Gönderen Konu: Model karavan yapımına başlamayı düşünüyorum  (Okunma sayısı 8263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
Model karavan yapımına başlamayı düşünüyorum
« : Temmuz 18, 2016, 21:18:55 »
Merhaba abilerim daha önce yaklaşık 2-3 sene önce oturduğum binanın altındaki marangozdan artık ince tahta parçaları almıştım çünkü kendime model karavan yapmak istiyodum kafamdaki şey parçaları tek tek kesip sonrasında yapıştırmaktı odama süs olarak koycaktım hatta tavını çıkabilir yapmayı düşündüm yukardan içi gözüksün diye çünkü içinide bi karavan dekoru vermek istemiştim o zamanlar şuanda kapalı olan bir teknoloji forumunda moderatörlük yapıyordum ve bu konuyu orda açmıştım moderator ve forumdaki tanınmış biri olduğum için konuya ilgi duyulmuştu sürekli yaptığım gelişmeleri paylaşıyordum tahtaları falcatayla ve cetvelle kesiyordum çok uğraştırıyordu ama emek işi olsun istiyordum govdenin çoğu parçasının kesimini yapmıştım yan taraftaki kapıyı kesiyodum ve elim faydı falcata elimi baya bi derin kesmiş ayrıca o kadar uğraşıpta hazırladığım en büyük parçalardan biride kırılmıştı elimi sardık falan o parça kesilince benim yapma hevesim kaçtı bidaha yapmadım zaten ailemde kızdı neden bu işi falcatayla yapıyorum diye o zamandan beri bu hayalim kaldı gelelim bugüne eniştem parkecilik yapıyo benide 2 günlüğüne çağırdı eleman ihtiyacı olmuş gittim bugun yarında gidicem bugun aklıma şey geldi bu parkeler benim marangozdan aldığım tahtalara kalınlık olarak falan çok benziyolardı ayrıca eniştemin onları kestiği motorlu bi testeresi vardı ismini bilmiyorum ama marangozlardada oluyo yuvarlak bişey ucu testere gibi dikenli dönüyo sürekli ondan işte düşündümde eğer fazla parke kalırsa maketim için kullanabilirim onlara şeklide bu makineyle verebilirim böylece 2-3 yıl önceki hayalim tamamlanmış olur  ama  daha önce hiç bu işi yapamadım denedim ama başarısız oldum forumda bu konuda tecrübe edinmiş abilerimin olabilceğini düşündüm her türlü öneriye fikire tavsiyeye açığım eski denememin resimlerini bulursam paylaşacağım biraz uzun oldu ama okuyan ve bana öneride buluncak herkese teşekürler

Toyota Club Türkiye

Model karavan yapımına başlamayı düşünüyorum
« : Temmuz 18, 2016, 21:18:55 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
Ynt: Model karavan yapımına başlamayı düşünüyorum
« Yanıtla #2 : Temmuz 18, 2016, 21:35:56 »
@Ilke Arslan (19216)  Abi bunlar beni aşmazmı evdekiler zaten önceki olaylardan pek sıcak bakmıyo ben sadece kasasının her parçasını makinede kesip birleştirmeyi detayları sonradan elimde falçata kullanarak vermeyi düşünmüştüm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 18, 2016, 21:37:59 »
Abicim ince ve güzel işi ancak dremel ile çıkarabilirsin. Tabi model konusunda @Mesut Akın (531) abim dahada bilgili. o belki yardımcı olabilir.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Temmuz 18, 2016, 21:56:47 »
haklısın abi çok daha iyi olması maliyet demek şuan kaldırabilcek durumda değilim malesef bunu sadece karavanı  yapmak daha basit karavanı yapsam önünede oyuncak bi araba alıp bağlasam dahamı iyi olur yoksa direk motokaravan olarakmı yapmalıyım bu arada eski denememden bi resim buldum paylaşmak istiyorum

o çamurluk ne kadar büyükmüş öyle kapı kare falan toyotanın tasarımlarına laf yapanlar benim karavan tasarımımı görmemiş daha  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 73000
  • Model Yılı: '13
  • 69 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 19, 2016, 00:22:25 »
Sizin olay baştan yanlış. O malzemeyle model işi yapamazsınız. Ne kadar ince çalışsanız da çirkin olur. Konroplak denilen içi boşluklu bir tahta parçası var. O malzemeyi kullanmalısınız. Falçata da kullanmayınız uygun bir malzeme değil. Kıl testeresi kullanmalısınız. Maliyet: kıl testeresi 15 lira. Tahta da 2-5 lira arasıdır, Kırtasiyelerde satılıyor. Bazı hobiciler de PVC gibi bir malzeme kullanıyorlar ince plastik. Adını bilmiyorum. Emin olmamakla birlikte reklamcılardan temin edilebiliyormuş. Bu plastiği yamultup eğim de verebiliyorsunuz

