Gönderen Konu: Motor Bakımı Sonrası Motor yaptırmak  (Okunma sayısı 4667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Balıkesir, Memur, 43 yaşında, Corolla tutkunu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 387000
  • Model Yılı: '92
  • 10 kere teşekkür etti
Motor Bakımı Sonrası Motor yaptırmak
« : Ocak 28, 2016, 14:18:22 »
Sanırım forumun en sorunlu aracı bende :(
11 aralık 2015 te aldığım aracımı 15.12.2015 te komple motor bakımı için bıraktım. motor komple sökülüp tüm parçaları bakıma alındı temizlendi, (tüm conta keçe ve sekmanlar triger baskı balata değişti) 8. gün aracımı aldım yani 22.12.2015 te, araçta aldığımda karşılaşmadığım sorunlarla karşılaşmaya başladım ve yavaş yavaş sorunları çözdüm (yağ lambasının bazen geç sönmesi bazen de sönmemesi hariç) , tam artık sorun kalmadı derken 22.01.2016 iş çıkışı motordan gelen vuruntu sesi üzerine yolda kaldım. 23 ünde de sanayiye çektirdim ve motor tekrardan indi ve dağıldı, alt kısım rektefiyeciye gitti, piston kollarını krank a bağlayan kısımlar (gezi ayı değil  diğer yarım ay şeklindeki parçalar) resmen dağılmış karter kapağının içi kopmuş metal parçası içerisinde.
Sonuç olarak değişmesi gereken parçalar :
krank mili, piston, sekman, piston kolları, gezi ayı, kol yatak, ana yatak, yağ pompası ve tekrardan contalar!
bakımını yaptırdığım ve sadece yaklaşık 1000 km yapabildiğim motorun bu şekilde büyük bir arıza vermesine anlam veremedim,
suyu ve yağı vardı,
suyuna ve yağına baktıktan sonra Toyota yolda kalmaz sözü benim için tarih olmak üzere.
aranızda böylesi bir sorunla karşılan var mı neden olmuş olabilir ?
1992 Toyota Corolla, 1.6 XL, Beyaz

Toyota Club Türkiye

Motor Bakımı Sonrası Motor yaptırmak
« : Ocak 28, 2016, 14:18:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Bakımı Sonrası Motor yaptırmak
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2016, 14:24:37 »
Kadir Bey,aracınız 23 yaşında.Normal bence.Araç kilometreniz yüksek,motor ne durumda,yapacak olan ve motorla uğraşan ustaların bilgi ve beceri seviyesi ne?Bir çok soru.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2016, 14:59:16 »
Geçmiş olsun, araca önceki sahibi tarafından iyi bakılsaydı böyle sorunlarla karşılaşmaya bilirdiniz, yaşı itibari ile bazı sorunlar çıkarması normal.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '20
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 28, 2016, 15:43:06 »
Öncelikle geçmiş olsun.

