Gönderen Konu: Corolla Hava yastıkları neden açılmadı?  (Okunma sayısı 12145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla Hava yastıkları neden açılmadı?
« Yanıtla #40 : Nisan 09, 2017, 13:16:54 »
Öncelikle büyük geçmiş olsun. Konuyu ilk anından beri takip ediyorum ama yeni yazmaya karar verdim.

Çok basit düz yaklaşım sergileyeceğim. Airbag açılmamasının size en ufak bir zararı olsu mu? Yani bu kazada airbag açılsaydı size daha mı az zarar gelecekti?

Tüm konuyu okudum genel bir özet geçersem: "Servisler çok kötü hem de pahalı denilip, servis bakımlı araçların diğerlerinden  daha hızlı ve pahalı satılabilmesi" paradoksu aynen burada da geçerli olmuş.

Son parafraftaki dusuncelerinize aynen katiliyorum. Her problemde servise gidilmis en ufak seyi bile serviste yaptirilmis , servise ugramamis aman bosver cilikle surulmus arabayla ayni fiyata satalim.veya alirken servis gecmisi olan araci niye tercih etmeyelim . Olur mu bilmem......

Ve yaralanmalu ve ölümlü bir kazada niye hava yastiklari  acilmadi diye sorgulanmali bence.....

Bu arada gecmis olsun.... Caniniza birsey olmamis, onemli olan bu.....
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Nisan 09, 2017, 13:16:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 13800
  • Model Yılı: '15
  • 98 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Nisan 09, 2017, 13:19:57 »
Çok geçmiş olsun Hasan bey verilmiş sadakanız varmış
LİFE 1.33 COROLLA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Nisan 09, 2017, 13:25:00 »
Değerli Arkadaşlar,
Yorumlarınız ve geçmiş olsun dilekleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah Razı olsun. Bu forum ve platform sayesinde etrafımızda neler olup bitiyor öğreniyor, bilgi paylaşımlarında bulunuyoruz.
Aracın içindeki yaşam alanı gerçekten başarılı. Ben kaza anını size anlatamam. Müthiş bir patlama yaşadım. İçimin dağıldığını sandım. O an hayatın sadece 4 sn'den ibaret olduğunu gördüm. 5 sn inanın çok uzun zaman. Önümdeki araç yastık görevi yaptı. O araç olmasaydı durum daha vahim olurdu. Ben önümdeki araca vurduğum anda hava yastıklarının patlamadığını gördüm. Kapımı açtım. Dikiz aynasından otobüsü farkettiğim anda kendimi dışarı atacaktım. Otobüs arkadan biçti. Kazadan önce kapımı açmasaydım dışarı çıkamazdım. Tüm kapılar sıkıştı. Bu olay bir köprü üstünde oldu. Arabadan fırlayan parçalar köprüden aşağı uçtu. İzmirde havalimanına gidenler ilk köprüyü bilir. Aşağıdaki araçlarda kaza yapıyordu.

Bende bir firmanın mühendislik departmanında görev yapıyorum.
Benim anlatmak istediğim aslında şudur. Yanlardaki hava yastıkları kafamı koruyabilirdi. Darbe çok şiddetli oldu. Araç içindeki telefonumu arabanın arkasında buldum. Kolçak açılıp içinde ne varsa ön cama fırlamış. Bu durumdan fırsan yaratıp Şirketten "Bana yeni bir araç verin" gibi bir klasik menfaat içeren bir beklenti içinde değilim. Sadece öğrenmek isteiğim konu, bu durumda güvenlik nasıl daha iyi hale getirilebilinir.
Benim hayatta kalmam bu durumda inanın bir mucize idi. Kaç kazadan kaçında benim gibi hayatta kalan olabilir. Düşünmek lazım.

Böyle durumlarda sadece tartışalım. Tartışırken birbirimizi kırmayalım.
Hepimize sağlıklı ve kazasız günler dilerim.
Saygılarımla.

