Gönderen Konu: İlk çalıştırmada gelen ses  (Okunma sayısı 38038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 87000
  • Model Yılı: '12
  • 5 kere teşekkür etti
İlk çalıştırmada gelen ses
« : Haziran 09, 2017, 16:19:31 »
Öncelikle merhabalar,

Son birkaç aydır sabah vakti arabayı ilk çalıştırdığımda fark ettiğim bir ses beni rahatsız etti ve danışmak istedim. Motor soğukken arabayı çalıştırdığımda iki farklı çalışma sesi geliyor, sanıyorum ki aslında bu iki ses senkronize olmalı ve fark ettirmemeli (önceden böyle bir durum yoktu), bu düzensiz sesin sebebi nedir bir fikriniz var mı acaba?

Ses sadece ilk çalıştırmada birkaç saniye geliyor ve kesiliyor. Motor sıcakken gelmiyor. Triger kayışı yok zinciri var, boşluk yapmış olabilir mi?

Motor çalışıyor ardından başka bir şey de çalışmaya başlıyor gibi geliyor.

Araba Bilgileri: Toyota Auris 2012 1.6 VVTi Comfort Extra Otomatik Benzin&LPG
Yağı 81.000'de değişti, Mobil 1 10w-40 yağ koyuldu, şu anda yaklaşık 87.000'de
Araç son 5.000 km'sini tüpte gitti (tüp yeni takıldı)
Fırat Akdoğan

Toyota Club Türkiye

İlk çalıştırmada gelen ses
« : Haziran 09, 2017, 16:19:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • herkes ektiğini biçer..
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '13
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: İlk çalıştırmada gelen ses
« Yanıtla #1 : Haziran 09, 2017, 16:23:24 »
Öncelikle merhabalar,

Son birkaç aydır sabah vakti arabayı ilk çalıştırdığımda fark ettiğim bir ses beni rahatsız etti ve danışmak istedim. Motor soğukken arabayı çalıştırdığımda iki farklı çalışma sesi geliyor, sanıyorum ki aslında bu iki ses senkronize olmalı ve fark ettirmemeli (önceden böyle bir durum yoktu), bu düzensiz sebebin sesi nedir bir fikriniz var mı acaba?

Ses sadece ilk çalıştırmada birkaç saniye geliyor ve kesiliyor. Motor sıcakken gelmiyor. Triger kayışı yok zinciri var, boşluk yapmış olabilir mi?

Motor çalışıyor ardından başka bir şey de çalışmaya başlıyor gibi geliyor.

Araba Bilgileri: Toyota Auris 2012 1.6 VVTi Comfort Extra Otomatik Benzin&LPG
Yağı 81.000'de değişti, Mobil 1 10w-40 yağ koyuldu, şu anda yaklaşık 87.000'de
Araç son 5.000 km'sini tüpte gitti (tüp yeni takıldı)

Mesaj Birleştirildi: Haziran 09, 2017, 16:24:50
aynı sıkıntı benim 2013 auris otomatik aracta var. Sabah çalıştırırken bir ses geliyor. GÜn içinde  araç çalıştığında ses kesilmiş oluyor...
bunu 1 aydır farkettim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 01, 2017, 18:46:31 »
D.bakir kardelen yetkilisi servise bakim yaparken ilettim.
Aracin bir gun serviste kalmasini soylediler.
Batman dan gittigim icin birakamadim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2018, 14:02:12 »
Sorunu çözebildiniz mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2018, 17:49:36 »
lpg otomatiği olabilir bence ayrıca yağ bana kalın geldi sizin oralardaki kosullar kısın cok sert daha ince ve ful sentetik yağ kullanmanız gerekiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2018, 22:16:34 »
Benzinlide çalışırken de benzer sorun var..
5-30yağ kullanıyorum.
(Bu arada bizim buralar antep ten siirte kadar güney doğu bölgemizde kişlar doğu anadolu gibi (erzurum -kars) sert geçmez...)
Iç anadolu gibi kısmen... Hatta enlem farkindan dolayı kışın daha ılıman da geçer)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 169000
  • Model Yılı: '10
« Yanıtla #6 : Mart 21, 2018, 16:41:40 »
 1.4  DİZEL  aracım. Sabah çalıştırmada yani motor soğuk iken  çalışırken   1000 devirden 800 devire düşüyor ve motorda  kaba  kaba sesler geliyor ... motor ısındığında bu sorun ile karşılaşmıyorum.  servise götürdüm .. cihaza soktular  bir sorun yok yapa bileceğimiz dediler.   ama bu sorun  soğuk havalarda  daha gürültülü çalışmasına neden oluyor... motor sorunlarını söylediğimde  bujiler  temizlenmeli, kızdırma  ile ilgili bir problem olabilir, deniliyor. servis açıklayamadı  hala  karma karışık düşüncelerim..

acaba böyle bir sorun ile karşılaşıp  çözüme ulaşan birileri var olabilir mi ? 

yardım edecek arkadaşlar  .................  saygılarımla  güzel günler görmeniz dileklerimle.

Düzenleme: İletişim bilgisi silme.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Haziran 12, 2018, 11:14:19 »
Sorunu çözebildiniz mi?

Toyota özel servise götürdüm, marş dinamosundan olabileceğini söylediler, sebebini tam açıklayamasam da klima manyetiği de bu soruna sebep olabilirmiş, bir şey olmaz çok rahatsız ederse gel dediler, cevaplar havada kaldığı için hala bir işlem yapmadım.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 12, 2018, 11:18:55
lpg otomatiği olabilir bence ayrıca yağ bana kalın geldi sizin oralardaki kosullar kısın cok sert daha ince ve ful sentetik yağ kullanmanız gerekiyor

Emin Bey, sorunun tam başlangıç tarihini kestiremiyordum ama LPG taktırdıktan sonra fark ettim bu sesi, gerçekten de LPG otomatiği olabilir, sizce nasıl sebep oluyor bu sese bir bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz? Yağ içinse iki farklı Toyota servise götürdüm aracı, ikisi de Mobil 1 tavsiye etti, o konuda da tavsiyenizi alabilirim.

Teşekkür ederim.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 12, 2018, 11:20:59
Benzinlide çalışırken de benzer sorun var..
5-30yağ kullanıyorum.
(Bu arada bizim buralar antep ten siirte kadar güney doğu bölgemizde kişlar doğu anadolu gibi (erzurum -kars) sert geçmez...)
Iç anadolu gibi kısmen... Hatta enlem farkindan dolayı kışın daha ılıman da geçer)

Olur da bir çözüme ulaşırsanız paylaşırsanız sevinirim
Fırat Akdoğan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 13, 2018, 19:07:50 »
aynı ses benim arabamda var 2011 Corolla ustamla konuştum yağlı kasnak diye birşeyden bahsetti ondaki yağ araba durduğunda aşağı süzüldüğünden dolayı ilk marşta biraz tıkırtılı çalışıyor sonra düzeliyor arabanın kronik sorunu dedi bir sıkıntı olmaz dedi arabayı bakıma götürdüğümde yağı değişti bu sefer motul marka yağ kullandım baya övdüler hem kendi ustam hemde parçacım onu kullandım sesi yok denecek kadar azaldı hatta çoğu zaman yapmıyor artık umarım yardımcı olabilmişimdir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Haziran 19, 2018, 09:21:13 »
Danıştığım ustalardan bir tanesi de tam olarak sizin söylediğiniz durumdan bahsetmişti, normal olduğunu ileri sürmüştü. Size de öyle dendiyse böyle bir problem var demektir. Yağ konusunu da not aldım, ustalara danışayım belki benim için de çözüm olur, en azından denemiş olurum. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
Fırat Akdoğan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 19, 2018, 09:53:43 »
Bahsettiğiniz ses tamamen yağ ile alakalı araç akşamdan sabaha kadar veya 5 6 saat beklediğinden yağ tamamen kartele süzülür ve siz marşa bastığınız anda araç yağlanmayı tamamlayana kadar bu sesi duyarsınız yağ değişiminde motor iç temizliği yaptırırsanız ve daha ince tam sentetik yağ seçimi ile sorunların tamamı ortadan kalkacaktır Toyota'nın yağ kanalları çok dar olduğu için doğru yağ seçilmeli aksi halde Cartel içindeki yağ süzgeci erken tıkanıyor ve yağı geç basıyor ve kalitesiz yanlış numara yağlar parçalar üzerinde yağ filmi oluşturmadığı için bu gibi sesleri duymanın normal oluyor
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #11 : Ağustos 03, 2018, 17:11:02 »
Selamlar, bu ses halen geliyor mu aracınızdan? Ya da ustalardan tatmin edici bir açıklama alabildiniz mi?

2011 auris 1.33 aracım var, lpg hiç takılmamış. Aracı ilk çalıştırırken marşı aldıktan hemen sonra ikinci kez çalışmış gibi bir motor sesi geliyor. Geçenlerde kendi ustama bakım için götürdüğümde gösterdim. Öncelikle aracın bakımı yapıldı ve yağı motul 5w30 ile değişti. O an marştan sonraki o ikinci ses kesildi. Zaten bu ses araba uzun süre bekledikten ya da sabahları ilk çalıştırmada geliyordu, o an gelmemesi belkide tesadüf oldu.

Bakımın ertesi günü sabah çalıştırdığımda o ses yine geldi. Halen geliyor. Motor'un çekisinde vb. bir sorun yok ama yine de insanın kafası takılıyor. Siz bir şeyler öğrenebildiniz mi diye sormak istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 191 kere teşekkür etti
  • 1138 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 03, 2018, 21:25:12 »
marş dişlisi kaçırıyor olabilir mi? araba kaç km de ve marş motoruna bakım yapıldı mı?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 903 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 04, 2018, 12:59:46 »
Selam arkadaşlar bu sorun anladığım kadarı ile kullanılan yağ ile doğru orantılı gibi geliyor .  Mobil yağ kullanıyoruz ama mesela (10/40 sa mobil 2000 ) -(  5/30 sa mobil 3000 ) kullanıyoruz . Aslında 5/30 kullanılacaksa (mobil 1 ESP  5/30 kullanılması lazım ) Bu yağ gerçek tam sentetik yağdır . Fiyat olarak ta nerdeyse diğerlerinin iki katına yakın fiyatı vardır . İlk bakımdan sonra istenilen tabaka oluşur ikinci bakımdan sonra istenilen tam performans alınır 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #14 : Ağustos 07, 2018, 14:57:10 »
marş dişlisi kaçırıyor olabilir mi? araba kaç km de ve marş motoruna bakım yapıldı mı?

Hocam araç 93 bin kmde. Marşdan mı oluyor açıkcası tam emin olamadım. Çünkü araç yalnızca beklediği zaman bunu yapıyor. Örneğin iki gündür evin önündeydi araç, bu sabah ilk marşı hemen aldı ama sonrasında bahsettiğim motorun ikinci kez çalışma sesi gibi bir hırlama geldi ve stop etmeden çalıştı. Hemen marşı kapadım ve tekrar marşa bastım bu kez araç tertemiz çalıştı. Acaba gerçekten yağı ilk kez aldığı ve dişlileri yağlama sesi olabiilir mi?

Araç çok beklediğinde ve çalıştırdığımda ikinci motor sesi dediğim seste göstergeler falan bile sanki stop edecekmiş gibi bir gidip geliyor. Ama bir sn sonra marşı kapatıp yeniden çalıştırınca tertemiz oluyor. İlginç bir durum var ortada.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 07, 2018, 14:58:53
Selam arkadaşlar bu sorun anladığım kadarı ile kullanılan yağ ile doğru orantılı gibi geliyor .  Mobil yağ kullanıyoruz ama mesela (10/40 sa mobil 2000 ) -(  5/30 sa mobil 3000 ) kullanıyoruz . Aslında 5/30 kullanılacaksa (mobil 1 ESP  5/30 kullanılması lazım ) Bu yağ gerçek tam sentetik yağdır . Fiyat olarak ta nerdeyse diğerlerinin iki katına yakın fiyatı vardır . İlk bakımdan sonra istenilen tabaka oluşur ikinci bakımdan sonra istenilen tam performans alınır

Hocam selamlar, ben de önceki yağı bilmediğim için güvenemedim ve 2000 km öncesinde orjinal motul 5w30 yağ koydurdum. Bu dediğim olay yine olmaya devam eidyor. Her zaman araba bekledikten sonraki ilk marşta oluyor. 1 sn sonrasında kontağı kapatıp ikinci marşı yapınca o ses gelmiyor. Ancak ilk marş sonrasındaki ses ve göstergelerin gelip gitmesi biraz korkutuyor tabi, sanki araç stop edecekmiş gibi olup çalışıveriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 07, 2018, 17:47:56 »
Hocam araç 93 bin kmde. Marşdan mı oluyor açıkcası tam emin olamadım. Çünkü araç yalnızca beklediği zaman bunu yapıyor. Örneğin iki gündür evin önündeydi araç, bu sabah ilk marşı hemen aldı ama sonrasında bahsettiğim motorun ikinci kez çalışma sesi gibi bir hırlama geldi ve stop etmeden çalıştı. Hemen marşı kapadım ve tekrar marşa bastım bu kez araç tertemiz çalıştı. Acaba gerçekten yağı ilk kez aldığı ve dişlileri yağlama sesi olabiilir mi?

Araç çok beklediğinde ve çalıştırdığımda ikinci motor sesi dediğim seste göstergeler falan bile sanki stop edecekmiş gibi bir gidip geliyor. Ama bir sn sonra marşı kapatıp yeniden çalıştırınca tertemiz oluyor. İlginç bir durum var ortada.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 07, 2018, 14:58:53
Hocam selamlar, ben de önceki yağı bilmediğim için güvenemedim ve 2000 km öncesinde orjinal motul 5w30 yağ koydurdum. Bu dediğim olay yine olmaya devam eidyor. Her zaman araba bekledikten sonraki ilk marşta oluyor. 1 sn sonrasında kontağı kapatıp ikinci marşı yapınca o ses gelmiyor. Ancak ilk marş sonrasındaki ses ve göstergelerin gelip gitmesi biraz korkutuyor tabi, sanki araç stop edecekmiş gibi olup çalışıveriyor.
hocam marş vururken uzunmu basıyorsunuz marşa veya kontaktamı bir sıkıntı var siz marşı bıraktığınızda 1 saniyelik devam ediyor olabilir kontağı söktürüp yağsız kontak temizleyici spreyler var onunla temizliğini yaptırırsanız düzelebilir veya marş motoru temizliği bakımı yapılırsa daha iyi olur marş otomatiği takılı kalabilir onunda içinde yaylı sistem vardır temizlenirse düzelir
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ağustos 10, 2018, 13:27:54 »
Bahsettiğiniz ses tamamen yağ ile alakalı araç akşamdan sabaha kadar veya 5 6 saat beklediğinden yağ tamamen kartele süzülür ve siz marşa bastığınız anda araç yağlanmayı tamamlayana kadar bu sesi duyarsınız yağ değişiminde motor iç temizliği yaptırırsanız ve daha ince tam sentetik yağ seçimi ile sorunların tamamı ortadan kalkacaktır Toyota'nın yağ kanalları çok dar olduğu için doğru yağ seçilmeli aksi halde Cartel içindeki yağ süzgeci erken tıkanıyor ve yağı geç basıyor ve kalitesiz yanlış numara yağlar parçalar üzerinde yağ filmi oluşturmadığı için bu gibi sesleri duymanın normal oluyor

Ümit Bey, şu ana kadar 2 defa bakım yaptırdım 2 farklı yere, ikisinde de Mobil 1 - 10w-40 önerdiler, yukarda da farklı yağ tavsiyesi aldım, 3. yağ değişimini sırf merak ettiğim için Toyota'nın kendi servisinde yaptırmayı düşünüyorum, bu sırada onlara da durumu bahsedip yağ tavsiyesi alırım. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 10, 2018, 13:29:05

Araba şu an 101.000 küsür kilometrede ve marş motoruna bakım yapılmadı, 98.000'deyken ağır bakım yapıldı en son ama marş ile ilgili bir şeye bakılmadı Tokay Bey.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 10, 2018, 13:30:21

Yücel Bey, bir dahaki bakıma kesinlikle bu yağ işi ile ilgileneceğim, değiştireyim yağı demek ki 5 40 kalın geliyor, buradaki diğer üye arkadaşlar da yağ ile alakalı olabileceğini söyledi.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 10, 2018, 13:35:14
Selamlar, bu ses halen geliyor mu aracınızdan? Ya da ustalardan tatmin edici bir açıklama alabildiniz mi?

2011 auris 1.33 aracım var, lpg hiç takılmamış. Aracı ilk çalıştırırken marşı aldıktan hemen sonra ikinci kez çalışmış gibi bir motor sesi geliyor. Geçenlerde kendi ustama bakım için götürdüğümde gösterdim. Öncelikle aracın bakımı yapıldı ve yağı motul 5w30 ile değişti. O an marştan sonraki o ikinci ses kesildi. Zaten bu ses araba uzun süre bekledikten ya da sabahları ilk çalıştırmada geliyordu, o an gelmemesi belkide tesadüf oldu.

Bakımın ertesi günü sabah çalıştırdığımda o ses yine geldi. Halen geliyor. Motor'un çekisinde vb. bir sorun yok ama yine de insanın kafası takılıyor. Siz bir şeyler öğrenebildiniz mi diye sormak istedim.

Ayhan Bey, birebir aynı dertten muzdaribiz, araba motoru soğukken ilk çalıştırmada geliyor bu ikinci ses. Siz motul 5w 30 yağ denemişsiniz şimdi fark ettim ve bir şey değişmemiz. Bu da üzdü beni demek ki muhtemelen ben bu yağı kullansam da bu sesi duyacağım. Diğer üyelerin dediği gibi marş motoru bakımını da düşünmek lazım galiba. Bir gelişme yaşarsanız, bilgilendirirseniz sevinirim.
Fırat Akdoğan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 10, 2018, 19:39:04 »
abiler konunun başında demiştim benim arabada da aynı ses vardı bakım yapalı epey oldu ve bu arada sadece bir sefer yaptı ve çok azdı sorunu bilmeyen anlamaz bile sizin araçta sorun aynı gibi ama neden çözülmedi anlamadım