Gönderen Konu: corolla 1.33 life benzin/lpg yakıt tüketimi  (Okunma sayısı 24563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '15
  • 13 kere teşekkür etti
corolla 1.33 life benzin/lpg yakıt tüketimi
« : Şubat 15, 2016, 11:55:40 »
İyigünler, 1 ay önce Toyota Corolla 1.33 life benzinli modelini aldım ve hemen lpg taktırdım, landi renzo marka, aracım şu anda şehir içi dışı karışık 10 km den biraz fazla gidiyor 1 lt lpg ile bu bana fazla geldi, 12 hatta 13 km gidenler bile varmış 1 lt lpg ile. Problem nerede acaba anlayamadım tüketim değerlerinizi yazabilirseniz memnun olurum, bir de önerilerinizi.

İkinci olarak da araç kırmızı ışıkta durduğumda bazen kendiliğinden gaz veriyor vites boşta olmasına rağmen bu sorun sizde de varmı?

Şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

corolla 1.33 life benzin/lpg yakıt tüketimi
« : Şubat 15, 2016, 11:55:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
Ynt: corolla 1.33 life benzin/lpg yakıt tüketimi
« Yanıtla #1 : Şubat 15, 2016, 12:26:20 »
Osman Bey 100 km de 10 litre LPG tüketimi eğer devirli, hızlı ve yüklü kullandıysanız gayet normal. Zaten araç sıfır, yakıtın fazla olması da normal ilk başlarda. Kabaca araç göstergesinde görünen benzin tüketim değerine %25-30 eklerseniz LPG tüketiminiz çıkar ortaya zaten. Uzun yolda 10 litre LPG aşağı yukarı 7,5-8 litre benzin tüketimine tekabül eder.

Sizden rica etsem aracın motorunun genel bir görüntüsünü sağdan soldan ve ortalı şekilde LPG elemanlarını gösterir vaziyette paylaşmanız mümkün mü? Düğmeyi nereye monte ettirdiniz araç içinde? Bende LPG taktırmayı düşünüyorum o yüzden soruyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Şubat 15, 2016, 13:39:57 »
Düğmeyi usb aux un yanına koydular, orada düğme yeri var zaten bence de en uygun yer orası

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 15, 2016, 13:49:56 »
Hayırlı olsun. Kendiliğinden gaz verme konusunu lpg bayisiyle bir görüşün bence. Bende 1.6 Opel Astra var. Benim lpg tüketimim şehirler arası yol bilgisayarı verisi 5 - 6 - 6.5 ama şehir içi  verisi 12 - 13. Şehir içi kullanımını kimseyle kıyaslamayın. Kıyaslayacaksanız da aynı güzergahta aynı mesafede araç kullanan arkadaşınız varsa onunla kıyaslayın.
İlave olarak size tavsiyem en kısa sürede bir elm cihazı alıp ltft stft  değerlerinizi takip edip ona göre tekrar gaz ayarı yaptırmanız.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 15, 2016, 14:03:37 »
İyigünler, 1 ay önce Toyota Corolla 1.33 life benzinli modelini aldım ve hemen lpg taktırdım, landi renzo marka, aracım şu anda şehir içi dışı karışık 10 km den biraz fazla gidiyor 1 lt lpg ile bu bana fazla geldi, 12 hatta 13 km gidenler bile varmış 1 lt lpg ile. Problem nerede acaba anlayamadım tüketim değerlerinizi yazabilirseniz memnun olurum, bir de önerilerinizi.

İkinci olarak da araç kırmızı ışıkta durduğumda bazen kendiliğinden gaz veriyor vites boşta olmasına rağmen bu sorun sizde de varmı?

Şimdiden teşekkürler.
Aynı araçtan bendede var
Bayii alırken landirenzo lpg uyguladı kmde 17~18 kuruş yakıyor
Bendede dip gaz yapınca bazen silkeleme vardi aracımı geçen hafta 10.000 bakımına götürdüm ordanda lpg montajı yapan bayiye lpg filtresini değiştirmeye gittim.sorununu dile getirdim guncelleme gelmiş dediler pcye takıp yeni sürüm yüklendi sorunum ortadan kalktı
Sizin dedğiniz devir yükselmesi eski sürümde bazen oluyordu şimdi yeni sürüm de daha yapmadı ama yapabilrde takıp edeyim
Lpg bayisine bi uğrayayım derim

Mesaj Birleştirildi: Şubat 15, 2016, 14:13:53
Bu arada şehir ici yakıt değerleriniz gayet iyi araç yeni kış ayı uzun yolda,dahada,düşer benim söylediğim rakamlar karışık ta
Ben ilk aldiğimda uzun yolda 110 geçmedim lpgde 155-kuruş yakti
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2016, 14:50:27 »
Kendiliğinden gaz vermesi LPG ayarı ile ilgili. Düşük devirde araç fakirde kalıyorsa benzini artırmaya çalıştığından kendisi otomatik olarak gaza basıyordur. Araç lpg ile çalıştığından, daha fazla benzin enjekte etmek için bu çabası da boşa çıkıyor büyük ihtimalle.