Çok geçmiş olsun tekrar diyorum. Büyük bir kaza yapmadım hiç, ama ucundan döndüğüm oldu ve o saniyelerin geçmemesini bilirim. Verilmiş sadakanız varmış diyelim.

Aracın arkasında çarpmalarda airbag açılmamasını her marka için görebiliriz. Çünkü airbagler arkadan çarpmalarda açılması için planlanmamıştır. Arkadan çarpma durumunda tüm görev koltuğa ve başlığa düşüyor. Koltuğun esneme payı mümkün olduğunca gelen darbeyi sürücüye azaltarak iletmeye çalışıyor.
https://www.car-seat.org/showthread.php?58488-Do-air-bags-deploy-if-you-are-rear-ended
https://www.quora.com/Do-the-airbags-of-a-car-get-deployed-if-another-vehicle-crashes-into-it-from-behind-at-a-high-speed

NHTSA sitesinde yazan bir yazı.
Alıntı
Frontal air bags typically do not offer protection in rollovers, side-impact or rear-end crashes
Ön hava yastıkları takla, yan çarpışma ve arkadan çarpmalarda güvenlik sağlamaz. Sağlamamasının sebebi de fizik kuralları gereği ön taraftaki bir korumaya ihtiyaç gerekmez. Telefonunuzu arkada bulmanız da bunun göstergesi.
Sadece Toyota değil, her firmada arkadan çarpışmalarda ön hava yastığı açılmaz. Bazı araçların bagaj kaputu ve sağ sol arka çamurlukları değişip de hava yastıklarının patlamaması da buna örnektir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Nisan 09, 2017, 20:25:01 »
Çok geçmiş olsun hocam
Böyle kazalar gördükce tedirgin oluyor insan  :(
Toyota Corolla Touch 1.6 Mds

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '14
  • 6 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Nisan 12, 2017, 23:06:35 »
Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Gerçekten fotoğraflara bakarken insanın tüyleri diken diken oluyor. Airbag konusunda ben de aşağıdaki linkteki video aracılığıyla katkıda bulunayım dedim. Videodaki görüntüler -kanımca- Mutlu Bey'in söylediklerini destekler nitelikte..

https://youtu.be/4CkGE0FRBAU

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Haziran 23, 2017, 11:58:17 »
http://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2017/06/20/japon-takata-iflas-etti/

Arkadaşlar şimdi bu haberi gördüm bizim hava yastıklarını yapan bu firma değilmiydi. :(
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 130000
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Haziran 23, 2017, 12:06:42 »
Ön koltukların arka kısmında, yani arkadaki yolcular için neden hiç bir firma airbag koymaz bunu uzun süredir düşünüyorum!
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Haziran 23, 2017, 12:23:05 »
evet,takada firması,hava yastıklarını yapan firma,daha önceki yorumlarından birinde yazmıştım,canı istediğinde açılan bu hava yastığı firması,çok sayıda davaya muhatap oldu ve sanırım tazminatlara dayanamayarak iflasını talep etti.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Haziran 23, 2017, 12:44:48 »
Peki otomobil firmaları nasıl bir tedbir alacaklar,yine ellerinde kalan bu havayastığını mı kullanacaklar yoksa başka bir firmaylamı anlaşacaklar. Yada komple değişimemi gidilecektir zor bir durum.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 48850
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Haziran 23, 2017, 14:41:47 »
dünyada hava yastığı üreten isveçli ve amerikalı firmalarda var,türkiyede üretiliyor,yanılmıyorsam kastamonu da üretilen amerikan menşeli,renaultların hava yastıklarının tr de üretilenlerden olduğu söyleniyor,firmalar ellerinde olan takata markayı bitinceye kadar kullanır,o zamana kadar takata yı japonları sevmeyen çinliler alır,üretim bir şekilde kaldığı yerden devam eder,forumda görüş belirtiyoruz,açılsın denildiğinde açılmayan bu yastıklara güvenmemek gerek,bizden 8 hava yastığı diye satarken bir dünya para alıyorlar,ne zaman hangi şartlarda açılacağını bir allah biliyor?insanlar,aman şuradan kaza yapayım da hava yastığı açılsın diye plan proje mi yapacak?bu nedenle çok dikkatli,trafik kurallarına tam uyarak araç kullanacağız.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 10200
  • 3 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Haziran 23, 2017, 22:09:07 »
Çok geçmiş olsun kazasız günler dilerim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Haziran 23, 2017, 23:18:12 »
acaba sizin aracınızla aynı bütün toyotalar mı böyle yoksa sadece sizinkinde mi fabrikasyon hatası var onu araştırmak lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Haziran 24, 2017, 12:45:59 »
http://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2017/06/20/japon-takata-iflas-etti/

