Gönderen Konu: verso 2010 check vsc sistem sinyali ve motor ışığı yanıyor  (Okunma sayısı 13185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '10
verso 2010 model aracımın baskı balatasını değiştirdikten sonra check vsc sistem sinyali ve motor ışığı yanıyor yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
Ynt: verso 2010 check vsc sistem sinyali ve motor ışığı yanıyor
« Yanıtla #1 : Temmuz 11, 2016, 09:19:38 »
Arıza koduna baktırdınızmı?
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 62000
  • Model Yılı: '10
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2017, 00:48:06 »
Sorun neden kaynaklanmış cozum bulabildinizmi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '08
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 18, 2017, 01:56:12 »
Merhabalar dostum bende 2008 Verso var benim de bu ara vsc motor arıza ikaz yandı sanayiye gittim akunun kutup başlarını çıkardı tekrar taktik sorun çözüldü bir daha olmadı sen de dene eğer tekrar yanarsa o zaman servise gidersin bazen olabiliyor demişti usta neden oldu tam olarak ben de bilmiyorum hayırlı geceler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 53000
  • Model Yılı: '13
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Temmuz 25, 2017, 16:52:44 »
Aynı sorun bende de var. Check VSC uyarısı ve motor arıza ışığı yanıyor. Servise gittim bu LPG ile ilgili git ayarlat dediler. Bi lpg serrvisi bunun diyaframı yırtılmış 250 ye değiştirelim dedi. Başka bir BRC servisine götürdüm, bilgisayara bağladı, bütün değerler normal diyafram yırtık filan değil, zaten diyafram yırtık olsa araba boğulur zor çalışır dedi. Bende böyle birşey yok. Araba hemen çalışıyor. Hata kodunu siliyorlar birkaç km sonra yine yanıyor. En sonunda usta oksijen sensörünün arızalı olduğunu değiştirirsem sorunun çözüleceğini söyledi. Bu arada tabi her yerde ver 50 lira ver 100 lira diye diye beni baya bi incelttiler. Henüz oksijen sensörü siparişi vermedim çünkü emin olamıyorum. Net teşhis koyan bir usta yok. Deneme yanılma yöntemiyle arabayı yavaş yavaş yeniletiyorlar bana. Diğer bir soru işareti de oksijen sensöründe Bosch mu NGK mı NGK 294 lira bosch biraz daha uygun ama kalite kurtarır mı bilinmez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 26, 2017, 14:14:42 »
Aracım 2013 corolla 1.6 landirenzo lpg li. Uzun yolda cc devredeyken birden devre dışı kaldı ve motor arıza ışığı ile birlikte vsc ışığı da yandı. Bir gün sonra söndü. Başka bir uzun yolumda gene cc devredeyken aynı ışıklar yandı ve cc devre dışı kaldı. Bir kaç gün sonra gene kendiliğinden söndü. 3. Uzun yolumda gene cc devredeyken aynı arızayı verdi. Ancak sönmesini beklememe rağmen 2 hafta içinde ışıklar sönmeyince servise gittim ve arıza tespiti yaptırdım. Ben vsc veya cc arızası beklerken p0111 arıza kodu ile fakir karışım hatası çıktı. Landirenzo servise gittim orada yeniden yazılım ve harita yüklendi. Ayrıca uzun zamandır filtre değişmediğimden filtresini değiştim. Yapılan incelemede lpg ısı sensörünün arızalı olduğu tespit edildi ve o değişti. Şuan sorun yok gibi. 160tl ye sorun çözüldü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2017, 12:31:05 »
Arkadaşlar selam. Daha önce de Check VSC hatasıyla ilgili durumu bildiren bir mesaj atmıştım. Usta bana oksijen sensörünün değişmesi gerektiğini söylemişti. Tabi bu önerisini tamamen varsayım üzerine yapıyor. O da arızalı olabilir bu da arızalı olabilir. Şunu da değiştirelim tarzında deneme yanılma şeklinde ilerliyor olay. Tabi ne kadar masrafa girdiğiniz ustanın umurunda değil. Şimdi benim bir sorum olacak. Oksijen sensörü araştırırken şase numarasıyla parça kodu sorgulattım ve hem oksijen sensörü hem de hava/yakıt sensörü diye iki parça kodu çıktı. Bunlardan hangisini almam gerektiğini bilemedim. Aracımın şase numarası NMTDE26R10R001447 almam gereken parça hangisi. Bir de bu oksijen sensörü ön ve arka olarak iki adetmiş sanırım. Usta önce öndekini değiştirmek gerek dedi. Ya arkadaş bu parçanın sağlam olup olmadığını ölçmenin bi yolu yok mu ? Durduk yerde 300-350 tl sıkıştıracak bize adam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2017, 13:07:29 »
Arkadaşlar selam. Daha önce de Check VSC hatasıyla ilgili durumu bildiren bir mesaj atmıştım. Usta bana oksijen sensörünün değişmesi gerektiğini söylemişti. Tabi bu önerisini tamamen varsayım üzerine yapıyor. O da arızalı olabilir bu da arızalı olabilir. Şunu da değiştirelim tarzında deneme yanılma şeklinde ilerliyor olay. Tabi ne kadar masrafa girdiğiniz ustanın umurunda değil. Şimdi benim bir sorum olacak. Oksijen sensörü araştırırken şase numarasıyla parça kodu sorgulattım ve hem oksijen sensörü hem de hava/yakıt sensörü diye iki parça kodu çıktı. Bunlardan hangisini almam gerektiğini bilemedim. Aracımın şase numarası NMTDE26R10R001447 almam gereken parça hangisi. Bir de bu oksijen sensörü ön ve arka olarak iki adetmiş sanırım. Usta önce öndekini değiştirmek gerek dedi. Ya arkadaş bu parçanın sağlam olup olmadığını ölçmenin bi yolu yok mu ? Durduk yerde 300-350 tl sıkıştıracak bize adam.

