Gönderen Konu: Yaris geri viteste iken tak tak tak sesi geliyor.  (Okunma sayısı 4430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 62000
  • Model Yılı: '11
Yaris geri viteste iken tak tak tak sesi geliyor.
« : Nisan 20, 2017, 12:49:17 »
merhaba arkadaşlar.

55.000 km'de 2011 model  dizel toyota yaris aracım geri vitese aldığım zaman çok hafif bir rampada ses yapıyor.

Şöyle ki: Geri vitese alıyorum. Ayağım tam debriyaj noktasına getiriyorum. Tam kalkacakken (ayağımı debriyajdan çekmiyorum araba hareket etsin diye) tak tak tak tak diye bir ses geliyo motordan veya içerden bi yerden. Bundan rahatsız oluyorum. bu dediğim durum eski renault arabamız vardı. 85 model. 4 vites. onda yapardı. ama onda geri vitese aldığında zorlanınca atardı boşa geçerdi araba. toyota'da öyle değil ama tak tak tak diye sanki vitesten atacakmış gibi oluyo ama olmuyo. Takoz sesi gibi düşünün. tak tak tak diye. Ama sanki bişeyden (dişliden) atıyomuş gibi geliyo.

acaba sebebi nedir acaba.

Toyota Club Türkiye

Yaris geri viteste iken tak tak tak sesi geliyor.
« : Nisan 20, 2017, 12:49:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 13800
  • Model Yılı: '15
  • 98 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaris geri viteste iken tak tak tak sesi geliyor.
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2017, 17:13:00 »
Aynı ses aynı koşullarda benim aracından da gelir servise iletmiştim olağan demişti
LİFE 1.33 COROLLA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '00
  • 8 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2017, 19:38:44 »
Kalkarken hafif gaz veriyor musunuz ?
Toyo Toyo Toyo :D
Toyota Corolla 1.3 Terra A/C 180000 km

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 62000
  • Model Yılı: '11
« Yanıtla #3 : Nisan 21, 2017, 08:23:03 »
Gaz veriyorum ama çok değil. Bilirsiniz araba stop etmesin diye biraz gaz verilir. Ama tam kavrama noktasında yapıyor bu sesi. Zaten ayağımı debriyajdan çeksem (yani araba tam hareket halinde olsa) o ses kesilecek ve yürüyecek araba ama ayağımı da tamamen debriyajdan kaldırmak istemiyorum malum geri gidiyorsun hesap edemeyebiliriz arkayı o hızla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 22, 2017, 10:48:38 »
Benim araç 2017 corolla 1.6 benzinli manuel, benim araçtada bazen geri vitese takıp geriye doğru gitmeye başlayınca küt küt küt diye vuruntu oluyor. ne yapmamı önerirsiniz servise gideyimmi yoksa toyotada normalmi bu durum yani düşük devir geri kalkışta olurmu bu durum.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 22, 2017, 11:33:31 »
Benim araç 2017 corolla 1.6 benzinli manuel, benim araçtada bazen geri vitese takıp geriye doğru gitmeye başlayınca küt küt küt diye vuruntu oluyor. ne yapmamı önerirsiniz servise gideyimmi yoksa toyotada normalmi bu durum yani düşük devir geri kalkışta olurmu bu durum.
     aynı araç biz de var,biz hiç duymadık belki fazla gaz verdiğimiz içindir,eğer servise giderseniz ne dediklerini öğrenelim.
Tokay Ceritoğlu