Gönderen Konu: lastiğin durumu sizce nasıl??  (Okunma sayısı 3596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • typex
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 24000
  • Model Yılı: '12
  • 20 kere teşekkür etti
  • 30 kere teşekkür edildi
lastiğin durumu sizce nasıl??
« : Mayıs 01, 2017, 08:24:43 »
arkadaşlar aracım 2013 trafiğe çıkışlı üzerinde şu an dunlop marka 2012 yılı üretimi orjinal lastikleri duruyor.dün aracımı yıkarken lastiklerin iç kanallarında lastiği çevreleyen çatlaklar gördüm.
4 lastikte de durum aynı.1500 km yol yapacam 20 gün sonra sizce sorun çıkarır mı biraz korktum görünce gerçeği söylemek gerekirse.bu arada bun lastiklerle hala 24 bin km yol yaptım
corolla

Toyota Club Türkiye

lastiğin durumu sizce nasıl??
« : Mayıs 01, 2017, 08:24:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: lastiğin durumu sizce nasıl??
« Yanıtla #1 : Mayıs 01, 2017, 08:36:15 »
Emre bey 1500 km yapacaksınız bence riske girmeyin değiştirin lastikleri 5 senelik lastik kullanıyorsunuz çünkü...
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • typex
  • 20 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mayıs 01, 2017, 08:37:46 »
bu lastik muayeneden nasıl geçti ???
corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 01, 2017, 09:41:48 »
Merhabalar. Lastiğin 5 yıl ömrü var diyenler yüzünden çok tertemiz lastikleri atıp yenisini aldım .Ta ki geçen yıl bu konuyu araştırana kadar. Lastiğin ömrü ile ilgili Michelin Vb lastik firmalarının önerisi 60000 km yada 10 yıldır.İncelerseniz sizde göreceksiniz . ATO Ankara Ticaret Odasının yapmış olduğu araştırmayı da incelerseniz aynısını göreceksiniz. Bu lastik satıcılarının bir kısmının uydurduğu şehir efsanesidir. Saygılar   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • typex
  • 20 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mayıs 01, 2017, 09:50:35 »
cengiz bey bende sizin gibi araştırdım 8 yıl yol 10 yıl ise raf ömrü var bildiğim kadarıyla yani sorun teşkil etmez inşallah benim lastikler
corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • necatialmaci@gmail.com
    • gmail
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 238000
  • Model Yılı: '07
  • 13 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 01, 2017, 10:10:49 »
lastikler gayet iyi bence gereksiz
bizim içimizden geçeni bilen rabbimiz cc buradan yapmış olduğumuz güzel doğru yada yanlış beyanlarımızı bilmemesi mümkünmü? takip ediliyor kayda alınıyoruz....öbür tarafta kullanılmak üzere

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • typex
  • 20 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mayıs 01, 2017, 10:22:59 »
sorun yok yani:D
corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 01, 2017, 10:29:30 »
lastik raf ömrü üretim tarihinden itibaren 10 yıl,pratikte 5 yıldır,sizin lastiklerin anadolu da küçük bir şehirde kent içinde bir müddet daha kullanılabileceğini,keten katmanlarına kadar inmediğini düşünüyorum.ancak siz 1500 km yol yapacağınızı söyleyince iş değişiyor.hava sıcak,genleşme yüksek olacak,hesaplı lastikler var 4 lastiği  taksitle alabilirsiniz elbette bütçe meselesi ama..yaşadığımız acı deneyimlerden dolayı riske girmemenizi öneriyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 01, 2017, 10:37:23 »
değiştirilmeli derim. uzun yola çıkılıyor neticesinde. yolda kalmak en kötü durum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • typex
  • 20 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mayıs 01, 2017, 10:40:11 »
daha düne kadar bende iyi diyordum hatta bana bir kış daha gider diyordum kendi kendime ama o çatlakları gördüğümde korktum açıkcası ve yazayım dedim foruma.uygun fiyatlı lastik almayı düşünmüyorum alırsam dunlop ta almam inşallah çok sert ve çok ses yapıyor ama inanın şu an ne taksitle nede başka şekil alacak durum yok:(
dediğiniz gibi bende uzun gaziantep - ankara yapmayacak olsam bu lastiklerle devam ederdim ama bakalım bulacak bir yolunu inşallah
corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 01, 2017, 11:56:39 »
Emre Bey aslında bakıldığında lastiklerin dişleri iyi görünüyor ama böyle bir çatlağı ilk defa gördüm o yüzden sanki risk gibi görünüyor. Ama dikkatli giderseniz lastikleri de mola vererek soğutursanız sorun çıkmaz diye düşünüyorum ben. Lastikçinin 1000 km yapmaz dediği balon yapmış michelin lastiğimle nerdeyse 5000 km yol yaptım geçen yaz Ankara-Şanlıurfa-Kuşadası-Denizli-Ankara istikametinde. Ama bu bir risk miydi evet riskti normalde değiştirecektim ama acil çıkmamız gerektiği için çıktık direk besmele çekip gittik. Lastiğin arabayla yol arasında bizi tutan tek şey olduğunu düşünürsek durumunuz varsa hepsini yoksa iki tanesini değiştirin derim. O da yoksa normalden daha temkinli sürün derim. Bu arada diğer arkadaşların da dediği gibi lastik raf ömrü 10 yıldır ancak araç üzerinde km sini doldurmasa dahi 5 yıldır diyor tüm lastikçiler.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 01, 2017, 12:37:16 »
Emre bey,
Bu çatlak bir lastikte mi yoksa lastiklerin hepsinde mi? Ben de bir zamanlar aynı şekilde çatlak lastikle 3000-4000 km yol yapmıştım. Sonunda Ankara'ya gelince balon yaptı ve değiştirdim. İşin özüne gelince; maddi durumunuz müsait ise değiştirin, değilse bir müddet daha dikkatli olmak kaydıyla kullanın derim.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 01, 2017, 12:42:09 »
Bence hic riske girmeyin degistirin. Can tasiyorsunuz. Gerci neyin ne oldugu belli olmuyor. Yeni lastik aliyorsinuz balon yapiyor eski diyorsunuz uzun sure kullaniyorsunuz......
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 01, 2017, 12:53:14 »
5 yıl olmuş, görsel olarak da bu lastiklerin ömrü bitmiş.

