Gönderen Konu: Avensis Bagaj Açma  (Okunma sayısı 6628 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
Avensis Bagaj Açma
« : Haziran 13, 2016, 21:27:56 »
Bagaj açma olayı oluyor.
Murat abinin sayesinde çözmüş olduk
Düğmeye basınca zank diye kalkıyor
....
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Toyota Club Türkiye

Avensis Bagaj Açma
« : Haziran 13, 2016, 21:27:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis Bagaj Açma
« Yanıtla #1 : Haziran 13, 2016, 21:34:20 »
Güle güle kullan Talat  :D ama mor kablo artı değil, sadece şase yapamayan eksi bir kablo  :tamam: artı kablo şaseye değerse olmaz kısa devre olur yanar. Dediğim gibi bir kablo sadece. :tamam:

Ben zaten yapmıştım sadece forumdan kumanda ile destek baktım. Onuda nasipse ölçü aleti ile bu kumanda daki tuşa basınca sadece bu basma ile alakalı tetiği bulmak kaldı. Ayrıca bu elo röle hakkında bilgi. Tetik olayı nedir ne değildir gibi. :tamam:

Ayrıca el ayak değmeyecek şekilde yapılması lazım, 2 tane zil butonu da olabilir yan yana birbirine seri bağlı aynı anda basılırsa açılacak şekilde. :tamam:

Bu arada bu işi Toyota neden aktif etmemiş diyenler olursa, bence doğru bir karar. Bagaja doğru kafasını uzatmış birisinin kafasını alır gider bu bizim bagaj kapağı, bokstaki aparkat gibi  :rofl:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 13, 2016, 21:42:26 »
Ben zaten yapmıştım sadece forumdan kumanda ile destek baktım. Onuda nasipse ölçü aleti ile bu kumanda daki tuşa basınca sadece bu basma ile alakalı tetiği bulmak kaldı. Ayrıca bu elo röle hakkında bilgi. Tetik olayı nedir ne değildir gibi. :tamam:

Kumandadaki tuşa basınca çok az  bile volt veren bir  yeri bulsan 1-2 volt civarı bile olabilir, transistörle röle sürerek bagajı açtırılabilir Murat.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 13, 2016, 21:47:48 »
Talat ve Murat bey her ikinezede teşekkürler ancak anlamadığım nokta Mor kablo artı değilse sistem nasıl çalıştı acaba?

Bu sistem eğer aliexpressten alınan bir buton ile halledilirse şöyle bir kötü yanı olacak!

Kumandadaki bagaj açma butonu çok kolaylıkla cebin içinde elininzin yanlışlıkla değebileceği bir şekilde tasarlı.

Benim eski aracımda kumandasında bagaj açma butonu bile çok sert olmasına rağmen bazen cebimde yanlışlıkla bagajı açık olarak ertesi gün bulduğum oluyordu.

Murat beyin dediği gibi iki tane buton konulup aynı anda tetiklenerek yapılabilir yada başka türlü  :islik:

emeğine sağlık herkesin... :tamam:
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #4 : Haziran 13, 2016, 21:47:51 »
Güle güle kullan Talat  :D ama mor kablo artı değil, sadece şase yapamayan eksi bir kablo  :tamam: artı kablo şaseye değerse olmaz kısa devre olur yanar. Dediğim gibi bir kablo sadece. :tamam:

Ayrıca el ayak değmeyecek şekilde yapılması lazım, 2 tane zil butonu da olabilir yan yana birbirine seri bağlı aynı anda basılırsa açılacak şekilde. :tamam:

Bu arada bu işi Toyota neden aktif etmemiş diyenler olursa, bence doğru bir karar. Bagaja doğru kafasını uzatmış birisinin kafasını alır gider bu bizim bagaj kapağı, bokstaki aparkat gibi  :rofl:
Adam gibi yapsalar açılacak bir adet lift konabilir abi.  Neyse tekrar eline sağlık.
Cam açma kapama modul için çinlilere biraz irtibata geçtim corolla için yaptınız avensis için de yapın diye ama sonuç alamadım.
 bence kes biç olmadan soketli modül üretir bu çinliler ama ben pek irtibat kuramadım malum dil de yok.
Bakalım nasip
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2016, 21:49:35 »
Talat ve Murat bey her ikinezede teşekkürler ancak anlamadığım nokta Mor kablo artı değilse sistem nasıl çalıştı acaba?

Bu sistem eğer aliexpressten alınan bir buton ile halledilirse şöyle bir kötü yanı olacak!

