyota Club Türkiye

yaris çözemediğim ses
« : Temmuz 18, 2017, 21:20:14 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: yaris çözemediğim ses
« Yanıtla #1 : Temmuz 18, 2017, 22:17:42 »
Bu ses motor devri ile bağlantılı bir yerden gelen sese benziyor sanki. Aklıma ilk gelen CVT nin zincir kayışı oldu. Ama olmayadabilir. Tam nereden geliyor ses?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2017, 00:08:16 »
Mutlu; arac hareket halinde iken geldigi icin ses hep kaputu acip baktigimda ses gitmis oluyor. Bir kac kez geri vitese takip el frenini cekip kaputu acana kadar ses gitmisti. Bu videoyu da cami hemen acip videoya alarak kaydettim :/
"bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2017, 01:03:04 »
Mutlu; arac hareket halinde iken geldigi icin ses hep kaputu acip baktigimda ses gitmis oluyor. Bir kac kez geri vitese takip el frenini cekip kaputu acana kadar ses gitmisti. Bu videoyu da cami hemen acip videoya alarak kaydettim :/

Motor kısmından yani di mi abi? Şanzıman olma ihtimali var gibi gözüküyor. Belki geriye doğru durunca araç yokuşta, kayıştan gelebilir diye düşündüm.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Temmuz 19, 2017, 01:05:41 »
Motordan geliyor evet...
80.000 bakimindan sonra cikti bu merer sanziman yagi degisti onu biliyorum.. simdi servise gosterecegim bakalim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2017, 07:51:47 »
Sorun çözüldü guncelleme yapayım istedim...

Yetkili serviste yapildi islemler. Pendik dumankaya...

Sesi ilk basta çözemediler. 2 gun arac serviste kaldi. Bir ara yol testinde "sanziman galiba ya" dediler ki cvt sanziman tamir olmuyormus. Yenisi direkt tskiliyormus... sonra sanzimandan olmadığını soylediler.. rahatladim. Cunku garanti extram olmasina ragmen servis araliklarimda biraz duzensizlik vardi. Cok zor biz tslepte bulunuruz ama kabul edilmesi cok zor dediler...

Neyse en sonunda dün egzoz boğaz contasinin ses yaptığını tespit ettiler. Degisti... conta 103 iscilik 108 lira..

Bu vesile ile garanti gercegi ile yuzlestikten sonra Anadolu yakasinda saglam bir özel servis aramanın yolu da gozuktu...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mart 03, 2018, 12:41:33 »
Arkadaşlar tekrar merhaba. Ağustos ayında açtığım bu konu hakkında rezalet bilgiler vereceğim; mısırlarınızı hazırlayın :)

- Ses boğaz contası değiştikten sonra kesildi sandım... Oysa ki düzelmemiş. Lanet olsun diyerek aracı bu şekilde kullanmaya devam ettim. Bakım zamanı geldiğinde Pendik Dumankaya'ya götürdüm. Durumu anlatım

- Sesi her yol testinde; lifte çıkardığımızda vs duydular ama sadece bir kaç yeri yağlayıp, bir kullanın düzelmiş olması lazım diyerek yolladılar... Ses boğaz contası kaynaklı değil yani öyle mi dediğimde (200 küsür ücret ödemiştim, garantiye sokmadılar) öyle gözüküyor dediler... Sakinliğimi korudum. Eyvallah dedim...

- Ses tabiki devam etti, servis memnuniyeti için arandığımda (merkezden değil pendikten) durumu anlattım getirin tekrar bakalım dediler. Baktılar, ettiler, sesi yine duyduk lifte kalktı vs.... 2 saat bekledim ve sonuç; Egzoz komple değişecek; 3000TL işçilik hariç dediler... LPG var araçta ondan oluyo bunlar diyerek beni tıpış tıpış yolladılar...

- Bugün bir egzozcuya götüreyim o baksın diyerek özel servise gittim. Egzozcu egzozda hiç bir şey yok bu başka bir şey diyerek beni özel toyota servisin birisine yönlendirdi...

- Özel serviste bir kaç yol testi yapıp duruma baktıktan sonra "Abi bir manifoldu sökelim korumanın içine vs taş vs girmiş olabilir, başka bir şey olabilir ama ses egzoz bölümünden değil oradan geliyor" dediler..

- katalitik konvertör söküldü veeeee sorun orataya çıktı. Konvertörü tutan parçalardan birisi kırılmıştı. Hemen fotoğrafını çektim. Kaynak yapıldı... Parçalar geri takıldı...

Ve sonuç, ağustostan beri çektiğim ses sorunu gitmişti.

Yetkili servis diye güvendiğim mekan ağustos ayında 2 gün 2 gün de geçen ay totalde 4 gün araçla uğraşılmasına rağmen bu sorunu bulamadılar. Daha doğrusu uğraşmak istemediler anlaşılan. Ve ben iyi bari egzoz değişsin desem 3000 TL param da gidecekti... Ve sorun da geçmeyecekti, o zaman katalizör diyeceklerdi bi 1500 - 2000 de ona gidecekti...

İnsanların hakkıyla para kazanması en çok istediğim şey, helali hoş olsun ama bu ilgisiz, bilgisiz ve geçirmeci tavırla nereye kadar?

Şimdi benim yapacaklarım
- Tüm yaşadıkalrımı toyota genel merkeze bildirmek, sosyal medyada durumu detaylıca anlatmak ve geri dönüşü beklemek olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mart 05, 2018, 13:09:30 »
Bu işin peşini bırakmayacağım. CEO Ali Haydar BOZKURT'a durumu detaylı bir şekilde anlatan mail attım.
Şikayet süreci de devam ediyor...

Bakalım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #8 : Mart 05, 2018, 13:21:30 »
Geçmiş olsun abi. Kurtulmana sevindim. Bu kadar uğraşmana üzüldüm.
Yetkili servis her zaman iyi olacak diye bir kaide yok maalesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mart 09, 2018, 10:48:07 »
bugün pendik dumankaya'ya gittim ve servis müdürü ile görüştüm. sorunun egzozdan kaynaklandığına kendileri ikna olmuş ve bana egzozun içini temizlenmiş ses ondan kesilmiş olabilir gibi şeyler söylediler. sonra araç lifte kalktı ve egzoza bir müdehalenin olmadığı ortaya çıktı. kırılan parçayı ilk başta ücretsiz değiştirmek istememişlerdi ancak durum usta tarafından da ortaya çıkınca parçanın ücretsiz değişimine onay verdiler. kötünün de kötüsünün iyisi bir çözüm...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 04, 2020, 13:31:14 »
benzer bir ses benim araçta da var 30 km/h ve aşağısında yapıyor geri viteste de yapıyor.bazen yapmıyor.ilginç. servis bulamadı sanayide de göterdim sonuç çıkmadı.mazot filtresi değişirken 12 lik civatasını düşürmüştü usta sanki ondandır dedik ustanın bakmadığı yer kalmadı nereye sıkıştı acaba ama malesef sese bende takıntılıyım çözemedik.bazen stop ederken de yapıyor motor susarken son anda duyuyorum.ne yapmalı bilmiyorum
araç Yaris 2009 sol d4d MM otm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 04, 2020, 19:34:44 »
bugün pendik dumankaya'ya gittim ve servis müdürü ile görüştüm. sorunun egzozdan kaynaklandığına kendileri ikna olmuş ve bana egzozun içini temizlenmiş ses ondan kesilmiş olabilir gibi şeyler söylediler. sonra araç lifte kalktı ve egzoza bir müdehalenin olmadığı ortaya çıktı. kırılan parçayı ilk başta ücretsiz değiştirmek istememişlerdi ancak durum usta tarafından da ortaya çıkınca parçanın ücretsiz değişimine onay verdiler. kötünün de kötüsünün iyisi bir çözüm...

resimdeki parca alttan bakildiginda gorunmuyor mu? Bence gorunmesi lazim...
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 12, 2020, 22:05:47 »
Benim aractaki ses çözüldü.mazot filtresinin 12 lik civatasini düşürup yerine daha uzunu takılmış civatanin ucuda biyerlere sarsıntıda surtmesinden kaynaklıymis çözdük şükür