Gönderen Konu: 1.3 2e corolla iridyum lpg bujusi hakkında  (Okunma sayısı 6067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 222000
  • Model Yılı: '98
  • 11 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
1.3 2e corolla iridyum lpg bujusi hakkında
« : Şubat 01, 2017, 20:07:45 »
arkadaşlar merhaba . aracımın buji değiştirme zamanı geldi  internette buji araştırırken önüme iridyum lpg bujusi diye bişey çıktı daha önce hiç duymadım . normal bujilerin tırnak aralığını daraltarak lpg li araçlara uyguluyorlar. bu bujulerin  tırnak aralığı orjinalinde darmış .  ateşlemesinin daha iyi olduğnu ve daha performanslı olduğunu söylüyorlar . bu   konu hakkında malumatı olan  varmı acaba  ve aracında kullanan arkadaşlar varmı  1.6  1.3  farkediyormu  herkese teşekkürler

Toyota Club Türkiye

1.3 2e corolla iridyum lpg bujusi hakkında
« : Şubat 01, 2017, 20:07:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.3 2e corolla iridyum lpg bujusi hakkında
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2017, 20:19:16 »
BKR5E13 uyumluydu benim aracım için. Lpg bujisi diye aratınca NGK'nın IFR6E11 kodlu iridyum bujisini öneriyordu. O kadar çok para vermek istemediğimden BKR6E11 sıcaklığı daha fazla ve tırnak aralığı daha az bir klasik bujiye geçtim. Aradaki farkı hiçbir şekilde hissedemedim.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 01, 2017, 21:13:46 »
arkadaşlar merhaba . aracımın buji değiştirme zamanı geldi  internette buji araştırırken önüme iridyum lpg bujusi diye bişey çıktı daha önce hiç duymadım . normal bujilerin tırnak aralığını daraltarak lpg li araçlara uyguluyorlar. bu bujulerin  tırnak aralığı orjinalinde darmış .  ateşlemesinin daha iyi olduğnu ve daha performanslı olduğunu söylüyorlar . bu   konu hakkında malumatı olan  varmı acaba  ve aracında kullanan arkadaşlar varmı  1.6  1.3  farkediyormu  herkese teşekkürler
İridyum bujileri hiç araştırmadım. 1.3 2e için Denso w16exr u-11 Ngk bpr 5ey u11(Ngk'yı yanlış hatırlıyor olabilirim) ben sürekli Denso kullanıyorum tırnak aralığına hiç bakmadım. Kafamı kurcalayan buji benzine göre ayarlı lpg'de az yaksada benzinde çiğ yakma vs nasıl olur? 1.3 ve 1.6 bujisi farklıdır doğru buji seçimi daima faydalıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2017, 21:56:56 »
İridyum bujileri hiç araştırmadım. 1.3 2e için Denso w16exr u-11 Ngk bpr 5ey u11(Ngk'yı yanlış hatırlıyor olabilirim) ben sürekli Denso kullanıyorum tırnak aralığına hiç bakmadım. Kafamı kurcalayan buji benzine göre ayarlı lpg'de az yaksada benzinde çiğ yakma vs nasıl olur? 1.3 ve 1.6 bujisi farklıdır doğru buji seçimi daima faydalıdır.
iridyum bujinin ateşlemesi  daha iyi olduğu için benzin çiğ yakma olmuyomuş  . aksine normal benzin bujisinin tırnak aralığı kısıldığı zaman benzinde çiğ yakma oluyomuş  internette kullananlar öyle yorumlamış  . öte yandan iridyum bujinin adet fiyatı 50 tl den başlıyor 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2017, 17:28:30 »
evet arkadaşlar  biraz meraktan birazda uzun ömürlü olsun diye  ngk laserline lpg  iridyum bujilerini dört tanesini 160 tl den alıp aracıma uyguladım
ilk deneyimlerimi size aktarmak isterim . öncelikle alt devirlerde farkedilir bir canlanma oldu  buna bağlı olarakta çekiş arttı hızlanma arttı  motor daha sessiz ve sarsıntısız çalışıyor . aracı zorlarken çıkan o boğulma seside kayboldu . bu kadar fark olacağını sanmıyordum  bu arada takalı daha 12bin km  olmuş bujileri söktükten sonra iyi bir karar verdiğimi anladım bujilerin tırnakları resmen bitmişti . bence lpg li araçlar için kullanılması gerekn bir ürün aracı uzun yıllar kullanacak  olan arkadaşların bu bujilerden kullanmasını tavsiye ederim . sonuçta diğerinden dört sefer  değiştirirken iridyum bujilerden bisefer  değiştirmek  yeterli oluyor . yakıt tüketimini daha bakmadım  onuda kısa zamanda test edeceğim . saygılar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2017, 20:27:04 »
evet arkadaşlar  biraz meraktan birazda uzun ömürlü olsun diye  ngk laserline lpg  iridyum bujilerini dört tanesini 160 tl den alıp aracıma uyguladım
ilk deneyimlerimi size aktarmak isterim . öncelikle alt devirlerde farkedilir bir canlanma oldu  buna bağlı olarakta çekiş arttı hızlanma arttı  motor daha sessiz ve sarsıntısız çalışıyor . aracı zorlarken çıkan o boğulma seside kayboldu . bu kadar fark olacağını sanmıyordum  bu arada takalı daha 12bin km  olmuş bujileri söktükten sonra iyi bir karar verdiğimi anladım bujilerin tırnakları resmen bitmişti . bence lpg li araçlar için kullanılması gerekn bir ürün aracı uzun yıllar kullanacak  olan arkadaşların bu bujilerden kullanmasını tavsiye ederim . sonuçta diğerinden dört sefer  değiştirirken iridyum bujilerden bisefer  değiştirmek  yeterli oluyor . yakıt tüketimini daha bakmadım  onuda kısa zamanda test edeceğim . saygılar...
Bilgi için teşekkürler deneyimlerinize göre ilerde alabilirim  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Şubat 11, 2017, 23:17:49 »
Bilgi için teşekkürler deneyimlerinize göre ilerde alabilirim  :tamam:
ben teşekkür ederim 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 13, 2017, 10:22:51 »

