Gönderen Konu: Cam Açıkken gelen benzin kokusu  (Okunma sayısı 11171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 250000
  • Model Yılı: '97
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Cam Açıkken gelen benzin kokusu
« : Mayıs 20, 2016, 15:55:55 »
Merhabalar,

97 model toyota carina marka otm-lpg'li aracımda camları açınca benzin kokusu alıyorum. Götürdüğüm usta boruları kontrol etti, damlama sızma gibi birşey görünmüyor dedi. Egzostan kokar, klimadan kokar vs vs birkaç sebep saydı detaylı bakmak lazım dedi. Hem onun hem de benim vaktim yoktu, dolayısıyla detaylı baktıramadım.

Sorunun kötülüğü sürekli değil. Cam açmayınca kesinlikle koku gelmiyor(Allah'tan). Cam açıkken yüksek süratlarda fazla koku yok ama özellikle yavaş hızlarda bazen yüksek oranda koku geliyor, beni ve özellikle eşimi çok etkiliyor, camı kapatıp klima açmak zorunda kalıyoruz. İlk çalışmada koku oranı daha yüksek. LPG'ye geçtikten sonra da benzin kokusu gelmesi ayrıca ilginç geliyor bana.

İnternet araştırmalarımda çok çeşitli sebepler saymışlar, örneğin bir yerde benzin pompası diyen gördüm. Benim de benzin pompası ilk çalıştırmada sesli çalışıyor ve benzinde bazen araç tekleme yapıyor(pompa problemi olabilitesi var sanırım) ama bunun benzin kokusuna özellikle de sadece cam açıkken etkisi nedir onu çözemedim. Ayrıca benzinde tüketimi olması gerekenden fazla sanırım(sanırım diyorum çünkü normali nedir bilmiyorum ama otobanda lpg bittikten sonra 10km'de ibredeki düşüşü gözümle gördüğüm için normalin bu kadar olmayacağını tahmin ediyorum.)

Sorunum hakkında bilgisini paylaşacak, çözüm önerisi sunacak forumdaşlarıma minnettar olurum.

Toyota Club Türkiye

Cam Açıkken gelen benzin kokusu
« : Mayıs 20, 2016, 15:55:55 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 236000
  • Model Yılı: '98
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Cam Açıkken gelen benzin kokusu
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2016, 14:10:59 »
Zafer bey,
bende de ilk çalıştırmada benzin kokusu geliyor bariz bir şekilde, lpg ye gectikten sonra böyle bir koku ben hissetmiyorum veya benim kokuyu alma eşiğimin altında da gerçekleşiyor olabilir. Benzin kokusunun ilk başlarda gelmesinin ana sebebi, yanmamış çiğ benzinin motordan atılması diye düşünüyorum, ben benzinde de aracı kullandım ilk calıstırma haricinde  benzinde devam ettiğimde benzin kokusunun kesildiğini farkediyorum. Bende genelde ilk calıstırmalarda bu kokuyla karşılaşıyorum . toyotadan anlayan iyi bir motor ustasına da baktırmak en doğrusu olacaktır.
98' model Toyota Carina E 2.0 GLİ / LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2016, 14:28:52 »
Bende bu başka bir araçta olmuştu, depo sürtme nedeniyle çatlaktı ve benzin sızdırıyordu.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 30, 2016, 14:51:10 »
Zafer bey,
bende de ilk çalıştırmada benzin kokusu geliyor bariz bir şekilde, lpg ye gectikten sonra böyle bir koku ben hissetmiyorum veya benim kokuyu alma eşiğimin altında da gerçekleşiyor olabilir. Benzin kokusunun ilk başlarda gelmesinin ana sebebi, yanmamış çiğ benzinin motordan atılması diye düşünüyorum, ben benzinde de aracı kullandım ilk calıstırma haricinde  benzinde devam ettiğimde benzin kokusunun kesildiğini farkediyorum. Bende genelde ilk calıstırmalarda bu kokuyla karşılaşıyorum . toyotadan anlayan iyi bir motor ustasına da baktırmak en doğrusu olacaktır.
Bende de ilk çalıştırmada daha yoğun ama sonrasında ise bir düzeni yok. Yola gideceğim diye alt takım yaptırırken ustaya dedim, bugün koku konusunu da inceleyecek detaylı. Dediğiniz gibi toyota konusunda deneyimi var daha önce Carina'ya motor yapmış, umarım sorunu bulur.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 30, 2016, 14:52:14
Bende bu başka bir araçta olmuştu, depo sürtme nedeniyle çatlaktı ve benzin sızdırıyordu.

Liftte kaldırdığımızda depoda bir sızıntı görünmüyor. Sizde de sadece cam açıkken mi geliyordu koku?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 30, 2016, 15:30:12 »
evet, veya park edip çıktığımızda
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 408 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 30, 2016, 16:22:48 »
Belki alakası yoktur ama tecrübeyle sabit olduğundan anlatayım dedim. Geçen yılların birisinde sıcak bir yaz günü Fethiye yollarında kaç yıldır hiç koku gelmeyen arabamdan lpg ye benzer  çok ağır bir koku gelmeye başladı.  Oysa aracım sw olmasına rağmen yıllardır bir gram koku gelmezdi normalde. Aynı Zafer Beyin de dediği gibi özellikle eşim için yolculuk kabusa  döndü. Neyse yolculuğun sonucunda bir tamirciye gittik, akünün suyu bitmiş, bu yüzden koku  aküden geliyormuş, suyu eklettim, zaten ertesi günü araç çalışırken sıkıntı oldu bende direk değiştirdim aküyü. O gün bu gün koku yok Allah'a şükür.

Sözün özü o ağır koku  aküden geliyormuş. Sizinkisi benzin kokusuymuş ama yinede aklınızda bulunsun.

Saygılar...
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 01, 2016, 15:30:02 »
Belki alakası yoktur ama tecrübeyle sabit olduğundan anlatayım dedim. Geçen yılların birisinde sıcak bir yaz günü Fethiye yollarında kaç yıldır hiç koku gelmeyen arabamdan lpg ye benzer  çok ağır bir koku gelmeye başladı.  Oysa aracım sw olmasına rağmen yıllardır bir gram koku gelmezdi normalde. Aynı Zafer Beyin de dediği gibi özellikle eşim için yolculuk kabusa  döndü. Neyse yolculuğun sonucunda bir tamirciye gittik, akünün suyu bitmiş, bu yüzden koku  aküden geliyormuş, suyu eklettim, zaten ertesi günü araç çalışırken sıkıntı oldu bende direk değiştirdim aküyü. O gün bu gün koku yok Allah'a şükür.

Sözün özü o ağır koku  aküden geliyormuş. Sizinkisi benzin kokusuymuş ama yinede aklınızda bulunsun.

Saygılar...

Benim akü yeni ama aklımda bulunsun. Usta damlama gibi bir durumla karşılaşmamış, çiğ benzin kokusu dedi usta. Bayramdan sonrasına kaldı artık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 12, 2016, 08:43:56 »
Benzin enjektörlerinin dip kısmında orig denen plastik pulcuklar eskimiş olabilir, parça ucuz ama işcilik maliyetli. Özetle Benzin enjektör origlerini kontrol ettirmenizde fayda var.
1990 Corolla 1.6 XL  1998 Otm. Carina 2.0 GLİ
      1998 Avensis - 1999 Avensis
    1998 Corolla Special GLI- 1998 Touring Wagon
2000 Avensis - 1997 Otomatik Carina 2.0 GLİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Edeb Ya Hu"
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 218000
  • Model Yılı: '02
  • 58 kere teşekkür etti
  • 55 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 12, 2016, 08:59:54 »
Benzin depo kapağı yerine tam oturmuyorsa (diş atlıyorsa ya da gevşekse) bu da kokuyu içeriye verir. Bizzat başıma geldi.
"Bu âlem-i fânîde ne mîr ü ne gedâyız
Âlâlara âlâlanırız pest ile pestiz."
                                                Bağdatlı Ruhi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 12, 2016, 12:58:02 »
Benzin enjektörlerinin dip kısmında orig denen plastik pulcuklar eskimiş olabilir, parça ucuz ama işcilik maliyetli. Özetle Benzin enjektör origlerini kontrol ettirmenizde fayda var.
Ekrem bey güzel bir paylaşım yapmış.Bu orig işlemini herkes atlıyor beyler. Çok küçük ayrıntı ancak, belli bir zaman sonra aşınıyor bu origleri bulması kolay değil ama kontrol ettirmekte fayda var.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 15, 2016, 15:03:38 »
Depo kapağını daha önce kontrol etmiştim, şu orig'leri ustama bir danışayım.

Bu arada geçen ay  İstanbul-Ankara-Adana-Kayseri-Erzincan-Erzurum-Erzincan-Ankara-İstanbul güzergahını içeren tahmini 4-5 bin km uzun yol yaptım. Araçla ilk kez uzun yola çıktım ve açıkçası memnun kaldım. Ortalamada 20kr yaktı uzun yolda Lpg ortalama 2- 2.30 arası aldım. Toroslara çıkarken hava çok sıcaktı biraz hararet artar gibi oldu ama durmamıza gerek kalmadı, Erzincan dönüşü sakaltutan geçidine tırmanırken hararet hayli arttı, sağa çekip 3-4 dk beklemek zorunda kaldım. Haricinde araç herhangi bir sorun çıkarmadı.

