Gönderen Konu: Tampon boyası düzeltme  (Okunma sayısı 2398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Tampon boyası düzeltme
« : Ağustos 18, 2016, 14:32:39 »
Herkese iyi günler, çok uzatmadan özetle konuya girmek istiyorum.
Arka tamponda arkadaki aracın ışıklarda dokunması sonucu biraz hasar meydana geldi. Servise götürdüm bunun pasta cila ile geçmeyeceğini söylediler. Ancak komple boya veya değişim olabilir dediler. Rötuş yapılırsa da iz kalır dediler. Ben de o halde siz yine de pasta cila atın olduğu kadar mutlaka bir fark olur dedim. Ücret de talep etmediler benden... 15 dk sonra aracımın başına çağırdılar. Bir baktım rötuş yapmışlar. o kadar dedim sadece pasta cila diye adamlar gitmiş bana sormadan benim aracımı boyamışlar ufak da olsa ! Her neyse.. Açıkcası tamponun eski hali daha az dikkat çekiyordu şuanda çamur gibi sırıtıyor ve beni deli ediyor. Bu işlerde gerçekten acemiyim ilk defa böyle şeyler yaşıyorum biraz akıl almak istiyorum siz büyüklerimden affınıza sığınarak.. Aklıma su zımparası ve cila atmak geldi ama bilemedim iyi mi olur daha da kötü yapar mı ? Resimleri ekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Servisin rötuş öncesi:

http://i.hizliresim.com/vZmyA4.jpg

http://i.hizliresim.com/lEL4pr.jpg

İşlem sonrası:

http://i.hizliresim.com/E3b2Bg.jpg

Toyota Club Türkiye

Tampon boyası düzeltme
« : Ağustos 18, 2016, 14:32:39 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 14000
  • Model Yılı: '20
  • 92 kere teşekkür etti
  • 95 kere teşekkür edildi
Ynt: Tampon boyası düzeltme
« Yanıtla #1 : Ağustos 18, 2016, 15:02:18 »
Geçmiş olsun.
Benzer çizikler bizim aracımızda da vardı.Boyası atan noktalı yerleri ince uçlu fırçayla dikkatli bir şekilde doldurup kurumasını bekledim.İyice kuruduktan sonra 2000 grit zımparayla çizik ve boyadığım kısımları zımparaladım.Üzerine ağır+hafif pasta yaparak %90 oranında düzelttim.Sizin tampona rütuşu çok şişirme yapmışlar.İnce uçlu bir fırçayla doldurup,zımpara+ polisaj yapsalardı eskisinden daha güzel olabilirdi.Şu anki boyayı sökmek için izopropil alkol deneyebilirsiniz.Kesin işe yararmı bilemiyorum.Diğer aracımızı boyaya verdiğimizde sağına soluna rütuş yapmışlardı ve daha kötü olmuştu(araba beyazdı ama sürdükleri boya krem rengiydi resmen :D ).İzoporil alkolle zorlanmadan çıkartmıştım.

Öncesi

Boya-zımpara-polisaj sonrası

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 18, 2016, 15:05:35 »
İlginize çok teşekkür ederim elinize sağlık çok iyi iş çıkarmışsınız. Hasar benzer şekilde.. Herhalde sizin yaptığınız işlemleri ben de yapsam suankinden iyi hale gelir ama zemin plastik olduğu için şüphelerim var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 92 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 18, 2016, 15:09:44 »
İlginize çok teşekkür ederim elinize sağlık çok iyi iş çıkarmışsınız. Hasar benzer şekilde.. Herhalde sizin yaptığınız işlemleri ben de yapsam suankinden iyi hale gelir ama zemin plastik olduğu için şüphelerim var.
Zımpara dikkat ister biraz.Polisaj ile de çok ısıtmamak lazım plastik olduğu için boyanın açılma riski yüksek.Boyayla çizikleri siz doldurup zımpara ve polisajı güvendiğiniz bir yere yaptırabilirsiniz aslında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 18, 2016, 15:12:19 »
Evet sanırım bu işi bilen birine yaptırmak daha sağlıklı olur. En azından  kötü durmaz belli olsa bile insan takıyor böyle şeylere ister istemez. Sonuç olarak bilginiz yok ise ellemeyin diyorsunuz değil mi ? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 92 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2016, 15:17:35 »
Evet sanırım bu işi bilen birine yaptırmak daha sağlıklı olur. En azından  kötü durmaz belli olsa bile insan takıyor böyle şeylere ister istemez. Sonuç olarak bilginiz yok ise ellemeyin diyorsunuz değil mi ? :)
Tamponu komple boyatmayı göze alıyorsanız deneyin :) Veya hurda bir panelde ya da gözden çıkarılmış bir araçta pratik yapabilirsiniz.Bu arada zımpara izlerini elle yok etmek mümkün değil.Polisaj makinesi lazım.Bence siz bu boyaları söküp dikkatli bir şekilde kendiniz doldurun.Zımpara ve polisajı bilen biri 15-20 dk da halleder.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2016, 15:21:39 »
Tamponu komple boyatmayı göze alıyorsanız deneyin :) Veya hurda bir panelde ya da gözden çıkarılmış bir araçta pratik yapabilirsiniz.Bu arada zımpara izlerini elle yok etmek mümkün değil.Polisaj makinesi lazım.Bence siz bu boyaları söküp dikkatli bir şekilde kendiniz doldurun.Zımpara ve polisajı bilen biri 15-20 dk da halleder.

Anladım teşekkürler. Polisaj makinem var.Benzer malzeme bulursam biraz pratik yapayım olmadı sanayi yolu gözüktü.. Bu servisin şişirme işinden sonra bir daha servise gider miyim kendi kendime uzun süre düşünmem lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 151234
  • Model Yılı: '04
  • 189 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 18, 2016, 17:19:00 »
Boyadıkları yeri parmağıyla mı sürmüşler ?  :wacko:
Kalite + Konfor + Güven + Yakıt = AVENSİS ;)

Safkan BEYAZZ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '10
  • 160 kere teşekkür etti
  • 130 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 18, 2016, 19:18:35 »
 Şaka gibi sanki gerçekten parmakla sürülmüş gibi :o Ben olsam dayanamaz konuşurdum, geçmiş artık.. Emre Bey gerekli bilgiyi vermiş umarım halledebilirsiniz
1984 Kadett D 1.3 Gls 211.000 Km
2010 Astra HB 1.3 CDTI 118.000 Km

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 18, 2016, 20:50:16 »
Şaka gibi sanki gerçekten parmakla sürülmüş gibi :o Ben olsam dayanamaz konuşurdum, geçmiş artık.. Emre Bey gerekli bilgiyi vermiş umarım halledebilirsiniz

İş işten geçti dediğiniz gibi bu işleri bilen bir arkadaşıma danıştım boş bir vakitte halledeceğiz inşallah. Yalnız parmak süren şahıs tam dolduramamış oralar için servisten tüp boya alacağım.