Kumandadaki bagaj açma butonu çok kolaylıkla cebin içinde elininzin yanlışlıkla değebileceği bir şekilde tasarlı.

Benim eski aracımda kumandasında bagaj açma butonu bile çok sert olmasına rağmen bazen cebimde yanlışlıkla bagajı açık olarak ertesi gün bulduğum oluyordu.

Murat beyin dediği gibi iki tane buton konulup aynı anda tetiklenerek yapılabilir yada başka türlü  :islik:

emeğine sağlık herkesin... :tamam:
...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2016, 21:50:39 »
Güle güle kullan Talat hocam,
Bir an ECU gidecek dedim içimden  :)
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Haziran 13, 2016, 21:54:39 »
Sizin araçların elektronik kontrol üniteleri  var,  aracın hareket halinde olduğu anda sinyal üreten mutlaka bir kısmı    vardır. Oradan alınacak bir tetikleme ile hareket halindeyken açılmaması sağlanabilir.  Tıpkı bazı araçlarda araç hareket ettikten belli bir süre sonra kapıların kapanması gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #8 : Haziran 13, 2016, 22:00:21 »
Kumandadaki tuşa basınca çok az  bile volt veren bir  yeri bulsan 1-2 volt civarı bile olabilir, transistörle röle sürerek bagajı açtırılabilir Murat.

Arka bagaj kapağında toplamda 6 kablo var. Bunların ikisi şase, 4 kaldı birisi bu mor olan o zaten belli elektriksiz, yanındaki kırmızı olan kilitlemek için oda elektriksiz. Geriye açma motoruna giden kablolar kaldı. Kırmızı ve açık yeşil. Kırmızı olan elektrikli diğeri ne için anlamadım  :lol: bu ikisinin tepkisine bakacağım nasipse  :tamam:

Mesaj Birleştirildi: Haziran 13, 2016, 22:06:31
Sizin araçların elektronik kontrol üniteleri  var,  aracın hareket halinde olduğu anda sinyal üreten mutlaka bir kısmı    vardır. Oradan alınacak bir tetikleme ile hareket halindeyken açılmaması sağlanabilir.  Tıpkı bazı araçlarda araç hareket ettikten belli bir süre sonra kapıların kapanması gibi.

Kapılar kilitliyken bagaj açılmıyor Osman  :tamam: ama ben bu hareket halindeyken kapı kilitleme olayını iptal etmiştim. Çok uğraşmak lazım röle falan koymak lazım, şu an için en mantıklısı 2 seri düğme  benim için. Para veresim yok düğmeye  ::)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #9 : Haziran 13, 2016, 22:07:25 »
Güle güle kullan Talat hocam,
Bir an ECU gidecek dedim içimden  :)
Bir şey olmaz abi inşallah sigorta diye bir olay var en fazla sigorta yakarız [emoji14]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #10 : Haziran 13, 2016, 22:09:26 »

:saygi: mor kablo eksi tetik bu iş için. Araya anahtar koyup şase bağlantısını kesmişler. Zaten bu olayda da bagaj kapağındada olay bu kabloyu şaseye değdirmek irtibatlandırmak. Bizim arabalarda çoğu sistem eksi tetik üzerine çalışıyor  :tamam:

Mesaj Birleştirildi: Haziran 13, 2016, 22:13:33
Talat hocam eline sağlık.Bagajın dışardan açılma sebebi mutlaka vardır. Herhangi bi olay falan olmuş olabilir.
Yaşar olayın gaza getireni sensin, al bak gol oldu  :saygi: en son topu bana atmıştın  :asikadam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • 26 kere teşekkür etti
  • 161 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 14, 2016, 00:43:12 »
murat talat ikinizide tebrik ve teşekkür ederim güzel iş çıkartmılşsınız birkaç yıl önce arabayı ilk aldığımda çok garibime gitmişti benim araba 1.8 otomatik o kadar para istiyorlar uzaktan bagajı açamıyorduk
ahmet güve den biraz ümitleiydim ama oda gelince imkansız gibi şey söyledi vazgeçmiştim o kadar elektrikçi dolaştım kimse cesaret edemedi tekrar tebrik ederim sizleri
ben farklı bir açma yolu düşündüm anahtarsız olarak cep telefonu ile açılacak bazı uygulamalar örnegin klima ve tv.yi bluetooth ile eşleştirip cep telefonundan kumanda edilebiliyor ben evdeki klimayı telefon ile açıp kapatabiliyorum aynı kumanda sistemi buna uyarlanıp tetiklemesi saglanamazmı biraz çalışın bakalım
bagaj hafif aralandıktan sonra da bir gergi lastiğini ters baglayarak 90 derece komple açılmasını sağlayabiliriz ebn yapmışstım amartisörle ugraşmaya gerek yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Haziran 14, 2016, 01:04:18 »
murat talat ikinizide tebrik ve teşekkür ederim güzel iş çıkartmılşsınız birkaç yıl önce arabayı ilk aldığımda çok garibime gitmişti benim araba 1.8 otomatik o kadar para istiyorlar uzaktan bagajı açamıyorduk
ahmet güve den biraz ümitleiydim ama oda gelince imkansız gibi şey söyledi vazgeçmiştim o kadar elektrikçi dolaştım kimse cesaret edemedi tekrar tebrik ederim sizleri
ben farklı bir açma yolu düşündüm anahtarsız olarak cep telefonu ile açılacak bazı uygulamalar örnegin klima ve tv.yi bluetooth ile eşleştirip cep telefonundan kumanda edilebiliyor ben evdeki klimayı telefon ile açıp kapatabiliyorum aynı kumanda sistemi buna uyarlanıp tetiklemesi saglanamazmı biraz çalışın bakalım
bagaj hafif aralandıktan sonra da bir gergi lastiğini ters baglayarak 90 derece komple açılmasını sağlayabiliriz ebn yapmışstım amartisörle ugraşmaya gerek yok

Abi foruma gelmen için bagajı mı açmak lazım dı yahu :) Diyeydin önceden yapardık  :saygi:

O dediğin şeyler yapılabilir hatta Aliexpresste modüller var BT üzerinden telefonla çalışan dün bakmıştım ama birde telefonla falan uğraşmamak lazım :argh: Çokta para değiller sanki 30 dolar gibi birşeydi o modüller, her türlü çare var ama az parayla birşeyler yapmak benim daha çok hoşuma gidiyor. Elimizde zaten kumanda var, bu olayı ELO röle ile yapmak kolay ama dediğim gibi TETİK bulmak lazım, ha kumandadaki kapı açma kapama ile zaten olur, 2 kere falan arka arkaya basınca ama ben bu bagaj açma düğmesine taktım onunla çalışsın istiyorum. Hafta sonu fırsatım olursa test edeceğim bu tetik işini ama ben sadece ARTI tetik olayını test edebilirim EKSİ tetik le çalışıyorsa onu nasıl test ederim bilemiyorum.

Malum bu bagaj açma düğmesi sinyalleri tetikliyor o kesin ve net ama bu ELO röle ile tetiklediğimizde sinyallerde bir şekilde bizim tetik gibi belli süre içerisinde çalışırsa bu sefer olmadık zamanda bagaj açılabilir diye korkuyorum. ELO rölede diyorki belli süre içerisinde 2 kere tetik verilirse aktif olur diyor işte bu süreyi ayarlamak lazımdenk gelmemesi için her koşulda. Neyse bu olayıda çözeriz Allahın izniyle  :tamam: Hoşgeldin abi tekrardan :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Haziran 14, 2016, 09:07:47 »

Abi şimdi meraklandırdın beni, benim Alfada hareket ederken içerden bagaj açmaya basarsam açılacak mı acaba. Yarın bir deneyeyim :D

Alper, açma teli çekilerek değilde standart elektrikli buton şeklinde basılarak açılıyorsa  normalde,  araç hareket halindeyken açılmaması gerekir. Ama Ae101 lerdeki gibi koltuğun altındaki minik çekme kolu ile açılıyorsa bilmiyorum. Bende merak ettim şimdi dene bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 15, 2016, 13:00:15 »
Açma tuşu var içerde, zaten bagaj üzerinde açma mekanizması da yok :D sadece içerdeki tuş veya kumandadaki tuş ile açılıyor. Dün 15-20km ile giderken (kapı kilitleme hızı üstünde yani) bastım ve açmadı :)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Haziran 15, 2016, 13:39:09 »
Açma tuşu var içerde, zaten bagaj üzerinde açma mekanizması da yok :D sadece içerdeki tuş veya kumandadaki tuş ile açılıyor. Dün 15-20km ile giderken (kapı kilitleme hızı üstünde yani) bastım ve açmadı :)

Olması gereken olmuş.  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 103000
  • Model Yılı: '12
  • 15 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 30, 2018, 19:34:49 »
selamlar,
buton linki olan, montajı detaylı resimlerle anlatan bir başlık var mı?
2012 Toyota Verso 1.6 Elegant extra Touch