Gönderen Konu: Olta Balıkçılığı  (Okunma sayısı 2408 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Olta Balıkçılığı
« : Nisan 27, 2017, 16:44:20 »
Selamlar;
Herhalde bunu daha önce tecrübe edenlerin hep aklında kalacağı, değişik hisler uyandıran bir rahatlama uğraşı. Açıkçası deniz hayatının sağlığı ve devamı açısından ve nispeten adil olması ile olta balıkçılığı hobi olarak oldukça makuldür.

Gerek tekneden, gerek kıyıdan yapulabilen bu uğraşın çok farklı teknikleri ve ekipmanları da var.
Bu hobi ile uğraşanlar, bilgi ve tecrübelerini burada paylaşabilir.
Örneğin; kullandığınız ekipmanları, nerelerde tuttuğunuzu, yakaladığınız balıkları vs.

Toyota Club Türkiye

Olta Balıkçılığı
« : Nisan 27, 2017, 16:44:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
Ynt: Olta Balıkçılığı
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2017, 17:37:50 »
Ben yaklaşık 6 ay önce bu işe heves ettim. İnternetten okudum, videolar izledim ancak kendi kendime deneme yanılma yöntemi ile öğrenemeyeceğim kanaatine vardım. Daha doğrusu mutlaka öğrenirim tabi ama o süreçte sıkılarak vazgeçebilirim diye kendime bir üstad aramaya başladım.. Arayışlarım devam ediyor inşallah balığa giden bir tanıdık bulursam peşine takılıp öğrenmek istiyorum bu işi..

Hatta forumdan istanbul içi kişiler olursa gönüllü çırak hazır :)
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #2 : Nisan 27, 2017, 17:59:46 »
İstanbul için öyle bir organizasyon olursa zevkle dahil olurum.

Bu iş deniz gibi çok geniş aslında, bilginin sonu yok. Yanda çok iyi ekipmanla, profesyonel birisi balık çekemezken, amatör diyebileceğimiz birisi, sıradan ekipmanla, ilginç balıklar da alabiliyor. Tabi bilgi, balığı çekme şansını arttırırken, kaçırma olasılığını azaltıyor.
Düğümlerin bile türlü çeşidi var. Balığın cinsine göre iğneler, bedenler vs.
Ayrıca tuttukça da tecrübe artıyor, o da oltayla beklemeden olmuyor.

Çok küçükken, fırsat bulduğumuzda Sarayburnu'nda tutardık. O zamanlar keyifli yerdi. Şimdi nette bile denk gelmediğim renkte, büyüklükte, cinste balıklar çektiğimizi hatırlarım.

Bizler ilgi gösterip, az da olsa bilgimizi paylaştıkça gelişir konu.

Bu arada olta avcılığının, insan sağlığı için hormonal olarak çok önemli faydası olduğu üzerine çalışmalar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 28, 2017, 09:03:46 »
Eskilere götürdün beni Hakan. Teşekkür ederim. Eskiden çok fazla uğraşırdık. Bir grubumuz vardı. Bütün yaz Yeşilköy - Florya sahillerindeydik. Gece 12- 1  e kadar bazan daha geç balık tutardık. Güzel günlerdi. Bizde zıpkın, kamış, ufak bir de tekne vardı. Sabhları zıpkınla avlanırdık. 1 Metreye yakın has kefaller vururduk, iskorpit vururduk.

Kepçeyle, yada oltayla gümüş balığı yakalardık, 0.20 misina ve sinek iğnesi tabir edilen minik iğneleri kullanırdık gümüş balığı yakalamak için. Yem olarak da midye çıkarırdık. Bu gümüş balıkları ölmeden onları 0.30 misina ve zargana iğnesi denilen biraz daha büyük iğneye kuyruk tarafından ölmeyecek şekilde takardık ve zargana yakarardık. Ölen gümüş balıklarını da yem yapar iri istavrit yada çinekop yada ispari yakalardık. Zarganaları da akşama lüfer için yem yapardık. Lüfer için daha büyük iğne ve çelik takviyeli misina kullanırdık. Havanın durumuna göre 30 gramdan 100 grama kadar kurşun kullanırdık.
Hatta yeşilköy açıklarında çok da fazla açık değil 1 metre civarında köpekbalığı bile yakaladık 2 tane. Birini ben yakaladım :)

Bu da efsane Corollam... (Konu dışı ama olsun, tekne var :)

Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #4 : Nisan 28, 2017, 17:33:39 »
İşte tam bu, bir de tekne olunca.
Japonlar rağbet gösteriyor o balıklara.

Orada hiç tutmadım Hasan ama bilirsin, hemen yanı Çiroz'dur. Onları hatırlarım. Güzel midye de çıkardı çok eskilerde oralarda.

Denizin temiz ve balığın olduğu, olta da takılmadığı sürece hemen her yer güzel.

Ben de çok uzun zamandır tutmuyorum, takımlar falan gitti zaten. Ama özlenen, güzel bir hobi. Makine, kamış vs araştırıyorum yine.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #5 : Haziran 11, 2017, 18:49:28 »
İdareten bir kamış ve makine oldu şimdilik. Decathlon'da fena değil ürünler. İğne, misine, fırdöndü vs çeşitleri vardı orada.
Robson Green'in programı da var, baya farklı şeyler yapıyordu dünyanın değişik yerlerinde.