Gönderen Konu: ABS, TRC OFF ve VSC ışıkları yanıyor ve sönmüyor  (Okunma sayısı 3153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '05
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
ABS, TRC OFF ve VSC ışıkları yanıyor ve sönmüyor
« : Ağustos 09, 2016, 14:30:27 »
Merhaba

2005, Avensis 1.6 Elegant model aracımın ABS, TRC OFF ve VSC ışıkları yanıyor ve hiç sönmüyor. forumda bazı arkadaşlar sorun olarak, Akü olabilir yazmıştı, Aküden olabilir dedim, Akü değerleri çok düşük çıktı değiştirdim ama çözüm olmadı. Ankara'dayım.

Toyota Club Türkiye

ABS, TRC OFF ve VSC ışıkları yanıyor ve sönmüyor
« : Ağustos 09, 2016, 14:30:27 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Ynt: ABS, TRC OFF ve VSC ışıkları yanıyor ve sönmüyor
« Yanıtla #1 : Ağustos 09, 2016, 14:39:09 »
LPG var mı?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 09, 2016, 15:05:28 »
Evet
O zaman sorun lpg de. Lpg marka, model, montaj yeri ve zamani, km bilgisi, hangi marka lpg kullaniyirsunuz gibi bikgileri de paylasirsaniz iyi olur.
Tavsiye kismina gelince aracinizin akusunu sokup 15 20 dk sonra tekrar baglayip 2 - 3 gub benzinde kullanin akabinde yolda ltft stft degerlerine gore lpg ayari yaptirirsaniz daha da yanmaz.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 09, 2016, 15:20:46 »
O zaman sorun lpg de. Lpg marka, model, montaj yeri ve zamani, km bilgisi, hangi marka lpg kullaniyirsunuz gibi bikgileri de paylasirsaniz iyi olur.
Tavsiye kismina gelince aracinizin akusunu sokup 15 20 dk sonra tekrar baglayip 2 - 3 gub benzinde kullanin akabinde yolda ltft stft degerlerine gore lpg ayari yaptirirsaniz daha da yanmaz.

LPG markası Gasitaly, 2012 yılında araç 80 binde lpg takılmış, araç şu anda 160 binde, 3 ay önce rolanti dalgalanması nedeniyle subapları serviste değiştirdim. Ankara araç yürürken ltft stft ayarlarını yapacak olan lpg ustası tavsiyeniz var mı? Sübap değişiminden sonra Lpg ayarı için Ankarada  Şaşmazda olan Daldal lpg servisi Murat ustaya gitmiştim, o bu ayarı yapabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 09, 2016, 15:24:51 »
Öncelikle aracınızın hangi hata kodunu yazdığını okutun ona göre çözüm arayın. Mehmet Arkadaşımızın dediği gibi LPG kaynaklı bir sıkıntı olabilir. :tamam: Ankarada Quatro Garage diye bir yeri övüyor arkadaşlar
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 09, 2016, 15:32:58 »
Öncelikle aracınızın hangi hata kodunu yazdığını okutun ona göre çözüm arayın. Mehmet Arkadaşımızın dediği gibi LPG kaynaklı bir sıkıntı olabilir. :tamam: Ankarada Quatro Garage diye bir yeri övüyor arkadaşlar

Teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 10, 2016, 01:12:19 »

Aynen quatro garajda bahsi geçen yol ayarını yaptırdım ki sanırım Ankara'da yolda ayar yapan tek yer araçtan şuanlık memnunum:)
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 20, 2016, 21:43:29 »
2011 Avensis aracım 100.000 de ve üzerinde lovato LPG kiti var. Birkaç hafta önce ABS, TRC OFF ve VSC uyarısı verdi. Bilgisayarda 1. silindirde tekleme uyarısı gösterdi. Arızayı sildirdim. Önce 1 ve 2. bobinleri yer değiştirdim. arıza yine birde çıktı. Sonra 1. ve 2. bujileri yer değiştirdim. Arıza yine 1 de çıktı. Ne yapacağımı bilemiyorum. Tavsiye ve akılcı yönlendirmelere ihtiyacım var. (100.000 bakımını yeni yaptırdım. Bujileri değiştirmiştim.)
Gecmis olsun. Oncelikle 40 tl ye kendi lpg kaplonuzu almanizi tavsiye ederim. Ariza kodunu sildirip sirasiya lpg nin sigortasini sokup tanktaki vanasindan gazi kapatmanizi sonrasinda akuyu sok tak  yapip (10 - 15 dk beklenip bu arada sellektor  fren vs gibi hareketlerle sistemde ki elektirik tuketilmeli ) araca benzinde binmenizi tavsiye ederim. Eger benzin de ariza devam ediyorsa lpg de den degil atesleme sisteminden kaynakli oldugunu soyleye biliriz.

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 26, 2016, 22:58:08 »
Tekrar Merhaba

LPG işlerinde tavsiye edilen tüm çözüm önerileri denedi, Akü sökümü, yolda ayar vs, sonuç olarak  ABS, TRC OFF ve VSC yanmaya devam etti.

Dörtnal Toyota servisine gidildi, sağolsunlar servisteki arkadaşlar çok ilgililer ( Bu arada daha önce Yüceller Toyota servisine gitmiştim, neden ilk önce Dörtnal servisine gitmedim de, Yücellere gittim!, hissettiğim o duygu pişmanlıkla bile tarif edilemez)

Sonuç olarak ABS, TRC OFF ve VSC ışıklarının yanma sorununa Yawrate Sensorün bozuk olmasının yol açtığı sonucuna varıldı.

YawRate Sensorünün fiyatı 800 - 900 Tl arasında imiş  :(

Tabi önce bulabilirsem çıkmasını temin etmeye çalışacağım. Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.