Gönderen Konu: EMNİYET KEMERİ IŞIĞI ÇALIŞMIYOR  (Okunma sayısı 5295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 174000
  • Model Yılı: -
  • 5 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
EMNİYET KEMERİ IŞIĞI ÇALIŞMIYOR
« : Mart 14, 2016, 15:02:00 »
merhabalar. daha önce;

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=3617.msg986778#msg986778

ve

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=72165.msg978632#msg978632

konularında iç gösterge aydınlatması konusuna değinmiştim. göstergeyi söktüğümde göstergenin arkasında kenarlarda bulunan ikaz ışıklarının bazılarının eksik olduğunu gördüm. araç ae111 terra modeli düz vites.. tamam O/D OFF, ABS ve Emniyet kemeri ikaz ışığının yuvalarının boş olduğunu gördüm. buralara duy taktığımda ise çalışmadığını gördüm. ABS ve O/D off u anladım da emniyet kemeri lambası neden çalışmıyor? Kullanım kılavuzunda da gösterilmiyor.

Teşekkürler

Toyota Club Türkiye

EMNİYET KEMERİ IŞIĞI ÇALIŞMIYOR
« : Mart 14, 2016, 15:02:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
Ynt: EMNİYET KEMERİ IŞIĞI ÇALIŞMIYOR
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2016, 21:20:27 »
o yillarda emniyet kemeri mecburi degildi.bende 2004 corolla vardi ondada yoktu 2005 den sonra geldi herhalde.Abs olmazsa nasil lambasi olsun.aracinizda abs varmi eminmisiniz
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 14, 2016, 21:48:09 »
2004 makyajsız COROLLA'da yok ki E11'de olsun. :)

Üreticiler seri üretimde maliyet kaygısı nedeniyle aynı göstergeyi, farklı donanımlı araçlarda da kullanabiliyor. İNGİLTERE'de üretilen E11 COROLLA'da o özellik aktifken, TR'de üretilen E11 COROLLA'da o özellik olmayabiliyor.

TR'deb belli bir yıldan sonra o ikaz zorunluluktan dolayı koyuldu diye biliyorum.

Benimkinde de TRC OFF, VSC, dizel araçlara ait bir uyarı simgesi, ısıtma bujisi işareti var.
Göstergeyi temizlemek için söktüğümde fotoğraflamıştım.

1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2016, 22:01:49 »
Hocam gösterge standart oluyor clioda abs sembolü vardı ama abs yoktu göstergede var diye almak zorunda değil yani

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2016, 22:22:17 »
OD Denilen otomatik araçlar için degilmi
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 14, 2016, 22:35:45 »
Evet, O/D OFF otomatikler için abi.

Overdrive modunu açıp kapatıyor.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 15, 2016, 06:11:05 »
Merhabalar.. oncelikle tesekkur ederim. Ancak yazimi iyi okursaniz neden ABS isigi yanmiyor yazmadim.. terra modeli oldugu icin ABS ve OD off u anladim da emniyet kemeri neden yanmiyor demistim. Cunku kullanim kilavuzunda AIRBAG sistemi anlatilirken bir şemada AIRBAG beyninin ve emniyet kemerinin arasindaki baglanti gosteriliyor. Hani acaba dedim emniyet kemeri isiginin yanmamasi AIRBAG calismamasina etki falan ediyor mu diye kafami kurcaladi :)

Mesaj Birleştirildi: Mart 15, 2016, 06:12:24
o yillarda emniyet kemeri mecburi degildi.bende 2004 corolla vardi ondada yoktu 2005 den sonra geldi herhalde.Abs olmazsa nasil lambasi olsun.aracinizda abs varmi eminmisiniz

Mesaj Birleştirildi: Mart 15, 2016, 06:13:04
Hocam gösterge standart oluyor clioda abs sembolü vardı ama abs yoktu göstergede var diye almak zorunda değil yani

Mesaj Birleştirildi: Mart 15, 2016, 06:13:24

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 15, 2016, 09:04:54 »

Merhabalar.. oncelikle tesekkur ederim. Ancak yazimi iyi okursaniz neden ABS isigi yanmiyor yazmadim.. terra modeli oldugu icin ABS ve OD off u anladim da emniyet kemeri neden yanmiyor demistim. Cunku kullanim kilavuzunda AIRBAG sistemi anlatilirken bir şemada AIRBAG beyninin ve emniyet kemerinin arasindaki baglanti gosteriliyor. Hani acaba dedim emniyet kemeri isiginin yanmamasi AIRBAG calismamasina etki falan ediyor mu diye kafami kurcaladi :)

Mesaj Birleştirildi: Mart 15, 2016, 06:12:24

Mesaj Birleştirildi: Mart 15, 2016, 06:13:04

Mesaj Birleştirildi: Mart 15, 2016, 06:13:24

Hocam bildiğim birşey var hava yastığı ve emniyet kemeri birbiri ile bağlantılı. Eğer kaza anında air bag açarsa emniyet kemeride kilitleniyor ve bir daha çözülmüyor. O nedenle airbag açan arabanın hem bu ikiliyi kontrol eden beyni hemde emniyet kemerleri ve hava yastıkları değişiyor. Kitapçıkta o nedenle o şekil bir bağlantı gösterebilir. Siz de endişeniz de haklısınız. Sanayilerde işi kılıfına uydurmak için arıza nedeniyle yanan hava yastığı ve emniyet kemer lambalarını göstergeden söküyorlar. Hatta lpg den kaynaklı motor arıza ışığını gideremeyen bazı dangalak ustalar arızanın lambasını söküp müşteriye tamam sorunu çözdük diyorlar.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mart 15, 2016, 12:09:03 »
Ertuğrul bey 2005 den önceki araclarin cogunda emniyet kemeri ikaz uyari lambasi yoktu.
Smniyet kemeri ile hava yastiginin baglantisini da ne kadar doğru bilemiyorum.2004 sol aracimda diz hava yastigi hariç hepsi vardi.Ama emniyet kemeri ikazi yoktu.Bu arac allah korusun hav yastığı patlatmayacakmi.Neyse ertugrul bey emniyet kemer.ikaz lambasi varmi yokmu emin olmak icin kemer in tokasini taktiginiz yere yuvaya bakin .Yaninda kablo var ise kemer in oturduğunu anlaşılması icin o zaman vardir.
ha yok sadece vida ile govdeye baglis ise zaten yoktur
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 15, 2016, 19:00:39 »
yardımlarınız için teşekkürler. aracım önden darbe almış.. çamurluklar ve kaput değişmiş sanırım. boyada ton farkı var hafif. benden önceki sahibinden kaynaklı sanırım. neyse.. direksiyondan ses geliyordu birgün.. usta açtı direksiyonu AIRBAG aynen duruyordu oyle.. aırbag lambasıda sorunsuz kontak açıkken yanıyor ve bi müddet sonra normal şekilde sönüyor.. bu emniyet kemeri baglantılı olayını öğrendim o yuzden içime kurt düştü :)) hele ki lamba söküyorlar olayını duyunca... :D gösterge panelinde başka lambayı oraya takıp denedim ancak işlevi yok. çalışmıyor orası.. demek ki gerçekten yok..

neyse..
birkaç bilgi de ben ekleyeyim. başka birine faydası dokunur belki. kullanım kılavuzuna baktım. aşağıdaki bilgilere ulaştım.