Döndükten bir hafta sonra klima bir çalışıp bir çalışmamaya başladı, ayrıca dün de aracım P'de olmasına rağmen D'deymiş gibi davrandı marşa basınca, anahtarı çevirince marş motoru devreye hiç girmedi tık bile etmedi. Acaba benzin çok azalmıştı ondan mı diye düşündüm. Biraz kontak açık bekledim, vitesi P-N-D arası gezdirdim. Biraz sonra çalıştı. Acaba benzin bitince araç böyle mi tepki veriyor diye düşünmeden edemedim. Bilenler bilgilendirirlerse sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 205 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 15, 2016, 16:46:57 »
Depo kapağını daha önce kontrol etmiştim, şu orig'leri ustama bir danışayım.

Bu arada geçen ay  İstanbul-Ankara-Adana-Kayseri-Erzincan-Erzurum-Erzincan-Ankara-İstanbul güzergahını içeren tahmini 4-5 bin km uzun yol yaptım. Araçla ilk kez uzun yola çıktım ve açıkçası memnun kaldım. Ortalamada 20kr yaktı uzun yolda Lpg ortalama 2- 2.30 arası aldım. Toroslara çıkarken hava çok sıcaktı biraz hararet artar gibi oldu ama durmamıza gerek kalmadı, Erzincan dönüşü sakaltutan geçidine tırmanırken hararet hayli arttı, sağa çekip 3-4 dk beklemek zorunda kaldım. Haricinde araç herhangi bir sorun çıkarmadı.

Döndükten bir hafta sonra klima bir çalışıp bir çalışmamaya başladı, ayrıca dün de aracım P'de olmasına rağmen D'deymiş gibi davrandı marşa basınca, anahtarı çevirince marş motoru devreye hiç girmedi tık bile etmedi. Acaba benzin çok azalmıştı ondan mı diye düşündüm. Biraz kontak açık bekledim, vitesi P-N-D arası gezdirdim. Biraz sonra çalıştı. Acaba benzin bitince araç böyle mi tepki veriyor diye düşünmeden edemedim. Bilenler bilgilendirirlerse sevinirim.
Zafer Bey araçta bir problem olduğu kesin.. Hararet hayra alamet değil ki sakaltutanda çıkmış. Erzurumdayım o yolu çok geçtim. Hararet ok gibi kımıldamaz. Araçın benzini azsa marşı geç alır. Benzin pompasını yakarsınız çeyrek deponun altına inmeyin. Araçta su eksiltme olabilir. Yola çıkmayın bu araçla yolda koyar rezil olursun...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 16, 2016, 14:20:01 »
Zafer Bey araçta bir problem olduğu kesin.. Hararet hayra alamet değil ki sakaltutanda çıkmış. Erzurumdayım o yolu çok geçtim. Hararet ok gibi kımıldamaz. Araçın benzini azsa marşı geç alır. Benzin pompasını yakarsınız çeyrek deponun altına inmeyin. Araçta su eksiltme olabilir. Yola çıkmayın bu araçla yolda koyar rezil olursun...

Ya arabasına göre değişiyor hararet olayı, önceki aracımda 40-50 derece diyarbakır sıcağında hiçbirşey olmamıştı ama bu aracım için normal. Muhtemelen bir yerlerinde sıkıntı var ama yaptıracak durumum yok. Su eksiltmesi mevcut biraz, ama komple elden geçirmeye deymeyecek durumda, satarken alıcıya belirteceğim.

Dün benzin aldım yarım depoya geldi sıkıntı yapmadı ondan sonra. Peki benzin az kaldığında marş hiç mi basmaz yoksa marş motoru devreye girer de araç çalışmaz mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 205 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 16, 2016, 19:04:33 »
Benzin azken marş uzun uğraştan sonra basar ancak pompayı zorladığınız için yanabilir. Benim benzin göstergesi arızalıydı. Araçı çalıştıramadım .Ne kadar marşladıysam almadı. Ustam geldi lpgde çalıştırdı. Sanayiye giderken benzin lambası yandı. Yanması dünyanın masrafı beni bekliyordu. 30 lira attım kendine geldi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 16, 2016, 20:47:24 »
Benzin kokusunu bilmiyorum fakat benzin azken aracın önü yukarı doğruysa çok zor çalışır yada hiç çalışmaz. Sakaltutanı ve kızıldağı iyi bilirim hararet yükselme sebebi hava filtresi kaynaklı olabilirde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 16, 2016, 21:36:25 »
benzin kokusunu anlayamadım çok garip gerçekten lakin japon araçlarda ne kadar zorlasakta hareret kımıldamaz hatta durup bekleme konumuna gelmez diye biliyorum benzinden ziyade soğutma sistemi kontrol edilmeli bende

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 17, 2016, 08:00:42 »
Benzin azken marş uzun uğraştan sonra basar ancak pompayı zorladığınız için yanabilir. Benim benzin göstergesi arızalıydı. Araçı çalıştıramadım .Ne kadar marşladıysam almadı. Ustam geldi lpgde çalıştırdı. Sanayiye giderken benzin lambası yandı. Yanması dünyanın masrafı beni bekliyordu. 30 lira attım kendine geldi.

Daha önce de duymuştum,ilk kez benzin bu kadar az seviyeye indi. Bundan sonra dikkat ederim de , benzin bitince araçta tık bile olmaz mı? Yani tık bile yoktu, marş motoru devreye girmiyordu araçta. Bana sanki çalışmaya çalışıp marşı almaması gerekir gibi geliyor benzinden olsa.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ağustos 17, 2016, 08:20:11 »
Daha önce de duymuştum,ilk kez benzin bu kadar az seviyeye indi. Bundan sonra dikkat ederim de , benzin bitince araçta tık bile olmaz mı? Yani tık bile yoktu, marş motoru devreye girmiyordu araçta. Bana sanki çalışmaya çalışıp marşı almaması gerekir gibi geliyor benzinden olsa.
Benzinin marş ile alakası yok marş basmadıysa kablo gdvşekliği olabilir. Diğer ihtimalde marş kömürleri azalmıştır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 17, 2016, 08:28:46 »
Benzin kokusunu bilmiyorum fakat benzin azken aracın önü yukarı doğruysa çok zor çalışır yada hiç çalışmaz. Sakaltutanı ve kızıldağı iyi bilirim hararet yükselme sebebi hava filtresi kaynaklı olabilirde.

Benzin kokusundan yola çıktık başka dertlerimi de yazdım konu dallandı. Aracın motoru 10 bin km önce yapılmış, seneye Ocağa kadar garantisi var demişti aldığım öğretmen. Ama garanti Sakarya'da ve de sanayide bir yer. Muhtemelen hararet oluyor desem suçu bana çıkaracaklardır. Kendi ustama da dediğimde fanları açıyor, borularda da kaçak yok gibi, motoru düzgün yapmamış olabilirler dedi. Memlekette bir usta da radyatörü takyikli suyla yıkat dedi, radyatör aralıkları kir ve sinek olmuş olabilir dedi.

Bu aralar yağ değişimi yaptıracam. Filtreyi de değiştiririm, radyatörü de yıkatırım. Bakalım, zaten normalde hararet yapmıyor günlük kullanımda, araç yüklü iken rampada ve güneş de karşıdan geliyorsa yapıyor. Yani sadece fiyatına bakıp araç almamak gerektiğini görmüş oldum bu araçla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 17, 2016, 09:42:21 »
Benzin kokusundan yola çıktık başka dertlerimi de yazdım konu dallandı. Aracın motoru 10 bin km önce yapılmış, seneye Ocağa kadar garantisi var demişti aldığım öğretmen. Ama garanti Sakarya'da ve de sanayide bir yer. Muhtemelen hararet oluyor desem suçu bana çıkaracaklardır. Kendi ustama da dediğimde fanları açıyor, borularda da kaçak yok gibi, motoru düzgün yapmamış olabilirler dedi. Memlekette bir usta da radyatörü takyikli suyla yıkat dedi, radyatör aralıkları kir ve sinek olmuş olabilir dedi.

Bu aralar yağ değişimi yaptıracam. Filtreyi de değiştiririm, radyatörü de yıkatırım. Bakalım, zaten normalde hararet yapmıyor günlük kullanımda, araç yüklü iken rampada ve güneş de karşıdan geliyorsa yapıyor. Yani sadece fiyatına bakıp araç almamak gerektiğini görmüş oldum bu araçla.
Yapılan motorda usta/parça/işçilik önemli bende yaptırdım sonradan pürüzler çıktı yağ kaçakları sübap sesi vs. Bide sıcak bölge araçlarına antifriz konmuyor direk yada dolaylı olarak alınıyor antifriz konunca ısıtma ve soğutma sistemlerimde problem çıkıyor.