Gönderen Konu: Lütfen yardımcı olun  (Okunma sayısı 1320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 172000
  • Model Yılı: '97
  • 3 kere teşekkür etti
Lütfen yardımcı olun
« : Haziran 22, 2016, 07:35:21 »
97 model toyota carina var gli otomatik. Bursa'dan Düzce'ye geldim 240 km civarında yol yaptım aracı stop ettiğimde kaputtan duman çıktığını  farkettim. Açtım tahliye borusundan çıkıyordu yedek su deposunda su kalmamıştı su koydum bi 5 10 km daha yol yaptım suyu kaynatıp tahliyeden atıyordu ustaya götürdüm radyatörün değişeceğini söyledi.  Bursada yaptırmak istedim suyunu kontrol ederek birr kaç gün daha bindim bu gün motordan lık lık lık diye ses gelmeye başladı.  Sizce sorum ne olabilir  ne kadara mal olur lütfen yardıcı olur musunuz...

Toyota Club Türkiye

Lütfen yardımcı olun
« : Haziran 22, 2016, 07:35:21 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '07
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: Lütfen yardımcı olun
« Yanıtla #1 : Haziran 22, 2016, 08:11:19 »
Bir otomobilin hararet yapmasının sebepleri:

-Radyatörde veya radyatör hortumlarında sızıntı
- Radyatörde korozyon nedeniyle ısının dağıtılamaması (ilk ikisinde radyatör değişecek)
- Bozuk termostat veya radyatör kapağı
- Bozuk fan motorları.
- Kayış kopması nedeniyle su pompasının çalışmaması veya pompanın arızalanması.

- En kötüsü ve pahalısı silindir kapak contasının yanması. Bu durumda motorun inmesi ve açılması gerekir.

Hararet yapan aracınızı sürmeye devam etmekle hata yapmışsınız. Belki de çok basit bir termostat değişimiyle halledilebilecek bir sorundu. Sorunu belirlemek için radyatörü basınçla test edip sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Termostat ve radyatör kapağı son derece ucuz olduğu için onları hemen değiştirebilirsiniz. Motor yağ kapağını açın ve içine bakın silindir contası yanmışsa yağ ve soğutma suyu karışmış olacaktır. Bu durumda pudinge benzer bir maddeyle karşılaşacaksınız. Dediğim gibi böyle bir durumda tek yöntem silindir kapak contasını değiştirmek. Contayı test edip sisteme soğutma suyunun karışmadığını önlemek için basit testler de var. İyi bir usta bunları yapacaktır. Tabi conta değişimi gibi zahmetli bir işe girmek istemeyen sözde ustalar da var. Bunlar sorunun kaynağını tam olarak tespit etmeden radyatör değişimi önerebilirler. Sorunun kaynağını net ve doğru olarak tespit etmek önemli. Hararet yapan ve buna rağmen kullanılan bir araçta silindir contasının sağlam olduğunu mutlaka test etmek lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 22, 2016, 10:34:14 »
Geçmiş olsun. Bile bile pşsti olmuş gibisiniz. Ben mümkün değil o şekilde arabayı kullanmazdım. İnşallah motora zarar vermemişsinizdir. 1 tl lik masraf 10 tl ye çıkmış olabilir.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Haziran 22, 2016, 21:26:15 »
Teşekkür ederim. Motor kapağını açtım ama yağ normaldi. Karbüratörden motora giden üst hortumu söktüm yağ yoktu normaldi o da. Karbüratörden suyu bosalttım arabayı çalıştırdım ama yedek tanktan suyu çekmedi. Fanı zaten açmıyordu. Motor ısındıktan sonra lık lık sesi tekrar gelmeye başladı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 22, 2016, 23:08:08 »
Teşekkür ederim. Motor kapağını açtım ama yağ normaldi. Karbüratörden motora giden üst hortumu söktüm yağ yoktu normaldi o da. Karbüratörden suyu bosalttım arabayı çalıştırdım ama yedek tanktan suyu çekmedi. Fanı zaten açmıyordu. Motor ısındıktan sonra lık lık sesi tekrar gelmeye başladı.

Aküden paralel kablo çekerek fanların çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin. Radyatöre basınç testi uygulayarak kaçak var mı buna da bakmak lazım. Termostat ve radyatör kapağını her halde değiştirin son derece ucuz parçalar çünkü. Fan kayışının da çalıştığını ve devir daim pompasının döndüğünü kontrol edin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Haziran 22, 2016, 23:36:59 »
Teşekkür ederim yardımınız için yarın bunları yapıp tekrar yazacağım. Ha bu arada motor sesini kayda alıp atsam buraya dinleseniz conta yakıp yakmadığını anlar mısınız ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 23, 2016, 00:53:57 »
Contanın yanıp yanmadığı ancak test yaparak anlaşılır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '10
  • 160 kere teşekkür etti
  • 130 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 23, 2016, 04:03:36 »
Ya arkadaşlar bu halk arasında yedek su deposu denen rezervuardan cidden radyatör su çekiyor mu ? Çünkü ben o depoyu genleşme deposu olarak biliyorum motor ısınınca genleşen suyun radyatörden depoya akması olayı yani.
Bence asıl kontrol radyatörden yapılmalı yedek su deposu denilen yerden değil.
1984 Kadett D 1.3 Gls 211.000 Km
2010 Astra HB 1.3 CDTI 118.000 Km

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Haziran 23, 2016, 21:16:30 »
2 3 usta gezdim bu gün hepsi contada bir sıkıntı yok radyatörün değişmesi lazım dedi. Fanıda elektrikçiye gösterdin sigortası atmış değiştirdik fan açıyor artık. Tek sorun radyatör. Bayrama kadar böyle idsre etmeyi düşünüyorum bursaya gidince değiştireceğim. Yardımlarınuz için teşekkürler.