Gönderen Konu: 192 Hp Celica Motor Yağı yardım!!  (Okunma sayısı 3587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Celica
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '04
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
192 Hp Celica Motor Yağı yardım!!
« : Mayıs 27, 2017, 15:17:02 »
Arkadaşlar merhaba, Geçen yaz Bulgaristandan 2004 model 192 beygir VVTL-I bir Celica aldım. Yıllardır hayalimdi ve gerçek oldu sonunda. Araç şu an Eskişehirde, 2 yıl kadar burda kullanacağım. Alır almaz 100 km sonra ağzına tükürdüm :) denemek lazımdı tabi, devir kesici iptalmiş 9 bin devire birkaç kez çıkınca motordan sesler gelmeye başladı, meğer krank milinde boşluk varmış ve şerefsizler jilet ile doldurmuşlar o boşluğu, ben de yüksek devirlere çıkınca ufalamış onu. Her neyse ben arabayı getirmeden orda yaptırdım. Bir motor daha satın aldık aynısından, iki motordan bir motor yaptılar, blok değişti krank değişti vs. vs. Ordaki ustalar çok güzel yapmışlar ellerine sağlık, fakat 5 30 yağ koymuşlar ve sık sık yağ ilave etmek zorunda kalıyordum. Ben de ilk iki vites mutlaka 8200 devir görmeden vites atmadığım için, hep yüksek devirli kullandığım için sonunda yağsız kaldı ve şimdi de yataklar değişiyor. Türkiyede bulduk parçalarını sorun değil, bi kısmı yurt dışından geldi. Yalnız şimdi şöyle bir problemim var, hangi yağı kullansam. Motor ustası dedi 10 40 kullan, kalın olması lazım, bu motora 5 30 uygun değil, çok çabuk yakar onu. Castrol bayiine uğraşımştım, ordaki satıcı da dedi ki, bu araçlar için 10 60 kullanman gerekiyor, yüksek performanslı araçlar için bu yağı kullanmalısı. 5 30 10 40 gibi yağlar olmaz dedi. Bu konu hakkında bilgisi olan lütfen yardımcı olsun, araba bugün yarın çıkacak ustadan. Bu kez doğru yağ kullanayım ki tekrar başıma iş almayayım :)

Toyota Club Türkiye

192 Hp Celica Motor Yağı yardım!!
« : Mayıs 27, 2017, 15:17:02 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • YB276
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 190 kere teşekkür edildi
Ynt: 192 Hp Celica Motor Yağı yardım!!
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2017, 22:57:04 »
5/40 Motul serisi olabilir.
2011 Toyota Auris 1.4 D-4D Comfort Extra Special Edition
Beni en çok çeken şey mazotun köpürmesi,dizelin çalışırken yaptığı sesi Anlayamazsınız. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 27, 2017, 23:03:16 »
Arkadaşlar merhaba, Geçen yaz Bulgaristandan 2004 model 192 beygir VVTL-I bir Celica aldım. Yıllardır hayalimdi ve gerçek oldu sonunda. Araç şu an Eskişehirde, 2 yıl kadar burda kullanacağım. Alır almaz 100 km sonra ağzına tükürdüm :) denemek lazımdı tabi, devir kesici iptalmiş 9 bin devire birkaç kez çıkınca motordan sesler gelmeye başladı, meğer krank milinde boşluk varmış ve şerefsizler jilet ile doldurmuşlar o boşluğu, ben de yüksek devirlere çıkınca ufalamış onu. Her neyse ben arabayı getirmeden orda yaptırdım. Bir motor daha satın aldık aynısından, iki motordan bir motor yaptılar, blok değişti krank değişti vs. vs. Ordaki ustalar çok güzel yapmışlar ellerine sağlık, fakat 5 30 yağ koymuşlar ve sık sık yağ ilave etmek zorunda kalıyordum. Ben de ilk iki vites mutlaka 8200 devir görmeden vites atmadığım için, hep yüksek devirli kullandığım için sonunda yağsız kaldı ve şimdi de yataklar değişiyor. Türkiyede bulduk parçalarını sorun değil, bi kısmı yurt dışından geldi. Yalnız şimdi şöyle bir problemim var, hangi yağı kullansam. Motor ustası dedi 10 40 kullan, kalın olması lazım, bu motora 5 30 uygun değil, çok çabuk yakar onu. Castrol bayiine uğraşımştım, ordaki satıcı da dedi ki, bu araçlar için 10 60 kullanman gerekiyor, yüksek performanslı araçlar için bu yağı kullanmalısı. 5 30 10 40 gibi yağlar olmaz dedi. Bu konu hakkında bilgisi olan lütfen yardımcı olsun, araba bugün yarın çıkacak ustadan. Bu kez doğru yağ kullanayım ki tekrar başıma iş almayayım :)
mobil1 10w60 kullanabilirsin filtreyi servisten al.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2017, 23:03:34 »
aracınız benimde hayalim Allah kaza bela vermesin aldığınızdan beri toplam ne kadar masraf yaptınız belirtirmisiniz sadece meraktan soruyorum  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 58000
  • Model Yılı: '14
  • 18 kere teşekkür etti
  • 73 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2017, 01:30:56 »
1996 1997 xli 1997 xei 1.6 gri
2007 corolla hb sol boncuk&Auris coupe d4d elegant buz bey.
2010 corolla d4d elegant manuel gri 2011 verso d4d
2014 Dizel Tekna Qashqai

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Celica
  • Model Yılı: '04
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2017, 01:35:04 »
mobil1 10w60 kullanabilirsin filtreyi servisten al.
Çok teşekkür ederim, dikkate alıcam söylediklerinizi.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 28, 2017, 01:43:06
aracınız benimde hayalim Allah kaza bela vermesin aldığınızdan beri toplam ne kadar masraf yaptınız belirtirmisiniz sadece meraktan soruyorum  :)

Yani söylemesi ayıp aracın kendisi, alım satım masrafları, bulgaristandaki tamir ücreti ve şu an yapılan yatakların değişimi vs. herşey 20 bin lira tuttu :) 18 ay daha kullanıcam Türkiyede. Sonra ne yapacaksın diye soranlar var, bu paraya 2 yıl böyle bir araba kiralayamam, linea vermezler. Götürüp bir bidon benzin döküp yaksam ne olur, tabi ki öyle bişey yapmıycam. Ya satıcam ya da koşulları tekrar sağlayabilirsen yine getiricem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2017, 05:16:00 »
Mobil 5w50 tavsiye ederim eskişehirin sabah soğuğunda çalıştığımda ilk yağlama için 5 yüksek devirler için 50 gayet uygun bir değer. Zaten aracın motoru lift açmaya yönelik bir motor 60a oranla 50 kullanırsanız lift açışınız daha kolay ve verimli olur kendi aracımda kullanıyorum benimki vvt-i gayet memnun kaldım eksiltmem 2. Yağ değişiminden sonra ciddi azaldı bende gayet gazlamalı kullanımlarım olur roll'e de çıkarım önceki kullandığım yağlara oranla daha memnun kaldım.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2017, 08:12:16 »
Castrol 10w60 tavsiye ederim. Yüksek performansli araclar icindi zaten.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...