Gönderen Konu: Corolla Hava yastıkları neden açılmadı?  (Okunma sayısı 12144 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla Hava yastıkları neden açılmadı?
« Yanıtla #20 : Nisan 08, 2017, 16:07:18 »
Abi ben anlıyorum dediklerinizi ama demek istediğim farklı bir şey, burda güven hissine vurgu yapmak istedim ben. Şunu demek istiyorum böyle bir kazada airbag açılmaz ise ben güvensiz hissederim. Demek istediğim bu, ona göre yorum yaptım. Sağ tarafa bakıldığında da kapının altından değil üstünden darbe olduğu için açmamış muhtemelen ama açmalıydı bence. Sonuçta güven hissi de önemli diye düşünüyorum.

O zaman da sana 2 önceki yazdığımı tekrar okumanı tavsiye ediyorum ya o araç otobüs yüzünden daha da pestil olaydı. Allah korusun ön koltuklarda sıkışsaydı sürücü ve yolcu.? Hava yastığı patlasa seni öldürecek bu sefer? Burnun kanamadan kurtulmuşsun  ama?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 08, 2017, 16:07:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '16
  • 22 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 08, 2017, 16:19:11 »
Çok geçmiş olsun, yorumların hepsini okudum. Tamam ön hava yastığını açmadı araç diyelim, sağ arka taraftan tampon baya ezilmiş bu sensörler onu da mı hissetmedi? O halde sensörler eksik kalıyor kanaatindeyim. Bu kazada açılmayacak nerde açılacak bu perde hava yastıkları? Orda oturan birisi olsa cam kırıklarından etkilenecekti diye düşünüyorum ki sizi de emniyet kemeri korumuş tekrar ne kadar gerekli olduğunu hatırlatalım. Toyota'yı güvenlik hissiyatı yüksek diye tercih sıramızda yukarılara koyarken bunları görmek korkutucu gerçekten. Bunda ihmal varsa haberlere de çıkması gerektiğini düşünüyorum.
Şu kazada airbag açan BMW ye bakınız, yorum sizlerin.. Bana daha güvenilir geldi.

Bu kazanın hemen hemen aynısı önümde gerçekleşti ve yan yastıklar açıldı, araç e140 makyajlı corolla idi.
2009-2012 Auris Comfort Extra LS 1.6-132PS Valvematic
2012-2016 Corolla Comfort Extra 1.4 D-4D 90 PS
2016 - Corolla Premium Navi High 1.4 D-4D 90 PS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Üşeniyorum, öyleyse yarın.
  • Model Yılı: '20
  • 29 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 08, 2017, 16:20:29 »
Alıntı yapmayı biliyorum rahat olun sayin, ultra fizik bilgisi olan arkadaşım.Lafım sadece size değildi.Mobilden girdiğim için link düzgün eklenmemiş olabilir.Ha konuya gelince burda otomobillerin bu tür durumlarda güvenliğin daha da nasıl geliştirilmesi gerektiğini konuşuyoruz, eksiklikleri konuşuyoruz.Böyle bir kaza da nasıl olur da hava yastığı açılmaz onu konuşuyoruz, öğrenmeye çalışıyoruz zaten forumun kurulma amaci bu eksik olmayin engin bilgilerinizden faydalandik yepyeni argumanlar kazandik otomobile dair bilgi hazinemiz genisledi varolun.Ayrıca perte çıkan bir aracin sahibi kalkipta neden hava yastığı açıldı demez o saatten sonra.ilginç bir yaklaşım :)

Bana hitap edip de alıntı yapamayan arkadaş. Linki düzgün ekleyeydin keşke.
Ayrıca burda mukavemet, Fizik, statik nedir bilmeyen herkes yorum yapınca tabiki de öyle söylerim.
O araç da bir direğe çarpmış. Hızı yüksek değildir büyük ihtimalle. Direğe 30 ile de çarpsın öyle olur çünkü. 30 ile de AİRBAG açılmazsa sana birşey olmaz haliyle.

Dediğim gibi açsan niye açtı derler, açmasa niye açmadı derler. İnsanımızın özelliği bu sanırım. AİRBAG açmaması nedeniyle ölümlü veya ağır yaralanmalı kaza göstersinler bu AİRBAG açmamasının altındaki sebepleri bilmeden sorun olduğunu iddia edenler.

