Gönderen Konu: lastik acil yardım lazım(YARİS)  (Okunma sayısı 2091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 131000
  • Model Yılı: '11
  • 2 kere teşekkür etti
lastik acil yardım lazım(YARİS)
« : Aralık 29, 2016, 21:30:20 »
merhaba arkadaslar arabamı 3000 km dir suruyorum.2011 yaris sahibiyim..havaların sogumasıyla direksiyonu cok kırdıgımda tak tak tak diye cok rahatsız edici sesler gelmeye basladı...bugun ustaya gittiğimde lastiklerin arabaya uyumsuz oldugunu öğrendim...boyle bir sorun icinizde yasayan var mı cok merak ediyorum ?

baska bir lastik taktıgında sorun gercekten duzeldi...sizlerden ricam bana lastik tavsiye etmeniz...su an hem yazlık hem kıslık 8 adet lastik alacak bit butcem yok..yeni evliyim..sizce ne yapmalıyım? 4 mevsim lastiklere mi yonelmeli?
ya da sadece on lastikleri değiştirip 2 yazlık 2 kıslık mı almalıyım ?

tesekkurler

Toyota Club Türkiye

lastik acil yardım lazım(YARİS)
« : Aralık 29, 2016, 21:30:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
Ynt: lastik acil yardım lazım(YARİS)
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2016, 22:27:01 »
Ben de seneye bir aksilik olmazsa 4 mevsimliğe geçeceğim. Gerçek 4 mevsimlik  lastikler var çok ekstrem durumlar haricinde karda buzda iş görüyormuş.
Bu tip lastiklerde M+S ibaresi ile dağ üstünde kar tanesi simgesi oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2016, 09:46:44 »
Aracınızın üzerindeki lastiklerde boyutları yazar, mesela

185/65 R15

gibi, ne yazdığını bildirirseniz seviniriz.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 131000
  • Model Yılı: '11
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ocak 01, 2017, 14:45:03 »
Aracınızın üzerindeki lastiklerde boyutları yazar, mesela

185/65 R15

gibi, ne yazdığını bildirirseniz seviniriz.
yazan değerler 185 60r 15

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 58000
  • Model Yılı: '12
  • 26 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 02, 2017, 06:23:44 »
yazan değerler 185 60r 15
Lastik boyutlarında bir sıkıntı yok. Yarisle uyumlu lastik ebatınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 02, 2017, 09:34:37 »
Tam saga ve sola kırdığınızda hareket ettiğiniz de tak tak diye vuran ses akis milinde boşluk varsa veya direksiyon kutunuzda boşluk veya arıza varsa yapabilir . Mesela ben tam sola kırdığımda köy asfaltında stabilze yolda tıkırtı tarzı ses geliyor Sadık ustaya Dörtnal a götürdüm baktı direksiyon kutusunda hafif boşluk var .Şimdilik dokunmayalım iyice rahatsız ederse hallederiz demişti .Lastik ebatınız normal ölçüler geldi acaba çamurluk muahafazası felan yerinden çıkıp sürtüyor olabilir mi . Direksiyonu tam sag ve sol yapıp iç kısımlara fener yardımı ile bakın sürten yer varsa belli eder veya bir arkadaşınız siz yavaş yavş dönerken sürtme sesi gelen yer varsa görür ama yüksek ihtimal dediğim sebepten dolayı ses geliyor olabilir . Sorun lastik kaynaklı ise  Mıchelın crosclımıte 4 mevsim lastigi var .İstanbul için yeterli olur düşüncesindeyim . mevcut lastikleriniz çöpe atmayın veya lastikçiye hibe etmeyin . İnternetten veya lastik alacağınız bayiye satmayı deneyin tecrübe ile sabittir bana göre sertleşmiş lastiklerim vardı lastikçi bırak git abi dedi bende kaça alırsın dedim tanesi  10 lira verelim dedi yok dedim bir akrabam ikinci el lastik alacakmıştı bende var gel bak istersen işini görürse kullan dedim geldi abi bunlar daha yeni lastik dedi sertleşti ama haberin olsun dedim olsun dedi ne kadar istiyorsun dedi ne parası al senin olsun dedim  200 lira verdi abi ben  300 e daha kötüsünü alacaktım lastikçi bunu  400 e satardı dedi aldı gitti o yüzden kesinlikle bu tip hatalara düşmeyin  .Lastigi yarılana veya stepne lastiği yapacaklara  tutturabildiğine satıyorlar
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 02, 2017, 11:29:50 »
Ben de seneye bir aksilik olmazsa 4 mevsimliğe geçeceğim. Gerçek 4 mevsimlik  lastikler var çok ekstrem durumlar haricinde karda buzda iş görüyormuş.
Bu tip lastiklerde M+S ibaresi ile dağ üstünde kar tanesi simgesi oluyor.

M+S  4 mevsim değildir keza 4 mevsim diye birşey yok, bir lastiğin hamuru hem kışın - derecelerine hemde yazın +40 derecelerine nasıl ayak uydurabilir nasıl bir lastik hamuru bu ?

M+S nin açılımı Mud + Snow yani çamur ve Kar anlamındadır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 02, 2017, 11:58:02 »
Bence kışlık lastik için en önemli unsur  buz performansı çün ki araçlar karlı yollarda kütür kütür giderken eğer taban buzsa hiç bir şey yapamıyor . Her daim derim kardan değil buzdan korkarım hele gizli buzlanma en tehlikelisidir . . O yüzden kışlık lastik alırken buz performansına mutlaka bakın .Eğer maddi bir sorun yok ise yazın yaz lastiği kışın kış lastiği kullanılmalı veya 4 mevsim alıp en azından kışın çeker lastiklere  2 adette olsa kış lastiği alınmalı .Tabi araç haftada  - 10 günde bir kullanılıyor ise 4 mevsim lastik iş görebilir .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 02, 2017, 13:01:01 »
M+S  4 mevsim değildir keza 4 mevsim diye birşey yok, bir lastiğin hamuru hem kışın - derecelerine hemde yazın +40 derecelerine nasıl ayak uydurabilir nasıl bir lastik hamuru bu ?

M+S nin açılımı Mud + Snow yani çamur ve Kar anlamındadır

Dört mevsim lastikler açıklamasında kışında kullanılabilen yaz lastiği olarak belirtiliyor abi.
3PMSF ve M+S etiketine sahip yaz lastiği yani. Yazın tam yaz lastiği değil. Kışın tam kış lastiği değil :)
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara