Gönderen Konu: Motordan gelen ses yardım ? ( Çözüldü sorun bulundu.)  (Okunma sayısı 47939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 98 CoRoLLa 1.6 XEİ 115 HP
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 175000
  • Model Yılı: '98
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar bende efsanemi yeni aldım ve ilk kez corolla sahibi oldum  :alkis: çok şükür.

Memleketten aldım, sıkıntısız hatta değişensiz inanamadım ama buldum aldım, istanbula geldik sonra motorda böle sanki zil sesi gibi yani boş bir profile demirle vurusunuz ya hani tin tin ti ti tin diye ses çıkartır aynı böle ses var sağ tekerin olduğu taraf yani sağ taraftan geliyor
araba boşta çalışırken yada rolantide iken ses yok gaza basınca 2000-2500 devirlerde yapıyor. ama tam bulamadım,

Arabanın çekişinde yada gidişinde hiç problem çok şükür hatta yakıtı bile az yani motorla ilgili bir sıkıntım yok ama o ses rahatsız ediyor beni bu sesin neden olduğunu yada nasıl çözüleceğini bilen varsa yardımcı olabilirmi ?

Saygılarımla
O bir Efsane... 98 corolla xei 1.6 115 HP.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Ynt: Motordan gelen ses yardım ?
« Yanıtla #1 : Şubat 23, 2017, 14:09:27 »
Hayırlı olsun.Ses dururkenmi hareket halindemi geliyor?alternatör rulmanı,devirdaim,triyger kayışı kontrol ettirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 23, 2017, 14:57:37 »
Hayırlı olsun.
Vites boşta, araç dururken de geliyor mu? Sadece viteste mi geliyor?
Özellikle devirdaim hiç değişmiş mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 23, 2017, 15:27:05 »
yok araba boş ta iken yada rolantide ses yok gaza basınca yada yürüken 2000 - 2500 devir arasında geliyor. mesela basıyorum bu deviri geçince ses kesiliyor adamın dediğine göre triger yeni değişmiş 100.000 km daha gider bende baktım triger yeni gibi belli zaten
aşağıda resmini koyuyorum ama başka arabanın resmini buldum tamamen göstermek amaçlı yani temsili

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '05
« Yanıtla #4 : Şubat 23, 2017, 20:09:36 »
Triger rulmanını degiştir ses kesilir.
Toyota corola 2005 tera

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 23, 2017, 21:02:30 »
muhafazanın biri gevşemiştir. bakılması lazım.

benim arabanın devirdaim den 1 yıldırdır ses geliyo. artık ısındığı zaman da kesilmiyor. yağ basıyorum sesi gidiyo. aynı gün tekrar gıcırdamaya başlıyor.. hala bozulacak..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 24, 2017, 00:40:34 »
Trigee rulmanı sanmıyorum ama çoğu sitede okudum fren balatası diyorlar mesela az önce çalıştırdım ses yoktu sanırım ısınınca geliyor bi nedeni olmalı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Motordan gelen ses yardım ? ( Çözüldü sorun bulundu.)
« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2017, 11:02:27 »
Herkeze teşekkürlerimi sunuyorum yardımcı olan olmak isteyenlere, olay şöle bende başkalarına yardımcı olmak için yazdıyorum

- Dün sanayiye gittim bi usta baktı bunun ince detayına girilmesi gerek dedi bende başka zaman yapalım o zaman  dedim çıktım.
- Daha sonra yine aynı sanayide başka bir usta var ona gittim, yazıyorum dialoğu ustaya  A bana B diyorum anlayın.
B- usta bunu yeni aldım ama motor içinde bi zil sesi gibi profili vurunca ses çıkarya öle ses var bi bakarmısın dedim.
A-tamam bakalım 5 dakika bekle
B-tamam usta ben burdayım ( orda takıldım biraz )
A-al oğlum arabayı içeri bi bakalım
hemen kalfa anahtarı aldı benden arabayı içeri kuydular ve bakmaya başladılar baya gaz ver bırak sesiz ol muhabbetleri sonrasında
A-bak arabanın motor durumu iyi ve orginal parçaları ile bu zil sesi gibi olan seste direksiyon kutusundan geliyor,sanırım içinde vida oynamış yada mil kaymış olabilir,
B-peki usta nasıl anladın ordan geldiğini
A-bak direksiyon kutusu yeri burası ve  (kapağını açtı hakkaten o ses yüksekldi)
B-tamam usta
sonra direksiyona oturdu bişeyler yaptı ve
A-evet sorun yani senin sorun olarak gördüğün o ses direksiyon kutusundan geliyor. değiştirme dersen değiştirelim ama üzerindeki orginal yan sanayisi daha kötü olur bence değiştirme sana sesten başka zararı olmaz
B-tamam usta sen öle diyorsan öle olsun
ve ben vedalaşıp çıktım dükkandan, bunu bilen bi ustaydı yani ince detaya gerek yoktu. neyse umarım anlatabildim. değiştirmedim ama içim rahat en azından sesin nerden geldiğini biliyorum.
bu tarz sorunu olanlara yardımcı olmak için yazdım.
saygılarımla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • CCCXXXXVIII-RollaFx Usdm
    • Rc Garage & Fotoğraf Albümü
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 999
  • Model Yılı: '95
  • 171 kere teşekkür etti
  • 351 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 25, 2017, 14:56:23 »
Yukarı da fotoğrafta gösterdiğin yerde direksiyon kutusu yok yalnız. Ses o taraftan değilmiş doğru mu ?.
http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 25, 2017, 15:56:52 »
Yukarı da fotoğrafta gösterdiğin yerde direksiyon kutusu yok yalnız. Ses o taraftan değilmiş doğru mu ?.

aynen ses orda değilmiş fakat yayıldığı için ordan geldi zannettik ama direksiyon kutusuymuş

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 28, 2017, 15:02:36 »
[attach=1]

Eksozu sallayın, spiral (resimdeki parça) dikkat edin bakalım ses var mı? Muhtemelen sorun buradandır. Bende de aynı sorun olmuştu, uzun yolda spiral ömrünü doldurduğu için patladı ve değişim sonrası ses falan kalmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 02, 2017, 14:27:19 »
yok usta spirale baktım hatta bende gördüm sağlamdı altına kadar girdik en sonunda yukarda dediğim gibi direksiyon kutusundan çıktı ses

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 02, 2017, 14:55:50 »
yok usta spirale baktım hatta bende gördüm sağlamdı altına kadar girdik en sonunda yukarda dediğim gibi direksiyon kutusundan çıktı ses

Aynı ses, aynı devir aralıklarında özellikle ayağımı gazdan çektiğimde benim araçta da oluyordu. Motor soğukken ve çalışmıyorken spirali hafifçe sallayarak, elle vurarak kontrol ettiğimde çınlamalı tıkırtı vardı. Spirali değiştirdikten sonra ses kesildi. Hatta araç nispeten daha serileşti.
  Fakat buradan eminseniz, karter koruma sacı, tampon bağlantıları, vb. bütün vidalı/civatalı sabitlenen parçaları gözden geçirin. Direksiyon kutusu tarif ettiğiniz sesi yapar mı bilemiyorum, gelişmeleri ve değişmeleri takip ediyoruz. Kolay gelsin...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 02, 2017, 15:36:55 »
  Aynı ses, aynı devir aralıklarında özellikle ayağımı gazdan çektiğimde benim araçta da oluyordu. Motor soğukken ve çalışmıyorken spirali hafifçe sallayarak, elle vurarak kontrol ettiğimde çınlamalı tıkırtı vardı. Spirali değiştirdikten sonra ses kesildi. Hatta araç nispeten daha serileşti.
  Fakat buradan eminseniz, karter koruma sacı, tampon bağlantıları, vb. bütün vidalı/civatalı sabitlenen parçaları gözden geçirin. Direksiyon kutusu tarif ettiğiniz sesi yapar mı bilemiyorum, gelişmeleri ve değişmeleri takip ediyoruz. Kolay gelsin...

aynen bende önce tahmin vermedim ama usta direksiyon kutusunun orda bi kap var sanırım hidrolik kutusu onun kapağını açtı ve ses yükseldi ve direksiyonu sağa sola çevirdiğin zamanda artıyor ses gelişmeleri burdan yazarım