Gönderen Konu: 2015 Corolla 1.6 Benzinli motora sıvı lpg sistemi takılabilir mi?  (Okunma sayısı 13064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 13000
  • Model Yılı: '15
  • 43 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Dostlar merhaba;
Öncelikle kendimi ifade etmek isterim. Toyotacı bir ailenin toyotacı çocuğu olarak büyüdüm. '95 XEİ corollamız vardı, sıfır almıştık ve 20 yaşındayken arabayı yenisini almak için ben sattım. 2015 Corolla Advance aldım.
"Neden sıvı lpg düşünüyorsun, motorun atmosferik, her sisteme uyumlu, git herhangi bir marka lpg sistemi taktır" diyenler için de bir notum var: Arkadaşlarım ben '95 corollama lpg'yi araç 17 yaşına ve 135.000 km'ye gelince lpg taktırmış biriyim. Yine taktırmazdım ancak benzin 5 TL olmuştu o zamanlar ve artık yeter dedim, gittim Tartarini lpg taktırdım. Çok da memnun kaldım lakin kim ne derse desin LPG gaz olarak motora girdiği sürece motora zarar verir, ömrünü kısaltır. Gördüğünüz gibi ben araba alıp 20 sene binmiş bir aileden geliyorum. Kafama esti diye arabamı değiştirmem ve nasılsa satacağım diyerek arabama zarar vermem. Benim mantığım şudur: Sen Corollana ne kadar iyi bakarsan o da sana o kadar iyi bakar.

Şimdi mevzuya dönecek olursak, atmosferik motora sıvı lpg sistemi takılıyor mu? Takılıyorsa bu işi kim, nerede, kaç, paraya yapıyor? Hangi marka sıvı lpg sistemi önerirsiniz? Kendi corollasına taktıran var mı?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kaptan...
  • Kilometre: 36640
  • Model Yılı: '14
  • 1 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Merhaba ben çok anlamam ama başımdan geçen olayı anlatayım.
Honda crv ivtec 2.0 aracim lpg var bu yağlama sistemi çıkmış gittim log bayisine bu sistemden taktirmak istiyorum dedim.
Cevabı
Senin araca gerek yok dedi.
Dedkm motoru korusun felan filan toyota honda araçlara yağlı sisteme gerek yok avrupa araçları olsaydı takardik dedi.
Paran çoksa tak dersen takarim dedi.
Ara sıra benzine katki koy yeter dedi.
Yani takdir sizin çok anlamam ama takdirmadim.
Normal brc takin bence takdir sizindir.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Avustralya'da bir söz vardır,
Yola gideceksen istediğin araçla gidebilirsin,

Gidip geri dönmek istiyorsan TOYOTA kullanmalısın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
Honda crv ivtec 2.0 aracim lpg var bu yağlama sistemi çıkmış gittim log bayisine bu sistemden taktirmak istiyorum dedim.
Cevabı
Dedkm motoru korusun felan filan toyota honda araçlara yağlı sisteme gerek yok avrupa araçları olsaydı takardik dedi.

Arkadaşın dediği sistem farklı hocam  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 43 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Cevabı

Arkadaşın dediği sistem farklı hocam  :tamam:

İkinize de teşekkür ederim arkadaşlar. Evet yağlı sistemden farklıdır, sıvı lpg ama fiyat konusuna bakarsak lpgcilerin hepsi aynı şeyi söylüyor: Toyota'ya gerek yok!
Kimse de demiyor ki arkadaş olur, yaparız, atmosferik motor olduğu için turbolu motordan daha uygun fiyata ve daha basit işlemlerle uygularız vs.

Var mı arkadaşlar başka düşünceleri olan?

Mesaj Birleştirildi: Eylül 11, 2016, 18:32:28
Şu BRC mevzusuna da ayrıca gıcığım. Sanki en iyi marka oymuş gibi lanse ediliyor fakat ben kimseye önermem. Arkadaşın arabasına (benimkinin 2014'ü) Landirenzo EVO kit taktırdık, test ettim, 1 yılı aşkındır da kullanıyor. Bence harika bir sistem. Ama markadan da daha önemli tek şek var LPG işinde ki o da ustalık. Herkese elletmeyin aracınızı derim. Bizim Landirenzo uygulattığımız bayi sadece o markayı takıyor ve her araç için kendine standartlar oluşturmuş. Mesela benim aracımı da getirsem ona arkadaşımın aracında nereden ne şekilde hangi ekipmanı geçirdiyse benimkine de aynını uyguluyor. Kurumsal şirketlerde çalışanlar daha iyi anlar ne demek istediğimi, standardın önemi büyüktür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne mutlu TÜRKÜM diyene!
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '10
  • 68 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
Dostlar merhaba;
Öncelikle kendimi ifade etmek isterim. Toyotacı bir ailenin toyotacı çocuğu olarak büyüdüm. '95 XEİ corollamız vardı, sıfır almıştık ve 20 yaşındayken arabayı yenisini almak için ben sattım. 2015 Corolla Advance aldım.
"Neden sıvı lpg düşünüyorsun, motorun atmosferik, her sisteme uyumlu, git herhangi bir marka lpg sistemi taktır" diyenler için de bir notum var: Arkadaşlarım ben '95 corollama lpg'yi araç 17 yaşına ve 135.000 km'ye gelince lpg taktırmış biriyim. Yine taktırmazdım ancak benzin 5 TL olmuştu o zamanlar ve artık yeter dedim, gittim Tartarini lpg taktırdım. Çok da memnun kaldım lakin kim ne derse desin LPG gaz olarak motora girdiği sürece motora zarar verir, ömrünü kısaltır. Gördüğünüz gibi ben araba alıp 20 sene binmiş bir aileden geliyorum. Kafama esti diye arabamı değiştirmem ve nasılsa satacağım diyerek arabama zarar vermem. Benim mantığım şudur: Sen Corollana ne kadar iyi bakarsan o da sana o kadar iyi bakar.

Şimdi mevzuya dönecek olursak, atmosferik motora sıvı lpg sistemi takılıyor mu? Takılıyorsa bu işi kim, nerede, kaç, paraya yapıyor? Hangi marka sıvı lpg sistemi önerirsiniz? Kendi corollasına taktıran var mı?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Yeni nesil araçları EFSANE Corolla ile karşılaştırmayın. Bunlarda 20 yıl sorunsuz binmek hayal. Hiç bir şey olmazsa direksiyon sistemi çöker.  Bu sebeple 20 yıl  sorunsuz binerim sözü , fazla fazla iddialı. Ha 20 yıl sonra çalışır ama sanayi ile ortak olarak aracı kullanırsınız.   Efsaneler gibi dimdik ayakta kalmaz.

Eskiden araçları demirden yaparlardı , gereken yerlere de kaliteli plastik kullanırlardı.
Şimdi aracı ucuz plastikten yapıyorlar, gereken yerlere demir kullanıyorlar. ( Hafif, ekonomik olması gibi haklı da sayabileceğimiz gerekçelerle)

Eee malum plastik belirli bir süre sonra , zaman aşımına uğrayarak özelliğini kaybediyor. Siz ne kadar iyi bakarsanız bakın.

Bu arada sizin araca yağlamalı kite gerek yok. O daha çok alüminyum gibi hafif metalden motor ve motor bloku kullanan araçlar için.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 11, 2016, 18:35:42
Yeni nesil araçları EFSANE Corolla ile karşılaştırmayın. Bunlarda 20 yıl sorunsuz binmek hayal. Hiç bir şey olmazsa direksiyon sistemi çöker.  Bu sebeple 20 yıl  sorunsuz binerim sözü , fazla fazla iddialı. Ha 20 yıl sonra çalışır ama sanayi ile ortak olarak aracı kullanırsınız.   Efsaneler gibi dimdik ayakta kalmaz.

Eskiden araçları demirden yaparlardı , gereken yerlere de kaliteli plastik kullanırlardı.
Şimdi aracı ucuz plastikten yapıyorlar, gereken yerlere demir kullanıyorlar. ( Hafif, ekonomik olması gibi haklı da sayabileceğimiz gerekçelerle)

Eee malum plastik belirli bir süre sonra , zaman aşımına uğrayarak özelliğini kaybediyor. Siz ne kadar iyi bakarsanız bakın.

Bu arada sizin araca yağlamalı kite gerek yok. O daha çok alüminyum gibi hafif metalden motor ve motor bloku kullanan araçlar için.

GDI motorlarda kullanılan sistemlerde de yakıt tasarrufu daha az. O vakit benzinden binin daha iyi gibi bir durumda var. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 43 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi

Mesaj Birleştirildi: Eylül 11, 2016, 18:35:42
Yorum için teşekkür ederim Yusuf Bey.
Efsane efsanedir, ben bile hala arıyorum efsanemi ve hala fotoğraflarına bakıyorum. O kadar da bağlıydım aracıma ama zamanın gerisinde kaldığı gerçeğiyle de yüzleşmek zorunda kaldım. Aracın en teknolojik donanımı ön kapı camlarının otomatik mandalıydı. Düşünün yani... Ama 20 yıl boyunca o açma kapama mandalları teklemedi bile. Toyota benim gözümde en iyidir. Günümüzde kullandığı malzeme kalitesi düşmüş olabilir ama arıza yapmamasıyla ünlü bir motor şirketi de zıvanadan çıkacak şekilde ürün üretmez bence. En azından üretmemeli diye düşünüyorum. Ben yine de 20 yıl binerim iddiamı sürdürürüm aslında ama İskenderun'da geçerli değil bu. Malum garaj lazım en önce.
Yusuf Bey peki sizin sıvı lpg ile ilgili bilginiz var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
Hasan hocam sizin dediğiniz sistem direk enjeksiyon diye geçiyor,  gaz buhar haline geçmeden sıvı halde püskürtülüyor.  Lovato da 2800-3000 tl arasında peşin ve taksitli olarak.  Kimse bağlamam demez sadece gerek yok der. Para sizin değilmi nede olsa  ::) ama konu tasarruf ise zaten ilk baştan tasarrufa uymak lazım.  Normal sistemlerde bile lpg firmalarının durumu ortada hele ki böyle daha yeni bir sistemde nasıl tecrübeleriniz olur merak ediyorum  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
Yıllık yaptığınız yada yapmayı planladığınız kilometre ne kadar? @Hasan Çelik (38863)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
Sıvı lpg sistemi okuduğum kadarıyla son çıkan sistem ve turbolu motorlar için uyumluluk sağlayan bir sistem. Malum Gdi Tsi  turbolu yağlama sistemi kullanıldığı için  benzin takviyeli püskürtme yapılıyor. Ancak direk sıvı lpg sistemi benzin takviyesi yapmadan çalışıyor..
Piyasa fiyatı Brc 7000tl Prins daha pahalı .. Euro endeksli fiyatları sabit.
Turbolu Passat ve Tsi motor için dizel farkının 15bin lira olduğunu düşünürsek , 7bin liraya taktırılır mı diye düşünürsün. Ancak atmosferik motorun OBD kitlerle uyumu ortadayken bu aracın satılma sebebi Lpg uyumuyken bu kadar evhama gerek yok. Kendini ispatlamış markalara hatta Atiker Gold taktırın  motorunuz  %100uyumlu....
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Verso
  • 47 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
Merhaba,  yeni aracınız hayırlı olsun.
Sıvı lpg özellikle direk enjeksiyon motorlar için sanıyorum. İlla buna da uygulanırsa avantaj ne kadar olur bilmiyorum ama baştan iki kat çıkar,  ki tasarruf için yapılan bir şeyde amortisman uzar,  büyük dezavantaj.  20 yıl kullanılabilse belki mantıklı olabilir ama bu konuda arkadaş yazmış, zaten Toyota mühendisleri de aracın ekonomik ömrünü kitabında 10 yıl belirtmişler.
Tabii kazasız belasız kullanın ama yine de çok yatırıma gerek yok kanaatindeyim.  Hele ki,  şahsen sokakta bıraktığım demirden yapılmış birşey için aşırı değer vermiyorum.  Kapalı otoparkta dururken çarptılar,  çok tınmadım.

Ayrıca,  belirttiğiniz gibi bu işlerde işçilik,  yani deneyim  çok önemli. Sıvı lpg ustasını nerden bulacaksınız,  bi yerlerde bozulsa kim anlar...
Hülasa,  hayırlısı  olsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 43 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: 2015 Corolla 1.6 Benzinli motora sıvı lpg sistemi takılabilir mi?
« Yanıtla #10 : Eylül 11, 2016, 19:21:46 »
Yıllık yaptığınız yada yapmayı planladığınız kilometre ne kadar? @Hasan Çelik (38863)
Hocam senede 10bin km'yi zor dolduruyorum. Sadece uzun yolda (Hatay - Zonguldak arası) kullanıyorum desem yeridir. Malum 3 vardiya çalışınca pek arabaya binecek vakit bulamıyor insan.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 11, 2016, 19:29:55
Sıvı lpg sistemi okuduğum kadarıyla son çıkan sistem ve turbolu motorlar için uyumluluk sağlayan bir sistem. Malum Gdi Tsi  turbolu yağlama sistemi kullanıldığı için  benzin takviyeli püskürtme yapılıyor. Ancak direk sıvı lpg sistemi benzin takviyesi yapmadan çalışıyor..
Piyasa fiyatı Brc 7000tl Prins daha pahalı .. Euro endeksli fiyatları sabit.
Turbolu Passat ve Tsi motor için dizel farkının 15bin lira olduğunu düşünürsek , 7bin liraya taktırılır mı diye düşünürsün. Ancak atmosferik motorun OBD kitlerle uyumu ortadayken bu aracın satılma sebebi Lpg uyumuyken bu kadar evhama gerek yok. Kendini ispatlamış markalara hatta Atiker Gold taktırın  motorunuz  %100uyumlu....

Merhaba,  yeni aracınız hayırlı olsun.
Sıvı lpg özellikle direk enjeksiyon motorlar için sanıyorum. İlla buna da uygulanırsa avantaj ne kadar olur bilmiyorum ama baştan iki kat çıkar,  ki tasarruf için yapılan bir şeyde amortisman uzar,  büyük dezavantaj.  20 yıl kullanılabilse belki mantıklı olabilir ama bu konuda arkadaş yazmış, zaten Toyota mühendisleri de aracın ekonomik ömrünü kitabında 10 yıl belirtmişler.
Tabii kazasız belasız kullanın ama yine de çok yatırıma gerek yok kanaatindeyim.  Hele ki,  şahsen sokakta bıraktığım demirden yapılmış birşey için aşırı değer vermiyorum.  Kapalı otoparkta dururken çarptılar,  çok tınmadım.

Ayrıca,  belirttiğiniz gibi bu işlerde işçilik,  yani deneyim  çok önemli. Sıvı lpg ustasını nerden bulacaksınız,  bi yerlerde bozulsa kim anlar...
Hülasa,  hayırlısı  olsun

Yorumlar için teşekkür ederim arkadaşlar. Herkesin yorumunu değerli buluyor ve inanın hesaba katıyorum.
Şimdi bugün adam gibi bir marka LPG sistemi taktırmaya kalksak, en az 2bin tl para vermek gerekiyor. Bunlar çalışırken benzinde çalışıyor ve motor ısındıktan sonra LPG'ye geçiyor. Sıvı LPG sistemi direkt olarak LPG'de çalışıyor benzine ihtiyaç duymuyor. Ayrıca LPG'nin yanma sıcaklığı daha yüksek diye biliyorum. Bu da oda içerisinde (silindir içerisinde) daha kuvvetli bir patlama yaşatıyor ve verimi azaltıyor. Gaz LPG benzine oranla (miktar olarak bakarsanız) daha fazla harcanır. 100 km'de atıyorum 6 LT benzin yakan araç, 100 km'de 7.5 LT LPG yakar. Tabi LPG fiyatı daha ucuz olduğu için göze görünmez ama netice budur. Sıvı LPG sisteminde aracın kendi enjektörleri (benzin enjektörleri) kullanıldığı için benzinle aynı miktarda LPG yakacaktır.
Bu bilgiler ışığında normal bir LPG sistemi 2000 TL'ye takılıyor ve sıvı LPG sistemi 3000 TL'ye takılıyorsa, ben sıvı LPG'yi tercih ederim. (Fiyatları ve rakamları uydurdum kusura bakmayın, kimseyi yanıltmış olmayayım)

Mesaj Birleştirildi: Eylül 11, 2016, 19:33:35
Hasan hocam sizin dediğiniz sistem direk enjeksiyon diye geçiyor,  gaz buhar haline geçmeden sıvı halde püskürtülüyor.  Lovato da 2800-3000 tl arasında peşin ve taksitli olarak.  Kimse bağlamam demez sadece gerek yok der. Para sizin değilmi nede olsa  ::) ama konu tasarruf ise zaten ilk baştan tasarrufa uymak lazım.  Normal sistemlerde bile lpg firmalarının durumu ortada hele ki böyle daha yeni bir sistemde nasıl tecrübeleriniz olur merak ediyorum  :tamam:
İşte ana konuya değinen bir arkadaşım. Teşekkür ederim azizim yorum için. Bir üstteki yorumumu da sizinle tekrar paylaşayım:

Hocam senede 10bin km'yi zor dolduruyorum. Sadece uzun yolda (Hatay - Zonguldak arası) kullanıyorum desem yeridir. Malum 3 vardiya çalışınca pek arabaya binecek vakit bulamıyor insan.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 11, 2016, 19:29:55
Yorumlar için teşekkür ederim arkadaşlar. Herkesin yorumunu değerli buluyor ve inanın hesaba katıyorum.
Şimdi bugün adam gibi bir marka LPG sistemi taktırmaya kalksak, en az 2bin tl para vermek gerekiyor. Bunlar çalışırken benzinde çalışıyor ve motor ısındıktan sonra LPG'ye geçiyor. Sıvı LPG sistemi direkt olarak LPG'de çalışıyor benzine ihtiyaç duymuyor. Ayrıca LPG'nin yanma sıcaklığı daha yüksek diye biliyorum. Bu da oda içerisinde (silindir içerisinde) daha kuvvetli bir patlama yaşatıyor ve verimi azaltıyor. Gaz LPG benzine oranla (miktar olarak bakarsanız) daha fazla harcanır. 100 km'de atıyorum 6 LT benzin yakan araç, 100 km'de 7.5 LT LPG yakar. Tabi LPG fiyatı daha ucuz olduğu için göze görünmez ama netice budur. Sıvı LPG sisteminde aracın kendi enjektörleri (benzin enjektörleri) kullanıldığı için benzinle aynı miktarda LPG yakacaktır.
Bu bilgiler ışığında normal bir LPG sistemi 2000 TL'ye takılıyor ve sıvı LPG sistemi 3000 TL'ye takılıyorsa, ben sıvı LPG'yi tercih ederim. (Fiyatları ve rakamları uydurdum kusura bakmayın, kimseyi yanıltmış olmayayım)

Şimdi eğer tasarrufu düşünüyorsak BENCE sıvı lpg daha da tasarruflu olacaktır. Ayrıca aracın performansını kesinlikle düşürmediğini biliyorum hatta artırdığını iddia eden biri de var. (Adama aracı sıvı lpg taktırmadan önce ve sonra dyno testine sokmuş. %10 performans arttı diyor, VW Scirocco için).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 11, 2016, 19:46:29 »
10.000 km için bence hiç birini düşünmeyin. Lpg taktırıp daha çok km yapma durumunuz olsa ona da tamam ama vaktiniz olmadığını yazmışsınız. Yapacağınız yatırımın büyüklüğüne göre en erken 1.5-2 yıldan önce size dönmeyeceğini unutmayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 11, 2016, 20:03:23 »
Beyler direkt Sıvı sistem fiyatları şöyle,
VİALLE SİSTEM  2250 € (7500TL)
PRİNS SİSTEM 2250 € (7500TL)
BRC SİSTEM 2000€(7000TL)
Velev ki benzin takviyesi olmadı 1 litre lpg tasarruf ettiniz. 7000 tlyi çıkaramazsınız arada uçurum var...Turbolu araçlar için bir ihtimal...
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 43 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 11, 2016, 20:18:53 »
10.000 km için bence hiç birini düşünmeyin. Lpg taktırıp daha çok km yapma durumunuz olsa ona da tamam ama vaktiniz olmadığını yazmışsınız. Yapacağınız yatırımın büyüklüğüne göre en erken 1.5-2 yıldan önce size dönmeyeceğini unutmayın.
Mehmet hocam 1.5-2 yıl benim için uygun. Dediğim gibi arabaya uzun vade binmeyi düşünen biriyim.
BRC SİSTEM 2000€(7000TL)
Velev ki benzin takviyesi olmadı 1 litre lpg tasarruf ettiniz. 7000 tlyi çıkaramazsınız arada uçurum var...Turbolu araçlar için bir ihtimal...
Barış Bey bu fiyatlar Turbolu araçlar için diye biliyorum. Yani özel muamele isteyen özel motorlar için. Atmosferik motorlu bir araca daha uygun fiyata takılmalı diye düşünüyorum. Aldığım duyumlar 3000 TL gibi rakamlar ama emin olamıyorum işte.
Tabi 7000 TL verip de atmosferik motora sıvı LPG taktırmam. Ama düşününce 2000 TL gaz LPG yerine 3000 TL sıvı LPG mantıklı geliyor açıkcası.
Yaa bir de dediğim gibi uzun yola gidiyorum. Bir gidiş dönüşüm bana yaz başında benzin 4.15 iken 480 TL civarına geliyordu. Yolun 700 kmsini sabit 130'la ve kalan 170 kmsini sabit 150 ile gidip geliyorum. Klima sürekli açık. Şimdi bakıyorum benzin 4.80 olmuş. Bayramdan sonra gidip geleceğim nasip olursa ve 480 TL bana 550 TL'ye gelecek. Sıvı LPG sistemim olsa 100 km'de 6.6 lt gaz yakacağım. Hesap ortada...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 11, 2016, 20:42:14 »
BRC SİSTEM 2000€(7000TL)
Baris bey sizin paylasmis oldugunuz fiyatlar vw tsi motor ve benzerleri calisma prensibine ait motorlar icin gecerli olan fiyat listesi. Bu motorlarin calisma prensipleri farkli oldugu icin daha farkli sistemler kullaniliyor.
Arkadasin istedigi sivi lpg kiti sistemi atmosferik ve bazi turbo beslemeli motorlar icin kullaniliyo 3000 tl civari.
Atmosferik Opel Astrasi olan bir arkadas taktirmisti gayet memnundu. Arkadasinda dedigi gibi bu sistem direk lpg de calisiyor. Normal kite gore farkli parcalara sahip. Eger kendisinin belirttigi gibi 20 sene kullanacaksa mantikli.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 43 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Eylül 11, 2016, 21:32:15 »
Baris bey sizin paylasmis oldugunuz fiyatlar vw tsi motor ve benzerleri calisma prensibine ait motorlar icin gecerli olan fiyat listesi. Bu motorlarin calisma prensipleri farkli oldugu icin daha farkli sistemler kullaniliyor.
Arkadasin istedigi sivi lpg kiti sistemi atmosferik ve bazi turbo beslemeli motorlar icin kullaniliyo 3000 tl civari.
Atmosferik Opel Astrasi olan bir arkadas taktirmisti gayet memnundu. Arkadasinda dedigi gibi bu sistem direk lpg de calisiyor. Normal kite gore farkli parcalara sahip. Eger kendisinin belirttigi gibi 20 sene kullanacaksa mantikli.