Yolda kalma yada kaza riskine girmemek için en kısa sürede değiştirilmesi gerekiyor.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • typex
  • 20 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mayıs 01, 2017, 12:57:32 »
cevablarınız için hepinize teşekkür ederim. lastiklerin hepsinde aynı durum mevcut  ben de şaşırdım görünce 4 ü de aynı durumda
corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 01, 2017, 13:03:13 »

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 01, 2017, 13:03:50
cevablarınız için hepinize teşekkür ederim. lastiklerin hepsinde aynı durum mevcut  ben de şaşırdım görünce 4 ü de aynı durumda
Lastiğin bitmiş gömülmeyi bekliyor farkında değilsin:).lastiğin ömrü 10 yıl eğer kullanılmaz nem ve rutubetten korunmuş güneş görmeyen yerde saklar iseniz.
Kauçuk ısı yediği zaman 1 defa ister kullan ister kullanma ömrünü %50 düşürür.(Kauçuk ile alakalı dolaylı yoldan iş yapan biri olarak söylüyorum).
Kauçuk karışım tabanlı ayakkabı çok az giyip sonra saklayın bakın bakalım tekrar giydiğinde pul pul dökülüyor mu.
60.000 km yazısı ise kullanım tarzına,asfalta ve iklime göre değişebilir.Lastik yorumlarında,bazı ülkelerde mesela michelin primacy vb yumuşak lastik kullanıcıları lastiklerinin 15.000 mil civarında tükendiğinden bahsederler sürekli.
Görünüm olarak lastik kavramını gösterebilir ancak kesinlikle tüm lastikler 30.000 km den sonra performans düşüşüne girerler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • typex
  • 20 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mayıs 01, 2017, 13:23:15 »

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 01, 2017, 13:03:50
Lastiğin bitmiş gömülmeyi bekliyor farkında değilsin:).lastiğin ömrü 10 yıl eğer kullanılmaz nem ve rutubetten korunmuş güneş görmeyen yerde saklar iseniz.
Kauçuk ısı yediği zaman 1 defa ister kullan ister kullanma ömrünü %50 düşürür.(Kauçuk ile alakalı dolaylı yoldan iş yapan biri olarak söylüyorum).
Kauçuk karışım tabanlı ayakkabı çok az giyip sonra saklayın bakın bakalım tekrar giydiğinde pul pul dökülüyor mu.
60.000 km yazısı ise kullanım tarzına,asfalta ve iklime göre değişebilir.Lastik yorumlarında,bazı ülkelerde mesela michelin primacy vb yumuşak lastik kullanıcıları lastiklerinin 15.000 mil civarında tükendiğinden bahsederler sürekli.
Görünüm olarak lastik kavramını gösterebilir ancak kesinlikle tüm lastikler 30.000 km den sonra performans düşüşüne girerler.

barış bey ben hala 23 bin yaptım ve çoğu şehir içi bu km nin.bu hale nasıl geldi anlamış değilim
corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 01, 2017, 14:16:47 »

Dört lastikte aynı durumda ise değiştirmenizde fayda var. Benim aracımda da orijinal Dunlop (2011 model) lastikler var. Geçen yaz sonunda lastik diş derinliklerinin hala iyi olduğunu ancak lastiklerin sertleştiğini ve yol tutuşlarının azaldığını fark ettim. O yüzden bu gün değiştiriyorum. Sizinkilerin de değişmesi lazım gibi geliyor.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • typex
  • 20 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mayıs 01, 2017, 15:56:21 »
Dört lastikte aynı durumda ise değiştirmenizde fayda var. Benim aracımda da orijinal Dunlop (2011 model) lastikler var. Geçen yaz sonunda lastik diş derinliklerinin hala iyi olduğunu ancak lastiklerin sertleştiğini ve yol tutuşlarının azaldığını fark ettim. O yüzden bu gün değiştiriyorum. Sizinkilerin de değişmesi lazım gibi geliyor.
hangi marka taktırıyorsunuz seyit bey
corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 01, 2017, 18:14:23 »
barış bey ben hala 23 bin yaptım ve çoğu şehir içi bu km nin.bu hale nasıl geldi anlamış değilim
selam tekrar
km fark etmiyor çokta,bahsettiğim gibi 1-2 defa kullanılınca sonra kullanmasan bile saat işliyor artık.Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama sıcaklık,nem herşey etken.Sert olduğu için lastik diş derinliği çok azalmaz daha çok çatlayarak kendini gösterir.Benim size tavsiyem ivedi olarak 4`ünü de değiştirin.