Gönderen Konu: Araç koltukları yıkama  (Okunma sayısı 7900 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 184000
  • Model Yılı: '00
  • 3 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Araç koltukları yıkama
« : Mayıs 22, 2017, 17:47:20 »
Merhaba arkadaşlar.2000 Corolla sahibiyim yeni aldığım aracın koltukları çok kirli,birkaç araştırma yaptım nasıl temizlenir diye fakat çok fazla ücret istiyorlar.Arkadaşımın öneri üzerine koltukları söküp ilaçlı su ile temizledikten sonra tazyikli su ile yıkayacağım.Sizce doğru mu yapıyorum bu şekilde olumlu sonuç almış olan var mı ?

Toyota Club Türkiye

Araç koltukları yıkama
« : Mayıs 22, 2017, 17:47:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 50000
  • Model Yılı: '94
  • 272 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç koltukları yıkama
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2017, 18:07:14 »
Merhaba arkadaşlar.2000 Corolla sahibiyim yeni aldığım aracın koltukları çok kirli,birkaç araştırma yaptım nasıl temizlenir diye fakat çok fazla ücret istiyorlar.Arkadaşımın öneri üzerine koltukları söküp ilaçlı su ile temizledikten sonra tazyikli su ile yıkayacağım.Sizce doğru mu yapıyorum bu şekilde olumlu sonuç almış olan var mı ?

