Gönderen Konu: Kitap  (Okunma sayısı 12242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Kitap
« : Şubat 05, 2009, 08:41:59 »
  Selam.
 Her türlü Kitap haberlerini ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Toyota Club Türkiye

Kitap
« : Şubat 05, 2009, 08:41:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
Ynt: Kitap
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2009, 15:55:07 »
  ''Şu Çılgın Türkler'', hiç okudunuz mu? Okumadı iseniz, kesinlikle tavsiye ederim. Önemli tarihi kaynaklara dayanarak yazılmış bir kitap ve yakın tarihi daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Landcruiser - Corolla D4D
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2009, 16:06:22 »
Lisede okumuştum. Geçenlerde bir daha gözden geçirme gereği duydum. Cidden çok güzel bir kitap. Bende tavsiye ederim okumayanlara.
Hayatta Ya Tozu Dumana Katarsın Ya Da Tozu Dumanı Yutarsın. Seçim Senin !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • DEPREMDE ŞEHİT OLAN MESLEKTAŞLARIMA AÐLIYORUM...
  • 13 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2009, 16:07:04 »
" Şu Çılgı Türkler" ve "Diriliş" adlı kitapları her Türk gencinin okuması lazım. Turgut Özakman iki kitapta da gerçekten güzel iş çıkarmış. Özellikle Diriliş'te, Gelibolu Muharebeleri'ne ait bir sürü hurafeyi çürütmüş. "Şu Çılgın Türkler" de Yüzbaşı Faruk'un İngiliz askerlerine selamlata selamlata tabutun içinde kaçırdığı silahlar bölümünü okurken çok duygulanmıştım.
2013 TOYOTA COROLLA D4D ADVANCE MANUEL
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2009, 16:12:27 »
  :) evet, o bölümü çok iyi hatırlıyorum. Rüsumat gemisini batırıp, tekrar yüzdürmeleride tarihe geçmiş bir olay.
 Birde kadınların, trenin cepheye erzak ve cephane götürebilmesi için döşedikleri raylar. Tabi Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmadan önce bir makinist bile yokmuş, hepsi yabancı imiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2009, 16:38:14 »
O yabancı makinistlerin çoğu Rum, Hakan Bey. En ufak bir sorunda treni kullanmak istemezlermiş. Bazen Türk subayları silah zoruyla treni hareket ettirirlermiş.
Ne garip değil mi? Koskoca bir imparatorluğun aklına, bir Türk makinist yetiştirmek gelmemiş.....
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2009, 16:44:15 »
  İlk makinisti bu şekilde yetiştirmişler ve o şartlarda. Trene atacak kömür bulamadıklarından, vagonları söküp yakmışlar.
 Askerlik yapanlar bilir, yemekhane duvarında, çerçevede, falanca tarihli günün kumanyası diye. O dönemde ard arda, günlerce sadece ekmek ve üstüne ekmek ile yemek yemişler. Yemek ise, o tabirle üzüm hoşafı.
 Şunun gibi;
 Sabah Kahvaltısı: Çıkmadı.
 Öğlen Yemeği: Ekmek ve üzüm hoşafı.
 Akşam Yemeği: Çıkmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Şubat 07, 2009, 18:52:59 »
Göz yaşlarımı okurken tutamadığım nadir kitaplardandır "ŞU ÇILGIN TÜRKLER". milli bilincimizi taze tutmamız için aralıklarla okumakta fayda var. Bunun dışında kafam dağılsın macera aksiyon olsun diyorsanız, dan brown'un "melekler ve şeytanlar" kitabı çok güzel.tavsiye ederim.son 10 sayfada işler değişiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 08, 2009, 10:47:35 »
  Çok güzel 7 konu başlığı seçilmiş. Tanıtıcı ,eğitici ve öğretici katkıları olacaktır. Bu konuda emeği geçen Hakan Bey'e teşekkür ederim.
  Ben de, sosyoloji ve psikoloji yönüyle faydalı olacağını tahmin ettiğim bir kitap tavsiye edebilirim.

