Gönderen Konu: Dot 3 yerine Dot 4 Fren Hidrolik Yağı Konulursa?  (Okunma sayısı 15169 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
Ynt: Dot 3 yerine Dot 4 Fren Hidrolik Yağı Konulursa?
« Yanıtla #20 : Nisan 23, 2017, 10:30:25 »
yok Bahadırcığım önce 1975 bmw2002 sonra ae101 şimdilerde rav4 e koydum üç arabada gayet iyi randıman verdi. 1975 model arabaya zaten ben istemeden bostancıdaki frenci Orhan kendiliğinden koymuştu.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 23, 2017, 00:08:26
Hakancığım senin DEVRİM e bile dot4 koyabilirsin :) :) :)
Keşke Atilla abi, Devrim'i tecrübe etmeyi kim istemez. Onun yanında Bozkurt ve Karakurt gibi lokomotiflerimizi de unutmamak lazım.

Hamza Bey de kimyasal yapısını açmış, bu çok önemli. Dot 5 'de bazı durumlarda araçlarda kullanılır ancak frenlere aşırı yüklenileceği zaman ve çok kısa süreler için. Yani burada bahsedilen nihai kullanıcı için uygun değil.

Dot4 de tek tip değil, bazı dot4 spesifikasyonları Dot 5.1'den iyi olabiliyor. Farklı dot4 ler olduğunu görebilirsiniz. Tablo karşılaştırmaları birisi burada paylaşırsa daha anlamlı olur.

Öncelikle Class olarak aracınıza uygun olan sınıfı tespit edip, ona göre hidroliği seçin, dot min limit en son olarak bakılacak şey (ona da kesinlikle bakılmalı). Hidroliğin kaynama noktasının sistemdeki diğer materyalleri etkileyeceğini unutmayın.

Değişim için 1 lt en ideali, bunun 600-700ml'si kullanılır genelde. Değişim sırasında (kaliperden akıtma aşamasında) hidrolik kabındaki hidroliğin minimum çizgisinin altına düşmemesine dikkat edin. Son doldurmada da maksimum çizgisini geçirmeyin.

Çıkan hidroliği kesinlikle uygun yere teslim edin!. Bu insanlık görevidir. 1-2 gün şişede beklediğinde, nem vs maddeleri hidroliğin alt tarafında tespit edebilirsiniz. Hidrolik kabına su ve yabancı madde karışmamalı
Hidrolik cilde ve araca temas etmemeli!.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 23, 2017, 10:30:25 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 165000
  • Model Yılı: '08
  • 57 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 25, 2017, 01:26:15 »
Arkadaşlar bugün hidroliği değişme fırsatı buldum ancak biraz elime yüzüme bulaştırdım. Yaşadığım tek sorun hidrolik tahliyelerin civatalarını çok yumuşak bir metalden yapmışlar bunları sökerken iki tanesini yalama yaptım. Doğru anahtar ve doğru şekilde kullanmama rağmen yalama oldu. İkisini de ayarlı penseyle zar zor açtım. Hidrolik değiştikten sonra ayarılı penseyle sıktım ama içim rahat etmiyor o tahliye civatalarından bulabilir miyim nerelere sormalıyım? Bu arada frenlerim hissedir derecede hassaslaştı. İyi ki değişmişim hidroliği.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 25, 2017, 12:38:06 »
Arkadaşlar bugün hidroliği değişme fırsatı buldum ancak biraz elime yüzüme bulaştırdım. Yaşadığım tek sorun hidrolik tahliyelerin civatalarını çok yumuşak bir metalden yapmışlar bunları sökerken iki tanesini yalama yaptım. Doğru anahtar ve doğru şekilde kullanmama rağmen yalama oldu. İkisini de ayarlı penseyle zar zor açtım. Hidrolik değiştikten sonra ayarılı penseyle sıktım ama içim rahat etmiyor o tahliye civatalarından bulabilir miyim nerelere sormalıyım? Bu arada frenlerim hissedir derecede hassaslaştı. İyi ki değişmişim hidroliği.
sanayide bir fren ciye git sana yenilerini takarlar.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 25, 2017, 12:42:15
ben bunca yıllık(55) şöförüm, fren hidroliğinin değiştirilmesi gerektiğini 21 yıl önce efsanenin kullanıcı kitabından öğrenmiştim, tamirci ustalarımızı hidroliği değiştirmeye ikna edene kadar göbeğim çatlamıştı.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/