Teşekkür ederim yorum için azizim. Ama sadece 20 sene kullanmak için ideal bir sistem diye düşünmüyorum ben. Zira normal bir LPG sisteminden sadece 1000 tl fiyat farkı var. Ee benzin tüketimini sıfırlıyor ve LPG yakıtını da düşürüyor. Bence fiyat/performans oranı gayet başarılı bir ürün. (Atmosferik motor için konuşuyorum)
Bu sistemi taktıran arkadaşınız hangi marka ürünü nerede taktırmıştı, hatırlıyor musunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 12, 2016, 00:39:17 »
konu hakkında yazılcak bişey kalmamış üstadlar döktürmüş gene :)

konuyu inceledim "2,000 tl'ye normal kit taktıracağıma 3,000tl'ye sıvı LPG sistemi taktırırım" kısmı beni yakaladı gibi eğer dediğiniz gibi 7,000 tl yerine bu kiti 3,000 tl ye mâl edecekseniz bence gayet mantıklı hem sıralı sistemin kullandığı (kışın artan) benzin masrafından kurtulunacak hemde performans kaybı yaşanmayacak +LPG den kaynaklı subab aşınması vs bi nebze azalacaksa makul gibi :)
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Eylül 12, 2016, 01:01:50 »
Teşekkür ederim yorum için azizim. Ama sadece 20 sene kullanmak için ideal bir sistem diye düşünmüyorum ben. Zira normal bir LPG sisteminden sadece 1000 tl fiyat farkı var. Ee benzin tüketimini sıfırlıyor ve LPG yakıtını da düşürüyor. Bence fiyat/performans oranı gayet başarılı bir ürün. (Atmosferik motor için konuşuyorum)
Bu sistemi taktıran arkadaşınız hangi marka ürünü nerede taktırmıştı, hatırlıyor musunuz?
Ankara da Opel Asta 1.6 araca Vaile marka olmasi lazim. Opel forumdan ulasabilirsem. Kendisine son yorumlarini alirim.

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 43 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 12, 2016, 01:28:54 »
konu hakkında yazılcak bişey kalmamış üstadlar döktürmüş gene :)

konuyu inceledim "2,000 tl'ye normal kit taktıracağıma 3,000tl'ye sıvı LPG sistemi taktırırım" kısmı beni yakaladı gibi eğer dediğiniz gibi 7,000 tl yerine bu kiti 3,000 tl ye mâl edecekseniz bence gayet mantıklı hem sıralı sistemin kullandığı (kışın artan) benzin masrafından kurtulunacak hemde performans kaybı yaşanmayacak +LPG den kaynaklı subab aşınması vs bi nebze azalacaksa makul gibi :)
Ramazan Hocam tam herkes muhalif diye düşünürken Hızır gibi yetiştin. Teşekkür ederim yorum için. Mantıklı geliyor, epey sıcak bakıyorum bu işe bakalım fiyat konusunu dediğin gibi çözebilirsem gidip ilk fırsatta uygulatacağım gibi görünüyor.
Ankara da Opel Asta 1.6 araca Vaile marka olmasi lazim. Opel forumdan ulasabilirsem. Kendisine son yorumlarini alirim.

Mehmet Hocam size zahmet vereceğim ama arkadaşa ulaşır da yorumlarını bizimle paylaşırsanız çok ama çok makbule geçecek. Vialle marka sıvı LPG'nin fiyatını da öğrenirseniz daha da makbule geçer. Şimdiden teşekkür ederim azizim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 12, 2016, 10:28:55 »
prins bayisindan aldığım bilgiler  doğrultusunda ;
Sıvı lpg sistemi tsi, tfsi, gdi, ecobos motor  tipi araçlar için geliştirilen bir sistem olduğunu,bahsedilen motorlar dışında bu sisteme
gerek olmadığını,direk LPG ile çalıştığını,bakım gerektirmediğini,güç ve performans kaybı olmadığını,araçın orjinal yakıt parçalarını kullandığını,delme ve tadilat işlemi gerektirmeden yapıldığını ve ortam sıcaklığı ve nemden etkilenmediğini söylediler.

Özelliklede yukarıda adı geçen motor tipleri için özel olarak geliştirilmiş.