Gönderen Konu: direksiyon sertleşmesi  (Okunma sayısı 13566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Hayat seni Vay Ki Ki vay vay..!!!!
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '99
  • 56 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
direksiyon sertleşmesi
« : Mart 10, 2017, 11:41:50 »
öncelikle hayırlı cumalar ve hayırlı forumlar arabamda direksiyon sertleşiyor aynı model diğer arabalara bakıyorum direksiyonu yumşak ama benimki sert biraz kuvvet uygulamak gerekiyor dönderebilmek için hareket halindeyken sertleşmesi normal ama benimki durduğu yerde de sert  :argh: sebebi ne olabilir acaba ?
Hayallerimiz Ertelendi Yarına Yalnız Adam yine YALNIZ başına...

Toyota Club Türkiye

direksiyon sertleşmesi
« : Mart 10, 2017, 11:41:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 327 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
Ynt: direksiyon sertleşmesi
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2017, 13:50:39 »
Merhaba, farklı sebepleri olabilir sonuçta hidrolik sistem ve farklı birimleri mevcuttur. Bence önce direksiyon yağ seviyesini kontrol edin, eksilme varsa tamamlayarak gözlemleyin. Eğer doğru periyodunda direksiyon hidrolik yağı doğru yağ ile değişmişse diğer kısımlarda sorunu kontrol ettirmeniz faydalı olabilir. Ancak tahminimce, sanayide ustalar şanzıman ve direksiyon hidroliği gibi kapalı sistem diye düşündükleri bölge yağlarının seviyelerini tamamlayıp değiştirmeye gerek yok derler. Eğer değişim zamanını bilmiyorsanız öncelikle iyi bir ustada direksiyon hidrolik yağınızı orijinali ile değiştirmenizi tavsiye ederim.
2001 1.4 Terra Special

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 56 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2017, 14:41:43 »
Merhaba, farklı sebepleri olabilir sonuçta hidrolik sistem ve farklı birimleri mevcuttur. Bence önce direksiyon yağ seviyesini kontrol edin, eksilme varsa tamamlayarak gözlemleyin. Eğer doğru periyodunda direksiyon hidrolik yağı doğru yağ ile değişmişse diğer kısımlarda sorunu kontrol ettirmeniz faydalı olabilir. Ancak tahminimce, sanayide ustalar şanzıman ve direksiyon hidroliği gibi kapalı sistem diye düşündükleri bölge yağlarının seviyelerini tamamlayıp değiştirmeye gerek yok derler. Eğer değişim zamanını bilmiyorsanız öncelikle iyi bir ustada direksiyon hidrolik yağınızı orijinali ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

evet götürdüm ustaya hidrolik yağında eksilme olmuş dedi üstüne yağ ekledi tamm oldu dedi, ustaya halen aynı diyorum yok yumşadı bu sen farkında değilsin diyor birde para istiyor kavga ettik bir sürü adamla kaç tane ustaya götürdüysem yağın üstüne yağ ekleyip tamam diyor anlamadım ki iş mi yapmak istemiyorlar başından mı savıyorlar esnaflık bu şekilde olmaması lazım  :kötü:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 327 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2017, 17:17:54 »
Merhaba, maalesef öyle yapıyorlar. Çünkü zahmetli bir iş ve zaman alıyor. Ben değiştirttiğimde önce alt bir noktadan yağı boşalttı ve yeni yağı yağ haznesinden azar azar ekledi, bende bu esnada arabanın direksiyonunu devamlı sağ ve sola çeviriyordum. Yağ köpürerek eksilip sisteme boşaltıldı ve ekleme bitince bir süre çevirmeye devam edip köpürmenin bitmesine kadar bekledik ve kapağını kapattık. Değişim yaptıracaksanız aracın lastikleri yerden kesilecek kadar lifte kaldırıp öyle yaptırmanızı tavsiye ederim, benim değişimi yerdeyken yapmıştı usta. Sistemde yağ az veya olmadığı için zararı olabilir diye düşünüyorum. Umarım iyi bir usta bulup değişim yaptırdığınızda sorununuz çözülür, orijinal veya değerleri karşılayan kaliteli bir yağ kullanmanızı öneririm.
2001 1.4 Terra Special

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '08
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 10, 2017, 19:26:51 »
Hilmi bey ben dün direksiyon yağı değiştirdim aynen hangi ustaya gittiysem gerek yok değişmez diyorlar ama ben kafaya koydum dün bu konuyu hallettirdim içinden çıkan yağ zift gibi olmuş kararmış kırmızı olan yağ 1 lt harcadık ama usta 1 hafta sonra tekrar gel dedi bir daha boşaltıp tekrar dolduralım dedi mutlaka sistemde eski yağ vardır dedi ama sizin dediğiniz gibi lastikleri yerden kesmedik bir daha gittiğimde sizin dediğiniz gibi yapalım mantıklı geldi aracımın direksiyon sert sanki biraz yumuşar gibi oldu ama yine de tam istediğim gibi değil araç Corolla Verso 2008 model bu araçlarda normal mı acaba yumuşacık olmuyor kafama bayadir takılıyor bu konu hakkında bir fikriniz varmı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 327 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2017, 23:40:30 »
Bende bir kez degistirdim bayağı yumuşama olmuştu ama tekrar değiştirmek tabiki faydalı olur diye düşünüyorum. Sizin aracınızı en iyi siz bilirsiniz benim kullanmışlığım olmadığı için kıyaslama yapamam. Tekrar değişim yaptığınız da faydası olup olmadığını paylaşırsanız memnun olurum, bilgi sahibi olur tüm arkadaşlar.
2001 1.4 Terra Special

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 11, 2017, 10:25:53 »
aracınızın model yılı bakım el kitabında kaç km olunca direksiyon yağı değişir diyor ,önce ona bakmalı,sizin aracınız kaç km de?tabii bir de bu direksiyon yağının markası,viskozitesi aslında nedir? buna göre değişim olmalı,arkadaşların yazdığı gibi boşaltma işlemi kurallarına uyulmalı ki faydası görülsün..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 56 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 13, 2017, 08:42:45 »
aracın yağını değiştirdik dediğiniz gibi usta lifte aldı arabayı biraz yerden yüksletti direksiyonu sağ sol yaptı çırağı ama üstten bir makine ile çekti yağı yerine direk yeni yağ koydu işlem 10 dk ya sürdü ya sürmedi bir iki hafta tekrar gel dedi direksiyon kutusunda direksiyonu sıkan bir somun varmış onuda gevşetti sonra baktım bayaa bayaa yumşadı direksiyon ama bir süre gittikten sonra yine aynı sertliğe döndü anlamadım başka bir sıkıntısı var galiba  :argh:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '01
  • 73 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 21, 2019, 09:11:50 »
Merhabalar,

Bende direksiyon yağımı değiştirmek istediğimde Usta ses yapabilir değiştirmeyelim dedi. Direksiyon bana da biraz sert geliyor. Ses gelme durumu yaşadınız mı? Kendim değiştirmeyi düşünüyorum ses yapar demesi beni biraz düşündürdü açıkçası.
Toyota Corolla 2001 1.6 SPC AT  (2019-.......)
Toyota Corolla 2000 1.6 XEİ SW  (2012-2019)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 165432
  • Model Yılı: '02
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ekim 22, 2019, 13:07:10 »
Aynı durum bende de var direksiyon sert geliyor biraz fazla güç uygulamak gerekiyor oda bi zaman sonra insanı yoruyor o kadar hidrolik direksiyonlu arabaya bindim bunun kadar sertini görmedim.ustaya götürüyoruz değiştirmeye gerek yok yağı iyi diyor.konuyu takipteyim inşallah çözülür

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '01
  • 73 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 29, 2019, 00:05:27 »
Aynı durum bende de var direksiyon sert geliyor biraz fazla güç uygulamak gerekiyor oda bi zaman sonra insanı yoruyor o kadar hidrolik direksiyonlu arabaya bindim bunun kadar sertini görmedim.ustaya götürüyoruz değiştirmeye gerek yok yağı iyi diyor.konuyu takipteyim inşallah çözülür

Evet bana da öyle geliyor malesef. Direksiyon yağını değiştirdim yaklaşık 1.5lt yağ harcadım ama hissedilir bir yumuşama göremedim. Çıkan yağ epey kararmış durumdaydı. Sizde en azından yağ değişimi yapabilirsiniz.
Toyota Corolla 2001 1.6 SPC AT  (2019-.......)
Toyota Corolla 2000 1.6 XEİ SW  (2012-2019)