Hocam tavsiyem halı yıkama makinası ile yıkamanız.Atas vinet kullanmıştım.10 da 1 oranında(yanlış hatırlamıyorsam) su ile karıştırıp bir bez ile koltukları sildim.daha sonra makina ile çektim.2 defa tekrar ettim.gayet ile temizlenmişti.aynı işlemi taban halısı içinde yapabilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2017, 18:24:19 »
Sakın süngerler suyu çekerse hem kurutamazsınız, hem de ileride çürüme vs yapar.
Halı yıkama makinesi olabilir. Bu imkan yoksa da döşeme temizleyici köpükler var. Köpüğü sıkıyorsunuz, fırçalayıp dinlendiriyorsunuz bir süre ve kirleri köpüğün üstüne çıkartıyor. Ardından köpüğü nemli bezle alıyorsunuz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 184000
  • Model Yılı: '00
  • 3 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2017, 18:25:41 »
Ahmet kardeş yüzeydeki kirler bir şekilde temizleniyor fakat derine işlemiş kirler ve tozlar nemlenme durumunda ileride koku yapıyor diye duydum o sebeple aklımıza koltukları söküp yıkamak geldi.Öneriniz için teşekkür ederim değerlendireceğim.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 22, 2017, 18:28:39
Mutlu kardeş ikametim adana olduğu için sıcağına güvendim aslında ama önerinizi dikkate alacağım.Galiba önce halı yıkama makinesi bulmalıyım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '08
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 13, 2017, 15:32:09 »
Okan bey temmuz ayında  ilk sahibinden corolla aldım üzerinde kılıf vardı adam alır almaz kılıf taktırıp 9 yıl kullanmış.Kılıf çok orjinal dikilmiş altına bakmak aklımıza geldi ancak bakacak yer bulamadık kesmeden bakılamazdı Bende koltuklar tertemizdir diye seviniyordum.O şekilde aldım memlekete gelip kılıfları keserek açtığımda şoooook  :rofl: orda görseydim kesinlikle almazdım.Sıcaktan kılıfların arasındaki sünger 9 yılda eriyerek zift olup koltuk döşemelerine yapışmıştı.Elimi sürdüğümde zift gibi sıvanıyordu.Ödüm patladı.Hemen kuaföre gittim belki çıkar böyle birşey görmedim dedi.Ben daha da perişan.Neyse kafalığı söktüm eşim matik deterjen sıcak suyla yıdadı lekelerin gittiğini söyledi.Bunun üzerine koltukların hepsini söküp banyoda sıcak su ve matik deterjanla keseleyerek yıkadık zift gibi lekeler kum gibi aktı .3-4 gün balkonda kurutup taktım sadece ön koltuklarda elektrik soketlerini hemen değil bir ay sonra taktım.3-4 gün camları hava alacak şekilde araladım.Şu an fabrikadan çıkmış gibi kullanıyorum herhengi kusma olmadı.Aşağıda lekeli hali.Foto bilgisayardan atamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • 1 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 13, 2017, 22:33:31 »
İYİ geceler.  2013 model auris in koltuklarında fermuar var. çıkarıp yıkamak mümkün müdür acaba?
Bir de arka koltugun oturmalık kısmı çıkarılabilir mi?
gecenlerde arka kapının altında kalan plastik parçaları çıkardım , bir dünya kırıntı yapışkan varlık vardı. Malum çocuklar...
seni öldürmeyen herşey güçlendirir.
         AURİS 2013  D4D ACTİVE SKYPACK BİYAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 14, 2017, 16:44:58 »
Selam Yaklaşık  1 ay önce aracımın koltuklarını yıkadım . Size yardımcı olayım bu ilk yıkayışım değil daha öncede yıkamıştım hatta başka araçlarımı da yıkadım . Halı yıkama makinesi ile yapıyorum bu işi sıcak havaları tercih ediyorum bunun için .Deterjan olarak genelde sıvı omomatik veya ariel kullanıyorum makinenin su tankını doldurup 1 kapak deterjan döküyorum genelde her bölgenin üzerinden 2-3 defa geçerim özellikle oturma bölgelerinin üzerinden çokça geçerim .Yıkama işleminden sonra durulama işlemi içinde yumuşatıcılı su yapıp aynı şekil durularım .müsait bir yere aracımı çekip bütün kapılarını açıp kurumasını sağlarım . Araçlarımın koltuklarını  1-2 yılda bir mutlaka yıkarım .İç ve dış temizliğini sürekli yaptığım için aracım sürekli temiz kalıyor . Daha önce  1997 Corolla aracımız var  13 yıl kullandık  200 bin km yol yaptık satarken alan kişi ve ustalar aracın temizliğine inanamadı . Hatta 2-3 defa arayıp teşekkür etti .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 15, 2017, 12:13:29 »
Aynen Yücel Bey'in dediği gibi yapıyorum ben de. Tavan hariç halı yıkama ile temizliyorum işlem sonrası suyun rengine inanamayacaksınız resmen çamura dönüyor. Dün de artık Ankara'da kurutamayız diye bir de tavan da kirli diye bir firmada Auris'i tavan taban koltuklar detaylı kuaföre götürdük, 130 TL ye yaptırdık. Çok uygun geldi bana tertemiz de oldu. Sanayide de buharla yıkayıp komple köpükle temizleyen yerler var onlar da işleme göre 100-200 TL arası ücret alıyorlar, kendim makine falan uğraşamam derseniz bu fiyatlara olan yerleri değerlendirebilirsiniz. Ama kendiniz yapacaksanız kurutmaya ve iyi çekmeye özen gösterin.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 15, 2017, 13:18:48 »
Bir gün ben de bir hevesle koltukları yıkayıp temizleyeyim dedim. Bej koltuklarımı şu an füme rengi olarak kullanıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 15, 2017, 15:17:25 »
Ender bey bir yerde hata yapmışsınızdır . Şöyle ki koltuklarını aşırı kirli ise vede siz iyi bi yıkama durulama yapmadı iseniz sünger içindeki çamur kumaş aksamda kalmıştır buda bej koltuklarınızı füme hale getirmiştir. Size şu kadar söyleyeyim durumlama suyunu sıkıp çektirdikten sonra dökecek olduğunuz suya bakın hala çamurlu ise bilin ki hala koltuklarınızda kir var demektir .Eğer bu su çamurlu değil ise koltuklarınız temizlenmiş demektir .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 15, 2017, 21:43:19 »
Aynen Yücel Bey'in dediği gibi yapıyorum ben de. Tavan hariç halı yıkama ile temizliyorum işlem sonrası suyun rengine inanamayacaksınız resmen çamura dönüyor. Dün de artık Ankara'da kurutamayız diye bir de tavan da kirli diye bir firmada Auris'i tavan taban koltuklar detaylı kuaföre götürdük, 130 TL ye yaptırdık. Çok uygun geldi bana tertemiz de oldu. Sanayide de buharla yıkayıp komple köpükle temizleyen yerler var onlar da işleme göre 100-200 TL arası ücret alıyorlar, kendim makine falan uğraşamam derseniz bu fiyatlara olan yerleri değerlendirebilirsiniz. Ama kendiniz yapacaksanız kurutmaya ve iyi çekmeye özen gösterin.

Merhabalar,
Taban, tavan ve koltukları 130 liraya yıkattığınız yeri öğrenebilir miyim? Teşekkür ederim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '15
  • 53 kere teşekkür etti
  • 90 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2017, 01:01:20 »
Benim araç henüz o kadar kirli değil ama daha önce kuzenin Polo koltukların kılıfını kumaşını söküp çamaşır makinasına atmışlığım var. ilk günkü kadar temiz oldu. kurutmadan nemliyken taktım çekme sarkma yapar diye. vakti gelince benim corollaya da deneyeceğim. püf nokta gergi telleriyle kalıba sokulmuş kılıfları geri toplamak.
yada Atas şampuanı ve halı yıkama makinası kullanmak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • herkes ektiğini biçer..
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '13
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 28, 2017, 09:04:32 »
2013 aurisimi detayli yikayıp koltuk kılıfı almak istiyordum.
Yıkamacım 150 tl ye yapacagini soyledi.
Sonax tan 300-350civari fiyat aldim.
Klima temizligi de dahildi...
Klima temizligini 70 bn bakimda haziran ayinda 75 tl serviste yapmıştım...
Heralde onumuzdeki bahara kaldı...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 35000
« Yanıtla #13 : Mart 01, 2018, 12:06:28 »
arkadaşlar 2014 md corollam var içi bej. malum çocuklar koltukları mahfetti ve su damlası lekesini bile hemen  belli ediyor. kendim acaba temizlesem mi yoksa temizletsem mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #14 : Şubat 25, 2022, 10:26:37 »
Benim önerim bu gibi durumlarda işinin ehli insanlara bırakmanızdır arabınızı. Çünkü koltuk yıkama sanıdlığı bigi basit ve her türlü yönteme açık bir iş değildir. Temizleyeceğim niyetiyle arabanıza ve değerine zarar verebilirsiniz. Ama eğer kimseye emanet edemiyorsanız halı yıkama makinesi harici önermem. Şuan hali hazırdaki temizleme firmaları da net üzerinden bilgi veriyor zaten.  https://www.mrcleanytr.com gibi mesela. Ben İstanbulda yaşadığım için bu gibi sitelerle iş yapıyorum . Siz hangi şehirde oturuyordunuz ona göre yardımcı olabileceğim bir nokta olursa yardımcı olalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 144000
  • 170 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Şubat 25, 2022, 11:14:19 »
arkadaşlar 2014 md corollam var içi bej. malum çocuklar koltukları mahfetti ve su damlası lekesini bile hemen  belli ediyor. kendim acaba temizlesem mi yoksa temizletsem mi?

Araç deri koltuk değilse kendiniz de yapabilirsiniz. Ama yaz mevsimini baklemeniz gerekir. Evinizde veya bir yakınınızda halı yıkama makinası varsa koltuklar dahil taban döşemesinde de  çok iyi sonuç vermekte. Lokal temizlik yapacaksanız leke vesair için A101 veya BİM de satılan leke çıkarıcılar var. Daha önceki aracımda kendim bir çok kez yaptım.
Cep telefonları;
Trafikte sosyal medya takibi veya  Kırmızı ışıkta beklerken mesajlaşma için DEĞİLDİR.
Sağa veya Sola dönerken önce sinyal sonra dikiz aynaları LÜTFEN