Gönderen Konu: Bijon farklılığı sorun olur mu?  (Okunma sayısı 5507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 46000
  • Model Yılı: '11
  • 59 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
Bijon farklılığı sorun olur mu?
« : Mayıs 02, 2016, 20:52:23 »
aracı temizlerken fark ettim ön tekerin bir bijon u diğerlerinden farklı bir lastikçiye gittim boyutu farklı dedi sorun olmaz dedi ama pek güvenemedim bunu orjinale nasıl çevirebilirim ücreti filan çok olur mu ve değiştirmeye değer mi tecrübesi olanlar yazarsa sevinirim içim rahat etmedi değiştireceğim sanırım
Toyota varsa problem yok..

Toyota Club Türkiye

Bijon farklılığı sorun olur mu?
« : Mayıs 02, 2016, 20:52:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
Ynt: Bijon farklılığı sorun olur mu?
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2016, 21:04:11 »
Burada önemli olan değişik dediğiniz Bijon'un nasıl takıldığı.Eğer eski bijon yalama yaptıysa ve o değişik bijonu takarken delinip klavuzla yeniden diş açıldıysa sorun yok.Sadece bir bijon diş dibi çapı büyük olur.oda dikkatli bakınca ancak belli olur.

İkinci ihtimal tamit yayının kullanılmış olması.Bu ilk seçeneğe göre daha masrafsız ve zaman almayan bir yöntemdir ama bijon açılmış diş kadar  sağlam olmaz ama idare eder sağlamlıktadır.Tek bijon için buda pek sorun olmaz.Arada bir kontrol etmek gerekir yinede.

En kötüsü hiç bir işlem yapmadan değişik dişe sahip (orjinali metrik iken withworth bir bijonu uydurmak gibi) yada diş dibi çapı az büyük bir bijonu sadece sıkarak taktılarsa bu bijon çok dayanmaz hem yerini iyice bozar hemde yük diğer bijonlara biner.Eğer böyle bir işlem yapıldıysa ilk iki işlemden birini yaptırın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 59 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2016, 22:07:15 »
öncelikle teşekkür ederim haftasonu iyi bir ustaya inceleteceğim durumu ama eskisi gibi olma ihtimali nedir sizce yani bir müdehale ile orjinal boyutlardaki bir bijon takabilirmiyiz ( görünüş açısındanda baktığımda o bijon sanki sıkılmamış boşta duruyor gibi daha dışarda kalıyor )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2016, 22:13:36 »
öncelikle teşekkür ederim haftasonu iyi bir ustaya inceleteceğim durumu ama eskisi gibi olma ihtimali nedir sizce yani bir müdehale ile orjinal boyutlardaki bir bijon takabilirmiyiz ( görünüş açısındanda baktığımda o bijon sanki sıkılmamış boşta duruyor gibi daha dışarda kalıyor )

Bijon'un baş kısmından bahsediyorsanız onu ancak tornacıda yaptırırsınız. Zira bijonun girdiği yer bozulmuş ise orjinal Bijon orda tutmayacaktır.tutması için bir büyük çapta delinip yeniden diş açılması  lazım. Diş dibi çapı büyük ama baş kısmı aynı Bijon bulmanız neredeyse imkansız.

Tamir yayı ile kurtarılacak gibiyse işte o zaman orjinal bijon takılabilir.Bunu buradan söylemek zor.Götüreceğiniz usta söktükten ve inceledikten sonra muhtemelen tornacıya sevk edecek tamir metodunuda tornacı seçecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2016, 22:28:11 »
Muhtemelen lastik degisirken bijonu yanlis oturup tabanca ile sıkarken bijonun oturdugu saplama denilen vida gibi olan seyi kirmislardir.
bendede oldu o an cikma baska ayni bijondan vardi onu taktilar.sorun etmeyin birsey olmaz gorsellik dışında.cok rahatsiz oluyorsaniz serviste be cikmacilarda vardir alirsiniz.
amaci somun gibi sıkması uzun veya kisa olmasi sorun değil

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 59 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2016, 23:07:36 »
ustaya gösterince yorumunu yazacağım teşekkür ederim herkese

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne mutlu TÜRKÜM diyene!
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '10
  • 68 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 02, 2016, 23:22:08 »
Alanya'da tatildeyken, arabanın sağ ön tekerlek patladı. Lasitkçi tekerleği sökerken 2 tane bijon saplamasını, takır takır  kırdı. Alanya'daki yetkili servise, usul usul 3 bijon ile gittim. 2 tane saplama ve bijonlarını değiştiler. Çok da uygun  bir fiyat ödedim.  küçük bir servisti ama çok ilgililerdi. Bence aklınıza takıldıysa, servise uğrayın değiştirin. Çok yüksek bir ücreti yok ama hayati bir parça.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 03, 2016, 08:23:59 »
Muayenede ağır kusur olarak geçiyor bu tarz durumlar. (Bijon somunu olmaması-fazladan jantta bijon deliği olması vs)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 59 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 03, 2016, 16:30:03 »
servis ücreti uygun olursa önce oraya uğrarım  daha sağlıklı olur

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 03, 2016, 16:34:19 »
Vakti zamanında lastik sökülürken bijon sökülürken bijon saplaması kırılmıştı lastikçide. Lastikçinin ifadesi " diş atlatmışlar o yüzden kırılmadan bijon açılmadı" demişti. Neyse güç bel sanayide bijon saplamasını bulduk yaptırdık ama çapı aynı olmasına rağmen kalıp olarak bijon diğerlerinde farklıydı. O şekilde bir müddet kullandım. En az bir yıl kullanmışımdır. Yektili servise yolum düştüğünde bijonu değiştirtmiştim. O süre zarfında sorun olmadı. Olmazda zaten çapı aynı olduğu müddetçe.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 03, 2016, 19:22:11 »
Yasin bey lastikcide kendini kurtarmak için iyi yalan söylemiş

2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 68 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mayıs 04, 2016, 00:50:18 »
Vakti zamanında lastik sökülürken bijon sökülürken bijon saplaması kırılmıştı lastikçide. Lastikçinin ifadesi " diş atlatmışlar o yüzden kırılmadan bijon açılmadı" demişti. Neyse güç bel sanayide bijon saplamasını bulduk yaptırdık ama çapı aynı olmasına rağmen kalıp olarak bijon diğerlerinde farklıydı. O şekilde bir müddet kullandım. En az bir yıl kullanmışımdır. Yektili servise yolum düştüğünde bijonu değiştirtmiştim. O süre zarfında sorun olmadı. Olmazda zaten çapı aynı olduğu müddetçe.

Evet adam benimkini de kırdı. Sonra gözümün içine baka baka diğerini de kırdı. Arka arkaya 2 tane saplamayı kırdı. Bana da buna benzer bir şey söyledi.

Bu ilkbaharda kışlık lastikleri sökerken , sanayide de biriyle karşılaştım. O da yazlıktan kışlığa geçişte, sonbaharda başka bir lastikçi de kırıldı, demişti. Aracı E160 kasa Toyota Corolla Premium 1,6 benzinliydi.

Toyota bu konuda sıkıntılı mı ? Aklıma bu geldi.

Toyota haricinde ben kırıldığını duymadım.

Babama söylediğimde, "Hep böyle cins işler seni mi bulur?"demişti. İlk defa duymuş.  O da yıllardır araç kullanır, 1978 'den beri, her daim kendine ait arabası olmuştur. 

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 04, 2016, 00:54:45
servis ücreti uygun olursa önce oraya uğrarım  daha sağlıklı olur

Sanayiden 3-5 TL pahalıdır. Sanayide yaptırıp, içine sinmeyince yeniden servise gitme ihtimaliniz de var.

Mükerrer masraf yapmamak için bence direkt servise gidin.

Ben servisten beklenmeyecek kadar çok az para ödemiştim.

Faturalara bakarsam net fiyat bile verebilirim. Ama bunun için boş zaman gerekli. Faturayı atacağımı sanmam ama nereye koyduk , acep???

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 04, 2016, 00:57:09
Yasin bey lastikcide kendini kurtarmak için iyi yalan söylemiş

Sanayide kimi ustalarda, yalan konusunda yaratıcılık çok ileridir. Daha neler var? Bunları yazsak kitap olur! İşini dürüst yapanları tenzih ederim tabii. 
:-)  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 04, 2016, 01:00:27 »
Tork metre kullanmayı öğretemedik şu usta milletine, daha da acısı tork metre kullananı tercih ettiremiyoruz kullanıcı milletine...

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 68 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mayıs 04, 2016, 01:02:14 »
Tork metre kullanmayı öğretemedik şu usta milletine, daha da acısı tork metre kullananı tercih ettiremiyoruz kullanıcı milletine...

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tork metre nedir? Ne işe yarıyor?

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 04, 2016, 01:05:08
Tork metre nedir? Ne işe yarıyor?

İnternetten resimlere baktım. Bu aleti ilk defa gördüm. Gerçekten ne işe yarıyor? Avantajları nedir?

Alet tam olarak bu mu: http://www.ketenpnomatik.com/urunler/image001.jpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 59 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mayıs 05, 2016, 21:09:09 »
Hocam bende servis taraftarıyım ama bundan 6 ay önce filan rot kolu ve rot başı problem yarattı tekeri vurmuştum:( sonra servise gittim komple direksiyon pompası değişecek dediler koşarak sanayiye gittim çok ucuz bir fiyata halletmiştik.Umarım bu sefer dediğiniz gibi ufak bir ücretle yaptırabilirim :D