Teknik bilgisi olmayan arkadaşlar marka fanatiği olduğumu düşünmesin. toyota kullanmıyorum çünkü. Corolla hakkındaki yermelerimi de önceki konulardan görebilirsiniz. Ayrıca donanımsız aracı alırken ne kadar az donanım o kadar çok sorunsuzluk diyorsunuz. Vardır Toyota nın bir bildiği diyorsunuz. E kazadan sağ kurtulunca niye AİRBAG açmadı bu sorun diye düşünüyorsunuz? Toyota nın bir bildiği olamaz mı? :)
Toyota Corolla 1.6 Passion X-pack Multidrive s (2020-...)(0-3000
Toyota Corolla 1.6 Premium  Multidrive s (2014-2020)0 -40.000)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #23 : Nisan 08, 2017, 16:50:08 »
Alıntı yapmayı biliyorum rahat olun sayin, ultra fizik bilgisi olan arkadaşım.Lafım sadece size değildi.Mobilden girdiğim için link düzgün eklenmemiş olabilir.Ha konuya gelince burda otomobillerin bu tür durumlarda güvenliğin daha da nasıl geliştirilmesi gerektiğini konuşuyoruz, eksiklikleri konuşuyoruz.Böyle bir kaza da nasıl olur da hava yastığı açılmaz onu konuşuyoruz, öğrenmeye çalışıyoruz zaten forumun kurulma amaci bu eksik olmayin engin bilgilerinizden faydalandik yepyeni argumanlar kazandik otomobile dair bilgi hazinemiz genisledi varolun.Ayrıca perte çıkan bir aracin sahibi kalkipta neden hava yastığı açıldı demez o saatten sonra.ilginç bir yaklaşım :)

Bilmediklerin var ki o nedenle vatandaş mantığıyla yazdığını gördüm işte. ;)
Bu forum ufacık bir köşeden çarpmada tüm hava yastıklarını açan corolla da gördü.  :tamam:
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Üşeniyorum, öyleyse yarın.
  • Model Yılı: '20
  • 29 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Nisan 08, 2017, 17:10:52 »
Peki, bir dahaki sefere en az bir  Mekatronik bölümünü bitirip öyle yazacağım. :saygi: umarım bu gayretim,  benim yorumları  vatandaş statüsünden çıkarmaya yeterli olur :)
Toyota Corolla 1.6 Passion X-pack Multidrive s (2020-...)(0-3000
Toyota Corolla 1.6 Premium  Multidrive s (2014-2020)0 -40.000)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Nisan 08, 2017, 17:42:07 »
Çok geçmiş olsun. Allah korumuş gerçekten.
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Nisan 08, 2017, 17:48:47 »
Çok geçmiş olsun. Gerçekten kaza fotoğrafları insanı ürpertiyor.
Airbag açılmamasına gelince.
Eğer araç fabrikadan çıktığı airbaglerle duruyorsa, yan airbag sensörleri herhangi bir baskı almamış demektir. Ön Airbagler zaten darbe almamış.
Yani airbag neden açılmadı sorusunun cevabı , airbag açılacak bir darbe gelmemiş demektir. Ha saatte 30 km ile giderken bankete önden vurup airbagleri açılan da çok araç var.
Bir kaza sonrasında , ilk sorulması gereken araç içindeki kişiler zarar görmüş mü? İlk sormamız gereken soru bu değil mi? Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla araç içinde yaralanma yaşanacak bir durum oluşmamış.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Nisan 08, 2017, 18:10:57 »
Geçmiş olsun.Size bir şey olmaması sevindirici.