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1.33 Auris Life 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Temmuz 19, 2016, 01:13:13 »
Sizin olay baştan yanlış. O malzemeyle model işi yapamazsınız. Ne kadar ince çalışsanız da çirkin olur. Konroplak denilen içi boşluklu bir tahta parçası var. O malzemeyi kullanmalısınız. Falçata da kullanmayınız uygun bir malzeme değil. Kıl testeresi kullanmalısınız. Maliyet: kıl testeresi 15 lira. Tahta da 2-5 lira arasıdır, Kırtasiyelerde satılıyor. Bazı hobiciler de PVC gibi bir malzeme kullanıyorlar ince plastik. Adını bilmiyorum. Emin olmamakla birlikte reklamcılardan temin edilebiliyormuş. Bu plastiği yamultup eğim de verebiliyorsunuz

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hocam kontroplak dediğiniz mazeme 9mm kalınlığa sahipmiş benim kullandığım mazeme ise 8mm daha ince hem çirkin olcağınıda sanmıyorum şuan çizimi yapıyorum bittiğinde paylaşıcam burdan güzel gözümüyo inşallah kesimide güzel olur sonrasında tutkalla yapıştırmayı düşünüyorum tüm parçaları yapıştırmam bittiği zaman ise boyıycam ama kesim işlemi önemli kesimi makine kullanarak yapıcaz kıl testereden daha iyi iş çıkarır sanırım bittiği zaman nasıl olcağını çok merak ediyorum veya o bitmeden ben pes edebilirim daha önce yapmadığım şey değil :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 20, 2016, 12:48:55 »
Burak, malzeme seçimin yanlış. sana hem falçata ile rahat kesilebilecek hemde zımpara ile istediğin şekli verebileceğin bir malzeme önereyim, üstelik boyanabiliyor istediğin gibi ısı tabancası ile sısıtp bükebilirsinde.

reklamcılarda dakota denen malzemeyi öneririm. ahşapla uğraşma bi iişe yaramaz elinde onu işleyecek malzeme olmadıktan sonra boşa çaba olur.  dakotayı istediğin gibi keser büker boyarsın üstünede eskitme boyası uygularsın araç yıllar içinde yıpranmış paslanmış gibide gösterebilirsin.

Dremel alıcaksanda uygun ve kullanışlı bu var ben bunu kullanıyorum 5 yıldır : http://www.hepsiburada.com/lotus-210-parca-hobi-seti-p-HRLOTUS210PRCMINI

bak şu arabada gördüğün, dodikler (çamurluktaki siyah parçalar)  ve şnorkel el yapımı ben kendim yaptım dakota kullanarak.  tabi bu araçta sadece bunlar değil ön metal tampon ve sepette benim kendi imalatım

Dodiklerin yapımı :

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 20, 2016, 12:52:22 »
Şnorkelin yapımı :

Tampon ve sepet yapımı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Temmuz 20, 2016, 12:55:29 »
aracın bitmiş hali :

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Temmuz 20, 2016, 15:03:52 »
@Mesut Akın (531) Abi dakota'yı ben burdaki reklamcılarda bi araştırıyım tanıdık reklamcı vardı uyguna ayarlayabiliriz belki bu arada biraz aşama kaydettim 2gün içinde onlarında resmini ekliyim:

18temmuz gecesi saat 12den itibaren cetvel ve cd kalemi dediğimiz kalemle parke üstüne çizim yaptım resmini çektim:

istediğim gibi çizmiştim aracın uzunluğu 28cm yüksekliği 10cm genişliğinide 15cm olacak şekilde çizdim ama 15cmlik genişlik çok sanki 15değilde 12 10 arası bi değer olmalı dakota kullanırsam genişliği düşürcem ertesi gün 19 temmuzdada parkeci olan enişteme bu ölçülerde kestirdim ama hassas kesim yapamadı yani eğe gibi bişeyle düzeltmem gerekiyor maketin bazı kısımlarını eniştem yapıştırıcı olarak hızlı yapıştırıcı önerdi bu mazeme için banada mantıklı geldi kesilmiş halinin resimlerini ekliyorum:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Temmuz 20, 2016, 15:42:55 »
bence eldekilerle ne yapabiliyorsan yap,yaparken ihtiyaçlarını göreceksin ve geliştirmek istersen,hoşuna giderse devam edersin.bu arada el alışkanlığı da kazanmış olursun.
Bende eskiden ufak uhu ile yapıştırılan uçak maketlerinden,ahşap gövdeli uçaklara,planörlere sonrasında her parçasını tek tek montaj yaptığım nitro benzinli araçlar yapmıştım.kötüsünden başladım sonrakilerde el alışkanlığı ve proje okuyabilme kabiliyeti gelişince gerisi çok daha rahat oluyor.Kit aracı 11 saatte yaparak rekor kırmıştım o zaman ki mustang hobby sahibinin söylediğine göre :) yani sadece yap,ne çıktığı önemli değil

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Temmuz 21, 2016, 09:46:49 »
burak araç ölçekli yapsan daha iyi olur hazır lastik jant seti bulabilirsin bu halde.  aracın orjinal ölçülerini bul ve 1/10 ölçeklendir derim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Temmuz 21, 2016, 14:28:19 »
burak araç ölçekli yapsan daha iyi olur hazır lastik jant seti bulabilirsin bu halde.  aracın orjinal ölçülerini bul ve 1/10 ölçeklendir derim
Abi bu aracın ölçüleri diye bişey yok kendim tasarladım bu modeli çiziminide ona göre yaptım gerçek bi aracın modeli değil yani  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Haziran 17, 2017, 03:25:56 »
Merhabalar konu güncellenmeyeli neredeyse tam 1 yıl olmuş bu işin parkelerle yapılamıycağı kanaatine vardım çünkü ince şekillendirilmesi imkansızdı uzun süredir askıdaydı benim karavan maketi olayı geçen gün mukavvadan niye denemiyorum ki dedim hep ahşap mazemelerden denedim birazda kalın bi kartondan deneyim diye düşündüm ve 2tane beyaz mukavva aldım.Beyaz aldım çünkü karavanlar genel olarak beyaz olurlar bide boyama işi olmasın dedim ve ciddi bi yol katettim ama henüz bitmedi kullandığım malzemeler:
falçada
metre
m kalem
uçlu kalem
502 yapıştırıcı
makas
cımbız
silgi
bant.

Yapmaya başlarken m kalem ile yandan ana hatları çizdim ve ana hatların uçlarına biraz mesafe bıraktım bu mesafelerden kestim ve cımbız yardımıyla ana hatlar dışında kalan fazlalıkları katladım bu katlamalar yapıştırma yapmamı sahlıycaktı daha önce yaptığım hazır maketlerde görmüştüm bu yöntemi ve denemek istedim başarılıda oldum açıkcası iki tane yan profil kestikten sonra ise yan profil camlarını açtım ve şeffaf jelatin çektim camlara sonrasında kapıyı kestim ve onada cam açtım ama kapı camlarını jelatinlemedim yanı kapı camları açık bulunuyor.Sonrasında alt tabanı yaptım ve yapıştırdım detay vermeye gerek yok bu konuda normal yapıştırdım işte saat çok geç olmuştu ama böyle bırakamazdım o yüzden arkasınıda yaptım arkaya cam açmıycaktım yorgundum baya yıllardır yapmayı planladığım bu makette ayrıntıdan kaçamam deyip gecenin yorgunluğuyla arkayada cam yaptım ve jelatin taktım bi günde bu kadarını yapabildim.Ertesi gün kaldığım yerden devam ettim hız kesmedim kapıları açılır kapanır sistem yaptım ufak ince kartonları şekillendirerek kaportaya bağladım kapıları toplam 3 kapı mevzut şöför kapısı yolcu kapısı ve karavana girmek için olan kapı.3kapıda açılıyor.Sonraki adım olarak ise ön kısımı yaptım ve yapıştırdım bir kırtasiyeden guaj boya aldım ön farları yaptım.ve onları boyadım ön farları yaparken mukavva kartonunu 3 kat birleştirdim kalın olsun diye.Arka farları yaparken ince tek kat mukavva kullandım ve boyadım sıkıntı olmadı.Ön taraf aşırı boş geliyodu gözüme panjur olmadan ve yine mukavvadan panjur yapıp falçatayla kestim çizgilerini bi m kalemle birde uçlu kalemle boyadım oldu gibi geldi benim gözüme siz nasıl görürsünüz bilemiyorum.Artık tekerlekleri yapmamın zamanı gelmişti araç görünümüne kavuşmalıydı tekerlekler için oyuncak tekerlek alıp takma fikri geldi aklıma ama baktığım oyuncaklarda istediğim tekerlekleri bulamadım bi türlü bu yüzden tekerlekleride kendim yapmaya karar verdim mukavva kartonunu 3kat yapıp kardeşimin oyuncak bi arabasının tekerleği yardımıyla yuvarlak olarak şekillendirdim ve yapıştırdım ve m kalemle siyaha boyadım jant olarak ise kağıda vw transporter jantları çizdim 5 tane ve bunları yapıştırdım 5tekerlek yaptım çünkü 4tanesi aracı taşıycak bitaneside arkada dekor olarak yapıştırılcaktı bunun göze çok hoş geldiğini ve güzel bi detay olduğunu düşünüyorum fikir aldığım arkadaşlarımda çok beğendiler yedek lastik olayını tekerlekleri taktım ama çamurluk yapımı cidden zorladı biraz onuda mukavva ile yaptım ama uygun ölçüde çamurluk yapmak yapıştırmak falan zor bi işlemdi gerçekten.Sonrasında kaputu taktım normal şartlarda kaputu açılır yapıp içine motorda yapıcaktım ama planladığım şekilde olmadı ve motor için kalan kısım aşırı ufak kaldı bi motorun sığamıycağı ufaklıkta kalınca bu fikirden vazgeçtim kaputu takıncada araç ile motor kısmını ayırması için uygun ölçüde mukavva kesip siyaha boyadım ve yapıştırdım şimdilik yaptıklarım bu kadar resimleri altta koyuyorum henüz çok işim var dıştan bitmiş gibi dursada içersini gerçek bir karavan gibi dizany etmeyi planlıyorum hertürlü fikire eleştiriye öneriye tamamen açığım aracın sürücü ve yolcu koltuğunu nasıl yapcağım konusunda fikir sahibi değilim bu konuda önerileriniz varsa yardımcı olabilcek abilerime çok teşekkür ederim bayada uzun yazmışım okuyan herkese çok teşekkürler
Resimler:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Haziran 17, 2017, 14:35:01 »
Eline sağlık,gayet de güzel gidiyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Haziran 17, 2017, 20:28:59 »
Elinize sağlık. Güzel olmuş. Neden papercraft denemiyorsunuz? Çizimler hazır oluyor siz karton üzerine yazdırıp kesip yapıştırıyorsunuz. Çok daha tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Keyifli ve sabır isteyen bir hobi. Geniş bir koleksiyonum mevcut. Halen yapmakta olduğum ve bitirdiğim birer maketi paylaşayım siz değerlendirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Haziran 19, 2017, 18:43:57 »
Elinize sağlık. Güzel olmuş. Neden papercraft denemiyorsunuz? Çizimler hazır oluyor siz karton üzerine yazdırıp kesip yapıştırıyorsunuz. Çok daha tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Keyifli ve sabır isteyen bir hobi. Geniş bir koleksiyonum mevcut. Halen yapmakta olduğum ve bitirdiğim birer maketi paylaşayım siz değerlendirin.
elinize sağlık

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Haziran 19, 2017, 18:45:32 »
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Haziran 28, 2017, 21:54:57 »
Merhabalar araya bayram vs girdi derken çok ilgilenemedim karavanımla bugün a4 kağıdına birkaç şey çıkarttım ve tam boy a4e parke deseni çıkartıp karavanımın zeminine parke döşedim deri koltuk deseni çıkarttım ve sürücü,yolcu koltuklarını montajladım app plakalık çıkarttım 4adet 2sini yapıştırdım ikisi duruyor ve ı <3 my caravan stickerı yapıştırdım arka sola en son ise bir araç markasının iyi olcağını düşündüm ve powered by Toyota logosunuda çıkartıp arkaya yapıştırdım buyrun resimler:

dip not:plakadaki 59 yaşadığımız şehir olan Tekirdağ'ı BD ben ve kardeşimin isimlerinin baş harfleri 9812 ise doğum yıllarımızı temsil ediyor :)

Ellerinize sağlık gerçekten çok güzel duruyorlar papercraftı hiç denemedim ama bu görsellerden sonra sanırım başlamayı düşündüğüm bi hobi olucak :)