Gönderen Konu: 2006 Yaris'e Aux  (Okunma sayısı 3718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 41000
  • Model Yılı: '15
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
2006 Yaris'e Aux
« : Nisan 27, 2017, 14:43:57 »
Arkadaşlar selamlar.

Başka forumda tanıltığım bir abi sayesinde dün akşam cd changer vb bi cihaz kullanmadan sadece lehim yaparak telefondan ses almayı başarabildim şuan sadece biraz cızırtı geliyor ve onuda ilk fırsatta düzelticem inşallah, daha önceden yapan oldumu olduysa birkaç sorum olacak.

Yine sorunları çözdükten sonra nasıl yapıldığına dair sizlere yardımcı olabilirim.

Edit: Konuyu yanlış yere açtım rica etsem Araç İçi Ekipman (ICE) bölümüne alınabilirmi ?
EwO

Toyota Club Türkiye

2006 Yaris'e Aux
« : Nisan 27, 2017, 14:43:57 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Ynt: 2006 Yaris'e Aux
« Yanıtla #1 : Nisan 28, 2017, 15:07:36 »
Bende de 2007 yaris var Aux ve usb çektirmek istiyorum torpidoya. Yönlendireceğiniz bir yer var mıdır bununla ilgili?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 28, 2017, 16:35:05 »
Bende de 2007 yaris var Aux ve usb çektirmek istiyorum torpidoya. Yönlendireceğiniz bir yer var mıdır bununla ilgili?

Bu akşam tekrar uğraşacağım aux için eğer olursa bu başlık altında tarif edeceğim, aux olduktan sonra usb olayı 30 tl civarına çıkıyor, xcarling vb ürünlere 200 tl vermek bana pek mantıklı gelmiyor
EwO

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 33000
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2017, 18:18:32 »
Aynen aux,usb aparatlari 200 civari. Teybi degistirelim desek, keza bizim kasalara uyan cin mali teyplerden baska yok. Atiyorum 100-200 liraya usb li bir teyp alip takamiyoruz. Cd ile ugrasmaktan neler cektik. Detayli ve resimli anlatimlarin bize buyuk anlamda yol gosterecektir. Insallah cizirti problemini de halledersiniz.
2007 Model 1.3 Yaris-Terra-Benzin-Manuel (2016-2018)
2017 Model 1.33 Auris Life-Benzin-Manuel (2018-2019)
2015 Model 1.6 Auris Active-LPG&Benzin-Multidrive S (2019- ....)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2017, 21:03:00 »
Emre Bey bir aşama kaydedebildiniz mi? Sonucu dört gözle bekliyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 03, 2017, 11:05:26 »
Emre Bey bir aşama kaydedebildiniz mi? Sonucu dört gözle bekliyoruz.

haftasonu biraz uğraştım ama cızırtıyı kesemedim yine boş bi zamanda tekrar bakacağım bi gelişme olursa sizinle paylaşacağım
EwO

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2017, 10:50:49 »
varmı bir gelişme emre bey?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2017, 14:38:19 »
bu aralar yoğunluktan dolayı teyple ilgilenemedim artık benim aux sevdam başka zamana kaldı ama gelişme olduğu an bu başlıkta yayınlarım.
EwO

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 30, 2017, 11:55:59 »
Arkadaşlar merhaba tekrardan, aux denemesi uzun aradan sonra sonuçlandı artık aux olmayan araç kalmasın  :)

İşlemi yapmak için 1 adet aux kablo ve biraz lehim yapmayı bilmeniz yeterli olacaktır ( lehimle çok aranız yoksa anlayan birinden yardım almanızı yada bi elektronikciye gitmenizi taysiye ederim.)

İşlemi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.
İşlemi radyo tuneri üzerinde yapacağız. ekte fotoğrafı mevcuttur.
Önce aux kablosunun şase sağ sol uçlarını tespit ederek başlayacağız bunun için ölçü aleti kullanmamız gerekecek. ölçü aletinin bir ucunu aux jakının en altındaki çizgiye dokundurup diğer ucunuda kalblolara dokundurarak şaseyi tespit ediyoruz. (ekte fotoğraf var ona bakarak sağ sol uçlarıda tespit etmemiz gerek)

Uçları tespit ettikten sonra kart üzerinde ki herhangi bir şaseye jakın alt tarafında kalan kabloyu lehimliyoruz( ben tunerin şasesine bağladım) Tunerin 2. bacağına aux jakının sağ kablosunu 10. bacağına ise aux jakının sol kablosunu lehimliyoruz.

Buraya kadar basit bu noktada eski bir telefon veya dandik bir mp3 playerla radyoyu am moduna alıp bir test etmeniz iyi olur çok cızırtılı derinden çalan şarkının gelmesi gerekmektedir (sesi baya bi açmanız gerekmektedir çünkü ses çok derinden gelecek)

Şimdi sıra sesi net yapmaya geldi, bu adımda radyonun am modunu tuner üzerinden devre dışı bırakıcaz radyonun fm modunu sorunsuz kullanmaya devam edeceksiniz ama bu noktada hangi bacakları devredışı bırakacağınızı tam olarak hatırlayamıyorum bunu sizin tespit etmeniz gerekecek, tespit şu şekilde olacak radyoyu çalıştırıp am moduna alıyoruz ve 1 adet led bulup - bacını yine şaseye lehimliyoruz + bacağıda tuner altında kablo lehimlemediğiniz tüm bacaklara tek tek dokundurup ledin yandığı bacakları bi yere not edin yanlış hatırlamıyorsam 6 tane bacakta enerji vardı bunların tek tek bağlantılarını kesiyoruz ( ister alttan lehimleri güzelce temizleyin isterseniz tunerden karta giden bacakarı ince bir falçatayla kesin, ben falçatayla kestim çünkü kart çok fazla oynamaya gelmiyor yollar çok hassas hemen kopuyor) bu bacaklarıda devre dışı bıraktıktan sonra auxu sorunsuz kullanmaya başlayabilirsiniz. Ben denedim ve güzel bir ses aldım sesi aldıktan sonra auxu usbye çeviren 30-35 TL'ye aparatlar bulunuyor onlardan bi tane  alıp usb de kullanabilirsiniz.

Ben bu işlemi yaptım ama sadece 1-2 gün kullanabildim sonrasında aracını satan bi arkadaşımla onun multimedya teybiyle benim orjinal teybi değiştirdik yeni aux lu ve usbli teyp gitti onun için size video yada farklı bir fotoğraf yollayamam malesef ama sorularınız olursa yine elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırım.  Bu işlemle tüm teyplere aux yapılabilir.

İş yerimden aceleyle yazdığım için bazı yazım hatarı olabilir varsa affola

EwO

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 31, 2017, 16:16:51 »
Emre Bey öncelikle , uğraşıp detaylı şekilde bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. En yakın zamanda ya kendim yapacağım ya da aynen sizin anlatımlarınızı bir elektrikçiye aktarıp ona yaptıracağım. Bir kaç sorum olacak. Ses seviyesi ve kalitesi nasıl? Kurulumu yaptıktan sonra aux kullanmak için radyoyou AM moduna getirip herhangi bir frekansta mı kullanacağız? Bu işlemi yaptıktan sonra CD de veya FM modunda kullanımda bir sıkıntı oldu mu? Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #10 : Haziran 02, 2017, 09:56:16 »
Merhaba Emre Bey,

Epey uğraşmışsınız emeğinize sağlık. Ben benzer bir aparatla teypcide fm tuner dan aux çıkarttırdım. Ama arkadaşlarla yaptığımız denemelerde ses kaybının çok olduğunu gördük ve iptal ettirdim. Bilemiyorum sizdeki nasıl. Bu araçta yüksek sesli aux hayal gibi gözüküyor. :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 03, 2017, 07:04:26 »
CD çalarda yada FM modda herhangi bir sorun olmuyor, am modda herhangi bir frekans ayarlamaniza gerek kalmıyor her frekanstan ses alabiliyorsunuz. Ses seviyesi öyle CD deki gibi harika değil tabi ama yinede beni tatmin etti sesi biraz yükseltince iyi. sonuçta zoraki aux yapıyoruz orjinali gibi olmaz :)
EwO

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #12 : Haziran 08, 2017, 14:31:05 »
Dediğim gibi ben bu işi radio tuner üzerinden teypçiye yaptırdım fakat ses seviyesi beni tatmin etmedi. Radyoda 20 li seviyelerde çıkan ses bunda neredeyse 40 larda ancak çıkıyor. Ama yine de isteyen varsa deneyebilir.