Gönderen Konu: Sola Çekme Sorunu  (Okunma sayısı 10777 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '10
  • 160 kere teşekkür etti
  • 130 kere teşekkür edildi
Sola Çekme Sorunu
« : Temmuz 23, 2016, 20:07:57 »
 Merhaba arkadaşlar genellikle hayatımda bir sorun oluştuğu zaman tek seferde çözmeyi pek başaramıyorum malesef :(
 Bugün yine bu durum gerçekleşti.
 2010 1.3 dizel astra aracımızda sola çekme sorunu olduğu için rot balansçıya gittik bugün. Rot ayarı yapıldı, denendi fakat aracı aldıktan sonra eve dönerken az da olsa bir sola çekme olduğunu farkettim, eve uğramadan tekrar geriye döndüm ve sorunun devam ettiğini söyledim. Başka bir usta geldi ve aracın altında birkaç kişiyle birlikte işlem yaptı ardından denemeye çıktık. Aracı ben kullanmak isteyip aldım, sola çekme sorunu kaybolmuştu fakat direksiyon çok hafif sola bakıyordu. Söylediğimde ise ''tamam abi gidince ayarlıcam'' dedi. Yaptığı işlemi sorduğumda ise ''bu araçlarda rot ayarı yapılsa da çekme kaybolmaz, çekme ayarı sabittir ben ise alt taraftan traversten 3 milimetrelik bir ayar yaptım sağa çektim kafan rahat olsun'' dedi. Şuan direksiyon düz, çekme sorunu yok fakat kafama takıldı yapılan işlem doğru mu yanlış mı yardımcı olursanız sevinirim..
 Saygılar.
1984 Kadett D 1.3 Gls 211.000 Km
2010 Astra HB 1.3 CDTI 118.000 Km

Toyota Club Türkiye

Sola Çekme Sorunu
« : Temmuz 23, 2016, 20:07:57 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Ynt: Sola Çekme Sorunu
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2016, 21:39:16 »
Hocam gittiginiz yer bilgisayarli rot balans dukkani degilmiydi. Sanirsam sizdeki sikinti aracin duz gitmesi icin direksiyonun cok az sagda tutmak gerektigiydi.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 24, 2016, 00:29:58 »
Yasin kardeşim direksiyonu serbest bırakınca herhangi bir çekme yapıyor mu? Yada direksiyon serbest bırakıp fren yapınca çekme var mı hala ? Bu denemeleri trafiğe kapalı alanda yapmanı tavsiye ederim.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • 26 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 24, 2016, 01:00:07 »
Araç düz fakat direksiyon değilse rotçular kalibrasyon işlemi yaparak düzeltebilirler.

Ek olarak lastik yönleri doğru mu kontrol etmenizde fayda var.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 160 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Temmuz 24, 2016, 02:03:26 »
Arkadaşlar direksiyon düzken tuttuğum halde bile sola çekiyordu arabaya aksi yönde sağa çevirerek düz götürüyordum bazen. Rot ayarından sonra bu sorun büyük anlamda çözüldü fakat yine farkediyordum ben sola gitmek istediğini. En son işlemden sonra şimdilik sorun yok fakat şunu belirtmeliyim, SOL TEKER SAĞ TEKERE GÖRE ÖN TAMPONA DAHA YAKIN bir konuma getirildi ustanın söylediği ise traversten ayar yaptığı. Benim içim rahatlamadı aklımda sorular var hala.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 24, 2016, 08:22:00 »
Servise sorsanız? Belki kroniktir yada bilinmeyen bir sebebi vardır yada yapılması gereken işlem farklıdır
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Temmuz 24, 2016, 08:47:59 »
Sikinti olsaydi eger ror bakans ci su parca egri yada bozuk degismesi gerekiyor derdi. Traversten 3 mm one alma islemini merak ettim. Travers sabit sonucta. Rot ayari Bilgisayarindan cikan sonucu keske cikti olarak alsaydiniz.

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 160 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Temmuz 24, 2016, 11:03:14 »
 Parçaların hepsi çok iyi durumdaymış. Onun dediğine göre bu araçlara özel bir durummuş. En iyisi bir servise sormak ayrıca başka bir rot balansçıya daha gitmeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 24, 2016, 11:39:36 »
Parçaların hepsi çok iyi durumdaymış. Onun dediğine göre bu araçlara özel bir durummuş. En iyisi bir servise sormak ayrıca başka bir rot balansçıya daha gitmeyi düşünüyorum.

Antalya ilindemi ikamet ediyorsunuz ?

Şimdi burda kıyaslama gibi olmasın ama Astra piyasadaki çoğu C sınıfı araçtan daha iyi yol tutuşa ve viraj hakimiyetine sahip.Corolla ile güven vermeyen hızlarda Astra'm ile rahatlıkla seyahat edebiliyorum.
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 160 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Temmuz 24, 2016, 12:27:14 »
Antalya ilindemi ikamet ediyorsunuz ?

Şimdi burda kıyaslama gibi olmasın ama Astra piyasadaki çoğu C sınıfı araçtan daha iyi yol tutuşa ve viraj hakimiyetine sahip.Corolla ile güven vermeyen hızlarda Astra'm ile rahatlıkla seyahat edebiliyorum.
Evet Antalyadayım. Corolladan iyi olduğu kesin yol tutuşu konusunda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Temmuz 24, 2016, 21:22:00 »
Arkadaşlar direksiyon düzken tuttuğum halde bile sola çekiyordu arabaya aksi yönde sağa çevirerek düz götürüyordum bazen. Rot ayarından sonra bu sorun büyük anlamda çözüldü fakat yine farkediyordum ben sola gitmek istediğini. En son işlemden sonra şimdilik sorun yok fakat şunu belirtmeliyim, SOL TEKER SAĞ TEKERE GÖRE ÖN TAMPONA DAHA YAKIN bir konuma getirildi ustanın söylediği ise traversten ayar yaptığı. Benim içim rahatlamadı aklımda sorular var hala.
Yasinim araçta kaza falan yok değil mi? Bana normal bir uygulama gibi gelmedi nedense? Aklıma takılan darbe mi aldı araç acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 160 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Temmuz 24, 2016, 21:28:14 »
Yasinim araçta kaza falan yok değil mi? Bana normal bir uygulama gibi gelmedi nedense? Aklıma takılan darbe mi aldı araç acaba?
Osman Abi ön taraftan çok küçük bir kazası var ön takımı etkileyecek kadar değil, fotoğrafları ve faturaları mevcut. Acaba arka tekerlere rot ayarı yapılıyor mu çünkü bugün metreyle ölçtüm arka tekerlerin ön tarafları arasındaki mesafeyle arka tarafları arasındaki mesafe farklı fakat altına eğildiğim zaman rot kolu falan göremedim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Temmuz 24, 2016, 21:33:42 »
Başka rotbalans ustasından da fikir al istersen kazanın etkisini sor birde derim. Arka tekerlerede olması lazım rot balans yanlış biliyorsam af ola...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 160 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Temmuz 24, 2016, 21:39:11 »
Başka rotbalans ustasından da fikir al istersen kazanın etkisini sor birde derim. Arka tekerlerede olması lazım rot balans yanlış biliyorsam af ola...
Saygılar abi, yarın gideceğim inşallah..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Temmuz 24, 2016, 21:41:09 »
Saygılar abi, yarın gideceğim inşallah..
Allah iş rastlığı versin. Gelişmelerden haberdar et.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Temmuz 24, 2016, 22:04:39 »
Rot ayarı için öncelikle direksiyonu düz konuma getirip bir aparat takıyorlar ve akabinde 4 tekere alet takıp bilgisayarda görünen sapmalara göre ayar yapılıyor. Eğer ayar yapıldıgı halde ekranda görünen sapmalar düzelmiyorsa usta şu parça eğri bozuk degişmesi gerekiyor diyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Temmuz 25, 2016, 01:12:02 »
Evet Antalyadayım. Corolladan iyi olduğu kesin yol tutuşu konusunda

Antalya'da bildiğim bi usta malesef yok. Konya'da yardımcı olabilirim
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Temmuz 25, 2016, 09:16:01 »
Rot ayarında arka tekerlerin açısı da bozuk çıkabiliyor. Benim araçta arka sol tekerin açısı bozuk çıkmıştı ve bir boru takıp bir yerleri kanırtarak düzeltmişlerdi. Hatta iki kişi zor düzeltmişti :) size tavsiyem eski sistem yerler yerine yeni sistem lazerli rotculara gitmeniz. Bir de sizin arabanın marka model yılını girip orjinal açılara göre ayar yapılsın bunlar önemli.
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 160 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Temmuz 25, 2016, 14:24:04 »
 Merhaba arkadaşlar tekrardan,
Farklı bir rot balans servisine gittim orda da ayarlandı şimdilik sorun yok. Bilgisayar ekranından bana değerleri gösterip anlattı, neyin ne olduğunu açıkladı. @Demirhan ÜNLÜ (29821) aracın marka modeli girildi. Yani sonuç olarak doğru servisi ve ustayı bulmak en önemli nokta. Sizin sorunu kullanıcı olarak gözlemleyip doğru bir şekilde tanımlamanız ve ustaya da bunu doğru bir şekilde anlatmanız da en önemli şeylerden birisi. Bu konuda sorunu olan varsa yardımcı olmaktan sevinirim.
 Bu arada astra h arka tekerler yarı bağımsız süspansiyona sahip ve "muhterem aks kafasi" var bugün usta alttan gösterdi. Sapma durumuna göre yani aşırı derecede bozukluk varsa torna işlemiyle düzeltiliyor.
 Yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim, daha önce farklı markaların forumlarını kullandım bu aracı aldıktan sonra opel forumunda aynı başlığı açtım fakat toyotaclubtr farkını yine gösterdi.
 Saygılar..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Temmuz 25, 2016, 15:38:47 »
Merhaba arkadaşlar tekrardan,
Farklı bir rot balans servisine gittim orda da ayarlandı şimdilik sorun yok. Bilgisayar ekranından bana değerleri gösterip anlattı, neyin ne olduğunu açıkladı. @Demirhan ÜNLÜ (29821) aracın marka modeli girildi. Yani sonuç olarak doğru servisi ve ustayı bulmak en önemli nokta. Sizin sorunu kullanıcı olarak gözlemleyip doğru bir şekilde tanımlamanız ve ustaya da bunu doğru bir şekilde anlatmanız da en önemli şeylerden birisi. Bu konuda sorunu olan varsa yardımcı olmaktan sevinirim.
 Bu arada astra h arka tekerler yarı bağımsız süspansiyona sahip ve "muhterem aks kafasi" var bugün usta alttan gösterdi. Sapma durumuna göre yani aşırı derecede bozukluk varsa torna işlemiyle düzeltiliyor.
 Yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim, daha önce farklı markaların forumlarını kullandım bu aracı aldıktan sonra opel forumunda aynı başlığı açtım fakat toyotaclubtr farkını yine gösterdi.
 Saygılar..
Yasin hocam hic opelciler yardimci olmadi olur mu. Ben opelsizasla uyesiydim lakin forum yapilan saldirilar sonrasi surekli acilip kapandi ve en son uyelerin cogu dagildi ve suan icin whatsapp dan paylasim oluyor. [emoji16]