Gönderen Konu: GARANTİSİ DOLAN ARACIMIN GARANTİ SÜRESİNİ UZATMALI MIYIM? (ARTI EKSİ YÖNLERİ)  (Okunma sayısı 7167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '15
  • 39 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
Bende ilk 3 yıl gibi garanti kapsamında sanarak +2 yıl daha uzatıp 5 yıl yaptım...Fakat bu 2 yıl çok sınırlı kapsıyormuş başa gelince öğrendik..

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '16
  • 265 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Benim aracın garantisi ben aldığımda bitmişti. Bakımları da hep özel serviste yaptırdım. Geçen sene havayastığı fişek değişimi için servise çağırdılar. 600 TL'ye 2 yıl garantiyi uzatabileceklerini söylediler.. Garantisi yıllar önce dolmuş, servis geçmişini bilmedikleri bir araca bile garanti vermeyi teklif ediyorlar  :blink:

Ben toyota garantisi bitmeden extra garanti satın aldım ve süreci yaşadım. Sadece parayı verip garanti satın almıyorsunuz. Satın almaya karar verdiğinizde aracı motor ustası başta olmak üzere sürüş testine çıkarıyorlar.Eğer araçta anormal bir durum hissederlerse araca yada sorunlu düşündükleri sisteme garanti yapılamayacağına dair usta rapor düzenliyor. Benim aracım garantili olduğu için birşey çıksaydı zaten toyota yapacaktı.birşey çıkmadı garantiyi uzattılar.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 19, 2019, 23:28:02
Bende ilk 3 yıl gibi garanti kapsamında sanarak +2 yıl daha uzatıp 5 yıl yaptım...Fakat bu 2 yıl çok sınırlı kapsıyormuş başa gelince öğrendik..

Başınıza gelen olayı paylaşırsanız bizler de tecrübe etmiş oluruz sizler vasıtasıyla :tamam:

Mesaj Birleştirildi: Aralık 19, 2019, 23:31:16
Garantisi dolan aracımın süresini niçin uzatmalıyım ya da uzatmamalıyım?