Eğer LPG kitiniz OBD destekliyorsa mutlaka bağlantısını yaptırın, bağlantı yoksa bayiden yapılması için ısrar edin. Aracınızın motor sağlığı için OBD bağlantısı çok önemli, ihmal etmeyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 7000
  • 50 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 15, 2016, 15:03:34 »
bu obd kitinin bağlı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz göz ile görülebilecek bir parçamı bende artık taktırmayı düşünüyorum lpg.
Garanti bozmazsa dışarda bozulacaksa mecbur serviste yaptıracağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 15, 2016, 15:10:40 »
bu obd kitinin bağlı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz göz ile görülebilecek bir parçamı bende artık taktırmayı düşünüyorum lpg.
Garanti bozmazsa dışarda bozulacaksa mecbur serviste yaptıracağım.

Toyotalarda genelde sol gözün altında bir bağlantı soketi vardır. Obd soketidir. Oranın üstündeki gözü çıkardığınızda da bir sürü kablo görürsünüz. Lpg takılırken oraya da 2-3 kablo gelir ve oradaki kablolara bağlanır. Atiker obd, lovato obd tavsiye ederim. Garanti de sorun değil. iyi ve tavsiye edilen, yol ayarı yapan bir ustaya giderseniz hiç bir sıkıntınız olmaz.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 15, 2016, 15:12:14

Şimdiden teşekkürler.

Aynı yolu benzin ile ne kadar yakıyordunuz? Benzine göre %20 fazla lpg lpg yakması normaldir (Litre bazında) C sınıfı bir araç 9.5-10 lt/100 km lpg yakıt tüketimi normal. Benzin ile 8 lt yaksanız, bu lpg de 9.6 lt demek.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 16, 2016, 10:22:05 »
Hayırlı olsun. Kendiliğinden gaz verme konusunu lpg bayisiyle bir görüşün bence. Bende 1.6 Opel Astra var. Benim lpg tüketimim şehirler arası yol bilgisayarı verisi 5 - 6 - 6.5 ama şehir içi  verisi 12 - 13. Şehir içi kullanımını kimseyle kıyaslamayın. Kıyaslayacaksanız da aynı güzergahta aynı mesafede araç kullanan arkadaşınız varsa onunla kıyaslayın.
İlave olarak size tavsiyem en kısa sürede bir elm cihazı alıp ltft stft  değerlerinizi takip edip ona göre tekrar gaz ayarı yaptırmanız.

bayide bu durumu söyledim ama net bir cevap alamadım, yeni güncellemeyi belirttiğiniz iyi oldu bunu lpg bayisinde belirtirim tekrar. Bir de toyota servisini aradım bu konuyu belirtmek için 1.33 lerde bu durum oluyor dediler. Eskiden arada bir yapıyordu şimdi her kırmızı ışıkta durduğumda gaz veriyor, çok sinir bozucu. Önceden jetta 2010 1.6 primeline vardı o da bazen kırmızı ışıkta gaz veriyordu gaz kelebeği kirli çıkmıştı. Yeni aracın gaz kelebeğinde kir olacağını da sanmıyorum. Bulunduğum yerde toyota servisi yok lpg bayisine de pek güvenmiyorum nasıl yapacağız hayırlısı bakalım.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 16, 2016, 10:24:10
Aynı araçtan bendede var
Bayii alırken landirenzo lpg uyguladı kmde 17~18 kuruş yakıyor
Bendede dip gaz yapınca bazen silkeleme vardi aracımı geçen hafta 10.000 bakımına götürdüm ordanda lpg montajı yapan bayiye lpg filtresini değiştirmeye gittim.sorununu dile getirdim guncelleme gelmiş dediler pcye takıp yeni sürüm yüklendi sorunum ortadan kalktı
Sizin dedğiniz devir yükselmesi eski sürümde bazen oluyordu şimdi yeni sürüm de daha yapmadı ama yapabilrde takıp edeyim
Lpg bayisine bi uğrayayım derim

Mesaj Birleştirildi: Şubat 15, 2016, 14:13:53
Bu arada şehir ici yakıt değerleriniz gayet iyi araç yeni kış ayı uzun yolda,dahada,düşer benim söylediğim rakamlar karışık ta
Ben ilk aldiğimda uzun yolda 110 geçmedim lpgde 155-kuruş yakti

lpg yi ne kadardan alıyorsunuz litresini, bir de lpg program güncllemesini belirttiğiniz için teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 16, 2016, 10:50:32 »
Lpg adapazarı nda uygun shell gaz 1.89..
Guncelleme,olayına muhakkak,baktirin..umarim sorununuz ortadan kalkacak ve rahat edeceksiniz
Bu arada dikkat ediyorum rölantide dalgalanma olayı artık yok
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 6000
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Şubat 19, 2016, 18:55:14 »
Bende 2 ay once atiker obd li sistem taktirdim arabama. ( 2015 1.33life)  ve sehir ici 380.sehir disi 445 km gittim  32 litre gaz ile...110.120 km surat ile gittim