Hemen bu mesajını toyota tem Ufuk Sönmez beye yolla o size yardımcı olacaktır hem servis hemde yedek parca hizmeti var kendisinin

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 27, 2017, 13:09:32

hava yakıt sensörü hava filtresi agzındaki sensör olması gerekiyor yanlış bilmiyosan kontact sprey ile temizlenişyor bu parça

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '11
  • 3 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 27, 2017, 17:36:40 »
Baskı değişiminden sonra olduysa direksiyon yönü hatasından dolayı check vsc system hatası çıkıyor. Elektronikçiler direksiyon açı ayarını sıfırladığında sorun geçer. Tabi rot ayarı vs yapıldıysa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ağustos 17, 2017, 17:32:29 »
Sorunu en sonunda hallettim arkadaşlar. Check vsc uyarısının yanması ne lpg regülatörünün diyaframının yırtık olmasından ne de oksijen sensörü arızasındanmış. Aynı sorunu yaşayan bi abim beni bir ustaya götürdü. Boğaz kelebeğini temizlediler, bujileri değiştirdiler sorun ortadan kaktı. Arıza ışığı söndü ve birdaha da yanmadı. LPG servisine de bi ayar yaptırdım araba saat gibi oldu. Oldu ama  öyle mi böylemi derken çok canımı sıktı.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 17, 2017, 17:33:55
Baskı değişiminden sonra olduysa direksiyon yönü hatasından dolayı check vsc system hatası çıkıyor. Elektronikçiler direksiyon açı ayarını sıfırladığında sorun geçer. Tabi rot ayarı vs yapıldıysa

Anlaşılan bu araba her türlü arızaya Check vsc uyarısı veriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 29, 2019, 16:08:48 »
Hakan bey merak ettim hala sorunsuz kullanıyormusunuz aracınızı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 24, 2021, 15:35:11 »
4 sene sonra aynı hata mesajı yine çıktı. Check vsc. Macera tekrar başladı. Bu sefer boğaz kelebeği temizliği ve buji değişikliği ile işe başlayıp devamında lpg yi ayarlatacağım. Sonrasında inşaAllah iş sensör değişimine varmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 24, 2021, 16:19:56 »
4 sene sonra aynı hata mesajı yine çıktı. Check vsc. Macera tekrar başladı. Bu sefer boğaz kelebeği temizliği ve buji değişikliği ile işe başlayıp devamında lpg yi ayarlatacağım. Sonrasında inşaAllah iş sensör değişimine varmaz.
Araca iyi bir Afr ayarı yaptırın sorun düzelir,eğer ayarlar düzgün olursa bujide eskimez boğaz kelebeği de pek kirlenmez tabi her bakımda hava filtresini değiştirmeyi unutmayın,aracınızdaki bujilerin 100 k ömrü var (tabi orjinal buji olursa) 4 yılda max.50 bin yapsanız yine eskimez ama LPG ayarı kötü olursa yanma tam anlamıyla gerçekleşmeyince arıza lambası yakar,siz yeni buji takınca yanma biraz daha iyileşiyor ve lamba yakmıyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 24, 2021, 16:29:10 »
Evet Afr ayarı önemli. Daha önce de seyir halindeyken ayarlamışlardı. Bujileri en son 53000 km de filan değiştirmiştim. Şimdi neredeyse 146 bin km oldu. Zamanı gelmiş olabilir. Her yağ değişiminde filtreleri değiştiriyorum. Hava filtresini de yeni değiştirdim. Tavsiye için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 24, 2021, 16:42:17 »
Evet Afr ayarı önemli. Daha önce de seyir halindeyken ayarlamışlardı. Bujileri en son 53000 km de filan değiştirmiştim. Şimdi neredeyse 146 bin km oldu. Zamanı gelmiş olabilir. Her yağ değişiminde filtreleri değiştiriyorum. Hava filtresini de yeni değiştirdim. Tavsiye için teşekkürler.
4 yılda 100 bine yakın yapılmışsa bujilerin değişmesi iyi olur ama kesinlikle yetkili servisten veya tem otodan alın zira piyasada orjinal adı altında satılan çakma ürün çok fazla bildiğimiz çin malını Kore, Taiwan veya işi dahada abartıp orjinal diye satanlar var,çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim,ben  rutin bakım malzemeleriyle birlikte tem otodan alıyorum,esnaflıkları çok iyi ve kesinlikle orjinal,eğer İstanbul'da ikamet ediyorsanız direk yanlarına gitmeniz daha iyi olur sorunu tek seferde nokta atışı çözerler.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ağustos 24, 2021, 17:35:08 »
Eyvallah. İstanbulda oturmuyorum. Orjinal buji temin etmeye çalışırım. Önemli bir parça.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ağustos 24, 2021, 18:02:17 »
Eyvallah. İstanbulda oturmuyorum. Orjinal buji temin etmeye çalışırım. Önemli bir parça.
İstanbul'da ikamet ediyorsanız direk tem otodan randevu alarak giderseniz nokta atışı çözüm sağlanır,aracın diğer gerekli bakımları en üstün bilgi ve orjinal parçalar eşliğinde yapılır,yedek parça hizmetleri de bulunmaktadır,
Kendileri form onaylı özel servistir,yetkili servisten daha bilgilidirler.
Tem servis iletişim;
TOYOTA CORONA 3S FE