Aracınızı ilk kez toplayan kişiye sormanızı tavsiye ederim. Bir fikri olması lazım zira motoru en son açıp gören kişi. Bu denli bir sorun olabilmesi için en bariz anlatımıyla motorun yağlanmamış olması gerekir ya da buna sebep olan başka bir unsur kanaatindeyim. Çünkü yatak sesi birden bire gelen bir ses değildir bir evveliyatı vardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 271000
  • Model Yılı: '09
  • 64 kere teşekkür etti
  • 111 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 28, 2016, 15:45:48 »
dediğiniz parça kol yatak, muhtemelen yağlamasında sorun oldu ve kol yataklar tuttu. belki yağ lambasının geç sönmesi veya sönmemesi yağ basıncının düşük olmasındandı ve kol yataklarının yağlanmasında sorun oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 95000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 28, 2016, 15:46:59 »
geçmiş olsun :hoş:
''Bizi aldatan bizden değildir''
                                         Hz.Muhammed (sav)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2016, 17:40:48 »
Öncelikle geçmiş olsun bence kendiniz ken ağzınızla sorunu cevaplamışsınız aracınızı aldığınızda sorun yoktu herşeyini yaptırdıktan sonra randuman alamadım diye yazmışsınız .Yani ne yaptıysa bakım için bıraktığınız şahıs yapmış aracı yapmak yerine iyice zarar vermiş . 222 bin km yaptığımız 97 Corolla bile daha motoruna anahtar değirmeden satmıştık sattığımız adam 3 kes arayıp teşekkür etti bu ne temiz araçtır arkadaş diye
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 28, 2016, 17:47:15 »
Geçmiş olsun.Usta usta usta ....
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 28, 2016, 19:17:43 »
Motoru ilk toplayan usta yağlama kanallarını temizledi mi acaba? işlem esnasında çapaktır çamurdur pisliktir gidip kanalların içine nüfuz ettiyse yağlama düzgün çalışmaz.Eğer buna dikkat edilmediyse Motor toplanırken dıştan ne kadar temiz gözükürse gözüksün sonucunda yağsızlığa bağlı arızalar oluşacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 204
  • Model Yılı: '95
  • 22 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 29, 2016, 00:03:02 »
Bende 1400 km önce piston arızası nedeniyle yolda kaldım, ayrıntıya girmiyorum motor yaptırdım dörtnal toyota Ankara özel servisde eskiden yetkili servismiş, saydığınız parçalar bende de değişdi arabayı başka yerde yaptırmayı göze alamadım daha sonra sorun çıkmasın diye işi bilene teslim etmek en iyisi kurtarıcıyla götürdüm oraya, baya masraf ettim ancak araba eskisinden iyi oldu şimdilik bir sıkıntı yok nasip olursa kaporta da temiz uzun bir süre kullanacağım.
95 GLİ .16-16v 204 Bin Benzin+Lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Balıkesir, Memur, 43 yaşında, Corolla tutkunu
  • Kilometre: 387000
  • Model Yılı: '92
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Şubat 18, 2016, 12:55:47 »
Sorunumu anlattığım tüm ustalar, kesinlikle yağlamadan kaynaklı olduğunu düşünürken motoru ilk açan ilk bakımını yapan usta sessiz, kaç defa söyledim yağ lambası geç sönüyor diye oralı olmadı ve önemli değil sıkıntı yok dedi. artık araca motor yapabilmek için salladığını düşünmeye başladım haklı olarak. sorundan bahsettiğimde yağ müşürünü ve yağ pompasını kontrol etmiş olsa en fazla 300 lira masrafla belki de bu sorunu yaşamayacaktım. şimdiki masrafım 1890 malzeme + 1650 rektifiye ve işçilik toplam 3540 tl.
üstelik daha önce benzinde çalışan aracım artık benzinde çalışmaz oldu, başka bir ustaya götürdüm karbüratörden bazı parçalar eksik dedi.
insan kime güveneceğine kime inanacağına şaşırıyor.
sonrasında ise bir başka usta (karbüratörcü ersin usta ) ya götürdüm benzinde çalışmayan aracım şimdi saat gibi çalışıyor.
uzun lafın kısası ustalara çokta fazla güvenmeyin bazen sallıyorlar ve böyle büyük masraf açıyorlar insana.
ustanın söyledikleri bildiklerinizle çelişiyorsa bir başka ustaya hatta birkaç ustaya daha sorun.
1992 Toyota Corolla, 1.6 XL, Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 18, 2016, 13:34:52 »
geçmiş olsun. ustaya bakarsan yağını bile değiştirmez arabanın :) dikkatli bilinçli olmakta fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 18, 2016, 15:21:37 »
Kadir Bey öncelikle geçmiş olsun.Yazdıklarınızı okudum ve birden aklıma geldi.Geçen sene Kayseri Toyota serviste iken bir araç gelmişti.Son model bi avensis.Tam olarak hatırlamıyorum ancak aracın sahibi motor için bişey yaptırmış sanayide sözüm ona usta geçinen kişilere. Servisteki tanıdık bi ustaya sordum.O kadar basit bi problem ki Erdem dedi, eğer araç bize gelse hiç ücret dahi alınmadan sorunu çözerdik ancak araç başka yere gitmiş ve ne yapmışlarsa yapmışlar, şimdi aracın motor komple indiricez ve valvematic değişecek demişti.Benim bile içim cız etti o an.Kim bilir aracı teslim ettiğiniz "usta" denilen adam araca ne yaptı da bu hale geldi.Çok geçmiş olsun...
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant