Gönderen Konu: opel astra h arıza  (Okunma sayısı 7496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
opel astra h arıza
« : Temmuz 06, 2017, 15:13:04 »
dizel astra 1.3 cdti easytronic aracım var. henüz 55000 km de. aracım dolu dolu gitmiyor da sanki daha gönülsüz hızlanıyor. daha önce aynı aracın düz vitesli olanını kullandım. o canavar gibiydi. bunda bir dert var. dün gizli özellikleri araştırırken cihaza bağlamadan arıza kodu okumayı keşfettim ve aracım selenoid valfi basınç düşüklüğü hatası kayıt etmiş. yakıt materyali selenoid valf devresi aralığı performansı şeklinde yazıyor türkçeye çevirince. rail düşük basınç şeklinde de yazıyor. bir başka araştırma sonucunda hava kaçağı var şeklinde bilgi edindim. arıza kodu ecn 1191.

egr valfi, hava akışmetresi, msf sensörü, dizel partikül filtresi gibi elemanların kontrol edilmesi lazım diyorlar. turbo burada hiç sözü edilmiyor ancak aracım gazına biraz basınca çok çabuk toparlıyor mermi gibi hızlanıyor. hortumlarda kaçak olabilir diyen de var.

bildiğim her şeyi söyledim. servis veya tamirciye gitmeden önce sizlerin de fikrini almak isterim. toyota yarı otomatik araçlarda da bu tür şeyler oluyor mu. yardımlarınızı bekliyorum.

Toyota Club Türkiye

opel astra h arıza
« : Temmuz 06, 2017, 15:13:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
Ynt: opel astra h arıza
« Yanıtla #1 : Temmuz 06, 2017, 16:23:16 »
dizel partikül filtresi tıkanmış olabilir,rölantide 10 dakika çalışsın bakalım temizleyecek mi? rölantide yakıt tüketimi normalde 0.5 göstermesi gerekiyor ,sizde daha çok mu ?buradan başlayın diğer saydıklarınızı da sıra ile yaparsınız,turbo arızasını şimdilik en son düşünün.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 06, 2017, 16:34:53 »
aracı opel özel servise götüreceğim bugün yarın. usta tech 2 cihazı ile bir baksın bakalım. olmadı bir de sürüp baksın. ne diyecek. bu partikül filtresi rölanti de çalıştırma dışında temizlenmez mi. rölanti de tüketim araç soğukken 0.8 veya 0.9 ısınınca ise 0.4 veya 0.5 gösteriyor. çok nadiren de devir saati ibresi rölanti de titriyor ama çok az.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 06, 2017, 20:21:56 »
dpf temizliği için özellikle şehir dışında yüksek devirde kullanın diyenlerde var ancak son yaklaşımlar bu şekilde,kent içi sıkışık trafikte partikül birikmesi oluyor,bir de tabii yakıt kalitesi etkiliyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 06, 2017, 23:36:35 »
Dizel partikül filtresi, motor egzoz gazındaki zararlı kurum partiküllerini filtreler. Sistem, sürüş esnasında kendiliğinden devreye giren otomatik temizleme fonksiyonuna sahiptir.
Filtre, filtrelenen kurum partiküllerinin yüksek sıcaklıkta yakılması sonucu temizlenir. Bu işlem belirli sürüş koşullarında otomatik olarak çalışmaya başlar ve 25 dakikaya kadar sürebilir. Bu sürede yakıt tüketiminde artış meydana gelebilir. Ortaya çıkan koku ve duman oluşumu normaldir.
Belirli sürüş koşullarında, örneğin kısa mesafeli sürüşlerde sistem otomatik olarak temizlenmez.
Filtrenin temizlenmesi gerektiğinde ve son sürüş şartlarının otomatik temizleme için müsait olmamış olması durumunda, kontrol lambası yanar.
Sürüşe devam edin. Motor devir sayısı, 2000 devir/dakikanın altına düşmemelidir. Gerekirse vites küçültün. Dizel partikül filtresinin temizlenme işlemi
başlatılacaktır. Temizleme işlemi sırasında sürüşe ara vermemenizi ve kontağı kapatmamanızı tavsiye ederiz Temizleme işlemi, yüksek devir sayılarında ve yük altındayken daha kısa sürer. Otomatik temizleme işlemi biter bitmez kontrol lambası ! söner.

Kullanım klavuzunda bu şekilde yazıyor. Sürekli kısa mesafeli sürüş yapıyorsanız, aldığınız yakıt iyi değilse DPF tıkanabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 07, 2017, 00:24:43 »
Astra h' da dpf yok ki... Euro 4, 90 hp.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Temmuz 07, 2017, 00:42:42 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Temmuz 07, 2017, 00:52:45 »
https://forum.donanimhaber.com/opel-astra-h-1-3-cdti-90-bg-aracta-dizel-partikul-filtresi-var-mi--44039663
Arkadaş aracın model yılını ve  gücünü belirtmemiş. Karışık mevzu.
http://www.egzoz.com.tr/OPEL-13-CDTI-PARTIKUL-FILTRESI-ASTRA-CORSA-COMBO-MERIVA-2007,PR-2844.html
Karışık mevzu değil... Astra h'da 95lik euro 5 motor kullanılmadı... Euro 4 90 hp hepsi. Bu motorda da dpf yok... Aynı motora sahip 2012 modele kadar olan Linea'da olmadığı gibi... Linea sonradan euro 5'e geçti ama Astra H'da kullanılmadı...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 07, 2017, 01:01:27 »
Karışık mevzu değil... Astra h'da 95lik euro 5 motor kullanılmadı... Euro 4 90 hp hepsi. Bu motorda da dpf yok... Aynı motora sahip 2012 modele kadar olan Linea'da olmadığı gibi... Linea sonradan euro 5'e geçti ama Astra H'da kullanılmadı...
https://www.youtube.com/watch?v=7ztHf2pM4l8

