Gönderen Konu: Antifiriz hangi renk olmalı  (Okunma sayısı 3310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '11
  • 31 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
Antifiriz hangi renk olmalı
« : Ocak 15, 2016, 17:20:03 »
2011dizel corollam var servis in koyduğu pembe gibi duruyo kırmızı koyuyorlar da sonradan antifiriz eskidikçe pembeye dönüyor cözemedim bi türlü bu konuda tecrübesi olan varmı

Toyota Club Türkiye

Antifiriz hangi renk olmalı
« : Ocak 15, 2016, 17:20:03 »

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: Antifiriz hangi renk olmalı
« Yanıtla #1 : Ocak 15, 2016, 17:47:39 »
Aracınız 2011 model, yani antifriz değişimi için trafiğe çıktığı tarihten itibaren 8 yıl yada 160.000km yani sizin değişim tarihiniz 2017

Pembe olanı hazır sulandırılmış ve motorun ihtiyacı olan tam miktarda olup Türkiye hava şartlarını karşılamaktadır.

Kırmızı olanı ise Konsantre olup çok daha düşük ısılar içindir, ölçüye uygun şekilde sulandırılıp yaşanan bölgenin çok daha düşük dereceli ihtiyacına göre hazırlanmalıdır ki Türkiyede bu yoğunluğa ihtiyaç yoktur.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Toyota Club Tr
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 115000
  • Model Yılı: '08
  • 50 kere teşekkür etti
  • 30 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 15, 2016, 21:44:41 »
Değişim zamanı yaklaştıkçada rengi acılıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 150000
  • 183 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 15, 2016, 22:52:10 »
Aracınız 2011 model, yani antifriz değişimi için trafiğe çıktığı tarihten itibaren 8 yıl yada 160.000km yani sizin değişim tarihiniz 2017

selamın aleyküm 2011+8 2019 etmiyormu bendemi bi yanlislik var
selametle

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 16, 2016, 10:38:13 »
selamın aleyküm 2011+8 2019 etmiyormu bendemi bi yanlislik var
selametle

Hayır bir yanlışlığın yok, aracın hangi ayda alındığını bilmediğim için 2011 Ocak 1 olarak düşünüp, 2018 Aralık 31'de de 8 yıl dolduracağını düşünüp dikkatsizce yazdım herhalde..?

2011 Haziran ise 2019 Haziranda 8 yıl yapar, haklısın.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 17, 2016, 10:50:02 »

Pembe olanı hazır sulandırılmış ve motorun ihtiyacı olan tam miktarda olup Türkiye hava şartlarını karşılamaktadır.

Kırmızı olanı ise Konsantre olup çok daha düşük ısılar içindir, ölçüye uygun şekilde sulandırılıp yaşanan bölgenin çok daha düşük dereceli ihtiyacına göre hazırlanmalıdır ki Türkiyede bu yoğunluğa ihtiyaç yoktur.
teşekkür ederim tekin bey

Mesaj Birleştirildi: Ocak 17, 2016, 21:50:11
2011 Kasım trafik çıkışlı antifiriz ın bukadar uzun ömürlü oluşu kafa karıştırıcı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ocak 20, 2016, 10:28:52 »
Bu pembe antifiriz pek yaygın degil galiba hiç biyerde yok

Mesaj Birleştirildi: Aralık 24, 2018, 19:11:49
Toyota serviste bu antifiriz i kullanıyormuş google aratın cıkıyor(Toyota Super Long Life Coolant)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 24, 2018, 18:35:08 »
Arkadaşlar, toyota super long life , hazır 50/50 saf su ile karıştırılmış gelen 5 litresi 400 lira olan Pembe bir antifiriz tamam o konuda hem fikiriz ancak Super olmayan yani sadece toyota long life coolant olan kutuda böyle bir hazır ibaresi ve su eklemeyin ibası yok. (SLLC de var) Ve benim anladıgım kadarıyla bu sadece Long life olan kırmızı  “konsantre” halde . Yani super long life pembe gibi 50/50 karıştırılmış oranda gelmiyor. Yani kullanıcının kendisinin  kullanacagı yerin derecesine göre  saf suyla karıştırması gerekiyor daha iyi soğutma performans için. Sadece Antifiriz olunca donma derecesi -60 lara kadar iniyor ancak bu defada ısı iletkenligi yavaşlıyor cünkü ve sıcak havada sürekli fan açmaya sebep olabilir. İşin vahim tarafıda bugun 4-5 tane Yetkili servis ve toyotanın kendi müşteri hizmetlerini aradım coğu ismini bile bilmiyor bırak konsantreyi, hazırı sadece renklerinden haberdarlar. Ve yetkili servisler kırmızı long lif’ı  araclara hiç saf su ile karıştırmadan ekliyorlarmış. Pembe için doğru ama kırmızı konsantre ise eğer cok yanlış. Burası yetkili servis burda antifirize su eklenmez gibi şeyler duydum bugun telefonda cünkü.

Evet bu konu hakkında teknik bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.Yabancı forumlardada bunun pazarlama stratejisi oldugunu  Kırmızının pembenin konsantre hali oldugunu söyleyenler var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
    Bu arada kırmızı konsantre halde ise eğer hemde fiyat avantajıyla (5lt 270tl)  50/50 saf sulandırarak pembeden cok daha ucuza gelebilir.

Ben 2005 model yarisime hangisini koymalıyım acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 24, 2018, 21:56:13 »

https://www.youtube.com/watch?v=RDKIiYDXQDg
https://www.youtube.com/watch?v=Ad0taZucvGo
Benim anladığım bu işe kafa yormadan %50 oranı ülkemiz için ideal.Her türlü dalaverenin döndüğü bir ortamda rengine, kutudaki yazıya aldanmamak lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota candır gerisi heyecandır.
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 69 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 24, 2018, 22:07:06 »
Ben 2006 model aracıma https://www.hepsiburada.com/shell-antifreeze-longlife-3-litre-kirmizi-antifriz-p-HBV0000068CWH bu ürünü kullandım şimdilik bir sıkıntı yok 3 litre doldurup kalanını saf su ile tamamladım.
Avensis Elegant Extra 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 25, 2018, 10:56:31 »
Arkadaşlar, toyota super long life , hazır 50/50 saf su ile karıştırılmış gelen 5 litresi 400 lira olan Pembe bir antifiriz tamam o konuda hem fikiriz ancak Super olmayan yani sadece toyota long life coolant olan kutuda böyle bir hazır ibaresi ve su eklemeyin ibası yok. (SLLC de var) Ve benim anladıgım kadarıyla bu sadece Long life olan kırmızı  “konsantre” halde . Yani super long life pembe gibi 50/50 karıştırılmış oranda gelmiyor. Yani kullanıcının kendisinin  kullanacagı yerin derecesine göre  saf suyla karıştırması gerekiyor daha iyi soğutma performans için. Sadece Antifiriz olunca donma derecesi -60 lara kadar iniyor ancak bu defada ısı iletkenligi yavaşlıyor cünkü ve sıcak havada sürekli fan açmaya sebep olabilir. İşin vahim tarafıda bugun 4-5 tane Yetkili servis ve toyotanın kendi müşteri hizmetlerini aradım coğu ismini bile bilmiyor bırak konsantreyi, hazırı sadece renklerinden haberdarlar. Ve yetkili servisler kırmızı long lif’ı  araclara hiç saf su ile karıştırmadan ekliyorlarmış. Pembe için doğru ama kırmızı konsantre ise eğer cok yanlış. Burası yetkili servis burda antifirize su eklenmez gibi şeyler duydum bugun telefonda cünkü.

Evet bu konu hakkında teknik bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.Yabancı forumlardada bunun pazarlama stratejisi oldugunu  Kırmızının pembenin konsantre hali oldugunu söyleyenler var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
    Bu arada kırmızı konsantre halde ise eğer hemde fiyat avantajıyla (5lt 270tl)  50/50 saf sulandırarak pembeden cok daha ucuza gelebilir.

Ben 2005 model yarisime hangisini koymalıyım acaba?

Motor soğutma sıvısı konusunda tek faktör donma derecesi ve rengi değildir, Toyota SLLC modelinde boiling point 132c civarında, Toyota LLC modelinde 50/50 saf su ile kullanımda bu rakam yaklaşık 110c, ayrıca SLLC modelinin nispeten bir takım koruyucu özellikleri de bulunmaktadır, fabrika çıkışı SLLC ile gelen araçlarda yetkili servisin size verdiği "su eklenmez" bilgisi kısmen doğru, çok zaruri durumda %10 (600ml) geçmeyecek oranda SAF SU eklemesi yapılabilir, kullanıma hazır tüm motor soğutma sıvılarında su eklemek soğutma sıvısının özelliklerini negatif yönde etkilemek ile birlikte soğutma sistemi spesifik olan bazı araçlarda arızalara da sebep olabilmektedir.