Gönderen Konu: Carina kalorifer/klima yönlendirme problemi.  (Okunma sayısı 2136 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 250000
  • Model Yılı: '97
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Carina kalorifer/klima yönlendirme problemi.
« : Nisan 04, 2016, 10:53:28 »
Merhabalar,

97 model carina aracımda aracı alırken çok sorun etmediğim ancak kullanınca buzdağının görünmeyen büyük bir tarafı olduğunu farkettiğim büyük bir sorunum var.  Alırken satıcı klimayı gösterdi, soğuk üflüyordu. Yönlendirmelerde butonlardan kaynaklı olduğunu söylediği sıkıntı var dedi. Açıkçası klima çalışır görünce çok da önemsemedim. Ancak aracı kullanmaya başlayıp, klima ve fan açarak gezip yönlendirmelerle uğraşınca büyük bir sorun olduğu farkettim. Şöyleki kalorifer fanı çalışıyorlen yönlendirme soğuk tarafta iken(klima açık ve kapalı her ikisinde de) bile ayaklara biryerlerden sıcak hava geliyor(hava çıkışı olan yer olmayabilir sanki farklı bir yerden geliyor ve ayağım pişiyor). Yönlendirmeyi sıcağa alınca da yukardan üfleyen kısımlar halen soğuk üflüyor(yazın neyse de kışın mahfeder). Yönlendirmeler zaten hepten ayvayı yemiş durumda, yukarı aşağı cam ayak hiçbiri doğru yönlenmiyor.. Tandık bir usta vasıtasıyla bir yere götürdüm. Soğuk/sıcak olayını hallederiz ancak yönlendirme masraflı olur dedi. Tamam dedim, yaptı güya ama biraz yol yapınca hiçbişeyin değişmediğini anladım.

Benim sorum bu sorunun çözümü için ne yapmalıyım, tanıdık usta torpido komple sökülüp bakılacak maaliyetli olur hem de bu işe girecek klima/kalorifer ustası bulamayabiliriz dedi. Parçası pahalı olur çıkmasını da bulmak zor vs dedi. Açıkçası şu haliyle aracın klimalı olması bile bişe ifade etmiyor gözümde, ayağa sıcak yukarı soğuk üfledikten sonra.

Ne yapmamı önerirsiniz. Kima/kalorifer konusunda tavsiye edebileceğinz bir yer var mıdır?

İyi günler dilerim.

Toyota Club Türkiye

Carina kalorifer/klima yönlendirme problemi.
« : Nisan 04, 2016, 10:53:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 250000
  • Model Yılı: '97
  • 20 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Carina kalorifer/klima yönlendirme problemi.
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2016, 16:07:13 »
Haftasonu köylüm olan bir ustanın oto elektrikçi arkadaşına gittik. İşçilik olarak 300tl alacağını söyledi ancak alt kısımda ne olduğunu bilemediğini söyledi. Klima/kalorifer kazanının dağılmış olduğunu söyledi, komple torpidoyu söküp tamir edilebilecek parçaları tamir, edilemeyecek olanları çıkma bulmamız lazım dedi. Ancak torpido dağıldığında parçayı aramak için çok süremiz olmayacağını söyledi.

Bu bağlamda ustanın önerdiği iki seçenek var;

Birincisi  çalışan komple klima/kalorifer kazanını çıkma olarak geniş zamanda uygun fiyata  bulup tamirata girişmek,
İkincisi ise ustanın tamirata parça almadan girişmesi altından çıkanla o anda yüzleşilmesi ki, gerekli parçanın hemen o anda bulunması için çıkmacı çıkmacı gezilerek parça aranması demek oluyor.

Sizce ne yapmalıyım. İstanbulda tavsiye edebileceğiniz toyota çıkmacısı var mıdır?

Not: Konuya pek ilgi yok, kabul ediyorum çok spesifik bir durum bilgisi olan azdır ama bir umut işte. Ustalar bile uğraşma falan diyor ama mecbur 1+ sene kullacağım bu aracı. Kışın bebekle falan beni zor duruma sokacak gibi duruyor sıcak seçince bile soğuk üflemesi. O sebeple yaptırmayı zorlayacağım. Yaz sonuna kadar araştırıp kışa girmeden halledeceğim. yani konuyu eski görseniz bile 2016 kışına gelmemişsek yardımcı olabilecekler yazmaktan çekinmesin. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Duzceliyiz
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 308000
  • Model Yılı: '04
  • 6 kere teşekkür etti
Ynt: Carina kalorifer/klima yönlendirme problemi.
« Yanıtla #2 : Ekim 29, 2016, 11:30:01 »
Radyatorcude 200 tl ye bakır panel yaptırdım takma 6erlerini de kepekli yaptırdım ilerdetorpido sökülmesin diye iyi bir radyatörcu ayarlar
Avensis 99 hedef te  2005 1.6 otomatik vardı
Ama 2004 corolla aldik