Gördüğüm kadarıyla aracın yaşam kabini diğer kısımlara oranla oldukça dirayetli kalmış ,  fakat airbagler nasıl çalışıyor tam teknik bilgiye sahip değilim.Önemli olan sizin bulunduğunuz kabini koruyabilmesi ve bunuda başarabilmiş gibi görünüyor.
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Nisan 08, 2017, 19:46:11 »
Çok geçmiş olsun başlıktan basit bi kazadır sensörlere denk gelmemiştir diye düşünmüştüm böyle konulara daha öncede denk geldim forumlarda ama gerçekten aracın heryeri dağılmış ama araç yaşam alanınızı korumayı fazlasıyla başarmış gibi görünüyor burdan bu aracın güvenliğini geliştirenlere selam olsun araç yaşam alanını korumayı çok güzel başarıyor ve yine aracın güvenliğini geliştirenlere selam olsun aractaki sensörler yetersiz anladığım kadarıyla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Nisan 08, 2017, 21:55:00 »
Çok geçmiş olsun kardeşim Allah'tan size bir şey olmamış. Ama yuh yani! Hava yastığı hangi kazada açılacakmış daha araç nerdeyse darmadağın olmuş. Bence toyota mühendisleri bu kazaayı inceleyip raporlasın. Bir firma için bu görüntü utanç verici...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102201
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Nisan 08, 2017, 22:03:32 »
Geçmiş olsun.
 Araçlar ne kadar hasar aldiklarini, üzerlerindeki metal plastik parçaların ne kadar ezilip bukulduklerini anlayacak kadar zeki değiller. 5-10 tane sensor var onlari aktif hale getirecek şiddeti algilayana kadar da aktif olmuyorlar. Mevcut teknoloji bu maalesef.
 Mesela aracin üzerine direk devrilirse hava yastigi acilirmi? Bilmiyorum
 Her kaza kendine özel bir durumdur. Parmak izi gibi.
 Kavşağa hizli giren sedan araç tirin altından gecip karsiya ustu acik araç olarak  cikiyor. Her kazanin  her durumun kendi icinde incelenmesi  gerekir
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Nisan 08, 2017, 22:41:45 »
Benim E140 Corolla bundan çok daha az hasarlı bir kazada bile anında hava yastıkları açılmıştı. Sensör konusunda herkes aracın yan ve önlerine değinmiş. Yanlış biliyorsam düzeltin ama aracın arka kısmında da sensör var diye biliyorum. Olmadı farz edelim. Resimde görebildiğim kadarıyla aracın sağ kapıları direklere kadar gitmiş. Sağ ön çamurlukta keza aynı şekilde. Sensörlere darbe gelmedi deyip bu işten çıkmak bana pek mantıklı gelmedi. Ha tabi burada çarpma şiddeti de önemli bir diğer faktör. Ancak yine resimden görebildiğim kadarıyla aracın direkleri ve hatta tavanına kadar zarar veren bir hasar gerçekleşiyorsa çarpma şiddeti de oldukça büyük olmalı. Yok çarpma şiddeti az ama ona rağmen bu hasar meydana geldiyse bence hava yastıklarından daha vahim olanı aracın çarpma şiddeti az olmasına rağmen bu denli hasar alması. Çok geçmiş olsun Hasan Bey. Allah bir daha kaza bela vermesin.
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Nisan 08, 2017, 22:44:09 »
Geçmiş olsun. Mevlam daha beterlerinden korusun.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #33 : Nisan 08, 2017, 22:54:25 »
Benim E140 Corolla bundan çok daha az hasarlı bir kazada bile anında hava yastıkları açılmıştı. Sensör konusunda herkes aracın yan ve önlerine değinmiş. Yanlış biliyorsam düzeltin ama aracın arka kısmında da sensör var diye biliyorum. Olmadı farz edelim. Resimde görebildiğim kadarıyla aracın sağ kapıları direklere kadar gitmiş. Sağ ön çamurlukta keza aynı şekilde. Sensörlere darbe gelmedi deyip bu işten çıkmak bana pek mantıklı gelmedi. Ha tabi burada çarpma şiddeti de önemli bir diğer faktör. Ancak yine resimden görebildiğim kadarıyla aracın direkleri ve hatta tavanına kadar zarar veren bir hasar gerçekleşiyorsa çarpma şiddeti de oldukça büyük olmalı. Yok çarpma şiddeti az ama ona rağmen bu hasar meydana geldiyse bence hava yastıklarından daha vahim olanı aracın çarpma şiddeti az olmasına rağmen bu denli hasar alması. Çok geçmiş olsun Hasan Bey. Allah bir daha kaza bela vermesin.

Darbe şiddeti az demiyor kimse hocam. 2 araç arasında kalınca araç büzüşmüş haliyle. Yaşam alanını koruması da aracın gayet güvenli olduğunu gösterir. Araç 2 araç arasında kalmış büyük bir darbeyle büzüşmüş ama içindeki insanların maruz kalacağı G kuvveti çok az olur, hızla giderken aracın önünün çarpmasına göre. Kola kutusu içine bilye koyup denenirse, bilye en çok darbeyi kola kutusunu duvara fırlattığımızda mı alır, yoksa duvara bitişik dururken kutunun üstüne bastırarak ezdiğimizde bilye darbe görür? Maksat bilyenin göreceği darbeyi hafifletmek bu da hava yaptığıyla oluyor.  Aynı mantık burada da. Yine tekrarlıyorum araçta sıkışmışken hava yastığı patlarsa daha büyük tehlike arz eder.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Nisan 08, 2017, 22:56:35 »
Mutlu bey sizin teknik yorumlarınız çok aydınlatıcı ancak görüntü insana tuhaf geliyor. Yani bu böyle bir kazada hava yastıklarının açmaması insanı şaşırtıyor. Ben korktum şahşen

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #35 : Nisan 08, 2017, 22:58:58 »
Mutlu bey sizin teknik yorumlarınız çok aydınlatıcı ancak görüntü insana tuhaf geliyor. Yani bu böyle bir kazada hava yastıklarının açmaması insanı şaşırtıyor. Ben korktum şahşen

Hocam içinden sağ çıkılmış mı o önemli. Bu hava yastığı açmıyor sorunlu diyen arkadaşlar hava yastığının açılmaması sonucu ölümlü ya da ağır yaralanmalı bir kaza göstermelerini bekliyorum ben.  Ha taklalar atar araç perde hava yastıkları açılmazsa anlarım, sorunlu denebilir. Ama arada pestil olan bir araçta açmasını ben de beklemem.

Bu duruma Toyota fabrikasında çalışan forumdaşlarımızın da katkısı olursa daha güzel olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 22000
  • 8 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Nisan 08, 2017, 23:20:09 »
geçmiş olsun. kesinlikle hakkınızı arayın. Onu bunu bilmem arkadaş şu kazada bile açılmayan airbag i ben ne yapayım? rezalet puanı 10/10

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Nisan 09, 2017, 11:17:39 »
Çok saçm bir durum en yakin arkadasim daha once polo ile onden elektrik diregine carpmisti ve airbag acilmamistir sorusturdugunda ise aldigi yanit hasar airbag sensorlerine darbe yapmadigi icin acilmadigi olmustu. Ben ayni sekilde a180 ile baska bir araca arkadan carptim yolcu tarafinda kimse olmamasina ragmen yolcu tarafinin ve sofor tarafinin airbagleri acilmisti. Mercedes e yolcu tarafi neden kimse yokken acildi diye sordugumda ise kaza anindan soforun yana kaymasi gibi durumlar olabiliyor o yuzden guvenlik amaciyla onden olusan hasarlarda tumu aciliyor denmisti. Bence cokta mantikli ve guvenilir bir aciklamaydi. Ama corollanin halini gordugumde sastim kaldim en iyisi bunun arastirilmasi icin basvurmaniz olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A+
  • 63 kere teşekkür etti
  • 384 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Nisan 09, 2017, 11:56:37 »
Öncelikle büyük geçmiş olsun. Konuyu ilk anından beri takip ediyorum ama yeni yazmaya karar verdim.

Çok basit düz yaklaşım sergileyeceğim. Airbag açılmamasının size en ufak bir zararı olsu mu? Yani bu kazada airbag açılsaydı size daha mı az zarar gelecekti?

Tüm konuyu okudum genel bir özet geçersem: "Servisler çok kötü hem de pahalı denilip, servis bakımlı araçların diğerlerinden  daha hızlı ve pahalı satılabilmesi" paradoksu aynen burada da geçerli olmuş.
R1 35 
╚╬╬╬     Yolumuza Auris olmadan devam ediyoruz :(
  24 6   
Bu sene de şampiyon görelim sizi!! Beşiktaşk En Büyük Aşk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Hasan kolay
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 3000
  • 7 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Nisan 09, 2017, 12:26:48 »
Değerli Arkadaşlar,
Yorumlarınız ve geçmiş olsun dilekleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah Razı olsun. Bu forum ve platform sayesinde etrafımızda neler olup bitiyor öğreniyor, bilgi paylaşımlarında bulunuyoruz.
Aracın içindeki yaşam alanı gerçekten başarılı. Ben kaza anını size anlatamam. Müthiş bir patlama yaşadım. İçimin dağıldığını sandım. O an hayatın sadece 4 sn'den ibaret olduğunu gördüm. 5 sn inanın çok uzun zaman. Önümdeki araç yastık görevi yaptı. O araç olmasaydı durum daha vahim olurdu. Ben önümdeki araca vurduğum anda hava yastıklarının patlamadığını gördüm. Kapımı açtım. Dikiz aynasından otobüsü farkettiğim anda kendimi dışarı atacaktım. Otobüs arkadan biçti. Kazadan önce kapımı açmasaydım dışarı çıkamazdım. Tüm kapılar sıkıştı. Bu olay bir köprü üstünde oldu. Arabadan fırlayan parçalar köprüden aşağı uçtu. İzmirde havalimanına gidenler ilk köprüyü bilir. Aşağıdaki araçlarda kaza yapıyordu.

Bende bir firmanın mühendislik departmanında görev yapıyorum.
Benim anlatmak istediğim aslında şudur. Yanlardaki hava yastıkları kafamı koruyabilirdi. Darbe çok şiddetli oldu. Araç içindeki telefonumu arabanın arkasında buldum. Kolçak açılıp içinde ne varsa ön cama fırlamış. Bu durumdan fırsan yaratıp Şirketten "Bana yeni bir araç verin" gibi bir klasik menfaat içeren bir beklenti içinde değilim. Sadece öğrenmek isteiğim konu, bu durumda güvenlik nasıl daha iyi hale getirilebilinir.
Benim hayatta kalmam bu durumda inanın bir mucize idi. Kaç kazadan kaçında benim gibi hayatta kalan olabilir. Düşünmek lazım.

Böyle durumlarda sadece tartışalım. Tartışırken birbirimizi kırmayalım.
Hepimize sağlıklı ve kazasız günler dilerim.
Saygılarımla.