Arkadaşlar şimdi bu haberi gördüm bizim hava yastıklarını yapan bu firma değilmiydi. :(
Biraz da iş ahlakı ile bu sonuca gidilmiş sanırım.
Endüstriyel mühendislikte Sorun ve Hata kavramlarına önemli bir örnek.

Ön koltukların arka kısmında, yani arkadaki yolcular için neden hiç bir firma airbag koymaz bunu uzun süredir düşünüyorum!

Kesinlikle doğru düşünüyorsun bence Bekir. Aslında genel anlamda konu daha açılıp, irdelenmeli. Bazı detayları var arka koltuk yolcularının negatif ivmedeki hareketleri ile ilgili.
Ön ve arka koltukları, aracın gidiş ekseni ile aynı doğrultuda oluşan ivmeler açısından karşılaştırdığımızda ön koltuktaki insanlar ileri ve aşağı (belli oranlarda) doğru bir güç ile karşılaşıyor. Bunun için kimi firmalar diz havayastığı, bazıları da koltuk altları hava yastığı (kemer sltından kaymaları önlemek amacıyla) kullanıyorlar. Arka koltuktaki yolcular ise ileri ve yukarı doğru (belli oranda) harekete maruz kalıyor. Arka koltukta emniyet kemersiz seyahat edenlerde, benzer kaza durumlarında genelde boyun travmaları görülüyor (Örneğin Lady Diana).
Arka koltuk şok emici bölge uzunluğy ön koltuklara göre daha fazla, dolayısı ile ön koltuklara nazaran daha az G kuvvetine maruz kalıyorlar.
Ön koltuğun arka yapısı da arkadaki yolcular için koruyucu olabiliyor. Askında arkada kemer takmayan bir yolcu, kilosu ve açığa çıkan G kuvvetine göre ön koltuktuğu yeribden sökebiliyor ve ön koltuktakiler için tehlike oluşturabiliyorlar. Keza arka pandizotta taşınmaması gereken sert, ağır, keskin köşeli cisimler de koltukları dahi delip, öndekiler için çok tehlikeli olabiliyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 3500
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Haziran 27, 2017, 14:20:43 »
Benim yaptığım kazada da tam sensörün oradan fardan vurduğum için nerdeyse bütün hava yastıkları açıldı. Forumda bir arkadaşımızın açtığı "kaza yaptık" konulu konuda paylaşmıştım. Bütün bunlar benim aklıma başka bir sorunu getiriyor. Yedek lastiği çıkarıp benim gibi simit tüp taktıranlar, arkadan darbe aldıklarında darbeyi daha fazla hissedeceklerdir.Simit tüp yedek lastik gibi darbeyi az da olsa sömürmeyeceğinden darbeye bağlı şiddeti olduğu gibi yolculara aktaracaktır.
  İnsan kaza yapmadan bunları düşünmüyor ama "Benim başıma da gelebiliyormuş."  düşüncesi kafamda yer ettiğinden beri bu konularda daha da hassaslaştığımı farkettim.
corolla 1.6 advance multidrive(BRC)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Haziran 28, 2017, 10:07:52 »
Çok geçmiş olsun Allah korumuş . Araç için bir yorum yapmak bir şey değiştirmeyecek . Zamanında açılmayan hava yastığı bundan sonrada açılsa bir şey değiştirmez .Toyota eskiden sağlamlığı ve sorunsuzluğu ile anılırken artık sorunları ile anılan bir araç markası haline gelmeye başladı umarım bu böyle devam etmez
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 32200
  • Model Yılı: '05
  • 4 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Haziran 28, 2017, 10:45:21 »
Geçmiş olsun,maalesef bu hava yastiği açilmama sorunu Toyota'da ilk değil. Akrabam 2004 araciyla on taraftan ciddi bir kaza yapti ki kaput tampon camurluk radyator degisti ne hikmetse airbag acilacak darbe olusmamis(!) servisin cevabi bu. O zaman o darbeden etkilenecek sensor takin kardesim.
"İnsan inandıklarıdır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Haziran 28, 2017, 11:52:49 »
geçmiş olsun. ne yazsak söylesek gerçekten yeterli değil. işte mucize dedikleri sanırım böyle bir şey.