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 07, 2017, 01:10:01
Bu arada yanlış anlamayın Faruk bey  ben aracı tanımıyorum siz emin konuştuğunuza göre aracı çok iyi biliyorsunuz demek ki. Araştırınca bu tür bilgiler çıkıyor var mı yok mu? Zaten verdiğim linkte de tartışılmış bayağı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 07, 2017, 01:22:11 »
Genelde EGR temizliyorlar Astra H'larda
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Temmuz 07, 2017, 01:27:43 »
Teknik bilgimin çok iyi olduğunu iddaa edemem. Ama teoride araçları, özelliklerini çok iyi bilirim. Astra h' da dpf olsa euro 5 olurdu. Bunu biliyorum... 2012de sıfır km Astra H 1.3 dizel alacaktım. Ama Astra J'ye aşık oldum ve hemen hemen aynı paraya 1.6 edition (baz paket) J kasa aldım. Bunun için Astra'ya ilgim var... Eğer dpf varsa Astra H'da, kısa bir şok yaşarım :) Servisteki ustalar, takip ettiğim kaynaklar da yanlış biliyormuş derim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Temmuz 07, 2017, 01:34:16 »
Teknik bilgimin çok iyi olduğunu iddaa edemem. Ama teoride araçları, özelliklerini çok iyi bilirim. Astra h' da dpf olsa euro 5 olurdu. Bunu biliyorum... 2012de sıfır km Astra H 1.3 dizel alacaktım. Ama Astra J'ye aşık oldum ve hemen hemen aynı paraya 1.6 edition (baz paket) J kasa aldım. Bunun için Astra'ya ilgim var... Eğer dpf varsa Astra H'da, kısa bir şok yaşarım :) Servisteki ustalar, takip ettiğim kaynaklar da yanlış biliyormuş derim...
Arkadaşa yazdığım bilgileri aşağıdaki kullanıcı el kitabından yazmıştım.
https://www.opel.com.tr/content/dam/Opel/Europe/turkey/nscwebsite/tr/04_Owner/02_Manuals/Astra_H/el_kitabi_kta_2584_11_baski_agustos_2008.pdf
 Sayfa 194  198/341
Linkte 2008 Astra h el kitabı yazınca karıştı işler. Tabi kitap genel olduğu için bir çok motor var. Belki yağ tavsiyesinden kesin bilgiye ulaşılabilir. DPF li araçlarda kullanılan motor yağı ACEA-C3 standardını sağlamalı yazılana göre. Hakikaten karışıkmış  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Temmuz 07, 2017, 11:44:05 »
başka yerlerde de araştırıyorum ancak dizel partikül filtresi var mı yok mu çözemedim. belki adı başka bir şeydir ama vardır diye de düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Temmuz 10, 2017, 08:04:12 »
araçta dizel partikül filtresi yokmuş. (2011 astra h 1.3 cdti easytronic)

3500 devirde 15 - 20 km sürüş ile kurum bağlayan her ne varsa araba temizler atar dedi servisteki usta. easytronic vitesler düz vites gibi olmaz, şanzıman dikkat edilmeli dedi. bir tur attık ustayla beraber. tech 2 cihazına bağladı baktı etti. en sonunda düz neden almadınız dedi. eşim için otomatik aldığımı söyledim. tekrardan dikkatli kullanın, yağ bakımları ve diğer bakımları aksatmayın dedi, düşük devirde çok kullanım motora kurum basar dedi.

anlaşılıyor ki yarı otomatiklerde hassas noktalar var. usta tanıdık olduğu için belki dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştir diye düşündüm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Temmuz 10, 2017, 15:08:46 »
araçta dizel partikül filtresi yokmuş. (2011 astra h 1.3 cdti easytronic)

3500 devirde 15 - 20 km sürüş ile kurum bağlayan her ne varsa araba temizler atar dedi servisteki usta. easytronic vitesler düz vites gibi olmaz, şanzıman dikkat edilmeli dedi. bir tur attık ustayla beraber. tech 2 cihazına bağladı baktı etti. en sonunda düz neden almadınız dedi. eşim için otomatik aldığımı söyledim. tekrardan dikkatli kullanın, yağ bakımları ve diğer bakımları aksatmayın dedi, düşük devirde çok kullanım motora kurum basar dedi.

anlaşılıyor ki yarı otomatiklerde hassas noktalar var. usta tanıdık olduğu için belki dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştir diye düşündüm.
Bu araçların sıkıntısı zaten easytronic şanzıman. Konforlu ve sağlam değil pek. Toyotadaki multimode gibi. Multijet piyasadaki en sağlam dizellerden biri zaten. Bu konuda rahat olun. Ama sürekli düşük devirde kullanılmaması lazım. Manuel de olsa aynı. Dpf konusunda ise yanılmadığıma sevindim.