Bize de bir ara gaz oldu, deneyimlerinizi takip ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 13, 2017, 20:10:36 »
arkadaşlar araç sabahları soğukken daha kolay çalışıyor  . çekişte  çok bariz bir artış var  bugün devamlı ikinci viteste çıktığım yokuşu hiç zorlanmadan üçüncü viteste çıktım . yakıt tüketimini merak ediyorum onuda ölçme aşamasındayım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Şubat 20, 2017, 20:38:54 »
arkadaşlar araç sabahları soğukken daha kolay çalışıyor  . çekişte  çok bariz bir artış var  bugün devamlı ikinci viteste çıktığım yokuşu hiç zorlanmadan üçüncü viteste çıktım . yakıt tüketimini merak ediyorum onuda ölçme aşamasındayım
Bujiler nasıl Ömer bey yakıtta falan fark ettimi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Şubat 21, 2017, 21:31:52 »
Bujiler nasıl Ömer bey yakıtta falan fark ettimi?
evet yakıtta 100 km de 1 lt  tasarruf sağladı . çok memnunum . yaklaşık  15 -20 gündür  aracı test ediyorum  kısaca faydaları şunlar
1, sessiz ve sarsıntısız çalışma
2 ,soğukken kolay çalışma.
3, çekişte artış . daha hızlı ivmelenme
4, yakıtta tasarruf
 bu bujulerin avantajı daha yoğun ateşleme  gaz hava karışımını daha kolay tutuşturması  dolayısıyla daha iyi yanma sağlıyor .. ayrıca  daha az daha az gerilimle çalıştığı için ateşleme sistemine  daha az yük bindiriyor  ve  çok daha uzun ömürlü . videolardan farkı izlebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=SLI9mkBDmSA&spfreload=10
https://www.youtube.com/watch?v=CJkUNbc4Bks&spfreload=10

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 22, 2017, 06:42:54 »
evet yakıtta 100 km de 1 lt  tasarruf sağladı . çok memnunum . yaklaşık  15 -20 gündür  aracı test ediyorum  kısaca faydaları şunlar
1, sessiz ve sarsıntısız çalışma
2 ,soğukken kolay çalışma.
3, çekişte artış . daha hızlı ivmelenme
4, yakıtta tasarruf
 bu bujulerin avantajı daha yoğun ateşleme  gaz hava karışımını daha kolay tutuşturması  dolayısıyla daha iyi yanma sağlıyor .. ayrıca  daha az daha az gerilimle çalıştığı için ateşleme sistemine  daha az yük bindiriyor  ve  çok daha uzun ömürlü . videolardan farkı izlebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=SLI9mkBDmSA&spfreload=10
https://www.youtube.com/watch?v=CJkUNbc4Bks&spfreload=10
Ömer bey buji kodlarını ve nerden temin ettiğinizi öğrenebilirmiyiz? Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Şubat 22, 2017, 19:05:36 »
Ömer bey buji kodlarını ve nerden temin ettiğinizi öğrenebilirmiyiz? Teşekkürler.
ngk .com  ürün bulma aracı  birde buji market .com 1,3 2e motorlar için ngk lpg 2  kodlu buji  uyuyor benim aldığımda lpg 2 . linkleri atıyorum
http://bujimarket.com/455-corolla
https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-araci/produktfinder/PKW/ZK_LPG/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Şubat 22, 2017, 22:19:57 »
ngk .com  ürün bulma aracı  birde buji market .com 1,3 2e motorlar için ngk lpg 2  kodlu buji  uyuyor benim aldığımda lpg 2 . linkleri atıyorum
http://bujimarket.com/455-corolla
https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-araci/produktfinder/PKW/ZK_LPG/
Teşekkürler verdiğiniz linkten buldum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 23, 2017, 13:54:29 »
Teşekkürler verdiğiniz linkten buldum.
ben teşekkür ederim . kolay gelsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 23, 2017, 14:25:51 »
Ben baktım/sordum Buji market 224 benim parçacı 200 lira dedi. Bujilerin durumuna bakayımda bundan alayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Şubat 23, 2017, 19:22:27 »
Ben baktım/sordum Buji market 224 benim parçacı 200 lira dedi. Bujilerin durumuna bakayımda bundan alayım.
n11 com da 40 tl   buji market gönderiyor  . kendi sitesinde daha pahalı ben n11de aldım linki ni atıyorum
http://urun.n11.com/buji/lpg-2-P18973337?icid=990007_prudsys_productdetail_crosssell

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Şubat 24, 2017, 06:35:03 »
n11 com da 40 tl   buji market gönderiyor  . kendi sitesinde daha pahalı ben n11de aldım linki ni atıyorum
http://urun.n11.com/buji/lpg-2-P18973337?icid=990007_prudsys_productdetail_crosssell
Tamamdır aracın çekişinde yakıtında sıkıntı yok biraz geç çalışmaya başlamıştı boğaz kelebeğini basınçlı tinerle temizledikten sonra düzeldi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 22, 2019, 15:35:12 »
Konu eski ama bir hortlatalımdaha öncede çok araştırdım ama net bir cevap bulamamıştım ve şuanda buji değiştirme aşamasındayım bu iridyum bujiler herzaman kafamı kurcalayan bir etken oldu ömrünün uzun olması yakıtı daha verimli yakmsı çok güzel ama bunun için bir alt yapının ateşleme sisteminin daha verimli olması gerekmiyormu? 2 yıl önce buji alacağım zamanda parçacı aynı cevabı vermişti,ama gördüğüm kadarıyla formda alıp takan ve memnun olan arkadaşlar mevcut gerçi olayın üzerinden 2 yıl geçmiş son durum nedir bilmiyoruz @ömer Sökmen (39843) bey eğer hâlâ kullanıyorsanız son durumu paylaşırmısınız memnuniyetiniz hâlâ devam ediyor mu? Ayriyeten formumuzun baş ustası tecrübeleriyle bizi aydınlatan @Ufuk Sönmez (16363) bey siz bu konuda ne düşünüyorsunuz,önerimiz ne olur? Bu arada araç 93 model 2.0 Corona 3sfe motor kodlu GLİ model Teşekkürler.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ocak 22, 2019, 16:54:22 »
Konu eski ama bir hortlatalımdaha öncede çok araştırdım ama net bir cevap bulamamıştım ve şuanda buji değiştirme aşamasındayım bu iridyum bujiler herzaman kafamı kurcalayan bir etken oldu ömrünün uzun olması yakıtı daha verimli yakmsı çok güzel ama bunun için bir alt yapının ateşleme sisteminin daha verimli olması gerekmiyormu? 2 yıl önce buji alacağım zamanda parçacı aynı cevabı vermişti,ama gördüğüm kadarıyla formda alıp takan ve memnun olan arkadaşlar mevcut gerçi olayın üzerinden 2 yıl geçmiş son durum nedir bilmiyoruz @ömer Sökmen (39843) bey eğer hâlâ kullanıyorsanız son durumu paylaşırmısınız memnuniyetiniz hâlâ devam ediyor mu? Ayriyeten formumuzun baş ustası tecrübeleriyle bizi aydınlatan @Ufuk Sönmez (16363) bey siz bu konuda ne düşünüyorsunuz,önerimiz ne olur? Bu arada araç 93 model 2.0 Corona 3sfe motor kodlu GLİ model Teşekkürler.

Ben "LPG bujisi" adı altında satılan bujilerin motorun çalışması, performans yada yakıt ekonomisi gibi konularda gözle görülür bir faydası olduğunu düşünmüyorum, ancak değişim periyodu neticesinde son kullanım maliyeti makul bir rakama tekabül eder ise kullanılabilir. Standart Iridium buji yerine Denso TwinTip bujiler (sizin aracınız için K20TT yada IK20TT) kullanılır ise çok ufak bir miktarda olsa performans ve yakıt tüketimine katkısı olabileceğini tahmin ediyorum.