hava yastıklarına gelince açıldı kapandı vs tartışmasında değilim. ancak yaşam alanı korundu içindekine bir şey olmadı derken aksini düşünelim. Allah esirgesin ya içindeki kişi dışarı çıkamasaydı, hava yastıkları açılmadan öylece kalsaydı o zaman ne söylenecekti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 5800
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Şubat 07, 2018, 08:39:04 »
Çok büyük geçmiş olsun. Sağsalim çıkmak bu arabadan verilmiş sadakanız varmış diyeyim. Ben de 1 aralıkta kaza geçirdim. 2016 model 7-8 aylık aurisim ile. Eşimin kaburgalar kırıldı. Bana vuran araç da toyota auris idi. İki araç da perte ayrıldı. İki araçtada açan toplam hava yastığı adedi 0. Yani hiçbir hava yastığı açmadı iki araçta da. Yine sensör muhabbeti. Ben inanıyorum ki tüm modellerde bariz hava yastığı problemi var. Konu da açtım forumda. Bakmak isterseniz linki :
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=82209.msg1070764#msg1070764

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1900
  • Model Yılı: '20
  • 5 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Şubat 07, 2018, 09:39:36 »
Öncelikle geçmiş olsun, bu kazadan burnunuz bile kanamadan çıktıysanız bence araç görevini yapmış demektir.
Hava yastığı konusuna gelince anladığım kadarıyla siz öndeki araca çarptınız ilk olarak, öndeki darbe kaputu sıyırmış almış, dolayısıyla sensörler algılayamamış ve hava yastığı açılmamış, bu bence her markada olabilecek bir durum. İkinci darbeyi, birinci darbeden bir süre sonra ve şoför kapınız açıkken aldığınızı anlıyorum. Bu durumda aracın perde hava yastıklarını açmaması kadar normal bir şey yok. Araç yürümeye hazır vaziyette ve çalışır haldeyken açar hava yastığını. Hatta şöyle söyliyim siz araçtan tam ineceğiniz vakit kafanızı dışa doğru çıkardığınızda perde hava yastığı kafanıza doğru açılsa en iyi ihtimalle boynunuzdan ciddi hasar alırsınız.
Uzun lafın kısası her kaza kendi içinde bir sürü değişik durumu taşıyor, ve öyle bir an geliyor ki bu durumların hiçbiri hava yastığı açılma şartlarını sağlamıyor. Sizinki de bu duruma bir örnek.
2020 Corolla 1.6 Dream MDS Kar Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Şubat 07, 2018, 11:20:30 »
Öncelikle çook geçmiş olsun Allah beterinden korusun . Böyle bir kazadan sağ salim çıkmanız gerçekten Allah korumuş . Enteresandır Toyota araçların iç kabin kısmında genelde sağlam şekilde çıkıyor insanlar . Araç haşat olsa da kabin içindekilere  çok bir şey olmuyor .Hava yastıkları açılmaması bana da garip geldi nasıl bir kaza yapılması gerekiyor bu hava yastıkları açılması için ona anlam veremedim . Bence de aracın incelenmesini talep etmek gerekir diye düşünüyorum .Sanırım Alenen kafa kafaya girmeniz halinde ancak açılıyor hava yastıkları
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "