Gönderen Konu: far ayarı tutmuyor  (Okunma sayısı 4299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • uykuya doyamıyorum arkadaş!
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '12
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
far ayarı tutmuyor
« : Mart 10, 2016, 09:32:31 »
Arkadaşlar merhaba.

2012 aurisim var. sol farım kırıldı. çıkmasını aldım. aldığım farın far motoru bozuk çıktı. o yüzden far ayarını rotçuda yaptırdım. uzun yolda kısa decrede herkes selektör yapıyor. önümden giderken dörtlü yakıyorlar. gittiğim şehirde hemen başka bir rotçuya gittim. adam zaten kısa farların olması gerekenden bir buçuk birim aşağıda dedi. iki farda aynı ayarda bu daha aşağı inmez sorun yok dedi. ama benim kısa devrem yanarken uzun yakmaya hiç ihtiyacım olmuyor. acayip bir şekilde alabildiğine aydınlatıyor. lastik basınçlarını kontrol ettim. sizce başka ne olabilir?

Toyota Club Türkiye

far ayarı tutmuyor
« : Mart 10, 2016, 09:32:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 30342
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
Ynt: far ayarı tutmuyor
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2016, 09:37:42 »
Aracın arkasında yolcu yada yük varsa farlar arka amortisörlerin çökmesiyle yukarı bakmaya başlar yükseklik ayarını düşürmek gerekir ki sol farın motoru bozuk olunca bu mümkün görünmüyor ama araçta yalnızken böyle bir durum oluyorsa bir fikrim yok doğrusu bilen arkadaşlar yardımcı olur diye düşünüyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2016, 09:57:36 »
Besim Bey teşekkür ederim. Ayarı rotçuda yaptırdım. Yalnız seyahat ediyorum. Amortisör vb herhangi bir sorun yok. Far ayarını yaptıkları kocaman kutuyu farın önüne getirip koyduklarında yansıdığı noktadan baktıklarında ayarın düşük bile olduğunu yukarıyı göstermesinin mümkün olmadığını söylediler. ama durum öyle değil işte :) bugün yine gideceğim ama daha önce böyle bir şey yaşayan var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2016, 10:56:25 »
En kısa sürede sağlam çıkma veya yan sanayi çalışan bir far almanızı tavsiye ederim . Zira sürekli seyahet eden biri için sıkıntılı bir durum .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 10, 2016, 14:59:06 »
Bahsedilen durumda far kalitesini ya da sağdan direksiyon için olup olmadığını asaştırmak lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2016, 16:10:24 »
ilginiz için teşekkür ederim. fakat sol farım orjinal. sağ farım çıkma. farların ikiside aynı çizgide aynı yönü gösteriyor. aynı parlaklıkta. yani farların hem işlevsel hem mekanik tek farkı birinin far motoru bozuk onun dışında herşeyi aynı. benim sorunum farla değilde far yükseklik ayarının testte dahi normalden düşük çıkmasına rağmen yolda giderken çok yukarıyı gösterip göz alması. farı yakıp karşıdan uzaktanda baktım. aynı yanıyor. iki farklı rotçuya gittim. bugün birde elektrikçi ve bir rotçuya daha gideceğim. sağolun teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 10, 2016, 16:34:47 »
ilginiz için teşekkür ederim. fakat sol farım orjinal. sağ farım çıkma. farların ikiside aynı çizgide aynı yönü gösteriyor. aynı parlaklıkta. yani farların hem işlevsel hem mekanik tek farkı birinin far motoru bozuk onun dışında herşeyi aynı. benim sorunum farla değilde far yükseklik ayarının testte dahi normalden düşük çıkmasına rağmen yolda giderken çok yukarıyı gösterip göz alması. farı yakıp karşıdan uzaktanda baktım. aynı yanıyor. iki farklı rotçuya gittim. bugün birde elektrikçi ve bir rotçuya daha gideceğim. sağolun teşekkür ederim.
Ampulünü sök güzel otur birde öyle dene sonra bir duvarın karsısına geçip aynı izada oldugu kontrol et aynı izada değilse yıldız tornavidayla düzelt

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 10, 2016, 18:00:11 »
Sağ mı, sol mu!?

Far sağ ve sol aynı ışıldamayı vermez, ışık çizgileri farklıdır. Soldan direksiyonlu ülkelerde, sol aşağı, içeri, sağ ileri ve dışarı bakar nispeten. Sağdan direksiyonlu trafikte tam tersi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 10, 2016, 18:56:27 »
Aldığınız çıkma far yan sanayi ise, bazı yan sanayi markalarda far ayarı tutmuyor.

Bir müşterimizin VW CADDY aracına, kalitesine güvendiğimiz DEPO marka yan sanayi far aldık, onda far ayar sorunu yaşamıştık.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2016, 19:31:31 »
Bir duvara yaklaşık olarak 1.5-2 metre mesafeden kısa farlarınızın yanarkenki fotoğraflarını çekip atarmısınız ?
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 11, 2016, 15:57:22 »
arkadaşlar sorun çözüldü. far motorunu değiştirdik. şuan sorunsuz kullanıyorum.