Bildiğim kadarıyla garanti süresi veya belli bir kilometreyi aştıysanız Garanti extra yapmıyorlar zaten.
Garanti spesiyel yapıyorlar. O da fiyatına göre içeriği daha az kapsamlı elbette.
Toyota Auris 2010 1.6 A/T Comfort Extra (2014-2019)
Toyota Auris 2016 1.6 MDS Active (2019-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar zaten uzatılmış garantiyi toyota vermiyor.
Konuya biraz açıklık getirelim uzatılmış garanti aslında sigorta şirketine yaptırılan bir sigorta,aracınızda herhangi bir problem olduğunda servis garanti uzmanı bakıp onay verirse sigorta şirketinden parayı tahsil edip aracınızı garanti kapsamındaki gibi onarıyorlar.Bu arda uzatılmış garanti garanti süresi sonunda 2 yıl.Bu 2 yıl boyunca GARANTİ KAPSAMINDAKİ herşey den yararlanıyorsunuz.Sonrasında 2 yıl daha uzatırsanız bu sefer sadece motor ve şanzıman sistemi garanti ediliyor.
Bilgilerinize
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Garanti bozulmasın diye bakımları kaliteli ürünler kullanarak sanayide yaptırmak yerine serviste yaptırdığınız zaman 5 yılda (benim gibi yıllık 10000 km yapıyorsanız) cebinizden fazladan kafadan 3000 TL çıkıyor (servis fiyatı sanayiye göre 600 TL fazla) birde buna ağır bakım eklenince bu maliyet en iyimser rakamla 3300 e çıkacaktır, birde garanti extra ücretini de ekleyin 4000 TL olur yuvarlak hesap, şimdi soru şu 50000 km deki ve 5 yaşındaki manuel vitesli toyota 4000 TL masraf çıkarır mı? Çıkarırsa garanti extra bunu sorgusuz sualsiz karşılar mı? karar sizin (benim araçta LPG olduğu için zaten motor garantisi bitti dolayısıyla bakımlarımı kendi ustama yaptırıyorum, eğer sorun yaşarsam servise vermemiş olduğum 4000 TL den karşılarım dedim, eğer daha masraflı bir sorun çıkaırırsa oda  benim şanssızlığım der geçerim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
Hüsnü bey merhaba,
Olaya bakışınız doğru ancak kendi aracımdan örnek vermek gerekirse avensisler de malum gündüz farı nedeni ile farlarda yanma olayı var,araçta sorgusuz iki farda değişti ayrıca direksiyon mili iyileştirilmiş parça ile değişti.Düşüncenize tamamen katılmakla beraber bahsettiğim benzer konular doğrultusunda şahsım kardayım diye düşünüyorum.
Belli oranda risk alınabilirmi evet toyota için alınabilir ama sürprizlerde oluyor maalesef :(
Tamamen tercih meselesi diyelim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Hüsnü bey merhaba,
Olaya bakışınız doğru ancak kendi aracımdan örnek vermek gerekirse avensisler de malum gündüz farı nedeni ile farlarda yanma olayı var,araçta sorgusuz iki farda değişti ayrıca direksiyon mili iyileştirilmiş parça ile değişti.Düşüncenize tamamen katılmakla beraber bahsettiğim benzer konular doğrultusunda şahsım kardayım diye düşünüyorum.
Belli oranda risk alınabilirmi evet toyota için alınabilir ama sürprizlerde oluyor maalesef :(
Tamamen tercih meselesi diyelim.
Ümit bey sizin araçtaki yapılan değişiklikler ilki far değişimi garantiden karşılanmış olabilir ama diğeri direksiyon mavsalı sorunlu üretimden kaynaklı genel iyileştirme nedeniyle genel merkez tarafından değişim yapılmıştır diye düşünmekteyim çünkü Avensis'i olan bir tanıdığımızıda çağırıp değişim yapmışlardı diye hatırımda kaldı,
Evet arkadaşlar 2 hafta sonra garantim bitiyor. Aynı soruyu yineliyorum. Bana özel 780 tl diyorlar ne dersiniz? Şimdi triger zinciri değişecek garantiden. Enjektörden gelen sese normal dediler ama yarın iki gün sonra sıkıntı çıkarır mı bilmiyorum.
Genel olarak soruya cevap vermek gerekirse garanti extra herşeyi karşılamıyor teklifi sunan bayiden veya başka bir bayiden teklif alabilirsiniz ve neleri karşılayacağını tek tek kalemler halinde isteyiniz bakarsınız işinize gelirse yaptırırsınız,ama bu işin sonrasında bakım için yine servise devam etme zorunluluğu olduğunu unutmayınız.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
Maddi olarak sizi rahatsız etmiyor ise yaptırın,neyin ne olacağı belli olmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
Ben yaptırmıştım , sonra kapı menteşeleri ve direksiyon burçlarından gıcırtılar gelmişti, sordum garanti karşılamıyormuş , anca büyük motor arızası falan olursa işe yararmış. Boşa gitti para.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
Maddi olarak sizi rahatsız etmiyor ise yaptırın,neyin ne olacağı belli olmaz.

Maddi olarak rahatsız edeceği kesin ne yazık ki. Ocak ayında 688 mtv ve 3100 tl civarı ödeyeceğim. Ekstra garanti için borç bulup yaptırmaya değer mi karar veremiyorum. Triger zincirine değişim kararı verilmiş olması da, içime acaba arkası gelir mi korkusu salmıyor değil..
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Ben yaptırmıştım , sonra kapı menteşeleri ve direksiyon burçlarından gıcırtılar gelmişti, sordum garanti karşılamıyormuş , anca büyük motor arızası falan olursa işe yararmış. Boşa gitti para.
bana göre aracınızda eğer belirttiğiniz "büyük motor arızası" olsaydı bu seferde diyecekleri farklı olmazdı çünkü garanti kapsamına nelerin gireceğini kalem kalem bütün motor parçalarını liste haline getirip sözleşmeye yazmaları gerekir, sözleşmede tek tek ele alınmayan yer almayan her arızayı garanti kapsamına girmiyor diyebilirler (şikayetvar.com da okudum, su devirdaim pompası bozulmuş araca garanti kapsamı dışında demişler gerisini siz düşünün)
https://www.sikayetvar.com/toyota/toyota-uzatilmis-garanti-1

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
Ümit bey merhaba,
evet T25 kasalarda direksiyon ara parçası servis tarafından değiştirildi,o dönemde benim T25 in ara parçası da değişmişti bila bedel,Ancak T27 lerde böyle bir değişim yok maalesef :(