Gönderen Konu: ELS27 ile Forscan Programı Kullanarak Mazda ve Ford Araçlara Erişim  (Okunma sayısı 5071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Forscan adlı program ile Ford ve Mazda araçların beyinlerine ulaşılabildiğini öğrendikten sonra Aliexpress'den ELS27 kablosunu sipariş vermiştim. ELM327 gibi ama ELM327'nin kabiliyeti çok sınırlı. Bu nedenle daha fazla imkana sahip olan ELS27 kablosu aldım. ELM327'nin bluetooth ve wifi versiyonları işe yaramıyor. Kablolu ELM327'yi modifiye ederek kullanabilmek mümkün. Modifiye edilmiş versiyonları da aynı sitede satılıyor.

Böyle bir kablo ve Forscan programı ile Mazda ve Ford araçların ayarlarıyla oynamak mümkün oluyor.

Sol alttaki araç yazısının üstündeki birbirine geçmiş fiş simgesiyle araca bağlanıyoruz. Türkçe çevirmeden kaynaklı çeviri hatalarını görmek mümkün. Modül bulunamadı diyor aslında ama bulunmuş durumda.
[attach=1]

Ulaşabildiğimiz modüllerimizin listesi, kısaltmaları ve açıklamalarını görebiliyoruz.
[attach=2]

Aracımın özelliklerini de yapılandırma sekmesinden görebiliyoruz.
[attach=3]

DTC menüsünde ise aracımızın arıza kodlarını görebiliyoruz ve silebiliyoruz. Aşağıdaki sarı ünlem işareti içindeki kapatma simgesi arızaların silinmesine yarıyor.
[attach=4]

Osilasyon simgesi olan menüden çeşitli değişkenleri seçip canlı olarak grafik olarak görebiliyoruz. Torque programını bu anlamda daha başarılı buluyorum. Daha rahat kullanımı var.

Tiklerin olduğu testler menüsünde de çeşitli modüllerimizin testlerini yapabiliyoruz. Çalışıp çalışmadığını, sıkıntılar olup olmadığını söylüyor.
[attach=5]

İngiliz anahtarı simgeli resetleme menüsünde modüllerin önceden öğrenilmiş değerlerini sıfırlayabiliyoruz.
[attach=6]

Ayarlara erişebildiğimiz sekme çip simgesi bulunan menü. Burada as-built format yazan yerlerle ilgilenmesek iyi olur, çünkü direk kodlama yapılan yer. Önceden ayarlanmış seçenekler as built format yazmayan sekmelerde. Bende de görebildiğiniz gibi 3 adet menüye erişebiliyorum.
[attach=7]

Modülü seçtikten sonra aşağıdaki oynatma simgesine basarak bağlantı sağlıyoruz.

BCM modülüne erişince çıkan seçenekler.
[attach=8]

Malesef bizim mazdalarda otomatik kapı kilitleme modülü olmadığından seçeneği aktifleştirsek bile otomatik kitleme olmuyor. Ön cam sileceğim cam suyu püskürtünce 5 defa siliyordu, bunu 2 defa silmeye düşürdüm. Tavan ışığı ne kadar süre yanacak, hangi şartlarda yanacak bunu ayarlayabiliyoruz. Konfor sinyal açıktı zaten kapatılıp açılabiliyor.

IC modülüne erişince çıkan seçenekler.
[attach=9]

Sürücü ve yolcu emniyet kemeri ikaz sesleri kapatılabiliyor. Kontak kapalı iken sürücü kapısını açınca anahtar hatırlatma sesi çıkıyor. Ortalama yakıt tüketiminin nasıl sıfırlanabileceği, diğer seslerin yüksekliği, vs. çeşitli ayarlara erişilebiliyor.

[attach=10]

Değişikliklerimizi yaptıktan sonra en son write diyerek kaydediyoruz.

RCM modülüne erişince çıkan seçenekler sadece 1 tane olduğundan resim koymadım. Yolcu hava yastığı kapatma butonu olup olmadığını soruyor.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Toyota Club Türkiye