Prof.Dr.Üstün DÖKMEN''in  *VAROLMAK GELİŞMEK UZLAŞMAK* isimli kitabı.
Kısaca bazı bölümler; ''Varoluşçuluk ve varoluş basamakları'',  ''Çevre,(Mekan,toplum) ve zaman'',  ''Farkına varmak'',  ''Ailede ve işyerinde gelişen insan olmak'',  ''Otantik yaşamak'', ''Evrenle kucaklaşmak,uyumlaşmak ve yarına kalmak''.
98 Corolla 1.6 GLI Special

Düşüncelerle karşılaşınca,zayıflar korkar,aptallar karşı gelir,akıllılar karar verir,ustalar da yönetir.
''Mme Jeanne Roland''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #9 : Şubat 08, 2009, 14:03:17 »
  Ben teşekkür ederim. Bu başlıları umarım hep beraber geliştireceğiz ve faydalı bir hale getireceğiz. Evrende, keşfedilmesi gereken o kadar çok bilgi varki, hiç olmazsa bunların bir kısmını, zamanında kendilerini bu işlere adamış Bilim Adamlarının ağzından Kitaplar vasıtası ile öğrenebiliriz.
 İnsanoğlunun bence ilk sorgulaması gereken, dünyadaki varoluş amacıdır. Bunun içinde öncelikle, Kitaplar vasıtası ile kendimizi tanımaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 08, 2009, 14:23:27 »
Konu başlığı için teşekkürler Hakan bey. "ŞU ÇILGIN TÜRKLER" adlı kitabı askerde iken okumuştum çok güzel herkese tavsiye ederim özellikle büyük taruz bölümü süper en çok aklımda kalan orası ama tekrar okumak isterim. Eğer sıradışı bir kitap okumak isterseniz Faruk MAĞAT'tan "ÖTEDEN GELEN" isimli kitabı tavsiye edebilirim aşk ve doğa üstü bir olaydan bahseden güzel bir kitap.
..Tüplü ve Öfkeli..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #11 : Şubat 08, 2009, 20:18:48 »
  Gençlerin, Tarihi öğrenmeleri için çok önemli kaynaklar ve en güzeli yoruma dayalı değil, belgelere dayalı olması. Tarih ise bir ders adı olmaktan ziyade, insanın kendi geleceğini, yine şuurlu bir şekilde kendisinin yönlendirebilme yetisini kazanmasını sağlayan bilimdir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 09, 2009, 09:45:26 »
Stefan Zweig'in kitaplarını tavsiye ederim arkadaşlar.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 09, 2009, 09:57:52 »
stefan zweig'ın "insanlığın yıldızının parladığı anlar" kitabını okudum daha yeni, kitap aslında çok güzel, 12 tane tarihten konu içeriyor, dünyanın kaderini değiştiren anları seçmiş, içlerinde istanbulun fethi de var, bize hep öğretilenden farklı olarak bizansın çok kötü durumda olduğu, hristiyan dünyasından destek alamadığı, zaten fethe açık olduğunu vs söylemiş, farklı kaynaklardan öğrenmek lazım böyle şeyleri, kitabı öneriyorum, fakat çevirisi kaliteli değil, düşük cümleler, bozukluklar falan mevcut, onun dışında sürükleyici sayılabilcek bir kitap, tarihten ilgi çekici konuları sıkmadan anlatmış, anlattığı 12 konu şöyle;
Ölümsüzlüğe Sığınış (büyük okyanusun keşfi)
Bizans'ın fethi
Georg Friedrich Handel'in yaşama dönüşü
Bir Gecelik Dahi (fransız devriminin marşını yazan adamdı yanlış hatırlamıyorsam)
Waterloo: Dünyanın Yazgısını Belirleyen An (Napoleon'un İngiltereye açtığı savaç ve nasıl kaybettiği anlatılmış)
Marienbad Şiirleri
Eldorado'nun Keşfi
Bir Yiğitlik Anı (Dostoyevski)
Okyanusu Aşan İlk Söz (telgrafın Amerika kıtasına ulaşması)
Tanrıya Sığınış(leo tolstoyun "Karanlıkta Bir Işık" adlı tamamlanmamış dramı için yazılan bir sondeyiş)
Güney Kutbu İçin Savaşım (güney kutbunun keşfinin görünmeyen hikayesi)
Mühürlü Tren (Lenin)
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '10
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Şubat 09, 2009, 13:04:56 »
Bana Sue Townsend'in bütün kitaplarını alabileceğim bir TR internet sitesi varmı...Bir yeni yetmenin gzli günlüğünü 3 yıl önce okumustm şimdi devamını merak edyrm o serinin lütfen yardım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 09, 2009, 13:25:29 »
Merhaba Arda, yazarken sesli harfleri atlamak gibi bir alışkanlığın var galiba :) Forum kuralları gereği yazarken biraz daha özenli olursan okurken bizleri de yormamış olursun.

Mesajını okuyunca önce Can Yayınları'nın web sayfasına baktım. Sue Townsend'in çevrilen tek eseri bu görünüyor. ( http://www.canyayinlari.com/LabourerDetails_Sue-Townsend_756.aspx )
Google'dan da aratınca bir şey görünmüyor maalesef. Eğer İngilizcen varsa orjinalleriyle idare etmek zorundasın şimdilik :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #16 : Şubat 09, 2009, 14:31:09 »
  Ben, çok eskiden I. ve II. Dünya savaşlarını, Ansiklopedik Yayın olarak okumuştum. Çanakkale savunmasının askeri başarısının yanında, büyük sonuçları olarak, dünya düzeninin gelişmesindeki yerini görmek çok muhteşem bir olay. Savaş kendi içinde zaten çok acı bir olaydı ve bir sürü manidar durum içermekte idi. Orada neden bulunduğunu dahi bilmeyen Anzaklar, kimi Araplar ve daha nice bir sürü millete karşı kazanılmış bir savaştı. Ancak tüm o savunmadan sonra (hepsi Türkiyenin geleceği olan yüzbinler yitirildi ve bunlar arasında ilim adamları, doktorlar, vs. de vardı) İstanbul yönetimince teslim edilmesini görmek, o savaşlarda bulunmuş asker, komutan, halk, herkesi kahretmiştir eminimki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Şubat 09, 2009, 14:57:28 »
Ortaokul tarih öğretmenimin sözünü hiç unutamam "Çanakkale'de biz en az 50 yıl kaybettik" derdi. Bu zaferi (İngilizler için korkunç bir hezimet olduğu kesin ama sonuçları itibariyle bizim için zafer olup olmadığı tartışmalıdır) tüm yönleriyle okuyup araştırmak lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Şubat 10, 2009, 00:49:16 »
Ortaokul tarih öğretmenimin sözünü hiç unutamam "Çanakkale'de biz en az 50 yıl kaybettik" derdi. Bu zaferi (İngilizler için korkunç bir hezimet olduğu kesin ama sonuçları itibariyle bizim için zafer olup olmadığı tartışmalıdır) tüm yönleriyle okuyup araştırmak lazım.

Hakkı Bey eğer okumadıysanız size Şevket Süreyya Aydemir'in "Enver Paşa" adlı kitabını okumanızı öneririm. Enver Paşa'nın hayatı ve 1. Dünya Savaşı öncesi ve sırasında Almanlarla ilişkileri sizi önemli ölçüde aydınlatacaktır... Çanakkale Savaşlarından ziyade 1.Dünya Savaşı'na girmemizin nedeni ve Enver'in karakteristik yapısı arasındaki ilişki beni çok şaşırtmıştı doğrusu... Şu soruyu hep sorar oldum kendime: "Enver'in bulunduğu konumda 1914 yılının Ağustos ayında Mustafa Kemal olsaydı dünya haritası şimdi nasıl olurdu?"
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Şubat 10, 2009, 07:53:44 »
Ali Rıza Bey, o kitabı duydum ama okuma imkanım olmadı. Tavsiyeniz için teşekkür ederim, okumaya çalışacağım.